Register

A password will be e-mailed to you.

Myslím si, že sériu Total War nie je nutné ktovieako predstavovať, keďže je tu s nami už viac ako dvadsať rokov. V krátkosti však môžeme povedať, že ide o zlatú strednú cestu medzi RTS a veľkoplošnými ťahovými stratégiami. Vývojári už zrejme vyčerpali všetky obdobia ľudskej histórie, ktoré by sa im do hry hodili, tak pred niekoľkými rokmi skúsili niečo nové a v sérii nevídané. Historické postavy a udalosti nahradili za jeden z najpopulárnejších fantasy svetov a to univerzum Warhammeru. Aktuálne sme sa tak dočkali už tretieho pokračovania tejto ich odbočky (popri mnohých DLC k prvým dvom dielom). Poďme sa pozrieť, čo nové Total War Warhammer 3 prináša a či sa oplatí do neho investovať čas a peniaze.

Recenzovaná verzia: PC

Fantasy svet Warhammeru sa v podstate do prvého Total War: Warhammer a Vermintide veľmi často v hrách nevyskytoval. No je nutné podotknúť, že to, čo hráčom predviedol práve prvý diel, sme už kedysi videli, ale v trochu menších rozmeroch. Mám na mysli Mark of Chaos a jeho datadisk, ktoré mali podobný herný štýl ako séria Total War, ale konkrétne pri týchto hrách išlo viac o príbehovú zložku a mnohé faktory ako diplomacia tam chýbali. V prípade tejto značky, a to platí aj pre tento tretí diel Warhammeru, ide príbeh niekde do úzadia. Total War: Warhammer III nás zavedie na východ, na zamrznuté územia patriace Kislevu, ktoré sú poslednou obrannou líniou medzi Ríšou a krajinami ovládanými Chaosom. Pred spustením hlavnej kampane odporúčam zahrať aj prológ, ktorý je najmä tutoriálom, ale počas neho sa toho narozpráva viac ako počas bežnej kampane. Takto sa vlastne dozviete, čo predchádzalo udalostiam v kampani.

Ústredným motívom hry je nájsť kislevského medvedieho boha Ursuna. O to sa snaží každá zo zúčastnených strán, ale s iným účelom. Na to, aby ste sa k nemu dostali, potrebujete získať štyri duše princov démonov, ktorí patria jednotlivým štyrom bohom Chaosu. Každý z princov sa nachádza v ríši daného boha, v ktorej musíte splniť špecifické podmienky, aby ste sa mohli pokúsiť o získanie jeho duše. Aj keď väčšina súbojov a taktických posunov po mape svete prebieha rovnako ako v predošlých dieloch, tak aspoň v tomto prípade je to trochu zaujímavejšie. Každý svet predstavuje určitú výzvu, ktorú musíte prekonať. Pri Khornovi musíte získať dostatočný počet bodov zabitia, pri Slaaneshovi musíte odolať jeho zvodom, pri Nurglovi musíte prežiť jeho choroby a Tzeentch vám zamotá hlavu svojím bludiskom.

V treťom dieli môžete zatiaľ hrať za 8 frakcií (zlobrov dostanete ako súčasť predobjednávky). Príbeh hry je však najviac zameraný na Kislev a démonov Chaosu, ktorí sú v podstate kombináciou všetkých armád Chaosu. Okrem týchto frakcií si môžete zvoliť aj Kataj, zlobrov alebo zvlášť jedného z bohov Chaosu. Na mape sveta však narazíte aj na ostatné frakcie z predošlých dielov, za ktoré sa zatiaľ hrať nedá. Pravdepodobne ich pridajú v budúcich DLC. Hocijakú frakciu si už zvolíte, tak vás ňou bude sprevádzať tajomný prorok túžiaci po kvapke krvi medvedieho boha. Pri hre za Kislev som narazil na dve špecifické bitky a pri hre za démonov dokonca ani na jednu. Takže kampaň je zameraná najmä na opakujúce sa úlohy (vyplieň sídlo, obsaď sídlo, zabi hrdinu, a tak podobne) a dva hlavné ciele: dostaň sa ako prvý k Ursunovi a poraz konkrétne frakcie na mape. Po splnení jedného z hlavných cieľov môžete ďalej pokračovať v kampani.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé zložky hry. Začnime ťahovým režimom na veľkoplošnej mape. Každá z frakcií ma svoje špecifické vlastnosti. Pri hre za Kislev musíte najprv získať dostatok podporovateľov alebo poraziť druhú veľkú konkurenčnú skupinu, aby ste neprehrali. Za podporovateľov získavate bonusy. Počas hry obsadzujete provincie, tie majú rôzny počet sídel, ale keď pri hraní za Kislev obsadíte dve, môžete si vybrať atamana. Okrem toho získavate aj priazeň, za čo si tiež môžete dopriať krátkodobé bonusy. Kislev môže skúmať rôzne technológie, čo však trvá určitý počet ťahov. Démoni Chaosu majú celý systém o dosť jednoduchší. Pri obsadzovaní sídel si volíte, ktorému bohovi budú zasvätené. Podľa toho sa vám aj odomknú budovy, ktoré tam budete môcť postaviť. Okrem toho nemôžu obchodovať a aj diplomaciu majú značne obmedzenú, keďže už od začiatku proti ním stojí väčšina frakcií. Zásadným prvkom pri nich je získavanie priazne bohov Chaosu, za čo sa vám odomykajú silnejšie jednotky a vylepšenia pre vášho princa.

Základom hry je tak verbovanie armád, ich presuny, postupné obsadzovanie sídiel a likvidovanie ostatných frakcií. Všetky však nemusíte vyhladiť, s mnohými môžete podpísať zmluvy o spolupráci alebo s rovnakou frakciou, ako tá vaša, môžete vytvoriť konfederáciu. Okrem šľachticov a ich armád budete mať k dispozícii aj rôznych hrdinov, ktorí predstavujú záškodníkov. Tí tak môžu páchať atentáty alebo poškodzovať nepriateľské sídla. Celkovo tak všetci vaši hrdinovia získavajú skúsenosti a levlujú. Za každý level im môžete pridať nejakú schopnosť podľa vami preferovanej stratégie. Podľa náročnosti sa po určitom počte ťahov začnú vo svete zjavovať portály, ktoré vás zavedú do ríš bohov Chaosu. Plus tieto portály budú zvyšovať zamorenie vašich sídel a budú sa z nich objavovať nepriateľské armády. Pri tomto si dovolím podotknúť, že na základe tohto mi prišli jednotlivé frakcie dosť nevyvážené. Démoni Chaosu nemusia prakticky vôbec riešiť zamorenia portálmi. Zároveň majú jednotlivé frakcie svoje výhody a nevýhody, ale celkovo mi prišli démoni Chaosu po ekonomickej aj vojenskej stránke značne silnejší než taký Kislev. Preto odporúčam nováčikom v tejto sérii začať touto frakciou.

Druhou časťou hry sú bitky odohrávajúce sa v reálnom čase. Tým sa dokážete teoreticky aj v celej hre vyhnúť, keďže aj pri príbehových misiách (získavaní duší princov démonov) môžete kliknúť na tlačidlo „Automatické rozhodnutie“. Príde mi to trochu na škodu, že takýmto štýlom je polovica hry poslaná do ústrania. Bitky sú závislé najmä na vašich taktických rozhodnutiach a zložení jednotlivých armád. Musíte správne usporiadať vojakov do formácii a využiť výhody terénu vo váš prospech, či už vyvýšeniny alebo lesy, v ktorých môžete skryť jednotky. Okrem toho nesmiete zabúdať, že vaši hrdinovia majú väčšinou nejaké schopnosti, s ktorými môžete zvrátiť priebeh boja. V každej bitke máte aj určitý počet bodov many, ktorú môžete použiť na zosielanie kúziel. Pri kúzlach má opäť navrch Chaos. Bitky mi ale prišli niekedy dosť chaotické. Hlavne väčšie jednotky majú tendenciu sa zasekávať a potom to vyzerá tak, že len zavadzajú. Čo je však zaujímavé, tak opäť pri Chaose som nemal s týmto ktovieaký problém, takže si myslím, že celkovo Kislev je zatiaľ riadne zabugovaný a nevyvážený národ.

Total War: Warhammer III obsahuje niekoľko typov bitiek. Základné predstavujú len stretnutia dvoch armád na jednom bojisku, kde sa bojuje dovtedy, kým sa jedna z armád nerozuteká alebo nebude vyhladená. Potom sú tu prepadnutia, keď nepriatelia útočia na nerozostavenú armádu zo všetkých strán. Útoky na sídla sú rozdelené na dva podtypy. Záleží na tom, či sú sídla ľahko opevnené alebo či majú aj hradby. Pri obliehaniach však ide o to, že obrancovia získavajú časom obranné body, za ktoré môžu stavať obranné veže alebo barikády či si najímať posily. Tu je vhodné podotknúť, že automatický systém vyhodnocovania bitiek má svoje muchy, a pri obranných misiách zrejme neberie do úvahy to, že pri obliehaní môžete budovať aj obranu. Pri osídleniach s hradbami sú potrebné na zahájenie útoku obliehacie zbrane. Takže ešte pred útokom musíte postaviť baranidlá alebo obliehacie veže. Pri takýchto bitkách je ale dosť vtipné, že pokiaľ má nepriateľ posily, tak tie môžu začínať na úplne inej časti bojiska, odkiaľ nebudú mať prístup k obliehaciemu vybaveniu. Takže tam len budú stáť a čakať. Posledným typom sú súboje s princami démonov, počas ktorých postupujete na bojisku a bránite sa proti vlnám útočníkov, ale pri obrane môžete stavať taktiež obranné stavby, posielať si posily alebo dokonca aj liečiť si vojakov. V hre nie sú k dispozícii námorné bitky.

Titul som dostal na recenziu ešte pred vydaním, takže som bol upozornený, že môžem naraziť na nejaké problémy. Dúfam, že väčšina problémov, ktoré ďalej spomeniem, bude časom opravená, ale zatiaľ sú dosť podstatné. Najhoršie je to aktuálne s optimalizáciou. Oproti Total War: Warhammer II sa zvýšili hardvérové nároky skoro dvojnásobne, čo je dosť cítiť. Zároveň má hra podporu už len DX 12. Pokiaľ vám išiel predošlý diel na nejakých 80-90 FPS a ultra nastaveniach, tak toto vám pôjde na vysokých tak na 45-50 FPS. To sa ešte dá ako tak odtolerovať. Takto je to v RTS súbojoch. Horšie to je s ťahovou časťou. Tá je doslova „ťahová“. Tu sa pripravte na to, že vám framerate môže klesať aj pod 20 FPS. Mne to išlo priemerne na 35 FPS. Oproti dvojke je to taktiež skoro dvojnásobné zníženie.

Po grafickej stránke ale hra nevyzerá omnoho lepšie ako druhý diel. Jednotlivé jednotky sú pekne nadizajnované, ale v takomto type hry si to veľmi neužijete, keďže potrebujete mať prehľad o tom, čo sa deje na bojisku. V tomto prípade by sa asi fakt skôr hodila aspoň taká optimalizácia ako predtým. Skôr mi vadí, že v hre odohrávajúcej sa v univerze Warhammeru chýba krv. Tú snáď pridajú v nejakom DLC, ale v tomto prípade je to trochu nasmiech. K dabingu a zvuku nemám výhrady a rozhodným pozitívom je, že hra u nás vyšla s českými titulkami.

Tretí diel série Total War: Warhammer prináša niekoľko noviniek, ale to najmä vďaka tomu, že nám predstavil nové národy. Príbeh kampane je dosť nenápadný a za všetky frakcie v podstate rovnaký. Tento diel takto pôsobí skôr ako väčšie rozšírenie k dvojke. K tomu môžeme očakávať, že sa dočkáme opäť značného množstva DLC obsahu. Zásadným problémom hry je však aktuálne optimalizácia, ktorá je na tom dosť katastrofálne. Ak ste fanúšikom série Total War alebo Warhammeru, tak tento diel určite vyskúšajte. Ak však vlastníte grafickú kartu strednej triedy tak chvíľku počkajte, či sa optimalizácia časom nezlepší, aby ste si ju lepšie užili.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Total War: Warhammer III - Dokážete odolať zvodom bohov Chaosu?
Total War Warhammer III nás zavedie do ďalekého Kisleva, kde uctievajú obrovského medvedieho boha. Čakajú vás nové frakcie, nové jednotky a aj nová kampaň, v ktorej sa presuniete do ríš Chaosu. Hra má však oproti predošlému dielu omnoho vyššie hardvérové nároky, pričom sa po grafickej stránke nejako extra nezmenila. Pre fanúšikov série a Warhammeru je to príjemné osvieženie. No ak ste nehrali predošlé diely, najprv vyskúšajte tie.
Pozitíva
  • Nové národy a jednotky
  • Prispôsobovanie si svojho princa démonov
  • České titulky
Negatíva
  • Optimalizácia (vysoké hardvérové nároky, pády FPS)
  • Nevyvážené frakcie
  • Príliš jednoduchý príbeh
80%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!