Register

A password will be e-mailed to you.

Predvečer sviatku všetkých svätých, respektíve Halloween. Ikonický deň, ktorý deti v Amerike využívajú na koledovanie a zbieraní sladkostí po susedstve v rôznych maskách, no staršie ročníky majú tento deň spätý najmä s horormi. Či už vo filmovej, seriálovej alebo hernej podobe, možností je veľa. Poďme sa teda pozrieť na to, aké horory si môžeme zahrať (nielen) v deň, kedy Michael Myers rozpáral svoju sestru Judith (a mnoho ďalších ľudí).

Priamo halloweenskych hier nie je mnoho, navyše väčšina titulov s touto tematikou nie je hororová, a preto sa pozrieme na horory obecne. Skôr než sa tak stane však v rýchlosti prebehneem pár hier, ktoré vyšli po roku 2010 a odohrávajú sa počas Halloweenu, prípadne s ním tematicky súvisia. Začneme so sériou Costume Quest, RPG od Double Fine Productions. Prvý diel pojednáva o tom, ako súrodenci, dvojičky Reynold a Wren idú počas halloweenskej noci koledovať, no narazia na príšeru, ktorá jedného zo súrodencov unesie. Druhý diel v príbehu pokračuje, no nenadväzuje priamo na základnú hru ale na DLC nazvané Grubbins on Ice, takže ak sa do Costume Quest pustíte, bude vhodné absolvovať všetko čo ponúka. Aktuálne je k dispozícii kompletný balík na Steame za 4.99€, zľava je vo výške 75%, inak by ste za hry a DLC zaplatili 19.99€.

Počas halloweenskej noci sa odohráva aj výborný Batman: Arkham Knight, no to už asi väčšina z vás vie. Ak ste záver trilógie od Rocksteady nehrali, je vhodné prejsť aj predošlé časti, aby ste absolvovali príbeh kompletne a nie iba jeho záverečnú kapitolu. S Halloweenom je spojený aj vynikajúci titul Night in the Woods, ktorý na OpenCritic dosiahol na agregované skóre 86%. Zahráte si za Mae, ktorá sa vrátila domov do Possum Springs, mestečka obývaného zoomorfnými ľuďmi. Je nútená konfrontovať sa so strašným tajomstvom, ktoré mesto skrývalo celé desaťročia. To sa však týka nielen mestskej bane, ale aj nedávneho zmiznutia jej dlhoročného priateľa Caseyho. Azda najviac sa však k Halloweenu bude hodiť Pumpkin Jack. Hráči ovládajú ducha, ktorý na Halloween ožil ako muž s tekvicovou hlavou. Spolu s jeho dvoma spoločníkmi, sovou a vranou, hráči vedú Jacka cez rôzne hádanky a platformy, aby porazili ľudstvo. Jack sa počas cesty musí zapojiť aj do boja zblízka, a to pomocou rôznych zbraní vrátane lopaty, kosy a magického meča.

Teraz prejdime už ku klasickým hororom. V rýchlosti si prejdime to najlepšie, čo si aktuálne môžete zahrať a môže aspoň ako-tak vzbudzovať strach, alebo vsádzať na atmosféru. Tematicky sa síce od Halloweenu vzdialime, ale to robí aj väčšina hororových filmov, kníh či seriálov.

Alien: Isolation. Výborný doplnok k filmovej sérii, ktorý fanúšikovia značky, prípadne žánru chvália kade chodia. A nemožno sa tomu čudovať. V tejto hre na mačku a myš nie je o infarktové situácie núdza, keďže umelá inteligencia Xenomorfa je naozaj solídna, i keď občas nepekne podvádza. To však nemení nič na skutočnosti, že dielo Creative Assembly je naozaj vynikajúce a navyše si ho môžete zahrať kdekoľvek, vrátane mobilných zariadení, kde Alien: Isolation taktiež vyšiel v plnohodnotnej podobe.

Until Dawn a The Quarry. Prvá lepšia, druhá o niečo slabšia pocta štúdia Supermassive Games hororom z rokov osemdesiatych. V oboch prípadoch ide skôr o interaktívne filmové hry, ktoré zjednodušujú hrateľnosť ako sa len dá, no postavia vás pred rozhodnutia, ktoré ovplyvnia osud každej postavy. Until Dawn je dodnes dostupný iba na konzolách PlayStation, takže ak žiadnu nevlastníte, budete musieť siahnuť iba po duchovnom nástupcovi The Quarry. Dejovo nijako nesúvisia, no novší titul z dvojice je dostupný na PC, PlayStatione a Xboxe, takže je väčšia šanca si hru zahrať. Keď už sme pri Supermassive Games, za zmienku stojí aj ich The Dark Pictures Anthology pozostávajúca z piatich titulov, a to Man of Medan (2019), Little Hope (2020), House of Ashes (2021), The Devil in Me (2022) a spin-offu Switchback VR (2023). Antológia bude každopádne pokračovať druhou sériou, ktorú, pravdepodobne, budúci rok odštartuje diel nazvaný Directive 8020.

Remake Resident Evil 2 a Resident Evil 4. Kultové hry sa dočkali moderného vzhľadu a hrateľnosti, takže v tomto prípade sa naozaj oplatí dať im šancu. Je tu, samozrejme, aj remake Resident Evil 3, no ten sa nepodaril tak veľmi ako vyššie zmienené časti. V prvom budete čeliť najmä hordám nemŕtvych, v druhom pre zmenu (nielen) “zmagoreným” vidiečanom, no v oboch prípadoch ide o poctivé survival horory, ktoré by ste nemali minúť. Na podobnú nôtu ako Resident Evil hrá aj séria The Evil Within, ktorú priviedol na svet Shinji Mikami, ktorému vďačíme aj za Resident Evil, keďže prvý a štvrtý diel režíroval a na mnohých ďalších pôsobil ako producent.

Nový Dead Space. Relatívna novinka, ktorá dokázala oprášiť zašlú slávu tejto série. EA po rokoch nariekania konečne dala mŕtvemu vesmíru opäť šancu a ako sa ukázalo, bol to správny krok. Vesmírna loď Ishimura rozhodne nie je priateľské miesto, takže ak máte radi aj sci-fi a gore, ste na správne adrese. Navyše, v remaku oproti originálu pribudli niektoré novinky, upravili sa zastarané prvky, takže aktuálne nie je lepší spôsob, ako kultový počin absolvovať. Spomenúť musím aj The Callisto Protocol, duchovného nástupcu Dead Space z minulého roku, ktorý na svet priviedol Glen Schofield, jeden z tvorcov Dead Space. Síce nejde o udalosť v akú sa dúfalo, nejde ani o zlú hru, takže ak budete mať po remaku Dead Space chuť na niečo podobné, viete kam obrátiť svoju pozornosť.

Alan Wake II. Čerstvá novinka od Remedy, ktorá je podľa recenzií a ohlasov od hráčov horúci kandidát na hru roku. V porovnaní s predchodcom ide o survival horor a nie akciu s prvkami hororu, čo je pre dnešnú tému žiadúce. Každopádne, pred hraním pokračovania bude lepšie zahrať si prvý diel, prípadne si pozrieť nejaké zhrnutie príbehu, pretože druhý diel spolieha na znalosť predchodcu, minimálne v niektorých kľúčových veciach. Nech sa už rozhodnete akokoľvek, druhý Alan Wake je skvelou hrou, hoci sa podľa vyjadrení recenzentov zdá, že rozhodne nebude pre každého.

Zabudnúť nesmiem ani na fanúšikov multiplayeru. V tomto smere by sa možno núkal v auguste vydaný The Texas Chain Saw Massacre, prípadne minuloročný Evil Dead: The Game, no ja uvediem kultový Dead by Daylight. Asymetrická hororovka síce vyšla ešte v roku 2016 a tým pádom nepatrí medzi nejaké novinky, no za tie roky dostala mnoho tematického obsahu, vďaka čomu ponúka možnosť zahrať si za hororové ikony ako Freddy Krueger (Nočná mora z Elm Street), Ghost Face (Vreskot), Pinhead (Hellraiser), Leatherface (Texas Chainsaw Massacre), Pyramid Head (Silent Hill), Nemesis T-Type a Albert Wesker (Resident Evil), Xenomorph (Votrelec), Sadako Yamamura (Kruh), či Demogorgon (Stranger Thing). Vrahov je cez 30, máp viac ako 35, takže hra naozaj netrpí nedostatkom obsahu a variability, ako tomu bolo v čase keď vyšla. V rámci asymetrických hororových hier ide aj napriek jej veku stále o to najlepšie, čo si môžete zakúpiť. A ak vás nepresvedčilo toto, k dispozícii je aj DLC s Nicolasom Cageom, viac už ponúknuť nemožno.

Multiplayerové horory sa za ostatné roky vcelku rozmohli, a tak ešte pridám tituly ako Phasmophobia, Devour, Demonologist, Pacify či Labyrinthine, hoci najmä v prípade prvých štyroch ide viac-menej o variáciu toho istého.

Pre niektorých pôjde o prekvapujúce voľbu, no musíme myslieť aj na menších hráčov. Preto nemožno vynechať Luigi’s Mansion 3. Nejde o žiadnu mimoriadne desivú záležitosť, no to ani nie je pre deti potrebné. Napriek tomu tu Luigi chodí po strašidelnom sídle a musí bojovať s duchmi, aby zachránil svojich priateľov. Hra obsahuje ako prvky hororu, tak aj puzzle a akciu, takže ide o taký kompletný balíček pre celú rodinu.

Samozrejme, hororov je mnoho. Nechcem preto opomenúť ani menšie hry, nezávislú produkciu či diela od doslova pár vývojárov, no nemožno hrať úplne všetko. Ak máte radi skákačky a aj horor, potom treba zamieriť do sveta značky Little Nightmares. Možno pri hraní nezažijete infarkt, no zvláštna a znepokojivá atmosféra rozhodne prítomná je. A keby len tá… Určite nemožno vynechať aj hektický Outlast, najmä teda prvé dve časti a prídavok k prvej časti nazvaný Whistleblower. Populárna je bezpochyby aj séria Five Nights at Freddy’s, ktorá aktuálne vtrhla aj do kinosál. Síce film nie je až tak kvalitný, nohy mu podráža aj nízky vekový rating, no tržby hovoria jasne – bude sequel. Hry asi predstavovať netreba, no prevažne vsádzajú na jumpscary a hlasné výkriky. Pri animatronických postavičkách ešte chvíľu zotrváme, a to kvôli Poppy Playtime. Hoci je v tomto prípade nutné riešiť aj nejaké logické hádanky, dôležité sú jumpscary a nie veľmi priateľské hračky. Od plyšákov prejdeme k solídnemu bizáru menom Choo-Choo Charles, v ktorom sa postavíte zlému pavúčiemu vlaku menom Charles. Znie to divne, v zásade to aj divné je, no za aktuálnych cca 10€ dostanete fajn zábavu.

Porciu strachu určite ponúkne aj značka Amnesia, ktorá aktuálne pozostáva zo 4 hier (The Dark Descent, A Machine for Pigs, Rebirth a The Bunker), pričom najnovšia Amnesia: The Bunker vyšla iba pred niekoľkými mesiacmi. Ani walking simulátor Layers of Fear by nemusel byť zlou voľbou, najmä teda reimaginácia z tohto roku, ktorá nielenže sériu spojila v jeden celok a rozšírila ho o nové príbehové časti, ale previedla do Unreal Enginu 5. Keď už sme pri walking simulátoroch, dobrou voľbou je aj podmorská SOMA, prípadne Visage inšpirovaný legendárnym P.T. od Hidea Kojimu, alebo vojnový Ad Infinitum zo septembra tohto roku. Indie scénu zase môže zastúpiť počin Welcome to Kowloon, ktorý sa hráčom taktiež veľmi páči.

Asi by bol hriech nespomenúť Silent Hill, no keďže dnes si možno napríklad na Steame zakúpiť iba Silent Hill Homecoming, je to otázne. Séria každopádne patrí medzi legendy a ak náhodou máte niekde prvý až štvrtý diel, určite stojí za zahranie aj dnes. Zvyšok si bude musieť počkať na remake Silent Hill 2 (a jeho prípadnú kvalitu/nekvalitu) od Bloober Teamu, ktorý snáď vyjde budúci rok. Keď sme pri japonských hororoch, opomenúť nesmiem značku Fatal Frame/Project Zero, ktorá sa síce taktiež dlhšie nerozšírila o nový diel, no v remastrovanej podobe sú k dispozícii Maiden of Black Water a Mask of the Lunar Eclipse, ktoré môžu fanúšikov “duchárskych” hororov potešiť.

Ak chcete niečo na motívy creepypasty, je tu napríklad Escape the Backrooms, Inside the Backrooms alebo legendárny Slender: The Arrival, ktorý sa iba nedávno dočkal modernizácie pri príležitosti desiatych narodením. Keďže už tu máme hier až až, prejdem ešte zopár zaujímavých kúskov, no už iba viac-menej telegraficky. MADiSON je veľmi slušný psychologický horor z pohľadu prvej osoby, s ním určite nešliapnete vedľa. Klaustrofobikov zase môže dostať do kolien hra Iron Lung, obzvlášť ak si hranie tohto titulu spojíte s implóziou ponorky pred pár mesiacmi. Príbehy podľa skutočných udalostí zase rozpráva séria Fears to Fathom, ktorá sa iba pred niekoľkými dňami rozrástla o štvrtú epizódu. Veľmi dobrej odozve sa teší aj retro horor Stay Out of the House, ktorý sa inšpiroval kultovými filmovými horormi The Texas Chain Saw Massacre a The Hills Have Eyes. Kedysi bola populárna aj hororovka Granny, no na mňa pôsobí skôr smiešne než desivo, ale tak 100 ľudí, 100 chutí…

Na úplný záver ešte pár tipov, ak ste už väčšinu z vyššie zmienených hororov hrali. Menej tradičné kúsky môžu dobre zastúpiť hry ako Helltown, Murder House, No one lives under the lighthouse, psychologickú sondu narušenej mysle zase ponúka Hellblade: Senua’s Sacrifice. Pokiaľ ste sa ešte nerozhodli aké povolanie budete vykonávať a lákalo by vás pracovať v márnici, môžete to skúsiť skrz The Mortuary Assistant. Ak máte radi predovšetkým jumpscary, potom je tu vývojárske štúdio EMIKA_GAMES a ich počiny ako Summer of ’58 alebo September 7th, no v zásobe majú ešte niekoľko ďalších kúskov. Veľmi nepríjemné môžu byť aj tituly od Chilla’s Art, ako napríklad Night Security, The Closing Shift, Missing Children, Night Delivery alebo The Convenience Store. Tu sa už ale vzďaľujeme od mainstreamu, takže na to treba dať pozor. Aktuálne je veľký hit aj novinka DON’T SCREAM, v ktorej je ale nutné použiť mikrofón, pretože ak náhodou zakričíte, vaša postava zomrie a idete od začiatku. Ide o horúcu novinku vydanú v predbežnom prístupe 27. októbra, no hra ešte potrebuje doladiť, takže na to treba myslieť. Každopádne, z titulov ktoré som uviedol si určite vyberie každý jeden z vás. Verím, že si hororové chvíle užijete, no nezabudnite hrať pekne za tmy a so slúchadlami na ušiach, nech to stojí za to.

Komentuj!