Register

A password will be e-mailed to you.

Hádanky a hlavolamy sú v hernom svete vždy mojou šálkou kávy, a keď sa na obzore objaví nová hra, ktorá ma núti premýšľať, nemám dôvod sa jej vyhýbať. Botany Manor však dal pojmu hlavolam trochu iný význam, než som bol zvyknutý. Väčšinou sa snažíte prísť na riešenie problému, aby ste odomkli zámky, alebo sa mohli nejakým spôsobom posunúť v príbehovej línii. Tentokrát však budete musieť nájsť spôsob, ako vypestovať dvanásť unikátnych rastlín. To znamená získať čo najviac dostupných informácií a následne prispôsobiť všetko tak, aby mala každá z nich ideálne podmienky na kvitnutie. V krátkosti by som teda celú hru mohol ohodnotiť slovami: “Radosť na pohľad” Prečo? To si popíšme nižšie.

Recenzovaná verzia: PC

Je rok 1890 a mladá botanička Arabella Greene práve prišla do rodinného sídla, aby mohla pracovať na svojej knihe. Malo by ísť o “Herbár zabudnutej flóry”, v ktorom zahrnie poznatky o málo známych rastlinách. Každá má svoje vlastné špecifiká, na rast potrebuje úplne iné podmienky a je na vás, aby ste využili všetky dostupné indície, ktoré budete mať k dispozícii, aby vám kvietky úspešne vykvitli. Premisa je v tomto smere veľmi jednoduchá a hra sa ani nejako hlbšie nesnaží sústrediť na veci, ktoré sú v princípe pre jej úspech nepodstatné. Je pravda, že zo zozbieraných informácií si môžete poskladať v hlave nejaký príbeh o svojej rodine a samotnom sídle, v ktorom pracujete, ale naratívne to neponúka niečo výraznejšie.

Je však treba povedať, že na tom až tak veľmi nezáleží. Predsa len ste prišli do rodinného sídla dokončiť svoj herbár, a preto ste tu sami, aby ste mohli v pokoji pracovať a prísť na to, ako vypestovať jednotlivé rastliny. Väčšia orientácia na príbeh by, pravdepodobne, trochu rozbila jej tempo, nakoľko by sa to bilo s jej ústrednou úlohou. Možno existuje cesta, ako by sa dali oba elementy spojiť, no absencia hlbšieho príbehu mi tu vonkoncom neprekážala. Najmä, keď samotná hrateľnosť v Botany Manor je vskutku excelentná.

Nebol som si úplne istý ako veľmi mi bude sedieť koncept, no trvalo to iba chvíľu, aby som si uvedomil, že sa rýchlo dostávam do svojho lúštiteľského živlu. V hre máte totiž rozmiestnené najrozličnejšie indície, ktoré vás majú nasmerovať k riešeniu. Môže ísť o novinové články, listy od vašich blízkych, texty v knihách, či dokonca aj rôzne predmety, ktoré v sebe obsahujú nápovedy. Pokiaľ sa vám ich podarí správne spojiť, pochopíte aj samotné riešenie. Zaujímavé je ale najmä to, že s výnimkou prológu sa nikdy nebudete snažiť vypestovať len jednu rastlinu. Počas jednotlivých kapitol budete musieť prísť na to, ako vypestovať dve, tri, či dokonca až štyri kvetiny súčasne. Z toho plynie, že jednotlivé nápovedy netreba len nájsť, ale ich aj priradiť k správnym rastlinám. Preto treba dávať pozor, čo sa vám jednotlivé texty snažia povedať. V momente ako v herbári spojíte všetky správne nápovedy, hra ich automaticky uzavrie, aby vás uistila, že máte všetky potrebné detaily. Ostáva len prísť so správnym riešením.

Najlepšie na tom všetkom ale je, že hoci ide o vymyslené rastliny, jednotlivé riešenia nie sú tak odtrhnuté od reality, ako by ste si mohli v prvom momente myslieť. Všetko je to spracované na základe skutočných fenoménov, ktoré sa v prírode objavili. Možno vás vďaka tomu hra v mnohých momentoch skutočne prekvapí svojim riešením. Rozhodne ale platí, že v momente ako uvidíte vaše kvety vyrásť, ide o jeden z najkrajších momentov, ktoré hra ponúka. Najmä v záverečných dvoch kapitolách, kde niektoré kvety doslova splynú s celým prostredím a vytvoria neopakovateľný prírodný úkaz. Samozrejme, že kvitnutie rastlín je tu spracované oveľa rýchlejšie, než by trvalo v bežnej prírode, ale v tomto prípade by bol prílišný realizmus na škodu.

Vyzdvihnúť musím aj atmosféru samotného sídla Botany Manor. Jednotlivé miestnosti majú svoje čaro, žiadna nepôsobí rovnako a je vidieť, že autori chceli skutočne dať tomuto miestu život. Spolu s veľkou záhradou, ktorá to všetko ešte o niečo umocňuje. Navyše sa im to celé podarilo spracovať v nádherných teplých farbách a hoci sú dizajny trochu jednoduchšie, vyzerá to veľmi pekne na pohľad. Dá sa dokonca povedať, že odhaľovaním tajomstiev tohto magického domu nám doslova ožíva priamo pred našimi očami.

Čo sa náročnosti jednotlivých hlavolamov týka, hra nepatrí medzi jednoduché, no určite ani medzi náročnejšie. Ako som už napísal, v momente ako si spojíte jedno s druhým, k riešeniu už chýba len krok. Za väčšiu nevýhodu však vnímam skutočnosť, že jednotlivé nápovedy si nemôžete nijakým spôsobom archivovať. Bude vás teda miestami čakať nejaký ten backtracking, aby ste si jendnotlivé informácie mohli opätovne prečítať a pokúsiť sa všetko správne pospájať. Toto vie byť celkom únavné, keď sa potrebujete presúvať cez viacero miestností naraz, nakoľko by bolo určite jednoduchšie, keby ste si mohli jednotlivé listy a články opätovne pozrieť nejako jednoduchšie.

Po hudobnej stránke je Botany Manor relatívne minimalistická záležitosť a hudba sa často objaví len v momente, ako úspešne vypestujete vami očakávanú rastlinu. Normálne by mi to asi trochu prekážalo, no v tejto hre to nie je nejaký výraznejší problém, nakoľko primárne dokážete nasať viac atmosféry zo samotného prostredia. No určite by mi nevadilo, keby výstavná miestnosť pre vaše vypestované kvety ponúkala ďaleko viac miesta pre vaše výtvory. Opäť však nejde o žiadny výrazný nedostatok. Neprekáža mi dokonca ani dĺžka hry, kde mi dokončenie zabralo asi 4 – 5 hodín. S každým dosiahnutým úspechom prišiel ten nádherný pocit radosti z úspešného vypestovania nádhernej kvetiny, ktorá často samotnému miestu vypestovania dala úplne novú atmosféru.

Záverom by som teda asi napísal, že Botany Manor odporúčam všetkým, ktorí majú radi príjemné oddychové hry, ktoré vás súčasne nútia k istému zamysleniu. Hra je určená i všetkým milovníkom hádaniek a hlavolamov, no rovnako aj prírody a jej záhad. Výrazne oceňujem tvorcov za to, že sa rozhodli v hre zapracovať skutočné prírodné fenomény, o ktorých som nemal ani poňatia a vytvoriť jednu z najpríjemnejších hier tohto typu, aká sa mi posledné roky dostala do rúk. Niekedy sa totiž krása ukrýva v maličkostiach, a tento kúsok ma o tom presvedčil. I preto verím, že tvorcovia z Balloon Studios majú pred sebou solídnu budúcnosť a teším sa na ich ďalší projekt.

Hra bola recenzovaná z knižnice predplatného

Botany Manor - Prírodné zázraky magickej flóry
Botany Manor je hra určená všetkým milovníkom hádaniek a hlavolamov a rovnako aj prírody a jej záhad. Predstavuje sa v nej aj niekoľko unikátnych prírodných fenoménov.
Pozitíva
  • Pestovanie kvetov nikdy nebolo zaujímavejšie
  • Využitie herbára na spájanie informácií
  • Nádherný vizuálny štýl a farebná paleta
Negatíva
  • Pre jednotlivé indície sa musíte neustále vracať
  • Niekoľko menších nedostatkov
90%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!