Register

A password will be e-mailed to you.

Len behom augusta sa k PC hráčom dostala jedna z najlepších superhrdinských hier vôbec – hovoríme, pochopiteľne, o remasteri vynikajúceho titulu Marvel’s Spider-Man od štúdia Insomniac – no a po približne troch mesiacoch tu máme aj prídavok. A hoci nejde o pokračovanie v tom najtradičnejšom slova zmysle, to ešte neznamená, že by ste ho mali prehliadať a vyzerať výhradne už dávnejšie oznámenú dvojku. Práve naopak, dobrodružstvo druhého pavúčieho muža z Harlemu vám totiž pomôže vyplniť menšie príbehové medzery a to veľmi príjemným spôsobom. Aký je Marvel’s Spider-Man: Miles Morales na PC platforme?

Recenzovaná verzia: PC

Milesa Moralesa môžeme v podstate označiť za spin-off, ktorého dej sa odohráva po skončení prvého dielu, respektíve po jeho trojdielnom príbehovom DLC The City That Never Sleeps. Práve tam sa totiž Peter Parker rozhodol, že zoberie Milesa pod svoje krídla a naučí ho ako byť priateľským susedom Spider-Manom. Tomu síce stále chýbajú skúsenosti, no šanca naplno zažiariť sa mu naskytne po tom, čo Peter dočasne opustí mesto, aby pomohol svojej priateľke Mary-Jane s reportážou v Európe. Veci sa však začnú po jeho odchode poriadne komplikovať a mladý Miles sa ocitne v situácii, na ktorú nie je tak úplne pripravený. Podarí sa mu ustáť tlak a obrovskú zodpovednosť?

Hneď na úvod sa hodí poznamenať, že v globále ide o menšie a zároveň i komornejšie dobrodružstvo ako to predošlé. Nie v tom zmysle, že okolo vás nebude vôbec nič vybuchovať, alebo že sa tu nebude odohrávať žiadna epická akcia, no príbeh sa ešte viac zameriava na hlavného hrdinu a jeho rodinu, respektíve najbližšie okolie. Ani zloduchov tu nenájdete toľko ako minule, pričom ti známejší prakticky absentujú. Rolu toho hlavného pritom plní v komiksoch nie až tak významný Tinkerer, ktorého len ťažko nájdete v akomkoľvek zozname tých najlepších spider-manovských protivníkov či postáv. O to viac musím preto Insomniac pochváliť, keďže ho oproti predobrazu výrazne upravili a ich videoherná iterácia je vďaka priamemu naviazaniu na Milesovu minulosť podstatne zaujímavejším charakterom. Nie vždy sú podobné zmeny k lepšiemu, no v tomto prípade to jednoznačne vyšlo.

Z podania príbehu som mal celkovo veľmi dobrý pocit a na rozdiel od spomínaného DLC City That Never Sleeps, ktoré až tak nenaplnilo svoj potenciál, v ňom scenáristi znova šliapli na plný plyn. Hluché miesta tu i vďaka jeho kratšej dĺžke absentujú a od začiatku do konca sa niečo deje. Pomáha aj to, že Miles je podobne ako Peter Parker sympatickou postavou, ku ktorej si veľmi nemusíte hľadať cestu. Na ich ďalšiu, tentoraz už plnohodnotnú, kolaboráciu, sa úprimne teším a pripravovaný Marvel’s Spider-Man 2 s Venomom má všetky predpoklady na to, aby bol rovnako vydarený ako jeho prvá časť.

Oproti nej je tu inak jedna výrazná vizuálna zmena. Tú so sebou prináša vianočne ladený New York, čo plne postačuje na navodenie pocitu sviežosti, akokoľvek sa znova pohybujete v tých istých uliciach. To však nie je, pochopiteľne všetko a Miles Morales si dokáže bez problémov obhájiť svoj status spin-offu aj ďalšími novinkami. Okrem dôrazu na iné postavy, či pridania úplne nového podcastu (Danika Hart pôsobí popri večne ufrflanom, hoci mimoriadne zábavnom J. Jonah Jamesonovi ako veľmi sympatická alternatíva) prináša aj niekoľko nových aktivít, vrátane trochu odlišnej hrateľnosti súvisiacej so schopnosťami špecifickými pre samotného Milesa. Ten totiž dokáže ovládať bioelektrinu, čo budete využívať prevažne v boji a veľkou výhodou je aj dočasná neviditeľnosť, ktorá viac než pomáha pri tichých likvidáciách.

Čo sa týka samotných aktivít, kým v jednotke som mal miestami pocit, že autori trochu prestrelili mieru – akokoľvek sa to vďaka výbornému súbojovému systému výrazne nepodpisovalo na zábavnosti – tu je všetkého tak akurát. Stále tu síce nájdete vedľajšie misie, zberateľské predmety, nepriateľské základne, či tradičné výzvy, no tentoraz už vonkoncom nehrozí zahltenie vedľajším obsahom a to je len pozitívne. Ani náhodné zločiny v uliciach nie sú povinné z pohľadu stopercentného „vyčistenia“ všetkých štvrtí a príjemným vylepšením je mobilná aplikácia, ktorá vám pomáha s ich vyhľadávaním. Cez ňu si viete sprístupňovať aj spomínané vedľajšie príbehové úlohy.

O PC port sa postarali ako minule skúsení Nixxes Software, ktorí sú v zásade zárukou kvality. To potvrdili aj v tomto prípade a to hlavné – teda boj – vie byť skutočne plynulý, čo je v podobne vystavanej hre vcelku zásadné. U PC verzií titulov spoločnosti Sony sa navyše stáva akými štandardom režim, ktorý vám umožní hru prispôsobiť vášmu hardvéru. To znamená, že aj keď nedisponujete až tak výkonným počítačom, viete si upraviť nastavenia tak, aby hra vyzerala dobre, no súčasne bežala čo najsvižnejšie v scénach, ktoré si to vyžadujú. Všetko si viete upraviť aj s ohľadom na požadované fps, hoci sa to môže zákonite prejaviť v občasnom znížení grafickej kvality. Rovnako však nechýba ani režim kvality – možnosti v nastaveniach je skrátka dostatok a môžete sa s nimi vyhrať ako len chcete.

Vizuálne spracovanie je každopádne vynikajúce. Neprekvapivo, bavíme sa totiž o porte PlayStation 4/PlayStation 5 hry z roku 2020 a za tie dva roky skutočne nestihlo nijak zastarať. Množstvo grafických nastavení som už spomínal, pričom logicky je tu aj možnosť využitia ray tracingu (hoci len na kvalitnejších zostavách). Implementované sú i najnovšie technológie rekonštrukcie obrazu DLSS 3 od Nvidie a na záver spomeniem možnosť využívať ultraširoké monitory či ovládače DualSense od Sony. Z pohľadu zásadných PC funkcií je to asi všetko, no to je v tomto prípade úplne dostačujúce. Mimochodom, hardverové nároky sú úplne identické ako minule a asi by bolo zvláštne, keby to bolo inak.

S ovládaním – či už na gamepade alebo na klávesnici a myši – som inak nemal žiadny problém, no v tom druhom prípade sa mi párkrát stálo, že sa Miles po použití fast travelu zasekol s viditeľným kurzorom myši na obrazovke, no absolútne zablokovaným ovládaním. Išlo síce o extrémne zriedkavý jav, no v daných prípadoch pomáhal iba úplný reštart. Taktiež mi raz zmizla postava z vedľajšej úlohy, takže sa Miles bavil so vzduchom a pri jednom použití metra sa pre zmenu úplne vytratilo samotné metro. No mimo toho už všetko šliapalo ako malo a na žiadne gamebreaking bugy som, našťastie, nenarazil. Vnímam to skôr ako menšie škvrny na inak výbornom porte a možno na ne po vydaní ani nenarazíte.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales je skrátka veľmi vydareným titulom, ktorý mimoriadne dôstojne nadväzuje na fantastickú jednotku. V niečom je dokonca i lepší, čím dokáže aspoň čiastočne kompenzovať kratší a nie až pôsobivý – hoci stále skvelý – príbeh a fakt, že je to vlastne „iba“ spin-off a nie plnohodnotné pokračovanie. Osobne som sa teda bavil na jednotku a hoci by som mohol byť i prísnejší (cenovka je predsa len dosť vysoká, akokoľvek je o niečo nižšia), nateraz budem voliť pozitívnejší prístup. Miles Morales si to z môjho pohľadu zaslúži.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

sony-logo

Marvel's Spider-Man: Miles Morales - Spider-Man z Harlemu
Marvel's Spider-Man: Miles Morales je kratším, no stále výborným nadviazaním na nemenej výborný predošlý diel. A ani PC verzia na tomto konštatovaní vôbec nič nemení.
Pozitíva
  • Zábavná príbehová kampaň a vedľajšie aktivity
  • Výborný vizuál doplnený o množstvo grafických možností
  • Rozumnejšie dávkovaný open world obsah
Negatíva
  • Oproti predošlému dielu až príliš krátke a málo zásadných noviniek
  • Nižšia, no stále relatívne vysoká cena
90%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!