Register

A password will be e-mailed to you.

Strieľačka XIII z roku 2003 napriek svojim solídnym kvalitám zapadla a nenaplnila očakávania z pohľadu predajov. Napriek tomu si našla verných fanúšikov, ktorí dúfali, že by sa agent s amnéziou predsa len mohol jedného dňa vrátiť. A stalo sa. V roku 2020 totiž vyšla zmodernizovaná verzia hry XIII od štúdia PlayMagic, no tento návrat fanúšikom zabezpečil miesto radosti nočné mory. A preto bolo nutné konať.

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Vydavateľ Microids veľmi rýchlo vydal vyhlásenie, v ktorom sa hráčom a fanúšikom ospravedlnil a prisľúbil, že dôjde k náprave. Vyšlo najavo, že Microids najali nových vývojárov, konkrétne tím Tower Five. Nejde o žiadne známe štúdio, no v minulosti sa podieľali na hrách ako Lornsword Winter Chronicle a Agatha Christie – The ABC Murders, takže nejde o zelenáčov. Ich práca sa k majiteľom pôvodného remaku dostala vo forme aktualizácie a my si v nasledujúcich riadkoch povieme, či ich práca padla na úrodnú pôdu, alebo išlo o zbytočne vynaložené úsilie.

Mám okno

Príbeh hry sa zameriava na agenta s označením XIII, ktorý však trpí amnéziou a na nič si tým pádom nepamätá. Skôr než sa však stačí popozerať okolo seba, už mu na krk dýchajú zabijaci a on tak musí bojovať o život. Aby toho nebolo málo, na po zatknutí agentmi FBI zistí, že bol obvinený z vraždy prezidenta USA. Spoločne musíte tým pádom zistiť, čo sa to vlastne deje, prečo práve vás obviňujú z tak závažného zločinu a či ste ho vôbec spáchali a ešte aj poslať na onen svet zabijakov skôr, než vás tam vypravia oni.

Dej vôbec nie je zlý a patrí k tomu lepšiemu, čo XIII ponúka. Najmä na pomery strieľačiek z pohľadu prvej osoby a zohľadnení faktu, že pôvodná hra vyšla v roku 2003. Autori však mali písanie scenára zjednodušené, keďže ide o adaptáciu rovnomenného komiksu od spisovateľa Jean Van Hammea a Williama Vancea, ktorý sa postaral o ilustrovanie. Titul však adaptuje iba prvých 5 zväzkov, takže to vám asi jasne naznačuje, ako hra končí. Pokiaľ by ste mali záujem o pokračovanie príbehu, bude nutné si ho prečítať, keďže celý príbeh agenta s označením XIII pozostáva z 24 zväzkov, plus tu máme aj spin-off XIII Mystery, ktorý sa v jednotlivých zošitoch zameriava na jednotlivé vedľajšie postavy. Dejová línia, ktorou sa zaoberá i hra, však končí zošitom č. 18 s názvom The Last Round, nasledovné zväzky nie sú od pôvodného dua, hoci pokračujú v príbehu XIII.

Stará škola

Skôr než sa dostaneme k tomu hlavnému, a teda či sa novým autorom podarilo odčiniť napáchané škody sa ešte v krátkosti pozrieme na to, ako sa vlastne XIII hrá. V zásade ide o klasickú strieľačku zo starej školy, ktorá vám ponúka cestu z bodu A do bodu B a ak chcete postúpiť vpred, nedovolí vám to inak, než bolo zamýšľané. Do cesty sa vám postaví nie veľmi inteligentná armáda nepriateľov, ktorých budete môcť odpraviť pomerne solídnym arzenálom, keďže k dispozícii je 15 zbraní. Level dizajn je poplatný dobe vydania originálu, takže dnes už naozaj ničím neprekvapí, no na druhej strane sa ani nemožno chytať za čelo kvôli nejakej vyloženej hlúposti. Okrem akcie môžete skúsiť postupovať aj stealth metódou, no tá nie je veľmi funkčná a neviem, či ma už neklame pamäť, no v originálnej hre fungovala akosi lepšie. V novej verzii je jednoducho lepšie ísť rovno na vec a „pokosiť“ všetko, čo sa vám postaví do cesty.

Herná doba sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 12 hodín v závislosti od zvolenej náročnosti, prípadne od toho, či musíte prejsť každý jeden kúsok mapy a pozbierať všetko čo sa dá. Počas týchto hodín prejdete 34 levelov, ktoré sú našťastie relatívne rozmanité. Úvodnú pláž onedlho vystrieda banka, centrála FBI, vojenská základňa, zasnežené hory, Grand Canyon a to ešte nie je všetko, lokalít je viac.

Kúzlo komiksu

Azda najväčším triumfom XIII bola grafika a najmä štylizácia, keďže išlo v zásade o rozpohybovaný komiks. Cel-shading prevedenie bolo v roku 2003 neopozerané, rovnako ako rôzne vyskakujúce komiksové okná a panely, bubliny či nápisy opisujúce zvuky. Remake z roku 2020 bohužiaľ dokázal túto jedinečnú vlastnosť originálu pochovať.

A je to?

Prejdime ale k práci štúdia Tower Five, ktoré malo opraviť neporiadok zanechaný tímom PlayMagic. Aby sme začali pozitívne – najkritickejšie problémy sú preč a titul je bez obtiaží hrateľný od začiatku do konca, čo pre pôvodný remake neplatilo. Ani zďaleka však XIII od Tower Five nemožno považovať za bezproblémový počin, keďže chýb je tu stále dosť, hoci sa nemusia vyskytnúť, prípadne si ich nevšimnete. Bohužiaľ, stalo sa mi, že sa nespustila nejaká skriptovaná sekvencia, takže som musel nahrať poslednú uloženú pozíciu, čo nepoteší nikoho. Objavil sa aj zvláštny bug, ktorý pri zapnutej funkcii Aim Assist v zásade nedovolí zamieriť na nepriateľa. Občas som sa stretol so zvláštnym pobehovaním nepriateľov, sem-tam sa i o niečo zasekli, no nič zásadné sa mi neprihodilo, čo je v porovnaní so stavom z roku 2020 výhra. Napriek tomu to mohlo byť lepšie, oveľa lepšie.

Našťastie, Tower Five vrátili hre komiksový vzhľad, keďže ten počinu z roku 2020 akosi chýbal. Hra tak vyzerá omnoho lepšie, viac pripomína originál z roku 2003, čo vítam. Poteší aj skutočnosť, že hra drží 60fps zubami-nechtami a ide plynulo počas celej doby.

Streľba je síce v poriadku, no hráč z nej nemá potrebnú odozvu. Mierenie je akési zvláštne a minimálne ja som si na PS5 musel pohrať z nastavením citlivosti, ktorá nebola ideálna. Stealth som už spomínal, no opomenúť nemožno ani slabé prestrihové scény, kostrbaté animácie postáv, o lip-sync možno iba snívať, takže asi tak nejako.

Novinkou je však prítomnosť multiplayeru, o ktorom však nemám moc čo povedať, keďže sa mi napriek snahe a opakovaným pokusom nepodarilo s nikým spojiť. Nový režim tak , pravdepodobne, zomrel skôr, než mohol započať svoj akokoľvek dlhý život, čo je škoda, nakoľko vývoj musel zabrať nemalé množstvo času.

Radšej originál

Hoci na aktuálnych konzolách nie je možné zahrať si originál z roku 2003, omnoho radšej by som prijal remaster tohto počinu než remake. Vývojári z Tower Five však aspoň dokázali dostať remake do hrateľnej podoby, čo určite nebola jednoduchá úloha. Napriek ich snahe však nebolo úplne možné napraviť to, čo napáchali PlayMagic, v takom prípade by asi musel začať vývoj od nuly. Ako priaznivec originálu som však rád, že sa tento titul dá aktuálne hrať bez toho, aby vám praskli nervy, no kúzlo originálnej hry je jednoducho preč a nováčikovia tak nemajú šancu pochopiť, prečo sa z pôvodného titulu časom stala kultová záležitosť. Cením, že v závere nemusím napísať, aby ste od remake XIII dali ruky preč, no na trhu je toľko skvelých hier, že by bola škoda strácať čas s počinom, ktorý je maximálne priemerný, a to v každom ohľade.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

XIII - Remake remaku
Tower Five dokázali dostať remake XIII do hrateľného stavu, no vytiahnuť tento titul z katastrofálneho stavu na niečo viac ako priemer už bolo nad ich sily. Ak si chcete hru napriek všetkému zahrať, určite ju berte iba vo výraznej zľave, inak sa poobhliadnite po niečom kvalitnejšom.
Pozitíva
  • Solídne vylepšené oproti pôvodnému remaku
  • Variabilita zbraní
  • Návrat komiksového vzhľadu, stabilných 60fps
Negatíva
  • Streľba neposkytuje potrebnú odozvu
  • Hlúpa umelá inteligencia nepriateľov
  • Nefunkčný stealth systém
50%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!