Register

A password will be e-mailed to you.

Red Dead Redemption asi netreba nikomu výraznejšie predstavovať. I v rámci inak výborného portfólia Rockstar Games sa dodnes vyníma ako jeden z najvýraznejších titulov a bežne ho nájdete v rebríčkoch najlepších hier histórie. Jeho status sa skrátka nedá spochybňovať a po dlhej dobe sme sa konečne dočkali portu na modernejšie zariadenia, vďaka čomu si ho môžete vychutnávať v ešte lepšej kvalite ako v minulosti. Alebo nie?

Recenzovaná verzia: PS4

Informácie o novej verzii sa prvýkrát objavili koncom júna a hoci priamo naznačovali iba konzolové vydania, fanúšikovia sa nevzdávali ani sna o PC verzii, čo je platforma, kde hra doposiaľ nevyšla. Toto sa však nakoniec nepotvrdilo a hru si môžete po novom zaobstarať iba na PS4 (s kompatibilitou na PS5) a Nintende Switch. Ešte väčším sklamaním je však asi fakt, že jedná len o obyčajný port a žiadny remaster, akokoľvek do neho štúdio Double Eleven údajne v nejakej miere zasiahlo a vylepšilo viacero maličkostí. Po mimoriadne spackanej definitívnej edícii Grand Theft Auta asi podobná hra na istotu neprekvapí, no určite zamrzí, že sa Rockstar nepochopil situácie ráznejším spôsobom a ani sa len nepokúsil o niečo viac. S tým však už neurobíme vôbec nič.

Nakoľko je mojou primárnou platformou PC, rovno sa priznám, že som s pôvodnou hrou nikdy neprišiel poriadne do styku. Jediné priame skúsenosti sa vyložene obmedzujú na krátke testovanie cez PS Plus, teda na streamovanú verziu, ktorá logicky neponúkala výnimočnú vizuálnu kvalitu. Jej príbeh či aktérov som však napriek tomu poznal a dokázal si patrične užiť i príbehový prequel v podobe druhého dielu, ktorý patrí k absolútnej hernej špičke v rámci westernového žánru. Samotný titul som teda prvýkrát prešiel až teraz – a to rámci PS4 verzie, ktorú sa pokúsim krátko a výstižne rozobrať na nasledujúcich riadkoch.

Red Dead Redemption je príbehom Johna Marstona, niekdajšieho člena gangu, ktorý je vládnymi agentmi prinútený aby našiel a zlikvidoval svojich bývalých kumpánov. Inými slovami, aby za nich vykonal čiernu prácu a oni mohli následne zlíznuť smotanu za jeho snahu. To však nebude vonkoncom jednoduché a v priebehu jeho cesty sa vy ako hráč stretnete s viacerými zaujímavými postavičkami, ktoré ho občas môžu občas posunúť k spomínanému cieľu a inokedy zase nebude jasné, nakoľko im vlastne možno veriť. No hoci je príbeh ako taký zaujímavý a celkom dobre pracuje s ústrednou témou vykúpenia, zďaleka najlepší je na ňom nekompromisný záver, ktorý však logicky nebudem spoilerovať pre tých, čo náhodou nevedia. Dvojku mám síce na vyššej úrovni, no kritizovať jednotku nie je z tohto pohľadu na mieste a treba brať do úvahy i dobový faktor.

Súčasťou balenia je aj DLC Undead Nightmare, ktoré prichádza s vcelku zábavným twistom. Westernovo ladené kulisy totiž obohacuje o zombíkov a hlavný hrdina tak musí riešiť úplne iné problémy ako predtým. Najväčšou devízou je v tomto smere atmosféra a hoci je pôvodná hra predsa len niekde inde, istá miera zábavnosti sa tomuto nekanonickému a vcelku rozšíreniu nedá upierať. Je to skrátka viac než príjemný bonus a hoci by som určite uvítal menej stereotypu v podobe oslobodzovania miest (poväčšine nepovinného) či občasného čistenia cintorínov (tentokrát už povinného), v zásade všetko funguje ako fungovať má. No hrateľnosti ako takej sa príliš nebudem venovať – ak ste totiž hrali modernejśiu druhú časť, základy sú do veľkej miery identické, akurát ich Rockstar ešte o niečo vyladil. Niekedy síce trochu diskutabilne, viď trochu nešťastný systém reputácie, no toto do tejto recenzie nepatrí.

Čo však súčasťou balenia nie je, je multiplayerová časť. Reálne to však nemôže nikoho prekvapiť – Rockstar aktuálne ťaží z Red Dead Online, ktorý je súčasťou dvojky (hoci jeho popularita ani náhodou nedosahuje GTA Online) a nemá zmysel obnovovať servery kvôli niečomu, čo by ani nebolo patrične využívané. No tým sa zároveň dostávame k asi najväčšiemu problému nového vydania a tým je v tomto prípade cenovka. Tá je totiž poriadne vysoká a nech sa už na to pozerám akokoľvek, plne obhájiteľná nie je zo žiadneho pohľadu.

Za nové vydanie Red Dead Redemption totiž zaplatíte takmer 50€ a to by bolo v prípade trinásť rokov starej hry priveľa, aj keby bol jej súčasťou spomínaný multiplayer. Áno, hra vyzerá výrazne lepšie než v streamovanej verzii a miestami dokáže i prekvapiť, že zostarla s gráciou. Nie všetky textúry sú síce rovnako kvalitné, tieňovanie či nasvietenie už logicky zaostáva, no viaceré scenérie sú až nečakane atmosferické a na PS5 môžu byť vaše dojmy ešte o niečo lepšie než v prípade Xbox One verzie. A to je, samozrejme, pozitívne, no 50€ je skrátka 50 €. Rád by som pritom pripomenul, že PS Plus bol svojho času podstatne lacnejším variantom a stiahnutie z tejto služby sa spätne javí ako mimoriadne premyslený krok s cieľom vyryžovať čo najviac na hráčskej komunite A to sa mi úplne nepozdáva.

Menšie výhrady mám i k technickému stavu, kde však nedokážem naplno posúdiť, či sa jedná o pozostatky starých chyb, alebo nové spôsobené portovaním na ďalšie platformy. Až do návštevy Mexika sa mi pritom výraznejšie chyby vyhýbali a jediné na čo som narazil bolo podivné preskakovanie koňa cez plot a späť pri pokuse o jeho krotenie. V Mexiku som však narazil na posadnutý dostavník, postavu bežiacu v kruhu až kým som nevykonal príbehovú akciu, nečakaný pád na plochu pri rýchlom cestovaní či viacnásobné zamrznutie hry na loadovacej obrazovke. A keby som popátral v pamäti, isto by som si ešte na niečo spomenul. Že to mohlo byť aj horšie? Asi mohlo, no nič to nemení na tom, že tie chyby tam skrátka boli a aj nejaký čas po vydaní. No aby som bol úplne fér – hra funguje väčšinu času dobre a o žiadnu technickú tragédiu sa určite nejedná. Len to skrátka mohlo byť i lepšie.

Hra je teda stále dostatočne kvalitná a ako pôvodný titul, tak nemŕtve rozšírenie stoja aj v dnešnej dobe za pozornosť. Viete v nich navyše stráviť slušnú porciu času a to obzvlášť v prípade, že sa ich rozhodnete kompletovať. Port taktiež vcelku obstojí a minimálne vás neznechutí ako už skoršie spomínaná Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition. Nie je to však predsa len málo? Ako vlastne zhodnotiť niečo podobné, nakoľko sa i vo mne mieša spokojnosť so samotnou hrou so sklamaním z toho, ako to vlastne Rockstar odflákol a vyvinul iba tú najzákladnejšiu snahu bez čohokoľvek navyše? Nateraz to teda alibisticky vyriešim výhradne hodnotením hry a sami si položte otázku, či vám to v tejto podobe stačí, alebo nie. A pokiaľ náhodou áno, už 13. októbra vychádza i krabicová verzia, čo asi informácia, ktorá by mohla potešiť všetkých zberateľov.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Red Dead Redemption – Návrat westernovej klasiky
Výborná hra v trochu odfláknutom, no relatívne dostačujúcom balení. Ak ste ešte Red Dead Redemption nehrali, potom určite neváhajte, v opačnom prípade si však kúpu novej verzie poriadne premyslite.
Pozitíva
  • Pôvodná hra zostarla viac než dobre
  • Prítomnosť rozšírenia Undead Nightmare
  • Kvalita portu je v zásade dostačujúca
Negatíva
  • Cenovka je vcelku absurdná
  • Občasné technické problémy
  • Stále je to len iba obyčajný port bez pôvodne zaradeného multiplayeru
80%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!