Register

A password will be e-mailed to you.

Každý rok nás dokáže prekvapiť hromadou pozoruhodných, originálnych a hodnotných videoherných titulov, ktoré vždy ku koncu roka súperia o svoje miesto v rebríčku tých najlepších počinov za dané časové obdobie. No my, miesto toho, aby sme sa pozreli na tie najlepšie tohtoročné videoherné počiny – žiarivé príklady vývojárskej tvorivosti a snahy – vám radšej prinášame zoznam tých najhorších hier, ktoré uzreli svetlo sveta v roku 2024. Pri zostavovaní tohto rebríčku sme vychádzali predovšetkým zo známej webovej stránky Metacritic, odkiaľ sme čerpali hodnotenia kritkov, ako aj z recenzií na Steame, kde sa zasa prejavovali skôr kritické názory bežných hráčov. Veríme, že vám náš zoznam dokáže vyčarovať aspoň malý úsmev na tvári a zároveň poodhaliť oponu, zahaľujúcu prevrátenú stránku videohernej produkcie.

10. Metal Slug Attack Reloaded

Metal Slug Attack Reloaded je najnovší prírastok do slávnej videohernej série od vývojárskeho štúdia SNK, ktorý sa však, žiaľ, veľmi nevydaril. Žánrovo ide tentokrát o klasickú akčnú tower defense hru (zatiaľ čo predchádzajúce tituly v žánri boli predovšetkým skrolovacími strieľačkami), ktorá sa vyznačuje 2D pixelovým vizuálom a snahou pôsobiť na nostalgiu fanúšikov série. Táto snaha sa však tentokrát minula účinkom, pretože podľa viacerých kritikov ide o nepodarený port z mobilných zariadení na všetky aktuálne konzole a PC.

Hoci ani recenzie na ostatné zariadenia nie sú vo všeobecnosti príliš pozitívne, je to práve Nintendo Switch verzia, ktorá dočkala asi najväčšej kritiky. Recenzenti vypichujú brutálne skoky v obtiažnosti, ktoré podľa nich robia Metal Slug Attack Reloaded nehrateľným, nevydarenosť portu a celkovú nudnosť hry, spôsobenú najmä nutnosťou nadmerne grindovať. Aby sme to zhrnuli, Metal Slug Attack Reloaded je typickým príkladom titulu, ktorému uškodil nevydarený port z jednej platformy na ďalšie.

9. Looney Tunes – Wacky World of Sports

Looney Tunes – Wacky World of Sports je kreslený športový titul (ponúkajúci štyri klasické športy: basketbal, futbal, golf a tenis), v ktorom vystupujú slávne postavy z animovaného rodinného seriálu Zajac Bugs a priatelia (1960) od Warner Brosu. Za hru je zodpovedné štúdio Bamtang Games, ktoré ju vydalo na všetky aktuálne videoherné platformy, pričom na väčšine z nich sa hra dočkala primárne negatívnych, teda priemerných až podpriemerných hodnotení. Aký problém mali hráči so športovým titulom, v ktorom si môžeme zahrať za obľúbené kreslené postavičky?

Kritici hre vyčítajú najmä veľké množstvo technických problémov a nevyváženú umelú inteligenciu, ktorej sa vraj v niektorých prípadoch extrémne darí a v iných je zasa totálne neschopná. Okrem toho vypichujú celkovú hernú nudu, ktorá je ešte znásobená strnulým a pomalým pohybom postáv. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že Looney Tunes – Wacky World of Sports je titulom, ktorému sa nepodarilo zaujať ani fanúšikov pôvodného seriálu, čo je neklamným znakom toho, o aký nevydarený počin vlastne ide.

8. Transformers: Galactic Trials

Transformers: Galactic Trials z dielne štúdia 3DClouds je akousi zvláštnou syntézou arkádových pretekov a akčnej hry s robotmi, ktorá v sebe obsahuje klasické typy robotov z univerza Transformers, ako sú dobrí Autoboti a zlí Deceptikoni. Titul vyšiel na všetky aktuálne platformy, no najhorších recenzií sa dočkal prevažne na PlayStation 5. Hoci treba poznamenať, že Transformers: Galactic Trials má vcelku pozitívne hodnotenia na Steame, aj tam sa objavujú kritické hlasy, ktoré zdôrazňujú extrémnu predraženosť tohto titulu, ktorý v základnej cene stojí až 39,99 €.

Podľa kritikov pôsobí Transformers: Galactic Trials ako nekompletná mobilná gatcha hra, ktorá bola prerobená pre konzoly a PC. Podobne ako v prípade titulu Looney Tunes – Wacky World of Sports, aj tentokrát recenzenti spomínajú nevyváženú umelú inteligenciu protivníkov, ktorí na najnižšej obtiažnosti bežne tupo zízajú do steny, no na tej najťažšej sú prakticky neporaziteľní. Jeden z recenzentov dokonca dospel k záveru, že ak sa skutočne chcete zabaviť, mali by ste si radšej vybrať niektorú z desiatok lepších pretekárskych hier a na pozadí si pustiť staré animované Transformers seriály.

7. Stranger Things VR

Stranger Things VR z dielne od vývojárov Tender Claws je štylizovaný, psychologický VR horor, ktorý sa odohráva vo svete úspešného Netflix seriálu s rovnakým názvom. V tomto titule sa ujmeme záporáka štvrtej série seriálu menom Henry Creel/Vecna, s ktorým budeme vstupovať do snov ostatných postáv. Stranger Things VR je dostupný na platformy PC, Meta Quest a PlayStation 4. Je to však práve vydanie na platformu Meta Quest, ktoré sa dočkalo najväčšieho počtu negatívnych recenzií. Steamová verzia má zatiaľ iba málo hodnotení, no tie sú aktuálne skôr zmiešané.

Recenzenti hre vyčítajú časté plahočenie nudnými bludiskami alebo úrovňami, ktoré donekonečna opakujú postupne sa meniace verzie tej istej scény. No za najväčšie negatívum tohto titulu je považovaný zmätený príbeh, ktorý by mal byť zakončený nemenej zmäteným a nejasným záverom. Okrem toho viaceré recenzie kritizujú nedostatok gameplayových prvkov, ktorý vraj v mnohých ohľadoch pripomína žáner walking simulator. Stranger Things VR teda určite nie je prvým titulom, po ktorom by mal fanúšik rovnomenného seriálu siahnuť.

6. Jujutsu Kaisen: Cursed Clash

Jujutsu Kaisen: Cursed Clash od štúdia Byking je akčná anime bojovka, ktorá sa odohráva vo svete manga hitu Jujutsu Kaisen. Titul je dostupný na všetky aktuálne platformy, pričom priemerné až podpriemerné recenzie sú charakteristické pre vydania na každú z nich.

Kritici hre vyčítajú najmä plytký, neuspokojivý bojový systém, pre ktorý sú navyše charakteristické neustále sa opakujúce súboje a vypichujú veľmi zlé spracovanie anglických titulkov, z ktorých asi tretina úplne absentuje, čo môže byť veľký problém pre nepočujúcich hráčov. Okrem toho treba poznamenať, že Jujutsu Kaisen: Cursed Clash nijakým spôsobom nerozširuje alebo neobohacuje lore populárneho manga titulu Jujutsu Kaisen. Aj napriek tomu, že podľa viacerých recenzií nejde o úplne zlý titul, hra celkovo pôsobí fádnym a priemerným dojmom, čo je veľmi zlá vizitka pre počin, za ktorým stáli vydavatelia zo štúdia Bandai Namco.

5. HappyFunland

HappyFunland je hororová VR adventúra od štúdia Spectral Illusions, určená pre platformy PlayStation 5 a PC. Hlavnou náplňou tohto počinu je prieskum opusteného zábavného parku s desivou históriou. PlayStation 5 verzia tohto titulu sa dočkala veľmi negatívnych recenzií, pričom PC vydanie na Steame má skôr zmiešané hodnotenia.

Za výrazné negatívum tejto hry je považovaná príliš lineárna a koridorová herná plocha, ktorá vám neumožňuje nikam odbočiť a zlá fyzika, ktorá sa prejavuje najmä v golfových minihrách. Okrem toho kritici spomínajú, že tento počin obsahuje viacero výrazných technických problémov, vrátane zlého ovládania. Hra by mala obsahovať aj isté satirické a humorné prvky, no tie sú vraj miestami až vyložene primitívne. HappyFunland teda iste nie je počinom, po ktorom by mal fanúšik hororových adventúr siahnuť.

4. Devil May Cry: Peak of Combat

Devil May Cry: Peak of Combat je exkluzívne mobilným prírastkom do slávnej akčnej série od Capcomu. Za týmto počinom stojí štúdio NebulaJoy, ktoré však zlyhalo v snahe priniesť plnohodnotné pokračovanie známej série aj na mobilné platformy.

Za najvýraznejšie nedostatky tohto titulu sú považované zlý súbojový systém, ktorý sa ani nepribližuje k tým najlepším dielom série a agresívna monetizácia v štýle “pay-to-play”. Problematickosť tejto monetizácie sa prejavuje najmä v tom, že platby v hotovosti sú údajne jedinou schodnou cestou k postupu v tomto nepodarenom pokračovaní Devil May Cry titulov. Ak vezmeme do úvahy ďalšiu výčitku, podľa ktorej tento počin disponuje iba veľmi slabým príbehom, nevyhnutne dospejeme k záveru, že Devil May Cry: Peak of Combat je titulom, ktorý sotva stojí za skúšku.

3. Wild West Dynasty

Wild West Dynasty od štúdia Moon Punch je simulátor budovania mesta vo fiktívnej oblasti amerického Stredozápadu, vydaný exkluzívne na platformu PC. Hoci tento počin pred časom vyšiel z predbežného prístupu, mnohí hráči sa sťažujú, že hra sa aj naďalej nachádza v stave pripomínajúcom demoverziu. Titul má aktuálne cca 1 400 recenzií na Steame, z ktorých až 61% je negatívnych.

Hráči na tomto videohernom titule kritizujú najmä slabú vizuálnu stránku, nedostatočný, takmer až neexistujúci príbeh a malú rozlohu hernej mapy. Všetky tieto nedostatky podľa nich spôsobujú, že z Wild West Dynasty sa už po pár hodinách hrania stane nudný a nezáživný počin. Každý sa však sťažuje aj na veľkú hromadu technických problémov, z ktorých však už niektoré mohli byť dnes opravené (aj keď recenzie naznačujú, že ešte stále nie všetky). Za trvalý problém tohto titulu sú taktiež považované slabé animácie. Ak ste teda fanúšikom budovateľských simulátorov, zrejme by ste mali siahnuť inde.

2. Star Wars: Battlefront Classic Collection

Star Wars: Battlefront Classic Collection z dielne štúdia Aspyr je novou kolekciou obľúbených tímových strieľačok Star Wars Battlefront z roku 2004 a Star Wars Battlefront II z roku 2005. Cieľom tejto kolekcie bolo priniesť túto dvojicu starších úspešných počinov na všetky aktuálne platformy. Bohužiaľ, recenzie sa zhodujú v tom, že táto snaha nedopadla úspešne, keďže väčšina z nich je priemerná, až podpriemerná. Na Steame sa hra dočkala tamer 7 000 hodnotení, no len úbohých 21% z nich je pozitívnych.

Najväčším problémom Star Wars: Battlefront Classic Collection je vraj to, že ide o nedokončený, nekvalitný produkt, ktorý sa vôbec nehrá dobre. Recenzie zdôrazňujú, že táto reedícia neponúka takmer žiadnu pridanú hodnotu s výnimkou malého množstva drobných vylepšení, pričom za ňu musíte zaplatiť až dvojnásobnú cenu oproti originálom, ktoré sú aj naďalej funkčné a hrateľné. Samozrejme, aj táto kolekcia naráža na rovnaký problém, s ktorým sa potýkali aj iné hry na tomto zozname, a tým sú nevyriešené technické problémy. Summa summarum, Star Wars: Battlefront Classic Collection je ďalšou z radu nevydarených a slabých reedícií.

1. Test Drive Unlimited Solar Crown

Test Drive Unlimited Solar Crown od štúdia KT Racing je najnovším prírastkom pretekárskej série Test Drive, ktorej prvý diel vyšiel ešte v hernej prehistórii, konkrétne v roku 1987. Titul vyšiel na platformy PC, PlayStation 5 a Xbox Series X/S, pričom na každu z nich sa dočkal skôr negatívnych recenzií.

Hráči sa sťažujú na problémy s optimalizáciou a so servermi, pričom taktiež vypichujú slabšiu vizuálnu stránku a extrémnu jednoduchosť príbehu. Titul sa odohráva v Hongkongu, no toto mesto je v hre iba mŕtvou kulisou, ktorú podľa recenzií charakterizuje monotónnosť a absencia zaujímavých lokácií alebo objektov. Úlohy sa vraj neustále opakujú, čo len umocňuje spomínanú monotónnosť celkového herného prostredia. Test Drive Unlimited Solar Crown teda určite nie je najvydarenejším pretekárkym kúskom a už vôbec nie dôstojným nástupcom legendárnej série. Je možné, že nejde o úplne najhorší počin v rámci tohto zoznamu, no z dôvodu prznenia prastarej videohernej značky si svoje prvé miesto bezpochyby “zaslúži”.

Komentuj!