Register

A password will be e-mailed to you.

Rok 2021 je za nami a hoci napriek odkladom ponúkol mnoho zaujímavých a kvalitných hier, tento rok by mal byť predsa len lepší, a to nielen vďaka počinom, ktoré mali doraziť ešte minulý rok. Samozrejme, i tento rok nás zrejme čaká nejeden odklad, no dúfajme, že ich nebude až toľko. Nalaďme sa však na optimistickú nótu a pozrime sa čo očakávame a na čo sa tešia členovia našej redakcie.

Matty

Uplynulý rok ma s tými všetkými odkladmi skutočne nepotešil, hoci niektoré sa ma ako niekoho, kto primárne holduje PC platforme, priamo nedotkli. Niečo podobné čakám aj tento rok, no na druhej strane, už teraz sa mi rok 2022 javí vcelku silne. Vyzerá to tak, že kvalita bude dávkovaná od úplného začiatku a titulov, ktoré stoja za pozornosť bude mnoho. Dúfam, že poľský Dying Light 2 Stay Human sa skutočne vydarí a nebudú ho sprevádzať problémy ako svojho času Cyberpunk 2077. Dosť sa teším aj na Forspoken, či A Plague Tale: Requiem, ktorý sa síce javí len ako viac toho istého, ale prečo nie, nakoľko minule to fungovalo… Prvý S.T.A.L.K.E.R. ma síce až tak nenadchol, ale dvojka sa zatiaľ javí veľmi sympaticky. Z ďalších hier, čo majú vyjsť som zvedavý na Starfield, ktorý snáď nebude iba sci-fi reskinom klasických hier Bethesdy, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, reboot Saints Row, či mačací cyberpunk Stray. Zaujíma ma i nový BioShock, ak teda vyjde, alebo Callisto Protocol, ktorý je však v tomto smere taktiež silne otázny. Nechajme sa prekvapiť, no som presvedčený, že o kvalitu sa nebudeme musieť báť.

Róbert Herda

Tento rok sa v mojom prípade nesie v znamení dvoch hardcore titulov. Elden Ring a Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin. A ja osobne som zvedavý, ktorý z týchto projektov bude lepší, aj keď je už teraz jasné, že novinka od FromSoftware je predsa len o niečo ambicióznejšia. Každopádne, mojím veľkým osobným otáznikom pre nadchádzajúce kalendárne obdobie je spoločnosť Sony, respektíve jej exkluzivity, nakoľko už aj túto jeseň to z ich strany pôsobilo značne vyprázdnene (Director’s Cut edície nie sú nové hry). Ohlásených nie je množstvo projektov, no ja verím, že nás japonská firma ešte prekvapí a prinesie zaujímavé exkluzívne projekty. Mimo to sa pomerne teším na tvorbu štúdií Microsoft, ktorá začína byť rok čo rok atraktívnejšia ( S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl a Starfield). Bol by som rád, keby vyšlo aj vynikajúco sa javiace Final Fantasy XVI, avšak niečo mi hovorí, že k tomu zatiaľ nedôjde. Okrem toho však množstvo počinov neočakávam, čo ale pravdepodobne hovorí o tom, že nie všetko je aktuálne ohlásené a nie všetko disponuje fixným dátumom vydania. A taktiež mi zďaleka úplne všetko nesedí. Verím však, že pôjde o dobrý rok, v ktorom sa naplno rozbehne určitá konzolová rivalita a obe strany (Microsoft aj Sony) prinesú pre svoje platformy to najlepšie.

Adam Hambálek

Mojím tohtoročným favoritom je nepochybne očakávaný výsledok spolupráce úspešného spisovateľa Georga R. R. Martina a vynikajúceho japonského štúdia From Software, Elden Ring. Očakávam od neho priesečník brilantnej hrateľnosti série Dark Souls a otvoreného sveta plného tajomstiev à la The Witcher 3. Na druhé miesto sa nezdráham umiestniť Expeditions: Rome od tvorcov z Logic Artists, ťahovú stratégiu s výraznými a prepracovanými RPG prvkami. Snáď vývojári nie len dostihnú, ale v najlepšom prípade aj predstihnú svoj úspešný debut Expedition: Conquistador z roku 2013 a ešte úspešnejšie pokračovanie s podtitulom Viking z roku 2017. Ďalej sa ako fanúšik série Dark Souls sa teším a s napätím očakávam vydanie hry Thymesia, ktorá, dúfam, na rozdiel od sklamania menom Hellpoint, naplní všetky, alebo prinajmenšom valnú väčšinu mojich očakávaní. The Dark Pictures: The Devil in Me má predstavovať zakončenie hororovej movie-like série The Dark Pictures od Supermassive Games, pričom mňa ako niekoho, kto si užil všetky minulé diely, určite nemôže tento kúsok uniknúť. Ako stúpenec indie hororových titulov nemôžem prehliadnuť na február naplánované vydanie psychologického hororu Martha Is Dead, zasadeného do talianskych štyridsiatych rokov minulého storočia. Aby tých hororoviek nebolo málo, nesmiem vynechať ani vcelku nádejne sa javiaci pochmúrny titul pod názvom Scars Above s výraznými sci-fi prvkami z dielne srbského štúdia Mad Head. Po nástupe až prekvapivo vydareného Chernobylite očakávam vydanie pokračovania slávnej ruskej série, S.T.A.L.K.E.R., tentokrát s podtitulom Heart of Chernobyl. Síce nepatrím medzi najväčších fanúšikov post-apokalyptického zasadenia, no nemôžem poprieť, že uvedené počiny (S.T.A.L.K.E.R. a Chernobylite) so svojou depresívnou a bezútešnou atmosférou mali niečo do seba. Aby môj zoznam predstavoval tie najrozmanitejšie a žánrovo najodlišnejšie počiny, na záver nesmiem vynechať zmienku o Songs of Conquest, ťahovej stratégii, neskrývane inšpirovanej klasickou ťahovkou Heroes of Might and Magic III. Toto je jeden z tých kúskov, od ktorého nemožno očakávať akúsi priebojnosť a originalitu – skôr naopak, iba dlhé hodiny dobrej zábavy, ako ich si ich pamätáme z vyššie uvedenej klasickej série.

Broslowski:

Najviac sa teším na nasledovné kúsky:

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2 (hra zatiaľ nemá oficiálny názov)
Gran Turismo 7
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
Test Drive Unlimited Solar Crown
Starfield
Bayonetta 3
Song of Nunu: A League of Legends Story

Daniel Palička

Rok 2022 bude podle mého názoru napěchovaný velice zajímavými, vskutku originálními a zcela jedinečnými hrami. Coby komiksový fanoušek nadšeně očekávám komiksové tituly Gotham Knights a Suicide Squad: Kill The Justice League. Doufám, že je zase neodloží. Také bedlivě vyhlížím následující projekty – kostičkovanou Lego hříčku LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, pochmurnou retro střílečku Kingdom of the Dead, originálne působící Stray pojednávající o kočce, která musí vlivem nešťastných okolností zůstat na ulici, magické RPG Hogwarts Legacy zasazené do světa Harryho Pottera a Little Devil Inside, vývojářský počin studia Neostream Interactive. A samozřejmě, abych nezapomněl, nesmím opomenout interaktivní sci-fi adventuru Star Trek: Resurgence od původních vývojářů z Telltale Games. No, bude to mazec. A možná proto se na aktuální herní rok tak strašně těším!

Gaunt

Tento rok nás opäť čaká mnoho skvelých titulov, no priznám sa, že najviac sa teším na S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl od ukrajinského štúdia GSC Game World, v ktorom opäť zavítame do tajuplnej Zóny v okolí černobyľskej atómovej elektrárne. Vzhľadom k tomu, že mám dosť v obľube ázijské horory, tak dosť veľké očakávania mám o Ghostwire: Tokyo, ktoré nám predstaví tú správnu japonskú hororovú atmosféru s ich klasickými strašidlami. Ako správny fanúšik stratégii musím mať na prvých priečkach môjho rebríčka aj nejakú poriadnu RTS a ňou je Company of Heroes 3. Relic Entertainment aspoň podľa mňa príliš nezahviezdil s pokračovaním série Age of Empires, takže dúfam, že vďaka svojej originálnej sérii sa vrátia k svojim starým koreňom a predvedú nám opäť poriadne realtimeové boje na bojiskách druhej svetovej vojny. Ďalšou zaujímavou stratégiou, čo má vyjsť už čoskoro, je Starship Troopers: Terran Command, v ktorej budete bojovať za budúcnosť ľudstva proti obrovským vesmírnym „chrobákom“. Chcete vedieť viac? Okrem tohto všetkého ale musím spomenúť aj Elex 2, pokračovanie vcelku zaujímavej hry, ktorá spojila fantasy svet s tým sci-fi. Uvidíme, ako to Piranha Bytes zvládnu tentokrát. Pokiaľ by som mal vypísať všetky hry, čo po nich v roku 2022 hodím očkom, tak by ste tento súhrn čítali ešte dosť dlho, ale na záver mi nedá, aby som ešte nespomenul Tiny Tina’s Wonderland. Pokračovanie série Borderlands, ktoré sa bude niesť trochu netradične a hlavne bude zamerané na šialenú hru šialeného dievčatka, Tiny Tiny.

Karel Šír

Nejočekávanější hrou roku je pro mě jednoznačně Elden Ring, který vypadá přesně tak dobře, jak jsem si již od předlouhé doby od oznámení sliboval – tedy drží se osvědčených principů Dark Souls, které však ambiciózně posune do open-world zasazení. Jakožto čerstvý majitel Nintendo Switch si nenechám ujít ani Pokémon Legends: Arceus, který slibuje poněkud stagnantní sérii radikálně provětrat a značně se inspirovat Breath of the Wild. S povděkem kvituji i oznámení nového dílu Saints Row, který po šílené, i když velmi zábavné, čtyřce, poněkud šlape na brzdy a vrací se ke stylu mnou nejoblíbenějšího třetího dílu. Opatrně se těším na S.T.A.L.K.E.R. 2, který až na nedávný přešlap s oznámením a zrušením NFT integrace vypadá až podezřele slibně. Jistotou by mohl být druhý díl A Plague Tale: Requiem a ze superhrdinských vod vyhlížím Marvel’s Midnight Suns (hlavně díky vývojářskému studiu Firaxis, jejiž XCOM zbožňuji) a Suicide Squad: Kill the Justice League, které z posledních ukázek značně připomíná tituly od Insomniac Games. V neposlední řadě zmíním i dvojici hororů The Callisto Protocol a remake Dead Space, u nichž si však nejsem příliš jistý datem vydání příští rok. Z nezávislé scény zmíním již evergreenový Hollow Knight: Silksong, plnou verzi Darkest Dungeon 2, speedrunnerskou šílenost Neon White a cokoliv, na čem se podílí vydavatelství Devolver Digital (tentokrát hlavně Trek to Yomi a Weird West).

Vojtech Florko

Rok 2022 sa pre mna osobne nesie hlavne ako rok Starfieldu, na ktorý sa už neviem dočkat. Dalšie must play záležitosti pre mňa budú určite Bayonetta 3 a Forspoken. Nakoľko som taktiež vášnivý fanúšik pretekárskych hier a ďalšia Forza Motorsport je v nedohľadne (ibažeby sa stal zázrak), v žiadnom prípade si nenechám ujsť Gran Turismo 7.

Martin Kubeš

Nakoľko 99% herného času trávim na PlayStatione, moje najočakávanejšie novinky sú Horizon Forbidden West a God of War Ragnarok. Šepká sa, že i vydanie remaku The Last of Us nemusí byť ďaleko, čiže aj to je potenciálne zaujímavý kúsok. Opomenúť nemožno ani nové Gran Turismo 7, keďže túto sériu mám rád už od jej debutu na prvej PlayStation. Samozrejme, Sony ešte neodhalila všetky svoje karty pre tento rok, no zvedavý som aj na novú generáciu virtuálnej reality, ktorá sa na CES 2022 bližšie predstavila spolu s titulom Horizon Call of the Mountain. Čo sa týka multiplatformových releasov, v hľadáčiku mám pôsobivý Forspoken, hororový The Callisto Protocol, remake Dead Space, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, brutálny masaker démonov Shadow Warrior 3, no zabudnúť nemôžem ani na menšie počiny ako Sifu, novinku od tovrcov RiME nazvanú Song of Nunu: A League of Legends Story, či Hollow Knight: Silksong. Celkom ma zaujíma aj Sniper Elite 5, ale tam nečakám žiadne zázraky, skôr “more of the same”. Už dlho čakám na horor Scorn, no tam bude záležať od toho, či konečne vyjde a či ho môj notebook vôbec rozbehne. Bude toho ale určite viac, hoci ako už viem z minulých rokov, dostanem sa iba k zlomku všetkého. Exkluzivity pre PlayStation však určite nevynechám, tie sú totiž zárukou kvalitne stráveného času.

Komentuj!