Register

A password will be e-mailed to you.

Zhodnotiť Way of the Hunter bude pre mňa celkom náročná úloha. Na jednu stranu vo mne drieme osoba, ktorá chce pochváliť slovenských Nine Rocks Games za to, čo sa im poradilo priniesť. Z hry cítiť, že do nej vložili veľkú dávku srdca, lásky k prírode a dokonca aj nejaké slovenské lovecké zvyky a tradície. No pod povrchom všetkej tej nádhery sú, bohužiaľ, i nepríjemné úskalia, s ktorými som neustále zápasil. A hoci si nemyslím, že by bol Way of the Hunter zlým titulom, slovami chvály budem v tomto prípade trochu šetriť.

Recenzovaná verzia – PC

Na začiatok by bolo asi nutné spomenúť, že po tom ako som sa spolu s Riverom Knoxom viezol v aute smerujúc k Medvediemu Brlohu, som bol plný očakávaní. Po vizuálnej stránke si ma hra veľmi rýchlo získala, príroda na mňa dýchala svojou atmosféru a okrem toho som ostal uchvátený zvukovou stránkou. Tvorcovia mysleli úplne na všetko. Cez vtáčí spev, bzučiaci hmyz až po šumenie lesa a cvrčkov v noci a bol som úprimne nadšený. O toto všetko sa postarali slovenskí vývojári? Môžem úprimne zložiť svoj lovecký klobúk a pokloniť sa im.

Prejdeme si rýchly tutoriál, v ktorom pozdravíme našu „starú kamarátku“ Echo, naučíme sa šoférovať auto, obzrieme si interiéry našej loveckej chaty a v tomto momente všetko stále fungovalo tak ako aj malo. Potom sa vyberieme na náš prvý lov. Za našou chatou si ulovíme jazveca amerického a keď sa naučíme zver spracovávať, príde na rad náš prvý jeleník. A áno, hovorím správne, jeleník, nie jeleň. Tam sa dostaneme trochu neskôr.

No v momente ako sa mi podarilo úspešne uloviť svojho prvého paroháča, začalo to ísť dolu vodou. No aby som bol úprimný, za určité dôvody mojej frustrácie si môžem sám a hre za to nebudem dávať mínusové body. Fakt, že som sa ukázal ako mizerný lovec a chvíľku mi trvalo pochopiť jednotlivé mechaniky nejde na triko Nine Rock Games a toto pripisujem len mojim vlastným chybám. Čo sa však týka zvyšných problémov, nemám v pláne byť až tak mäkký.

Prvá vec, ktorá ma zamrzela, bola absencia väčšieho počtu úloh zabezpečujúcich váš primárny finančný príjem. Keď sa máte pustiť do lovu bažantov, je potrebné, aby ste si na to kúpili brokovnicu, pretože to je správna zbraň a kaliber na lov tohto druhu zvierat. Problém však nastal vo chvíli, keď aj tá najlacnejšia stála minimálne o 300 dolárov viac, než som mal momentálne na účte. Ako to vyriešiť? Ísť na lov iných zvierat, ktoré sa následne pokúsiť predať a kúpiť si k tomu aj vábničku? Alebo skúsiť loviť bažanty pomocou pušky a splniť zadanie takýmto spôsobom? Obe voľby boli na môj vkus vysoko frustrujúce.

Kým prvá metóda mi absolútne nešla a nebol som schopný uloviť jediného tvora, pri druhej som zhodnotil, že takto lov určite nemá prebiehať. Neviem teda prečo sme nemohli obdržať dve rôzne zbrane ihneď v úvode, aby sme sa celej tejto situácii vyhli. To platí o to viac, že ešte predtým dostanete za úlohu, aby ste si kúpili druhú pušku s vyšším kalibrom. Realita je pritom taká, že toto sú jediné misie, ktoré nájdete na svojom počítači, až kým ich nesplníte a to je skrátka problém. Je síce pravdou, že túlaním sa po mape môžete nájsť i kempy, v ktorých môžete prijať iné lovecké úlohy, no tie sú v prvom rade oveľa náročnejšie a v druhom rade to pochopíte, až keď tie miesta na mape reálne nájdete. No a skutočnosť, že mi lov počas úvodu absolútne nešiel a mal som pocit, že v hre maximálne zlyhávam, tomu veľmi nepomáhala. Aspoň som však zhodnotil, že za smrť Bambiho mamy nemôžem ja.

Rovnako som bol sklamaný z využitia posedov v hre. Na jednu stranu vám dávajú presne to čo potrebujete. Môžete zver sledovať z väčšej výšky, využiť váš ďalekohľad, zorientovať sa a strieľať z nich. Čo im však chýba, je možnosť sa v nich vyspať a nerozumiem, prečo nám to nebolo umožnené. Často sa totiž stane, že kým vôbec k danému posedu dôjdete, zver ste už dávno vyplašili, alebo tam nič nenájdete. Vtedy by stačilo v nich len prespať, nastaviť si budík na čas kedy sa nachádzajú v blízkosti a určite by mali väčšiu využiteľnosť. Mnohé posedy sú totiž ďaleko od vašej chaty a kým si k ním peši vyjdete, zabijete celkom slušnú dávku času. A ak by vás náhodou lákalo používať auto, môžem vám len odkázať, že zver ho začuje už asi na 500 metrov. V tomto smere ho tak využijete celkom minimálne, no je pravda, že v iných situáciách je naopak neoceniteľné. A tým sa vraciam k pozitívnym aspektom hry.

V prípade, že sa potrebujete dostať do ďalekého bodu na mape a nemáte práve chuť loviť zver, bude pre vás auto veľmi dobrá pomôcka. Je síce škoda, že si môžete vybrať iba z troch možností, ale v zásade mi to nejako nekazilo dojem z hrania. Svoj účel splní. Rovnako si z neho môžete kedykoľvek vytiahnuť potrebné zbrane či príslušenstvo ako sú vábničky, ďalekohľady a podobne. Na ich používanie možno budete potrebovať trochu praxe, ale akonáhle pochopíte ako ich ovládať, stanú sa veľmi užitočnými. Preto je potrebné si to vopred naštudovať.

Všetky dôležité inštrukcie získate z vašej encyklopédie. A myslím tým, že sa v nej dozviete úplne všetko. Ohľadom mechaniky, zbraní, príslušenstva, no rovnako aj zvierat. Máte možnosť spoznať ich denné rituály a ak sa vám podarí vystopovať miesta ich odpočinku, napájadlá a kam sa chodia pásť, veľmi vám to pomôže k úspechu. Pokiaľ ich teda nevyplašíte neuváženými krokmi. Každopádne ide o veľmi dôležitý element hry, ktorý vás toho veľa naučí.

Rovnako sa vám veľkým pomocníkom stanú aj vylepšenia, ktoré získate v prípade, že sa vám podarí splniť dôležité výzvy. Získate tak schopnosti tichšieho zakrádania, stanete sa pre zver menej nápadným, vaše auto bude menej počuť a rovnako budete môcť vábničkami prilákať aj zvieratá, ktoré sa môžu pre vás stať zaujímavejšou trofejou. No myslím si, že dve najdôležitejšie veci, ktoré budete počas hry používať sú mapa a lovecký inštinkt.

Vďaka mape si môžete nájsť lokality, v ktorých sa zvieratá často nachádzajú (pokiaľ sa vám ich podarí správne vystopovať), ukáže vám kde nájdete posedy, vyhliadkové miesta a takisto máte možnosť si do nej vkladať značky. Tie vás budú následne pomocou kompasu budú ľahšie navigovať na miesto, kam sa chcete dostať. Funguje to všetko vynikajúco a je treba povedať, že bez mapy by som si túto hru absolútne nevedel predstaviť. Často som sa do nej pozeral, skúmal ako sa najideálnejšie dostať na určené miesto a bola mi vždy veľmi nápomocná.

Lovecký inštinkt je zase Riverova schopnosť, ktorou môže preskúmať miesta, kde sa nachádza. Keď ju máte zapnutú, určité miesta sa vám rozžiaria. Máte tak možnosť vidieť stopy zvierat, sledovať ich zvieracie chodníčky a rovnako objavíte potrebné lokality, ktoré som už spomínal. Patrí to medzi najsilnejšie elementy hry, nakoľko vám to dáva možnosť lepšie spoznať prostredie okolo vás a budete vedieť, čo je potrebné si počas nej všímať.

No čo je ešte potrebné oceniť je spánok a spôsob, akým je do hry zapracovaný. Máte totiž možnosť posúvať čas po hodinách a nastaviť si taký, v ktorom sa chcete vybrať na ďalší lov. Nemusíte teda čakať, kým konečne nastane tá chvíľa, kedy zvieratá prídu na dané miesto. Stačí sa vyspať, nastaviť budík a môžete pokračovať. A to je aj hlavný dôvod, prečo ma mrzí, že to nie je umožnené v posedoch.

Ak je tu ešte jedna vec, ktorú chcem vyzdvihnúť, tak sú to komiksy, ktoré budete môcť odblokovať v prípade, že sa budete venovať príbehu hry. Dostávate tak ručne maľované knižky, ktoré opisujú Riverove detstvo, jeho priateľov, život na dedkovej chate. Tie kresby sú nádherné a dávajú vašej postave väčšiu dávku života a charakter. A dopĺňajú aj celkový príbeh hry, ktorý ma však, na druhej strane veľmi nezaujal.

Oceňujem pritom snahu Nine Rocks Games dodať i nejaký príbeh, jeho podanie mi prišlo trochu kostrbaté. To aj preto, že som mal neustále pocit, že som v tej nádhernej prírode úplne sám, jediný človek, ktorý dýcha tento vzduch. Kde sú však všetci ostatní? Raz napríklad dostanete za úlohu doniesť dedkovmu starému kamarátovi knihu, ktorú mu už dlho nevrátil. Keď tam však prídete, čaká na vás len prázdna chata a list s inštrukciami ohľadom ďalšej úlohy. Prijmete ju, splníte, dostanete svoju finančnú odmenu a keď sa vrátite, na stole nájdete ďalší list, ktorý vám tam majiteľ zanechal. V ňom vám ďakuje za splnenie úlohy a zadáva vám ďalšiu. Reálne sa však nikdy nestretnete, čo na mňa pôsobilo veľmi zvláštne. Zaujímavejšie by boli i komiksové cutscény, pričom chata by sa dala stále využívať na spánok. Ten pocit izolácie je tu skutočne na škodu.

Rovnako je však pre mňa sklamaním, že aj keď chce hra ponúkať reálny lovecký simulátor, v určitých aspektoch vám to vôbec nedáva najavo. Ako fakt, že River je v podstate nesmrteľný lovec, ktorého pád zo skaly nezabije, ale uvedie do bezvedomia, z ktorého sa preberáte na chate. A to je asi to najhoršie, čo sa mu počas celej hry môže stať. Ani zver na vás vôbec neútočí a to platí aj v prípade dravcov ako sú vlky a medvede. To, že sú zvieratá plaché a prítomnosť lovca ich vydesí, je jedna vec, no predátori by mali mať zachované aspoň nejaké stránky svojej agresie. Urobilo by to hru oveľa zaujímavejšou a aj ako hráči by sme si svoje kroky viac rozmysleli. Pretože ako by sme mohli loviť zver s napríklad zlomenou nohou alebo rozhryzenou rukou? V tomto sa ten pocit realistickosti stráca. Je mi síce jasné, že River je mimo loveckej chaty zamestnaný ako kaskadér, no určite pod svojou loveckou výstrojou neskrýva oblek Supermana.

A potom sú tu ešte ďalšie detaily, ktoré hre ubližujú. Hoci sa mi páči vizuálna stránka hry, veľmi často sa mi stávalo, že mi zmizli na sekundu všetky textúry. Raz mi zase kompletne zmizla všetka voda z riek a musel som hru reštartovať. Rovnako i zvieratá sa občas zvykli zaseknúť v strome (čo veľmi uľahčuje spôsob lovu), alebo okolo mňa skákali do vody a naspäť. Bugy tu rozhodne nechýbajú a napriek snahe tvorcov ich opravovať sa stále nejaké nájdu.

Rovnako sa občas stane, že sa zvieratá objavia priamo pred vami. Z ničoho nič. Alebo vám ulovené tvory zmiznú, prípadne prídete o nakúpenú výbavu. A nikto vám tie peniaze naspäť nevráti, pričom problémy ako tieto u mňa hre výrazne uberali body. Rovnako ma vedelo nahnevať, keď som si naplánoval plnohodnotnú loveckú akciu, no nepodarilo sa mi nájsť jediné zviera. A keď sa len tak rozhodnete sadnúť do auta a vyraziť na iné miesto, alebo splniť inú úlohu, zrazu sa vám priamo na ceste objavia tri zástupy jeleníkov, ktoré vyplašíte.

Celé by som to uzavrel s tým, že napriek všetkému popísanému verím, že Nine Rock Games čaká solídna budúcnosť. Na ich ceste im rozhodne držím palce a hoci ma ich hra až tak vnútorne nepresvedčila, majú potenciál vyrásť v silné a kvalitné štúdio. Som teda úprimne zvedavý, ako bude ich cesta v hernom svete pokračovať a lovu zdar!

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Way of the Hunter - Vitajte v Medveďom Brlohu!
Way of the Hunter nie je zlým titulom, no vo výsledku sa nestáva loveckou trofejou, ktorú by ste si vystavili vo svojej hernej kolekcii.
Pozitíva
  • Zvuková a vizuálna stránka
  • Lovecký inštinkt a jeho využite
  • Animácie nachádzaných komiksov sú nádherné
Negatíva
  • Slabé využitie posedov
  • Smutný pocit samoty v hre
  • Veľa grafických bugov a glitchov
65%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!