Register

A password will be e-mailed to you.

Spoločnosť ASUS a ich Republic of Gamers počas výstavy Consumer Electronic Show 2024, skrátene CES 2024, podobne ako ostatné technologické firmy, predstavila novinky pre nový rok. Ja som si niektoré z nich mohol pozrieť v predstihu, a tak vám aspoň v krátkosti môžem, skôr než budú k dispozícii testovacie vzorky, povedať prvé dojmy.

Portfólio ROG sa rok čo rok aktualizuje a rozrastá, pričom ani tento rok nebude výnimkou. Hoci noviniek pribudlo viacero, nie všetky sa chystajú aj na nás trh. S určitosťou však možno povedať, že ROG Phone 8/8 Pro, Zephyrus G16 a Strix SCAR 18 sa k nám dostanú, nakoľko práve tieto tri zariadenia som mal tú možnosť vidieť v kancelárii spoločnosti ASUS naživo. Skôr než na dojmy prejdeme, ak máte chuť, pozrite si celú prezentáciu ROG na CES 2024, predstavených bolo mnoho zaujímavých produktov, a to nielen hardware, ale aj príslušenstvo ako mikrofón ROG Carnyx.

ROG Phone 8/8 Pro

Asi najzaujímavejšou novinkou je ôsma generácia herného smartphonu ROG Phone. Nie, že by ostatné produkty neboli zaujímavé, no ROG Phone 8 je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou najväčšou zmenou a pokrokom. Úplne nový dizajn, prvý herný smartphone s ratingom IP68, prepracovaný displej s LTPO technológiou, bezdrôtové nabíjanie alebo 3-násobný optický zoom sú len niektoré aspekty, ktorými sa ROG Phone 8 môže pýšiť. Hoci som nemal tú možnosť pozrieť si naživo základný ROG Phone 8, variant 8 Pro nie je až tak veľmi odlišný. Výbava je viac menej rovnaká, rozdiel bude vo veľkosti RAM a úložiska (základný model disponuje 16GB RAM a 256GB pamäťou, Pro variant ponúkne kombináciu 16GB RAM/512GB alebo 24GB RAM/1TB), no odlišovať sa budú najmä zadnou stranou, keďže Pro variant má vzadu 341 programovateľných mini-LED diód, vďaka ktorým si môžete na zadnej strane nastaviť obrázok podľa vašich preferencií. Základný model bude osadený RGB logom ROG, takže si maximálne zmeníte farbu.

Čo sa týka ostatných špecifikácií, srdcom je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, takže aktuálne to najlepšie od Qualcommu. Úložisko bude typu UFS 4.0, RAM LPDDR5x, no chýbať nebude ani podpora pre Wi-Fi 7, takže čo sa týka hardwarovej výbavy a konektivity pôjde o špičku a to najlepšie, čo sa aktuálne dá do smartphonu vložiť. Zabudnúť nemožno ani na 6.78″ AMOLED displej s rozlíšením 2400×1080 pixelov a maximálnou svietivosťou až 2500 nitov. K tomu si prirátajte 165Hz obnovovaciu frekvenciu, vzorkovaciu frekvenciu na dotyky až 720Hz a dostanete parametre, ktorým môže konkurovať iba málokto. Pochopiteľne, to nie je všetko, v ROG nenechali nič na náhodu a pridali aj plnú podporu pre Microsoft Phone Link. To zahŕňa streamovanie aplikácií a zrkadlenie obrazovky, môžete tiež presúvať, kopírovať a vkladať súbory myšou medzi telefónom a počítačom.

Dôležitým upgradom prešli fotoaparáty, ktoré doteraz boli azda najväčšou slabinou predchádzajúcich generácií, najmä ak neboli ideálne svetelné podmienky. Tento raz hrá prím 50MP hlavný senzor, ktorý využíva gimbalový 6-osový hybridný stabilizátor vo verzii 3.0 pre ostrejšie fotky a 2x bezstratový zoom. Ďalej tu máme 13MP ultraširokouhlý fotoaparát so 120° zorným poľom a 32MP teleobjektív s 3x optickým zoomom a optickou stabilizáciou obrazu (OIS). Pomocou pixel binning technológie vytvára v konečnom dôsledku 8MP fotky, no je možné že pôjde využiť aj plné rozlíšenie. Spoločnosť tvrdí, že obrázky vďaka spájaniu pixelov zostanú čisté aj pri 30-násobnom priblížení, čo je dosť odvážne tvrdenie, digitálny zoom je predsa len obyčajným výrezom. Zaujímavejší skôr bude 10x digitálny zoom, to by ešte mohlo za dobrých podmienok fungovať, obzvlášť keď s výslednými fotkami bude pomáhať umelá inteligencia. Na to sa ale pozrieme až v prípadnom teste.

Dosť však v výbave a technickým parametrom zariadenia. Hoci nebolo nejako veľa času na “hranie” sa s predprodukčnou vzorkou, prvé dojmy mám pozitívne. Telefón sa v rukách drží naozaj príjemne a pôsobí oproti predchodcovi nielen modernejšie, ale aj hodnotnejšie. Továrenské spracovanie bolo príkladné už pri tomto nie finálnom kúsku, takže nevidím dôvod aby na tom predajné kusy boli inak. Zadná strana 8 Pro variantu je veľmi príjemná na dotyk a vyzeralo to tak, že aj solídne odolná voči odtlačkom prstov, keďže ani po prejdení rukami mnohých kolegov z iných médií nebol telefón špinavý. Vďaka zaobleniu na bočných hranách telefón nereže, čo som ocenil, obzvlášť ak zohľadníme fakt, že sa pri hraní musí hráč cítiť komfortne a nie bojovať s tým ako uchopiť zariadenie do rúk tak, aby ho nerezalo. Skvelý je aj displej, ktorý síce oproti predchádzajúcej generáciu disponuje priestrelom na kameru, no to vôbec nevadí, keďže telefón ponúka možnosť zobrazovať obsah buď na celej ploche (to jest občas môže v mieste kamery byť niečo dôležité/protihráč), no aj posunúť obraz vpravo od kamery (kamera zavadzať nebude, okolie bude iba čierna plocha), alebo urobiť to isté, akurát vycentrovane, takže bude čierny okraj vpravo aj vľavo a obraz bude v strede panelu. Hoci ide o “drobnosť”, no veľmi vítanú.

Fanúšikovia okrem lepších kamier požadovali aj ľahšie kompaktnejšie telo, čo sa podarilo, no nie bez obete. Keďže je telefón ľahší a tenší, musela sa zmenšiť batéria, ktorá z 6000mAh klesla na 5500mAh (rozdelená na 2 rovnako veľké 2750mAh články). Napriek tomu by výdrž mala byť viac-menej rovnaká, keďže nový čipset je energeticky úspornejší a efektívnejší. Batériu možno nabíjať skrz 65W káblovú nabíjačku alebo vďaka 15W bezdrôtovému nabíjaniu. Z 0% na 100% by sa mal telefón nabiť za 39 minút, samozrejme, skrz kábel. Telo telefónu je tým pádom tenšie a ľahšie, no kvôli tomu už nie je zadná strana rovná. Modul fotoaparátu totiž poriadne vystupuje z tela, čo je na jednej strane pochopiteľné, no nie až tak veľmi praktické.

Uvidíme, ak na to bude príležitosť, ako sa telefón bude správať v praxi a bežnej prevádzke, no určite pôjde o jeden z najlepších, ak nie ten úplne najlepší herný smartphone. Konkurencia nie je veľká, obzvlášť na našom trhu. To však až tak podstatné nie je, skôr je dôležité, aby telefón obhájil svoju nie malú cenu (oficiálne tuzemské ceny zatiaľ k dispozícii nie sú, v dolároch sa hýbeme od 1099$ po 1499$) a dokázal, že nie je dobrý “iba” na hranie.

Zephyrus G16

Nový dizajn, obrovský, až 15 centimetrov široký a 9 centimetrov vysoký touchpad (až o 27.6% väčší ako v prípade minuloročného modelu) s pomerom strán 16:10 ako pri displeji a vôbec prvé nasadenie OLED panelu v ROG notebooku. To sú hlavné novinky, ktoré na prvý pohľad udrú v prípade Zephyrusu G16 do očí. Určite si však zaslúži zmienku aj hrúbka iba 1.63 centimetra v najhrubšom bode a váha pod 2 kilogramy, čo nie je v prípade herného notebooku natrieskaného najmodernejšími technológiami vôbec zlé.

Nešetrilo sa ani na portovej výbave, takže tu máme čítačku kariet SD (UHS-II), dve USB 3.2 Gen2 typu A, USB 3.2 Gen2 typu C s podporou Display Portu, plnohodnotné HDMI 2.1, USB4 s podporou Display Portu a Power Delivery a 3.5mm audio jack. Vynovením prešiel napájací konektor, keďže už nie je s bežnou okrúhlou koncovkou, nová verzia je obdĺžniková a nazvaná ako ASUS Slim Power Jack (obrázok nižšie naľavo, úplne ľavý konektor).

Telo je vyhotovené z horčíkovej zliatiny a podľa toho, aká bude vo vnútri grafická karta, i prispôsobené vnútro kvôli chladeniu. Okrem už spomínaných zmien je obrovskou novinkou vôbec prvé nasadenie OLED panelu v hernom segmente. A ASUS sa vôbec nedržal na uzde. Notebook totiž osadil 2,5K panelom s 0.2ms časom odozvy a 240Hz obnovovacou frekvenciou, kontrastným pomerom 1 000 000:1, 100% pokrytím DCI-P3 farebného priestoru, podporou pre Nvidia G-Sync, DisplayHDR certifikáciou od Vesa, Dolby Vision, či svietivosťou až 500 nitov, takže ide skutočne o špičkový panel, ktorý vďaka svojej kvalite patrí do kategórie ROG Nebula Display, takže to najlepšie čo vie aktuálne ponúknuť. Hardwarová výbava bude, pochopiteľne, variabilná, no čakajte grafické karty RTX od Nvidie, a to od modelu 4050 až po najvyšší model 4090. Procesory pre zmenu obstará Intel, konkrétne buď Intel Core Ultra 7 155H, alebo pre tých náročnejších bude Intel Core Ultra 9 185H. Viac o konfiguráciách nájdete na oficiálnej stránke pod týmto odkazom, avšak na potvrdenie, ktoré konkrétne varianty dorazia aj k nám si ešte budeme musieť počkať.

Tak či onak, novému Zephyrusu to svedčí. Zmena dizajnu produktu prospela, no, pochopiteľne, 100 ľudí, 100 chutí. Osobne sa mi páčil aj predošlý dizajn, takže v tomto smere netvrdím, že ide o zlepšenie, no veko notebooku bude aj tak väčšinou odvrátené od zákazníkovho zraku. Napriek tomu je jasné, že pôjde o špičkové mašinky, ktoré budú jedinečné najmä OLED panelmi, ktoré určite budú nejedného hráča lákať. Na zahodenie však nebude ani obrovský touchpad, vďaka ktorému si uľahčíte prácu ak náhodou nebude po ruke myš. Na fotografiách to síce až tak vidno nie je, no naživo notebook vyzerá naozaj pekne a dokáže urobiť naozaj skvelý prvý dojem. Uvidíme, či sa to nakoniec potvrdí aj na základe podrobnejšieho testovania, no na Zephyrus G16 sa naozaj teším. Určite vám neunikne, že bol predstavený aj Zephytus G14, no podľa aktuálnych informácií sa u nás bude predávať 16″ variant.

Strix SCAR 18

Na záver som si nechal beštiu Strix SCAR v 18″ prevedení, keďže tá u nás dostane pred 16″ súrodencami v roku 2024 prednosť. ASUS nachystal modely G814 (Strix SCAR G18) a G834 (Strix SCAR 18, bez G), pochopiteľne, v rôznych hardwarových variantoch. V tomto prípade zostal dizajn bez nejakých väčších zmien, no vzhľad je pre sériu Strix SCAR natoľko špecifický, že by asi bola škoda ho výrazne meniť. Narozdiel od Zephyrusu, Strix SCAR nebude osadený OLED panelom, dostal do vienka nový miniLED panel s označením ROG Nebula HDR, ktorý pozostáva až z 10 000 mini LED diód a disponuje viac ako 2000 zónami pre lokálne stmievanie.

Pochopiteľne, OLED je kráľom čiernej farby, no pri takomto počte zón nebude zážitok veľmi zaostávať. Hoci je čas odozvy vyšší, konkrétne 3ms, pre zmenu je omnoho lepšia svietivosť, ktorá dosahuje maximálne na 1100 nitov, v tomto smere zase nemôže OLED technológia, aspoň nateraz, konkurovať. ROG Nebula HDR je však komplexný systém, nejde iba o samotný panel, pretože ho dopĺňa ROG Nebula HDR Engine, ktorý pri vysokých frekvenciách skenuje obraz a podsvietenie, vďaka čomu dokáže spracovať až 250 obrázkov za sekundu. Samozrejmosťou je pokročilý algoritmus, takže by sme mali dostať naozaj špičkový zážitok z obrazu. ROG Nebula HDR je však výsadou série G834, nižší rad G814 sa musí spokojiť so starším Nebula Display modelom, ktorý však nie je miniLED, takže na to treba myslieť, no možno sa ku nám ani nedostane, to aktuálne povedať neviem.

Vo vnútri sa taktiež bude vsádzať na poriadne železo. Procesor bude v oboch radoch Intel Core i9 Processor 14900HX, no iba vyšší rad ponúkne konfiguráciu s RTX 4090 (G814 končí pri RTX 4080) a 64GB RAM (G814 ponúkne maximum 32GB RAM). Po stránke výkonu sa nič nepodcenilo, rovnako ako ani v prípade portovej výbavy.

Strix SCAR G18 však nebude pre každého. Predsa len, ide o poriadne veľký notebook, ktorý sa nehrá ani na kompaktnosť, či nízku hmotnosť a podobne. Ak niekto bude požadovať výkon bez kompromisov, tu bude doma. Hoci testovací a ešte nie finálny kúsok pôsobil ako kus poctivého železa, predsa len sa mi zdalo, že bol náchylnejší na odtlačky prstov než predošlý model, na druhej strane finálny kúsok môže mať povrchovú úpravu lepšie ošetrenú voči zašpineniu. Napriek tomu nemôžem povedať, že by sa mi Strix SCAR G18 nepáčil, a to preferujem menej nápadité herné kúsky, ktoré nemusia mať RGB podsvietenie ani na kilometer kričať “ja som herný notebook”.

S týmto kúskom som príliš mnoho času nestrávil, no minimálne z prezentácie a dostupných materiálov možno usúdiť, že pôjde o zariadenie, ktoré budú hráči požadujúci maximálny výkon mať v hľadáčiku, respektíve časom na svojom stole. Ak bude možnosť, určite sa na notebook pozrieme aj v teste, no na to je ešte priskoro. Pochopiteľne, veľkou témou je v dnešnej dobe umelá inteligencia, s ktorou ROG počíta, nakoľko najnovšie komponenty od Intelu, Nvidie či AMD sú optimalizované na lepšiu prácu so strojovým učením. Ako to bude zakomponované do fungovania noviniek uvidíme, no každá optimalizácia a lepšie využitie výkonu sa bude počítať.

Z portfólia ROG to bolo v rámci našej prezentácie všetko. Na výstave CES 2024 toho však zažilo premiéru viacero kúskov, takže ak patríte k priaznivcom ROG, prípade iba najnovších technológií a produktov, prezentácia v úvode určite nebude stratou času. Ešte nás čaká prezentácia priamo ASUSu a aj na nej uvidíme zaujímavé kúsky, na to sa môžete spoľahnúť.

Komentuj!