Register

A password will be e-mailed to you.

Po minuloročnom návrate do minulosti vo Vanguard sa z druhej svetovej vojny opäť tento rok presúvame do alternatívnej prítomnosti. Infinity Ward a Activision nám tak prinášajú druhý diel ich rebootu série Modern Warfare. Ten nám opäť predstaví boj proti terorizmu, ale aj niekoľko nových postáv do tejto populárnej série. Aj v tomto prípade je však hlavným lákadlom pre hráčov určite multiplayer. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo nám tento diel priniesol a ako dopadol z pohľadu našej redakcie.

Recenzovaná verzia: PC

Modern Warfare II so sebou prináša viacero zmien. Jednou z najvýznamnejších je to, že budúci rok sa v podstate nedočkáme ďalšieho pokračovania, ale len dodatočného obsahu. Čo nás však čaká, to sa dozvieme zrejme až budúci rok. Okrem toho sa vývojári po rokoch rozhodli, že je na čase odstrániť z tejto série herný režim so zombíkmi. Tých už teda v hre nenájdeme. Základom MW2 sa tak stal multiplayer, no okrem toho sa môžete tešiť aj na 3 kooperatívne misie a kampaň pozostávajúcu zo 17 misií (zaberie vám približne 6-8 hodín). Medzi najviditeľnejšie novinky v rámci série však jednoznačne patrí herný režim v tretej osobe. Ťažko povedať prečo v tejto FPS sérii pristúpili vývojári k tomuto kroku, ale zrejme sa takto snažia prilákať hráčov, ktorí skôr obľubujú TPS.

Vráťme sa však na začiatok a rozoberme si najpodstatnejšie časti hry. To, ako hra vyzerá a o koľko sa zmenila, je najlepšie si zistiť priamo v kampani. Ako som spomínal vyššie, tak sa nesie v štandardnom duchu. Jej herná doba veľmi neohúri, no už sme si za tie roky zvykli, že lepšie to nebude. Kampaň sa tak drží už zaužívaného trendu, keď sa hráčov snaží zaujať pompéznymi akčnými scénami a pôsobivými cutscénami, no pridáva aj viacero zaujímavých momentov, ktoré vás na chvíľu vytrhnú zo stereotypu. Ja mám osobne stále radšej prvé diely v tejto sérii, v ktorých mal hráč aj pocit, že niečo robí a nielen sleduje interaktívny film. S tým sa však nedá nič robiť. Napriek tomu vás však čaká aj dosť klasických scén, v ktorých si budete môcť poriadne zastrieľať. No aj v tomto bode sa hra posunula značne vpred, čo sa týka náročnosti, a to najmä kvôli opancierovaným protivníkom.

Samotná kampaň sa zameriava najmä na teroristickú organizáciu zo Stredného východu, ktorej sa dostali do rúk americké rakety. Tie je tak potrebné vystupovať na rôznych lokalitách vo svete. Čaká vás tak vcelku napínavý príbeh, v ktorom opäť zohrá úlohu priateľstvo či zrada. Jednotlivé misie sú rôznorodé, čo sa týka obsahu ale aj lokalít. Dosť výrazná časť hry je zameraná na mexickú špeciálnu jednotku, takže viacero misií sa bude odohrávať práve v Mexiku. No okrem toho navštívite napríklad Amsterdam, mrakodrap v Chicagu, diaľnicu na Strednom východe či ropnú plošinu. Každá oblasť je svojím spôsobom výnimočná a plná rôznych detailov, avšak ani sa nenazdáte a už sledujete cutscénu a ste odrazu niekde inde.

Väčšinu kampane budete hrať za Soapa, no ocitnete sa na chvíľu aj v koži iných postáv. Tešiť sa však môžete ako vždy na nesmrteľného kapitána Price či Ghosta. Popri nich sa výraznou postavou v tejto kampani stal aj veliteľ mexickej protiteroristickej skupiny Alejandro Vargas. V Modern Warfare II sa opäť stretnete s dosť populárnym obstreľovaním cieľov z lietadla, pričom v tomto prípade budete strážiť našich hrdinov počas ich misie. Okrem toho nás čaká aj sniperská misia, no tá mi prišla dosť osekaná, keď si spomeniem na klasickú misiu z Černobyľu z vôbec prvého Modern Warfare (2007). Za zmienku určite stojí aj misia s kamerami, keď hovoríte Ghostovi, kam má ísť, aby sa vyhol nepriateľom a efektívne ich zlikvidoval. Popri tomto všetkom vývojári pridali do hry aj jednu čerešničku na torte v podobe macgyverovskej misie, v ktorej zbierate rôzne materiály (lepiaca páska, železo, fľaše, vosk…) a vyrábate si z nich užitočné predmety na odlákanie alebo likvidovanie protivníkov.

Hra trpí aj viacerými neduhmi, ktoré v tejto sérii už poznáme. Umelá inteligencia je dosť priemerná, aj keď spojenecké jednotky sú na tom častejšie horšie ako protivníci, hlavne keď sa niekde zaseknú alebo vám vlezú do palebnej línie. Misie sú tiež všelijaké, niektoré sa ani nenazdáte a už sa skončia, iné sa snažia zaujať aspoň viacerými krátkodobými novinkami. Na ťažších náročnostiach je hra občas trochu peklo a to najmä kvôli spomínaným obrneným nepriateľom, pri ktorých sa vo väčších počtoch aj zapotíte. Keď nie, tak to vás ešte čaká misia s tankom, ktorý už bude pre vás určite dôstojným nepriateľom.

Keď už sme pri kampani, rád by som sa vyjadril k jej technickému stavu. Dosť ma mrzí, že Modern Warfare II sa spúšťa už len priamo do ponuky s multiplayerom a nemá tak 2 exe súbory. Takto, keď chcete hrať kampaň, musíte hru v podstate spúšťať na dvakrát. Čo v dnešnej dobe trvá fakt dlho. To by sa ale vzhľadom k dĺžke kampane dalo nejako prežiť, no je tu väčší problém. Ten spočíva v tom, že aktuálne je dosť nestabilná (možno to závisí od vášho hardvéru). Vo viacerých bodoch sa mi stávalo, že mi počas načítavania jednoducho zamrzla, čo viedlo k jej vypnutiu a teda ďalšiemu čakaniu. V istom momente tesne pred koncom mi takto padla za sebou asi 10x, z čoho som už vážne nebol nadšený. A to si predstavte, že vám niečo také bude robiť počas multiplayerového zápasu. Zároveň, čo je tragikomické, tak mnoho hráčov sa ešte pred vydaním multiplayeru sťažovalo, že dostali ban za hranie kampane, čím si Activision veľmi dobrú reklamu hneď na úvod neurobil.

No zabudnime na chvíľu na rozporuplné pocity z kampane a prejdime k ďalšej časti hry. Tou je kooperácia. Tá predstavuje aktuálne len minoritný podiel z hry. K dispozícii sú len tri misie, ktoré viete zahrať do dvoch hodín. To však taktiež závisí od toho, s kým sa do toho pustíte. Kooperatívne misie majú však bližšie ku kampani ako k multiplayeru, keďže majú taktiež svoje cutscény. No musíte počítať s tým, že na ich hranie budete potrebovať spoločníka, ktorého žiadna UI nenahradí. Najväčším záporom tohto režimu je tak malý počet dostupných máp. Dá sa povedať, že týmto sa kampaň svojím spôsobom predĺžila na dvadsať misií.

Prejdime však na pre mnohých najpodstatnejšiu časť hry a tou je multiplayer. Už za veľmi krátky čas zistíte, že v ňom došlo k viacerým zmenám, vďaka čomu sa stal pre hráčov (vraj) viac jednoduchší a prijateľnejší. Došlo najmä k zmenšeniu máp, takže vás čakajú akčnejšie boje bez zbytočného pobehovania. Opäť vás čaká v multiplayeri klasické levelovanie, spĺňanie denných výziev alebo odomykanie nových postáv za určité výzvy. Dosť výrazným prvkom sa však stala zbrojnica pre multiplayer, tá ponúka mnoho zbraní a modifikácií, no tie máte spočiatku zamknuté. V prípade Modern Warfare II vám však nestačí zvyknúť si na jednu z nich a postupne sa s ňou zdokonaľovať. Hra vás doslova núti, aby ste používali aj tie ostatné, čím si práve budete môcť upraviť tie, o ktoré vám v skutočnosti išlo.

Herné režimy pre multiplayer sú dosť podobné ako doteraz. Došlo v nich najmä k menším zmenám, čo sa týka hrateľnosti, a, samozrejme, k zmenšeniu máp. Môžete sa tak tešiť na 10 herných režimov, pričom už si sami vyberiete, ktorý z nich je vám najviac podľa chuti. Väčšina režimov sa nesie v duchu zaber a udrž s rôznymi dodatočnými podmienkami, máme tu ale aj klasický deathmatch, zbieranie známok padlých vojakov či v tomto prípade aj herný režim so zachraňovaním rukojemníkov. Najväčšie mapy pre Grand War s počtom hráčov 32×32 vám zároveň poskytnú aj prístup k rôznym vozidlám, čím sa dočkáte vylepšeného zážitku oproti klasickým prestrelkám.

Na záver sa poďme pozrieť, ako dopadol Modern Warfare II po technickej stránke. Po prvom spustení som zostal dosť šokovaný, keďže benchmark ma dosť nízkym výsledkom riadne prekvapil. Hra má rovnaké hardvérové nároky ako Vanguard, no framerate som mal 2x nižší. Našťastie, krátko na to vyšli nové ovládače pre grafickú kartu a optimalizácia sa radikálne zmenila. Framerate som mal tak v multiplayeri približne 80-90 fps a v kampani trochu nižší, približne okolo 60 fps (notebook s RTX 2070, Full HD rozlíšenie, DLSS na kvalite a max detaily). V prípade tohto titulu som nakoniec spokojný, že sa hra dočkala vcelku dobrej optimalizácie oproti iným titulom. Čo sa týka Call of Duty, tak niet divu, že pri záujme o túto značku sa aj vývojári o hru dostatočne starajú a spolupracujú s vývojármi grafických ovládačov. Po grafickej stránke mi však Modern Warfare II neprišiel nejako pôvabnejší oproti minuloročnému Vanguardu, práve naopak často som mal pocit, že mnohé textúry a efekty sú dosť odfláknuté. K týmto zmiešaným pocitom z celkového stavu hry je však potrebné pripočítať aj nestabilitu samotnej, čo tomu veľmi k dobru nenahráva.

Call of Duty: Modern Warfare II dorazil tento rok s veľkými fanfárami a vývojári mali od neho veľké očakávania. Oproti Vanguardu zožal nesmierny úspech, no dá sa povedať, že je to úplná špička? Vzhľadom k tomu, že sme videli ako dopadol posledný Battlefield 2042 a posledné Call of Duty sa tiež nenieslo v tom najpozitívnejšom zmysle, tak áno, je očividné, že značná časť hernej scény, teda multiplayeroví hráči, prijali tento diel s nadšením. Čo sa týka multiplayeru, tak hra sa vďaka nemu vyšplhala na vysokú priečku, no vo zvyšných svojich častiach riadne zaostáva. K tomu sa stačí pozrieť na rôzne technické vady a problémy s multiplayerom a už je oheň na streche. Ak ste fanúšikom série alebo multiplayerový hráč, tak sa do nej skôr či neskôr pustíte, no ak by ste si chceli hru vyskúšať kvôli kampani alebo kooperácii, radšej počkajte aspoň na 50 % zľavu.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Call of Duty: Modern Warfare II - Vojna sa presúva aj na mexický front
Modern Warfare II sa opäť snaží zaujať hráčov najmä svojím multiplayerom, no prináša aj kampaň a kooperatívny režim. Pre multiplayerových hráčov a fanúšikov série, pravdepodobne, nutnosť, pre ostatných je to však na zváženie.
Pozitíva
  • Vylepšený multiplayer
  • Dobrá optimalizácia
  • Viacero noviniek v kampani
Negatíva
  • Technické problémy (padanie do Windowsu)
  • Málo misií pre kooperáciu
  • Chyby v kampani
70%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!