Register

A password will be e-mailed to you.

Čo všetko ukázalo Bungie na poslednej konferencii k svojej masívnej multiplayerovke? Ako bude vyzerať posledná expanzia k Destiny 2?

Megapopulárna strieľačka od Bungie nemá za sebou práve skvelý rok. Je to spôsobené mimo iného slabou expanziou Lightfall, ktorá nezarezonovala medzi hráčmi. Nedávny príhovor hráčom na stránke Bungie o tom, čo máme čakať do budúcna, opäť všetkých len nahneval. Publikum má čoraz viac všeobecný pocit, že vývojári sú úplne odpojení od potrieb ich zákazníkov. Medzi najväčšie dôvody patrí jednoznačne to, že príbeh hry sa nikam neposúva, za vymazané platené expanzie sme nedostali dostatočnú návratnú hodnotu, nové herné prvky sú slabé a cena jednotlivých dodatkov rapídne narastá.

Po 9 rokoch sa konečne dostaneme do vnútra naše nemej megaguličky, do Travelera, o ktorom stále nič nevieme.

Mikrotransakcie a monetizácia však fungujú stále perfektne a dostávajú konštantne nové vybavenie a obsah. Je teda viac než jasné, že na streamovanú konferenciu orientovanú na nateraz poslednú veľkú expanziu do univerza Destiny, muselo Bungie vytiahnuť naozaj všetky kladivá. Výsledok je niekde v strede. Bungie sa rozhodlo pokračovať tvrdohlavo v svojom “príbehu”, ktorý má momentálne rozrozprávaný. Pochváliť však treba aspoň pomyselný návrat ku koreňom série.

FIlmové ukážky z Bungie konferencií bývajú často megalomanské, až takúto vertikalitu a grafické spracovanie od finálneho produktu netreba čakať.

Budúcoročné príbehové rozšírenie The Final Shape pracuje vo veľkom s nostalgiou a návratom ku atmosfére pôvodnej hry. Vnútri Travelera, kde sa nachádza nová mapa, zažijeme znova všetky momenty z histórie série. Vrátime sa tak napríklad do veľmi populárnej sociálnej zóny, a to do veže z Destiny 1. Prežijeme znova moment, kedy sme zabili Crotu, syna Taken Kinga Oryxa (k tomuto bodu sa ešte vrátime) a stretneme sa s mnohými starými postavami.

Kto hraje stále Destiny 1 (ja), na tomto mieste trávi množstvo času a bude sa tu cítiť, ako doma.

Doteraz nás Bungie privádzalo primárne do otvorených zón (v poriadku, neboli úplne otvorené, šlo vždy o akýsi oblúk zložený z troch podlokácií a niekoľkými slepými uličkami). Čo sa týka nového sveta máme očakávať údajne prvú naozaj detailne spracovanú lineárnu mapu, ktorá nás práve prevedie všetkými spomienkami zo série, aj novými bizarnými miestami. Túto časť musíme absolvovať, aby sme sa dostali k hlavnému záporákovi menom The Witness, ktorý už nad nami má vnútri Travelera masívny náskok.

Pravdepodobne najznámejšia postava Destiny je exo menom Cayde-6, veliteľ všetkých hunterov a člen skupiny Vanguard, ktorá bráni ľudstvo a vežu pred útokmi a zničením. Kým ostatné postavy v sérii boli až príliš seriózne, Cayde bol napísaný naozaj nenútene vtipne a navyše ho skvele nadaboval známy herec Nathan Filion. Bungie ho odpravili na druhý svet v expanzii Forsaken v roku 2018. Bolo to spôsobené aj tým, že Nathan Filion nestíhal popri hereckej kariére nahrávať audio aj pre hru, už vo Forsaken ho nahradil populárny Nolan North.

Cayde-6, najvtipnejšia postava série, je (pre potreby príbehu a potešenia hráčov) naspäť v Destiny.

V expanzii The Final Shape sa však vráti a opäť dabovaný skvelým Filionom, aj keď zatiaľ nevieme, v akej podobe bude. Podľa trailerov je očividné, že vnútri Travelera sa stretneme s mnohými padlými v boji, a možno pôjde len o akúsi projekciu, nakoľko Cayde-6 vyžaroval v odprezentovaných prestrihových scénach akúsi modrú auru. Popri tom sme sa dozvedeli, že nová elementálna subclass nepríde, avšak tie existujúce dostanú nové super schopnosti, vracajúce sa z Destiny 1, napríklad Radiance pre solárnych Warlockov (nie, narozdiel od Destiny 1 sa s ním nebudete vediet oživovať, škoda).

Eris Morn sa už vytešuje, že nemusí deň čo deň stáť na jednom mieste, ale môže byť pre zmenu aj užitočná.

Popri expanzii bola predvedená aj nová sezóna s názvom Season of the Witch. Tá je, ako vždy, predávaná oddelene za 10 eur na 3 mesiace. Príbeh v nej vyzerá prekvapivo dobre po posledných slabších sezónach. Do hry sa vracia Witch Queen Savathun, ktorú sme už porazili v predošlej expanzii, a tentoraz s ňou budeme musieť spolupracovať. Stará postava Eris Morn, ktorej život bol poznačený krutosťou rasy Hive, sa pretransformuje do alternatívnej formy a stane sa z nej ozajstná Hive bohyňa. Prostredníctvom nej budeme vedieť komunikovať so Savathun. Sezóna je už aktívna, čize sa okamžite viete pustiť do aktuálneho príbehu.

Prvého septembra sa vrátil do Destiny 2 ďalší raid z pôvodnej hry a tentoraz išlo o Crota’s End. Raid, ktorý bol známy svojho času ako “obyčajný dungeon” a mnoho hráčov ho dokonca prešla sólo. V Bungie to zobrali ako výzvu a v porovnaní s predošlými dvoma pôvodnými raidami ho neuveriteľne skomplikovali a úplne pretvorili mechaniky. Populárna aktivita o 6 hráčoch dala prvé 2 dni fanúšikom naozaj zabrať a Contest mód bol ozaj tvrdý. Nehovoriac o tom, že pre výhru tímy museli najprv prekonať normálny mód a potom prejsť celý raid odznova aj s dodatočnými skrytými výzvami.

Gratulácie tímu Elysium, naozaj parádny výkon, a navyše na jedno párhodinové posedenie.

Preteky sa začali o siedmej večer, a ak ste ich sledovali, viete, že s prehľadom ich vyhral legendárny tím Elysium, a teda dostanú od Bungie svoj štvrtý víťazný opasok (predošlé 3 mali celý čas vystavené za sebou počas streamu). Ďalší tím bol len minútu pozadu, čiže preteky boli naozaj stresujúce a vyrovnané. My sme sa bohužiaľ dostali len po prvú časť. Contest mód je už vypnutý a raid je naspäť na normálnej obtiažnosti, takže sa nám ho podarilo prejsť. To znamená, že si ho viete užiť všetci, za predpokladu že máte k dispozícii ďalších 5 neúnavných kamarátov.

Séria touto zberateľskou edíciou dokončuje kruh a vracia sa naspäť k svojmu legendárnemu prvému dielu.

Ako posledné Bungie ukázalo zberateľskú edíciu pre Final Shape. Bude to prekvapivo veža z Destiny 1. Bude obsahovať množstvo svietiacich prvkov, rôzne magnetické plochy, a taktiež sošky troch predstaviteľov frakcie Vanguard z hry, ktoré si na ňu budete môcť rozmiestniť. Dodatočné knižky predstvujúce extra príbeh nesmú v kolektorke chýbať. My si ju určite budeme rozbaľovať, keď expanzia príde, a to 27. februára 2024. Potom sa určite budete môcť tešiť na naše dojmy.

Komentuj!