Register

A password will be e-mailed to you.

Herné adaptácie sú súčasťou tohto priemyslu už pomerne dlhú dobu. Svojho filmového spracovania sa dočkali známe projekty ako Super Mario Bros, Mortal Kombat, Resident Evil alebo Max Payne. Napriek tomu, že hry sa stále tešia obrovskej popularite a disponujú miliónmi fanúšikov, ich filmové variácie častokrát prekvapujú absolútne tragickou kvalitou, ktorá nadšencov skôr uráža než by ich potešila či rovno prekvapila (česť niekoľkým svetlým výnimkám). Napriek tomuto faktu sme tu ale v posledných rokoch mohli zaregistrovať istý nárast kvality. A čo je snáď ešte prekvapujúcejšie, do veľkej miery sa o to postaral digitálny gigant Netflix, ktorý nezriedka originálnu predlohu skôr ignoruje. Len za minulý rok ale na tejto platforme vyšlo slušné Tekken: Bloodline, bravúrny Cuphead, ktorý skromný základ hardcore hry povýšil na funkčnú modernú grotesku s pointou i ponaučením pre najmladších. Aby toho nebolo málo, vyšiel i Cyberpunk: Edgerunners, pričom práve po tomto projekte mnohí hráči vzali kontroverzne prijaté RPG po dvoch rokoch od vydania na milosť. Aktuálne sa zdá, že i rok 2023 prinesie množstvo adaptácií úspešných herných značiek.

O aké záležitosti však ide? To si rozoberieme v prvej časti krátkej série článkov, ktoré sa pozrú na potvrdené a mnohými nepochybne očakávané adaptácie hier. Je pritom jedno či pôjde o seriál alebo plnohodnotnú snímku s naplánovaným vydaním vo veľkých priestoroch kina. Bez ďalšieho zdržiavania sa preto pozrime na počiny, ktoré nám má rok 2023 ponúknuť.

1. The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel – Northern War (6. január 2023)

Hneď úvod súčasného kalendárneho obdobia nám prinesie adaptáciu populárnej science fantasy JRPG série, ktorá nesie názov Trails. Je síce pravdou, že v tunajších končinách táto značka nie je až tak populárna, no svojich fanúšikov si za dobu svojej existencie už nepochybne stihla nájsť. Koniec koncov, čochvíľa oslávi druhú dekádu svojho fungovania, keďže odštartovala v roku 2004. Aj keď je zrejme nutné zmieniť, že ku nám dorazila až zhruba o šesť rokov neskôr, čiže na prahu minulej dekády.

Každopádne, ako vám už názov napovedá, The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel – Northern War bude sledovať konflikt umiestnený na severe, kde postavy bojujú proti nebezpečnému impériu. Zverejnená ukážka pritom reprezentuje všetko, čo si s východnými anime príbehmi, pravdepodobne, spájate. Výrazne energický hudobný sprievod, takzvanú over the top akciu, gigantických robotov a k tomu tak trochu idealizovaný príbeh do prasknutia naplnený pátosom či prehnanou dramatizáciou diania.

Bez ohľadu na nepochybnú prítomnosť prehnaného množstva emócií, do sveta zverejnená ukážka pôsobí veľmi dobre a má šancu zaujať aj hráčov či fanúšikov seriálov, ktorí doposiaľ o tejto JRPG sérii nikdy nepočuli. Vo finále uvidíme ako projekt dopadne, avšak obdobné anime záležitosti sa nezriedka tešia z pozitívnych reakcií, tak snáď Northern War nebude onou výnimkou, ktorá potvrdzuje zaužívané pravidlo.

2. NieR: Automata Ver1.1a (8. január 2023)

Príbeh univerza NieR bude pokračovať, aj prostredníctvom inej platformy. Túto adaptáciu možno považovať za kanonickú záležitosť, nakoľko na nej pracujú aj pôvodní herní tvorcovia. Presnejšie za Ver1.1a stojí Yoko Taro, čiže duchovný otec populárnej IP NieR, ktorá si za tie roky prešla niekoľkými zásadnými obmenami. Celú anime adaptáciu pritom podľa dostupných informácií vytváralo A-1 Studios, ktoré má bohaté skúsenosti, nakoľko títo autori pracovali na desiatkach žánrových projektov (filmových aj seriálových).

Rovnako ako aj predošlý projekt z nášho zoznamu, i v prípade NieR sme sa už dočkali oficiálnej ukážky. Tá nešetrí mystikou, pričom na podporenie nehostinnej atmosféry využíva výrazne tmavšiu farebnú paletu ako Trails of Cold Steel – Northern War. Súčasne sme sa priamo z úst Yoka Tara dozvedeli, že príbeh Automaty bol primárne prispôsobený pre herné médium. Najmä preto si dovolí pri jeho seriálovej verzii niektoré udalosti meniť, aby celá naratívna štruktúra fungovala aj za bránami akčnej videohry.

Ostatne, na plné pochopenie NieR: Automata je nutné titul prejsť niekoľkokrát a niečo podobné by fungovalo v seriály len ťažko. Ako teda bude vo finále celý projekt vyzerať je veľkou neznámou aj pre skalných fanúšikov úspešného hitu z produkcie velebeného štúdia Platinum Games (ktorého povesť po Babylon’s Fall mierne zakolísala). Ver 1.1a sa ale javí výborne a snáď sa môžeme pripraviť na obdobne kvalitnú záležitosť akou svojho času bola aj samotná hra.

3. The Last of Us (15. január 2023)

Udalosť, na ktorú mnohí hráči čakali od roku 2013, je konečne tu. Príbeh Joela a Ellie sa dočká vlastnej seriálovej adaptácie, kde sa v hlavných úlohách objaví Pedro Pascal a Bella Ramsey, pričom oboch hercov môžete poznať z ikonického fantasy seriálu minulej dekády, Game of Thrones. Svetový konsenzus je pritom taký, že práve prví poslední z nás disponujú najlepším herným príbehom všetkých čias a je preto logické, že už dlhšiu dobu sa hovorilo o adaptácii. A to či už prostredníctvom filmovej snímky alebo rozsiahlejšieho seriálu, kde zákonite môžete venovať väčší priestor postavám.

Aj táto adaptácia vzniká za dohľadu a aktívnej účasti kreatívneho srdca univerza The Last of Us, čiže Neila Druckmanna. Ten na niektorých epizódach priamo pracoval, jednu dokonca sám režíroval. Zverejnená ukážka pritom fanúšikov potešila a akčný seriál sústredený na dva ústredné charaktery očakávajú s otvorenou náručou. Scenáristické práce pritom zaštítil Craig Mazin, ktorý má na konte množstvo jednoduchých (častokrát neveľmi úspešných) komédií, no aj jeden zásadný hit z produkcie televízie HBO. A meno toho hitu znie Chernobyl, takže zrejme najviac chválený projekt v histórií televíznej zábavy, ktorý do dnešného dňa na portáli csfd.sk disponuje hodnotením 96%.

Vďaka tomu pevne drží kráľovskú priečku v kvalite a len ťažko si predstaviť projekt, ktorý by ho dokázal efektívne zosadiť z trónu. Dúfajme preto, že sa i The Last of Us (ktorý je v niečom podobný, minimálne zničenosťou prostredia a surovosťou niektorých obrazov) vydarí aspoň spolovice takým spôsobom. A dostaneme projekt, ktorý milovanej hre hanbu rozhodne neurobí. Produkčné kvality tu nepochybne sú, no musíme veriť v to, že sa špecifický duch originálnej hry adekvátne pretaví aj v kvalitný seriálový zážitok. Úloha to je neľahká, no originalita predlohy disponuje obrovským potenciálom a ten snáď dokáže filmový štáb adekvátne zužitkovať.

4. The Super Mario Bros. Movie (7. apríl 2023)

Ikonická postavička platformového žánru to skúša vo filme… opätovne. Pre vaše vlastné dobro dúfame, že si rovnomennú adaptáciu z roku 1993 nepamätáte, pretože predstavovala absolútne peklo obdobných snímok a takmer to najhoršie z tej doby. Hlavnú úlohu Maria v nej hral Bob Hoskins a ako Luigi Mario mu sekundoval John Leguizamo, pričom šlo o hraný projekt. Áno, v deväťdesiatych rokoch si filmári mysleli, že by bol dobrý nápad, ak by herný inštalatér ožil naozaj a prišli tak s výsledkom, ktorý takmer všetci fanúšikovia dodnes nenávidia. Prípadne ho berú za pomerne silné guilty pleasure, do ktorého sa pustia s partiou známych a celý čas vypichujú početné chyby a nezmysly.

Nová verzia ale na to ide trochu inak a snáď môžeme prehlásiť, že lepšie. Už len vďaka rozhodnutiu, že pôjde o animovanú adaptáciu, ktorá predsa len ľahšie dokáže preniesť rozprávkového ducha hry k novým fanúšikom. Koniec koncov, Mariov svet nikdy primárne nevychádzal z kulís toho nášho a pokúšať sa preto o hraný film pôsobí ako vopred prehraný súboj.

Je síce pravdou, že Chris Pratt v hlavnej úlohe nadšencov dlhoročnej značky Nintenda príliš nepotešil. Na druhej strane však mnohí zostali po oficiálnom traileri milo prekvapení. Je totiž dynamický, vidieť v ňom množstvo zaujímavých akčných scén, pasáže plné dobrého humoru a vizuálne atraktívnych obrazov, na ktorých animátori nepochybne strávili dlhé mesiace. Ostatne, niet sa čo čudovať, keďže sa (z tohto hľadiska) za projekt postavilo skúsené animačné zoskupenie Illumination – autori Despicable Me, v slovenskom preklade Ja zloduch. Môžeme preto očakávať počin verný originálu, ktorý už v traileroch perfektne zachytáva ducha hry. Tých posledných pár mesiacov do vydania nám neostáva nič iné iba dúfať, že sa v obdobnom štýle ponesie i zvyšok očakávaného filmu, ktorý snáď konečne ukáže ako má vyzerať kvalitná herná adaptácia určená pre veľké plátno kina.

5. Gran Turismo (11. august 2023)

Tento rok nás podľa aktuálnych informácií čaká i adaptácia automobilovej hernej záležitosti, ktorá už dlhé roky nesie názov Gran Turismo. Projekt vzniká s požehnaním japonskej firmy Sony a údajne sa na ňom začalo pracovať ešte v roku 2013. Aspoň teda na dobovej verzii, ktorá sa môže od tej súčasnej výrazne odlišovať. Vtedy sa mal na scenári podieľať Alex Tse, no podľa všetkého z projektu nakoniec zišlo. O dva roky neskôr mal byť na post režiséra privolaný (vtedy ešte len začínajúci) Joseph Kosinski, ktorý by bol s dobrou produkciou a slušným rozpočtom azda ideálnou voľbou. Ostatne, práve tento zručný filmár nám nedávno priniesol parádne retro v podobe Top Gun 2, takže sa môžeme domnievať, že by z autenticky pôsobiacich strojov na štyroch kolesách vyťažil adrenalínové maximum.  

Aj táto verzia bola nakoniec zrušená a to práve preto, aby sa o filme Gran Turismo opätovne začalo hovoriť v roku 2022. Filmové Gran Turismo teda pri vydaní oslávi dekádu od momentu, čo sme o ňom niečo po prvýkrát počuli. A na základe toho, čo teraz vieme, ide o poslednú iteráciu, ktorá oficiálne vyjde na plátnach kín. Film (ktorý sa údajne nakrútil medzi novembrom a decembrom minulého roka) zrežíroval Neill Blomkamp. Je to talentovaný filmár s množstvom veľkých i menších snímok na konte (azda najviac rezonuje District 9, ktorý produkoval Peter Jakckson). Z hereckého osadenstva sa tu objaví napríklad niekdajšia hviezda a lámač ženských sŕdc, Orlando Bloom. Hlavnú rolu by ale mal stvárniť David Harbour, ktorého zrejme najviac preslávil seriál Stranger Things.

To je však všetko čo o filmovom Gran Turismo aktuálne vieme. Áno, príbeh by mal stáť na výborne nakrútených pretekárskych scénach a musíme dúfať, že tento aspekt si Neill poctivo postráži. Je ale mierne podozrivé, že projekt vzniká v horizonte jedného roka, keďže vydanie je naplánované na 11. augusta 2023. A to je v podstate za rohom. A keďže postprodukcia trvá niekedy dlhšie aj ako samotné nakrúcanie, autori by nemali strácať čas. Takto svižné vydanie a aktuálne nie príliš veľká marketingová kampaň môžu vo finále projektu mimoriadne ublížiť. Zahoďme však negatívne emócie a očakávajme Gran Turismo s otvorenou náručou a prosbou, že pôjde o kvalitnú žánrovú záležitosť. Fanúšikovia si ju nepochybne zaslúžia.

6. Alice Gear Aegis Expansion (2023)

O Alice Gear Aegis ste v podstate nemohli počuť. Jedine, že by ste nás čítali z nejakej východnej krajiny. Titul pôvodne vyšiel iba na mobilné zariadenia, no neskôr sa dostal i na osobné počítače. Stále však šlo o pomerne malý bojový počin, ktorý hranice mobilného hrania nijak výrazne neposúval. Každopádne, titul minulý rok (aspoň teda na východe) dostal plnohodnotnú konzolovú verziu, ktorá sa môže popýšiť honosným a značne krkolomným názvom Alice Gear Aegis CS: Concerto of Simulatrix.

Práve posledná zmienená hra sa do našich končín ešte nedostala, no vydanie má naplánované na súčasné kalendárne obdobie. A aby tých náročných a jazyk lámajúcich názvov nebolo málo, rok 2023 má priniesť i anime adaptáciu, ktorej meno znie Alice Gear Aegis Expansion. V rámci nej sa majú objaviť dobre známe postavičky, mechanické obleky, ktoré tvorcovia využijú k akčným scénam, pričom všetkému budú sekundovať nové udalosti.

Hoci je projekt oficiálne potvrdený, aktuálne o ňom vlastne nič nevieme. Nedočkali sme sa konkrétnej ukážky, prípadne aspoň priblíženia diania nad rámec informácií známych z hry ako takej. Expansion je aktuálne zahalené veľkým otáznikom, keďže my ako hráči ani nemôžeme poriadne poznať zázemie, z ktorého adaptácia vychádza. Dúfajme však, že čoskoro sa o počine dozvieme niečo viac, ideálne prostredníctvom atraktívneho traileru, ktorý by ťažil z (pre tuzemského fanúšika) exotického prostredia a potenciálu mechanických stretov medzi ústrednými charaktermi.

To je zatiaľ prvá várka adaptácií pre rok 2023. Tešíte sa na niektorú z nich a neviete sa dočkať ich vydania? Prípadne vás existencia niektorých z vyššie zmienených seriálov a filmov skôr desí? Pokojne sa podeľte o svoje názory a tipy prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie.

Komentuj!