Register

A password will be e-mailed to you.

Po menšom rozčarovaní z Do Not Open som sa rozhodol spríjemniť si svoje čakanie inou hororovou hrou, ktorú som mal možnosť získať koncom októbra tohto roku zdarma. A hneď na začiatku musím napísať, že som urobil dobré rozhodnutie. Dočkal som sa totiž kvalitne spracovanej hororovej adventúry, ktorá mi veľmi rýchlo vynahradila sklamanie z vyššie spomínanej hry.

Recenzovaná verzia: PC

Hoci Saturnalia nie je escape room titulom ako spomínaný Do Not Open, atmosféra jej rozhodne nechýba. Talianski Santa Ragione v tomto prípade postavili hru na kvalitne napísanom príbehu, tmavom vizuáli a neustálom nebezpečenstve, ktoré sa tu ukrýva. Nikdy si nemôžete byť vašim rozhodnutím na sto percent istí. Máte totiž v pätách nebezpečného nepriateľa, ktorý sa nebude strániť toho, aby vám ublížil. Je preto potrebné správne počúvať, vedieť sa ukrývať a využiť prostredie okolo vás vo svoj prospech. No rovno vám dám jednu dôležitú radu. Robte maximum preto, aby ste sa tajomnej bytosti vyhli. Nie však len preto, že vás to bude stáť život. V prípade, že zomrú všetci vaši hrdinovia, mapa celého mestečka sa úplne zmení a môžete sa rýchlo ocitnúť v nebezpečnej spleti slepých uličiek.

Osud postáv máte vo vlastných rukách. Hra totiž neponúka iba jednu hlavnú postavu, máte ich k dispozícii štyri. Každá z nich má svoju vlastnú príbehovú líniu, ktorú môžete ale i nemusíte uzavrieť. Ich dokončenie vám dá každopádne možnosť ich lepšie spoznať, no súčasne vám i poodhalí pozadie všetkého, čo sa v mestečku Gravoi udialo a kto sa skrýva pod maskou nebezepčného lovca. Nie sú to možno podstatné detaily pre bezpečný útek, no bola by škoda, keby záhada ostala iba záhadou. Každá postava má v rukách ešte určitý predmet, ktorý vám vie počas hrania pomôcť. Anita vlastní mapu, Paul polaroidový fotoaparát, Sergio má mobilný telefón a Claudia masku bez otvorov pre oči. Aký význam má taká maska? K tomu sa dostanem za chvíľu.

Klasický inventár síce nemáte k dispozícii, no napriek tomu sú v hre určité predmety, ktoré môžete zbierať alebo preskúmať. Sú tu nástroje, ktoré budete môcť využiť viackrát než raz, sú tu jednorazové predmety, kde zväčša patria kľúče alebo obrázky do projektoru a nakoniec veci, ktoré máte možnosť zbierať do zásoby a využívať podľa potreby. Ide primárne o zápalky, náplne do polaroidu, petardy, mince a kolu. Obzvlášť zápaliek je potrebné mať čo najviac, keďže žiadna z vašich postáv nebude ochotná dlho postávať v tme. Ak ich však nechcete míňať príliš veľa, môžete aj zapaľovať vatry a rozsvecovať svetlá.

Neustále však musíte brať do úvahy, že v pätách máte spomínaného nepriateľa. Dobrou správou je aspoň, že ho môžete veľmi jednoducho začuť. Ďalšou dobrou pomôckou je aj zakrývanie si očí – ak sa na neho nepozriete, máte väčšiu šancu, že si vás nevšimne. Práve tu vstupuje do hry už spomínaná maska. Ak však náhodou máte tu smolu, že na vášho lovca natrafíte, je potrebné čo najrýchlejšie utekať a niekde sa ukryť. Slúžia vám na to primárne kontajnery, vozíky, skrine alebo spovednice v kostole. Ak vás nestihne pri skrývaní zaregistrovať, nič vám v podstate nehrozí. Treba však dávať pozor na prílišný hluk – rozbíjanie okien, zvoniace zvony, spustený alarm… to všetko vášho protivníka priláka. No na druhej strane, dá sa to využiť aj vo váš prospech, napríklad odpálením petard v odpadkovom koši.

A čo ak vás náhodou dolapí? Vtedy sa hry ujme iný hrdina, ktorý môže chyteného priateľa pomocou klieští oslobodiť z temného oltára a zvrátiť tak osud uväzneného charakteru. Pokiaľ to však nezvládnete a váš prenasledovateľ dostihne i ďalšieho hrdinu, ten sa stáva automaticky jeho obeťou. Aj preto je lepšie sa mu preventívne vyhýbať, hoci cestu k temnému oltáru nájdete poľahky, ak budete sledovať krvavé stopy na zemi.

Celkovo teda môžem povedať, že titulu rozhodne nechýba atmosféra. Je síce pravda, že čím dlhšie ho budete hrať, tým budete otrlejší, no čo výrazne dopomáha umocňovať napätie, je vcelku originálny temne ladený vizuál. Ten miestami až pripomína hororový komiks a ponúka veľkú dávku čiernej skombinovanou hlavne s fialovou, ružovou alebo modrou. V prípade, že zapálite zápalky, vstúpi do hry aj trocha červenej. Výnimkou tvoria, samozrejme, denné časti a miesta, kde rozsvecujete lampy. Nemyslím, že som v minulosti videl podobný štýl a vďaka tomu si tak Saturnalia získava na nezameniteľnosti a jedinečnosti.

Akcie sa tu ale moc nedočkáte. Jediné, čo je potrebné vedieť, je skrývať sa, alebo utekať. Ak má však niekto aspoň menšiu výhodu, tak je to Paul, ktorý môže v prípade nutnosti použiť svoj polaroid ako zbraň. Najväčšou slabinou vášho nepriateľa je totiž citlivosť na svetlo. Dávajte si preto pozor, koľko fotiek ešte môžete spraviť, môže vám to veľmi pomôcť.

Čo sa týka zápletky, nechcem ju výraznejšie rozoberať, aby som vás tak nepripravil o skutočne skvelý zážitok. Ako som však už písal, každá jedna postava má svoj vlastný príbeh, ktorý budete môcť odhaliť. Všetci sa tu ocitli z nejakého dôvodu a majú možnosť uzavrieť dôležitú kapitolu v svojom živote. Či sa im to podarí, záleží iba na vás a vašich schopnostiach. Vyberiem z tejto štvorice ale aspoň môj obľúbený a to je Claudiin. Pretože to čo sa spočiatku javí len ako príbeh despotického otca a dcéry rebelky sa vo výsledku ukáže ako niečo oveľa temnejšie a hrozivejšie, než som si myslel. Pomimo toho tu však máme aj primárnu dejovú líniu, ktorá sa venuje mestečku Gravoi ako takému a jeho histórii. Pretože to nie je prvýkrát, čo sa temná bytosť vybrala na lov.

Veľmi užitočným elementom je aj mapa príbehu. Možno na vás bude spočiatku pôsobiť neprehľadne, no keď pochopíte ako funguje, stane sa vám veľmi dobrým radcom. Nielenže vás informuje o tom, čo je potrebné splniť, no rovnako môžete vidieť, do ktorej príbehovej línie spadajú jednotlivé indície, ktoré predmety s ktorými súvisia a veľa ďalších zaujímavostí. Je to veľmi šikovná pomôcka, z ktorej vyčítate všetko potrebné a stojí za to ju využívať.

Prejdime si však i to, čo sa stopercentne nevydarilo. Nie je toho veľa, no napriek silnému a intenzívnemu zážitku je tu pár veci, ktoré tvorcovia úplne nedotiahli. V prvom rade je to kamera. Väčšinu času pritom funguje ako má, no v hre sa nachádzajú miesta, kde sa vám zmení celkový uhol pohľadu a nemáte možnosť si ju otočiť tak ako chcete. Vďaka tomu to pôsobí, ako keby ste sa presunuli do starých Resident Evil titulov, avšak s pohyblivejšou kamerou. V niektorých chvíľach mi to veľmi nevyhovovalo a hlavne to ovplyvňuje aj spôsob vášho ovládania.

Taktiež je trochu škoda, že máte možnosť prejsť celú hru bez toho, aby ste spoznali celkový príbeh alebo stretli všetky postavy. Na jednej strane je síce super, že to dáva priestor tým, ktorí majú radi speedruny, no podľa mňa by bolo lepšie, keby ste mohli mestečko opustiť až v prípade, že splníte potrebné príbehové línie. Dalo by to titulu a všetkým vašim akciám oveľa väčší význam.

Na záver ešte dodám, že ak by vám jeden priechod nestačil, k dispozícii je i niekoľko rôznych variantov náročnosti, ktoré si môžete navoliť. Každý z nich prináša do hry úplne iný element a môžete tak postupne vyskúšať aké zmeny jednotlivé možnosti prinášajú. Sami tvorcovia síce uprednostňujú štandardný mód, no nie je skrátka povinný. Každý tak má šancu nájsť náročnosť, ktorá mu bude vyhovovať najviac.

Vo výsledku je tak pre mňa Saturnalia mimoriadne príjemným hororovým prekvapením, ukrývajúcim veľké množstvo tajomstiev čakajúcich na ich odhalenie. Ponúkne vám štyroch skvelých hrdinov, ktorí sa stretnú v jednom mestečku, no každý s iným cieľom, a vďaka podmanivému vizuálu, dobre zachytenej atmosfére a nebezpečnému protivníkovi sa u mňa stala jedným z najintenzívnejších hororových zážitkov tohto roka. Ak ste využili akciu na Epic Games Store a stiahli si ju zdarma, určite ju vyskúšajte. Nie je totiž vylúčené, že budete rovnako spokojní ako ja.

Saturnalia - Komu zvonia do hrobu?
Saturnalia je mimoriadne príjemným hororovým prekvapením, ukrývajúcim veľké množstvo tajomstiev čakajúcich na ich odhalenie.
Pozitíva
  • Temne ladený komiksový vizuál
  • Štyri skvelé hlavné postavy
  • Veľmi dobre zapracovaná záhada
Negatíva
  • Problémy s kamerou
  • Je možné preskočiť celý príbeh
85%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!