Register

A password will be e-mailed to you.

Nebudem zbytočne naťahovať to, čo už všetci dávno vieme. Uncharted 4: A Thief’s End a i Uncharted: The Lost Legacy sú vynikajúce hry. Platilo to v dobe vydania, platí to aj dnes, hoci jedna hra onedlho oslávi už šieste a druhá zmienená piate narodeniny. Naughty Dog totiž za roky, ktoré so značkou strávilo, dotiahli dobrodružný koncept k pomyselnej dokonalosti. A hoci štvrtý diel kvôli dospelejšiemu podaniu niektorých priaznivcov nenadchol ako predchodcovia, za mňa ide o vrchol série. Hovorí sa, že v najlepšom treba prestať, no vývojári predsa len ponúkli ešte jedno dobrodružstvo, pre zmenu o niečo menšie a so ženskými protagonistkami, avšak ukázali, že značka môže fungovať ďalej aj bez Nathana a jeho priateľov. Teraz sa zatiaľ posledné tituly z ikonickej série vracajú na PlayStation 5 (neskôr tento rok dorazia aj na PC), aby vďaka modernejšiemu a výkonnejšiemu hardwaru ponúkli tieto skvelé dobrodružstvá v ešte lepšej forme alebo predstavili značku hráčom, ktorí zatiaľ nemali tú česť.

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Ak patríte medzi hráčov, ktorých prvou konzolou je PlayStation 5 a Uncharted ste nikdy nehrali, máte tu skvelú príležitosť ako si zatiaľ posledné dve hry z ikonickej série užiť v najlepšej možnej forme. Je jasné, že majitelia PC sa niekedy tento rok, z pochopiteľných dôvodov, dočkajú ešte lepšej verzie, no o tom inokedy. Teraz sa pozrieme na to, čo remaster Uncharted: Legacy of Thieves Collection ponúka, aké prináša novinky a ako obstojí proti hrám, ktoré pochádzajú priamo z aktuálnej konzolovej generácie. Poďme na vec, dobrodružstvo čaká.

Nathan, Sam a Sully

V prvom rade tu máme Uncharted 4: A Thief’s End, epické a dôstojné zakončenie dobrodružstiev Nathana Drakea. Hľadanie pokladov a cestovanie po celom svete obľúbený hrdina vymenil za obyčajný, pokojný, no v určitých smeroch nudný život po boku milovanej ženy. Pohodový život, klasické zamestnanie, hranie Crasha Bandicoota s Elenou, spomienky na minulosť uložené v krabiciach a poličkách na povale, to je Nathan v súčasnosti. Všetko sa však zmení, keď na dvere Nathanovej kancelárie zaklope Sam, starší brat hlavného hrdinu. Na tom by nebolo nič zvláštne, až na skutočnosť, že Sam mal už 15 rokov “voňať fialky odspodu”. Miesto toho však Sam trčal vo väzení, odkiaľ mu pomohol narkobarón Hector Alcazar. A ako to býva, takýto ľudia vám nepomôžu len tak. Sam je síce voľný, no ak sa mu nepodarí splniť čo Alcazar žiada, jeho pobyt na slobode nebude mať dlhé trvanie. Samuel preto vyhľadá Nathana, povie mu aká je situácia a požiada ho o pomoc.

To je začiatok epického, zhruba 15 hodín trvajúceho dobrodružstva (17-18 hodín na ťažkej náročnosti v mojom prípade), ktoré je v rámci celej série i tým najdlhším. Môže za to jednak dospelejší a prepracovanejší príbeh, na strane druhej i otvorenejšie lokality, po ktorých sa môžete pohybovať. Celý príbeh pozostáva z 22 kapitol plus prológ a epilóg, takže suma summarum 24 kapitol, pričom počas tejto cesty navštívite množstvo krásnych miest. A aby som nezabudol, práve v Uncharted 4: A Thief’s End je najlepšia videoherná naháňačka, ktorá i po rokoch berie dych, dokonca s DualSense ovládačom a 3D audiom ešte o poznanie viac.

Chloe a Nadine

Druhou hrou kolekcie je o necelý rok novší Uncharted: The Lost Legacy, ktorý aspoň pre zatiaľ predstavuje posledný príspevok do série, hoci po internete kolujú úniky naznačujúce práce na nejakej novej Uncharted hre. To však nie je podstatné, pokiaľ to nebudeme mať i oficiálne od Sony. Ak však budeme The Lost Legacy považovať za uzatvorenie série a posledný Uncharted od Naughty Dogu, ide o viac ako dôstojnú rozlúčku, ktorá ukázala, že to ide aj bez Nathana.

Úlohu hlavného hrdinu, teda skôr hlavnej hrdinky prebrala fanúšikom dobre známa Chloe Frazer, s ktorou sme sa po prvý raz stretli v Uncharted 2: Among Thieves. Štvrtý diel bohužiaľ Chloe z príbehu, až na malú zmienku vynechal, a tak prichádza náprava, nakoľko medzi fanúšikmi je Chloe extrémne populárna postava. Chloe však nezdoláva nástrahy sama, keďže po jej boku figuruje ex-žoldnierka Nadine Ross. S tou sme sa naopak vo štvrtej časti zoznámili. Zápletka sa sústreďuje na strateného klu Ganéša, ktorý v minulosti hľadal aj otec Chloe. Pre ňu je tým pádom hľadanie strateného pokladu omnoho osobnejšie, ako pre Nadine, ktorej ide najmä o peniaze. Čo sa týka oboch protagonistiek, chémia medzi nimi funguje výborne a jasne dokazuje, že Uncharted môže fungovať aj s iným hlavným hrdinom, než je Nathan Drake.

Dĺžka samotnej hry však nie je závratná. Keďže v tomto prípade išlo o samostatne fungujúci prídavok za nižšiu cenu, približne osem hodín na hard náročnosť (na normále približne o hodinku menej) nie je zlý výsledok. Pokiaľ sa však zameriate aj na plnenie vedľajších aktivít, herná doba sa natiahne, no to platí pre každú hru.

Stará známa

Kto už v minulosti mal čo dočinenia s touto sériou, asi ho neprekvapí, že Uncharted 4: A Thief’s End a Uncharted: The Lost Legacy ponúkajú presne to, čo hráči od tejto značky očakávajú – dobrodružný blockbuster prvej triedy. Opäť tu tým pádom máme third person akčné dobrodružstvá plné dychberúcich momentov, prestreliek, platformingu, nádherných scenérií a chýbať nesmú ani logické hádanky. To sú ingrediencie, ktorých zmiešanie vystrelilo sériu Uncharted na vrchol popularity. Ak ste prvé tri časti hrali, v štvrtej časti nájdete niekoľko noviniek, ako lano s hákom, konečne fungujúci stealth systém, dokonca nechýbajú ani ovládateľné vozidlá a za niečo nové možno považovať aj už zmienené otvorenejšie lokality. V The Lost Legacy, nakoľko Chloe je zlodejka, pribudlo odomykanie zámkov šperhákom. Pri odomykaní uzamknutých debien a dverí sa spustí „minihra“, ktorá našťastie nie je náročná a ani zdĺhavá, takže sa zbytočne nenarúša tempo hry.

S väčšou silou prichádza i…

Keďže je remaster Uncharted: Legacy of Thieves Collection natívnou hrou pre PlayStation 5, môže ťažiť z možností, ktoré ponúka modernejší a výkonnejší hardware, pričom zabudnúť nemožno ani na DualSense ovládač. A práve technická stránka je priestor, v ktorom nájdete nejaké novinky.

Hoci boli obe hry v čase vydania krásne a žmýkali z PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro čo sa dalo, v dnešnej dobe a najmä na veľkých uhlopriečkach vidno limity hardwaru predošlej konzolovej generácie. Nemyslím to teraz tak, že ak si dnes pustíte Uncharted 4: A Thief’s End na PS4 Pro, pôjde o priemerne vyzerajúcu hru, to v žiadnom prípade. V mojom prípade som však na 75″ TV v pohybe videl, kde už bolo nutné siahať po nejakých fintách, ktoré zabezpečovali daný vizuál a stabilný framerate. Tam, kde v pôvodnej PS4 verzii uvidíte v pohybujúcej sa tráve artefakty, to je pre remaster neznáme, nech už zvolíte akýkoľvek režim zobrazenia. Pre zaujímavosť som urobil screenshot na totožnom mieste v Škótsku, pričom jeden pochádza z PS4 Pro verzie Uncharted 4: A Thief’s End a druhý z Uncharted: Legacy of Thieves Collection pre PS5. Ak sa hráč nehýbe, i PS4 Pro verzia vyzerá vynikajúco, no pri podrobnejšom skúmaní je vidieť nižšiu ostrosť, odlišné nasvietenie a i detaily v diaľke zaostávajú, avšak aj tak klobúk dolu pred Naughty Dog čo dokázali z vtedajšieho hardwaru vydolovať. A to ani nemusím spomínať špičkové animácie pohybu, ktoré aj po rokoch patria na úplný vrchol.

Na výber sú tri možnosti grafickej kvality, a to natívne 4K pri 30fps, dynamické rozlíšenie pri 60fps a 1080p pri 120fps. Osobne som sa zameral na prvé dva režimy, pretože 120fps je pri hre tohto typu zbytočnosť, ak teda nie je v dispozícii multiplayer. Mimochodom, ten v pôvodných verziách bol, no remaster sa multiplayerovej zložky zbavil. Je to škoda, určite by bola prítomnosť hry pre viacerých hráčov plusom, obzvlášť ak by nechýbala možnosť cross-gen zápasov. Multiplayer bol totiž zábavný a hoci nikdy, pravdepodobne, nebúral rekordy v počtoch hráčov, kto ho skúsil, určite si užil mnoho hodín kvalitnej zábavy.

Samozrejme, skúsil som i 120fps mód. Ten na 4K televízore vyzeral fajn, no nižšie rozlíšenie skrátka bolo znateľné, najmä ak si režimy meníte za pochodu a porovnávate. Primárny je režim 60fps s dynamickým rozlíšením a musím povedať, že medzi týmto režimom a natívnym 4K/30fps neuvidíte rozdiel. Ak napríklad Digital Foundry urobia rozbor, určite bude zrejmé, kde sú rozdiely, no pri bežnom hraní a sedení v štandardnej pozorovacej vzdialenosti je kvalita grafiky nerozoznateľná.

Zmieniť zaslúži aj DualSense ovládač, keďže nechýba podpora vylepšených vibrácií a odpor kladú aj adaptívne triggery. Nové hry využívajú ovládač predsa len o čosi výraznejšie, no prišlo mi, že Naughty Dog sa snažili o čo najprirodzenejšie vyžitie už spomínaného odporu, ktorý tak, našťastie, nie je zbytočné tuhý. Výbornú úlohu však odvádza ďalšia vymoženosť PlayStation 5, a to 3D audio. S dobrými slúchadlami, prípadne reproduktormi si všetky epické momenty užijete ešte o čosi lepšie a to je niečo, čo som naozaj ocenil. Asi neprekvapí, že nahrávacie obrazovky tú prakticky nenájdete, čo je oproti pôvodným verziám viac než vítané. Keď som pre porovnanie pôvodnej verzie a remasteru zapol originál, bol som prekvapený, ako dlho som musel čakať, než som sa dostal do hry. Bežné kedysi, dnes už, našťastie, nie.

Hoci je technická stránka lepšia než tomu bolo v prípade pôvodných verzií, i teraz hráč sem-tam narazí na nejakú drobnú chybičku. Napríklad pri úteku z dražby v Uncharted 4 som si náhodou všimol, že Nathan pri rúčkovaní nebol zavesený na rímse, ale mal ruky vo vzduchu, v Škótsku bol na zemi maličký slnečný lúč, pričom slnko by ste na oblohe v tom mieste hľadali márne, a ani morské vlny narážajúce do útesov nepôsobili na niektorých miestach úplne najlepšie. Stále sa však bavíme o remasteroch a nie o tituloch, ktoré boli vytvorené dnes a pre aktuálny hardware. Mali sme dostať vylepšenú grafiku a to vývojári splnili.

Kúpiť či nekúpiť?

Uncharted: Legacy of Thieves Collection je kolekcia, ktorá rozhodne stojí za pozornosť a kúpu, obzvlášť preto, že nestojí plnú cenu. Ak ste tituly obsiahnuté v kolekcii nehrali, nemáte nad čím premýšľať, nakoľko ide o špičkové akčné dobrodružstvá plné vynikajúcich a pamätných momentov. Produkčné hodnoty sú skrátka na najvyššej možnej úrovni – výborná grafika, perfektné animácie pohybu, skvelá hrateľnosť, vynikajúce herecké výkony, ozvučenie, soundtrack, dabing, tu nedostatky jednoducho budete hľadať iba ťažko. Ak máte obe hry ešte z PS4, je tu možnosť upgradu za 10 €, takže v takom prípade by som veľmi nepremýšľal. Navyše, môžete si preniesť ako uložené pozície, tak i trofeje, čo zberatelia ocenia.

Za mňa nemôžem inak, než vám tento remaster odporučiť, hoci je to “len” remaster, ktorý okrem vylepšení po technickej stránke žiadne novinky neponúka, dokonca ešte odoberá multiplayer, čo je veľká škoda. I tak ide o tituly, ktoré vôbec nezaostávajú za aktuálnou produkciou, hoci už majú na krku nejaký ten rôčik. Pre našincov je skvelé, že nechýba ani česká lokalizácia, takže si príbeh budete môcť užiť naplno i v prípade, ak vám príliš nejdú cudzie jazyky. Budem sa opakovať, no Uncharted 4: A Thief’s End a i Uncharted: The Lost Legacy boli a stále sú vynikajúce hry, ktoré vôbec nezostarli. A ak ste ich náhodou minuli, najmä teda regulárnu štvorku, bol by hriech nezahrať si jednu z najlepších hier aké kedy v danom žánri vznikli.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Uncharted: Legacy of Thieves Collection - Stále perfektné dobrodružstvá
Uncharted: Legacy of Thieves Collection prináša dve fantastické dobrodružstvá v jednom balení. Ak ste ich kedysi hrali, mali by ste opäť, sú stále špičkou vo svojom žánri. A ak ste ich náhodou nehrali, dúfam, že už máte predobjednané, tu o kvalitách pochybovať nie je nutné.
Pozitíva
  • Stále vynikajúce dobrodružstvá plné pamätných a dychberúcich momentov a nádherných scenérií
  • Zábavná hrateľnosť, príbeh, rozmanité prostredia
  • Audiovizuál, herecké výkony, chémia medzi postavami
Negatíva
  • Maličké občasné grafické nedostatky
  • Chýbajúci multiplayer
90%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!