Register

A password will be e-mailed to you.

Rok 2021 bol síce rokom odkladov a viacero očakávaných hitov nakoniec nedorazilo, no určite ho nemôžeme označiť za slabý. Väčšia vyrovnanosť však predznamenala, že tentokrát sa naše hlasovanie o hru roka zaobišlo bez jasného favorita. Kto teda nakoniec uspel a zaradil sa medzi to najlepšie roku 2021?

Ako každý rok, ani tento nebolo v našich silách vyskúšať všetky kvalitné hry, vydávané naprieč mnohými platformami. Každému z našich redaktorov však prešlo rukami viacero zaujímavých titulov, z ktorých si následne zvolil tú najlepšiu. Na základe súhrnného hlasovania sme sa už tradične pokúsili zostaviť aj redakčnú top 10. Ako to dopadlo?

Martin Kubeš

Returnal – “Tento rok toho napriek odkladom ponúkol pomerne veľa. Užil som si Director’ s Cut edície Ghost of Tsushima i Death Stranding, ale keďže nejde o nové hry, do rebríčka som ich napokon nedal. Rozmýšľal som, ktorá hra na tento rok upútala najviac, keďže dlho som chcel prvenstvo pripísať na konto nového Ratcheta a Clanka, avšak napokon som si pri opakovanom hraní potvrdil, že prvé miesto zaslúžene získa štúdio Housemarque a ich počin Returnal. Skvelá atmosféra, pútavé prostredia, vycibrená hrateľnosť, dobré využitie DualSense ovládača, slušná dávka výzvy či mimo iné prvotriedna ukážka toho, že vývojári majú na viac, než top down arkádové twin stick strieľačky zabezpečili Returnalu prvé miesto. Navyše, ide o úplne novú značku, čo pridalo nejaké bodíky k dobru. Populárna dvojica, ktorá je s nami už od čias PlayStation 2, taktiež zažiarila v špičkovej forme, no Insomniac Games mali na vyladenie “receptu” takmer dve dekády a ide o omnoho väčší tím, než Housemarque. Returnal si skrátka získal moje sympatie a úplne zaslúžene je mojou hrou roku 2021, i keď značnú časť ďalších kandidátov som nemal možnosť vyskúšať.”

Broslowski

Halo Infinite – “Čerešnicka na hernom roku 2021 jednoznačne patrí skvelému Halo Infinite. 343 Industries sa podarilo priniesť atmosféru pôvodných Halo dielov do moderného herného sveta. Od grafického spracovania, cez zvukový design až po vynikajúci gameplay v single či multiplayeri, Halo Infinie patrí k tomu najlepšiemu čo na hernom svete dnes máme.”

Matty

Life is Strange: True Colors – “Herne síce nejde o najlepší titul roka, ale z pohľadu emócií, ktoré vo mne zanechal, musím voliť Life is Strange: True Colors. Ako veľký fanúšik prvého dielu som totiž konečne po rokoch dostal dôstojné nadviazanie, ktoré sa nespolieha nutne na nostalgiu, či známe postavy a prináša nový, veľmi funkčne vystavaný príbeh s protagonistami, ktorých je ťažké si neoblúbiť (Alex Chen je pritom asi najlepšou ústrednou postavou, aká sa v sérii kedy objavila). Dodalo ho pritom štúdio, ktoré sa minule, hoc veľmi šikovne, zviezlo na popularite jednotky a po dohraní ma utvrdilo v tom, že pre ďalšie smerovanie tejto značky je asi vhodnejším vývojárskym tímom než jej duchovní tvorcovia z Dontnod Entertainment. Ak sa teda ešte niekedy dočkáme pokračovania, keďže komerčný úspech sa veľmi nedostavil. No pokiaľ aj náhodou nie, za mňa pôjde o rozlúčenie vo veľkom štýle.”

Karel Šír

Psychonauts 2 – “Je učiněný zázrak, že Psychonauts 2 vůbec vzniklo, a že vzniklo v té podobě, ve které se dostalo na naše obrazovky. Kultovní klasika týmu Tima Schafera z roku 2005 patří k mým nejoblíbenějším hrám všech dob díky svojí originalitě, kreativitě a humoru, ale bohužel jsem ji stejně jako mnozí další v době vydání přehlédl a hra tak komerčně propadla. Double Fine se ve svých dalších titulech svému debutu bohužel ani zdaleka nepřiblížilo a proto jsem příliš nevěřil ani třetímu crowdfundingovému projektu z jejich dílny, který sliboval právě Psychonauts 2. Výsledek však předčil všechna moje očekávání. Timu Schaferovi se jednak povedlo dát dohromady klíčové tvůrce prvního dílu, ale zároveň hra ještě značně těžila z toho, že v průběhu vývoje studio koupil Microsoft, který hře poskytl palčivě nutnou finanční injekci. Psychonauts 2 je tak fantastickou plošinovkou, která si co nezadá s prvním dílem a i když ústřední myšlenkou už nepřekvapí, tak to vynahrazuje kreativitou každé nové úrovně, ať už co do gameplaye, tak co do vizuálního stylu. Velmi jsem si užil i příběh, který je v porovnání s jedničkou o velký kus dospělejší a komplexnější, díky čemuž o něco lépe fungují i emocionální okamžiky. Zamrzí snad jen menší zádrhele týkající se hratelnosti (třeba nepříliš propracované souboje), kde Psychonauts 2 mírně pokulhává za letošní konkurencí v podobě Ratchet & Clank: Rift Apart, ale celkový zážitek si zcela určitě zaslouží vítěznou pozici na mém letošním žebříčku.”

Daniel Palička

Alfred Hitchcock – Vertigo – “Musím říct, že titul Alfred Hitchcock – Vertigo od vývojářského studia Pendulo Studios (Yesterday, Blacksad: Under The Skin nebo Runaway) pro mě byl jedním velkým překvapením. Ačkoliv patřím mezi lidi, kteří původní filmovou předlohu neviděli, hraní jsem si i přesto náramně užil. Napínavý psychologický příběh s prvky detektivky je umocněn líbivou grafickou stylizací, příjemnou adventurní hratelností, sympatickými, charakterově propracovannými postavami a dějovými zvraty, které mohou hráče překvapit (v dobrém i zlém). Ano, titul se v žádném případě neobešel bez drobných vad na kráse a připouštím, že s některými dílčími prvky si tvůrci mohli více pohrát. Nicméně, když to vezmu kolem a kolem, hraní jsem si i přesto nesmírně užil. Upřímně, čekal jsem cokoliv, ale že dostanu scenáristicky promyšlený titul, v němž budu každou chvíli přemýšlet a uvažovat nad možným vyústěním zápletky, bych skutečně nečekal. Pokud jste milovníky adventur a hledáte kvalitní herní zážitek, je titul Alfred Hitchcock – Vertigo určený přímo pro vás. Rozhodně nebudete litovat!

Adam Hambálek

The Dark Pictures Anthology: House of Ashes – “Tretí diel antológie Dark Pictures síce neprináša žiadne inovatívne mechaniky, ani nijaké prevratné nápady, ale vyžaruje z neho, že tvorcovia sa naozaj poučili z hráčských ohlasov a pripomienok, ktoré začali vyskakovať po uvedení prvých dvoch častí. Zásadnou zmenou je v prvom rade skutočnosť, že všetko, čo tunajšie postavy prežívajú, nie je iba výplodom bujnej fantázie, ani dôsledkom akýchsi špecifických omamných látok, ale má skutočný, reálny základ. Syntéza viacerých žánrov, ako je upírsky horor, či sci-fi sa tu skĺbila s rozličnými prostrediami, kedy malú dedinku v irackej púšti čoskoro vystriedajú zatuchnuté a klaustrofobické chodby pradávneho chrámu, len aby aj ten bol nakoniec nahradený hlbokým, podzemným a priestranným mestom. Tieto zmeny prostredia, spoločne so skutočnosťou, že pôvodne akčný vojnový “kvazifilm” sa čoskoro pretaví do podoby čistokrvného klaustrofobického hororu, aby nakoniec skončil ako klasické sci-fi, robia z tohto dielu asi najvýnimočnejší počin v rámci celej série.”

Gaunt

The Ascent – “Dosť dlho som uvažoval nad tým, ktorú hru z roku 2021 by som mal označiť za môjho favorita. Nakoniec mi ostali len traja kandidáti, a to Halo Infinite, Age of Empires IV a The Ascent. Kto ma pozná, by zrejme tipoval, že si vyberiem Age of Empires IV, keďže som fanúšikom realtime stratégii a konkrétne na tento titul som sa veľmi tešil. Bohužiaľ, vás však sklamem. Zo všetkých kúskov, čo som mal tú česť tento rok dohrať, som si zvolil za najlepšiu hru The Ascent. Pýtate sa prečo práve toto cyberpunkové RPG? Myslím, že dosť jednoznačne za to hovorí už moje hodnotenie, ktoré som udelil tomuto titulu.

Keď som sa do neho púšťal, netušil som, čo mám vlastne čakať. Po skúsenostiach s poslednou známou cyberpunkovou hrou, ktorej vydanie sa nieslo s mnohými problémami, som sa trochu bál, že tento sci-fi subžáner je prekliaty. Netrvalo však dlho a titul ma uchvátil tým, ako detailne predstavil svoj bezútešný cyberpunkový svet, ktorý hráčovi (respektíve hráčom v coop režime) predviedol, čo by sa mohlo stať, pokiaľ by všetko ovládali megakorporácie bažiace po moci. Svet, v ktorom život jednotlivca je absolútne nepodstatný a spoločnosť je rozdelená len na bohatých a chudobných. Pričom pre väčšinu obyvateľstva je jediným životným cieľom prežitie. Aj skoro polroka od vydania sa na hre naďalej pracuje a tá je už skoro dokonalou. Takže, zoberte svoj (virtuálny) osud do svojich rúk a dostaňte sa na vrchol hierarchie vo Velese. Na záver by som chcel ešte podotknúť, že minimálne na počítačoch si môžete túto hru zahrať aj s kvalitným, hoci neoficiálnym, českým prekladom.

Róbert Herda

It Takes Two – “Kooperačné It Takes Two je neuveriteľnou viacžánrovou záležitosťou, ktorá bezproblémovo dokáže každú hodinu či dve meniť jadro hrateľnosti a i napriek tomu pôsobí krásne celistvo. Nielenže riešite logické hádanky, nezriedka bojujete, skáčete, lietate, zmenšujete sa, lyžujete, strieľate, kúzlite, sekáte mečom a aj tak sme iba pri zlomku všetkého, čo v It Takes Two robíte. Hazelight Studios priam ukážkovo narábajú so základnými súčasťami akčných adventúr, pričom tie unikátnym a nevídaným spôsobom ohýbajú, variujú a pretvárajú v naozaj zaujímavé výsledky, ktoré som snáď nikdy predtým nevidel. Vďaka tomu som mal po dlhej dobe pocit, že hrám niečo „nové“. Samozrejme, prvky, na ktorých It Takes Two stojí sú dobre známe, avšak ten spôsob, akým vývojári s elementárnymi piliermi narábajú je revolučný. Hádanky nezriedka podrobujú prítomnému svetu a to isté možno povedať o odlišných variantoch súbojov, čo nakoniec znamená, že sa neprestajne dostávate do nových prostredí a robíte úkony, ktoré sú zábavné samé o sebe. Nápady tu jednoducho nedochádzajú, čo je obdivuhodné aj s prihliadnutím na celkovú dĺžku.

A pridaná hodnota? Jednak krásne vyrozprávaný príbeh citlivo pracujúci s tematikou rozvodu, rozorvanosti lásky a jej znovuobjavenia, kde by som rád upozornil, že za výsledok by sa nemusel hanbiť ani dnes už oscarový Pixar. Toľko poznania, zaujímavých myšlienok a jasne predaných posolstiev tu dlho nebolo. Zasiahne to pritom ako mladšiu hráčsku generáciu, pre ktorú bude zdrojom zábavy invencia v rámci tradičných žánrových prvkov, no a starší si tu nájdu tonu zamyslenia hodných tém, o ktorých sa v hernom priemysle hovorí iba zriedkavo. Respektíve takmer vôbec. Akoby to nestačilo, vďaka priam až detskej hravosti a fantázii svojského režiséra projektu sa z v podstate nenápadného It Takes Two stala najlepšia kooperačná hra aká tu kedy bola. Minimálne teda v mojich očiach, pričom ako záverečná bodka poslúži subjektívne prehlásenie, že takéto niečo bude naozaj ťažké prekonať. A to ako pre potenciálnu konkurenciu, tak aj pre vývojárske Hazelight štúdio. Teším sa na ich nadchádzajúcich projekt a dúfam, že nás tím, ktorý počnúc súčasným rokom stojí za zapamätanie, neprestane udivovať ani v terajšej dekáde.”

Vojtech Florko

Forza Horizon 5 – “Nový prírastok do Forza Horizon série je neskutočne prístupný a ľahký na užívanie si bezstarostnej jazdy, no to neznamená, že sa pri ňom občas nezapotíte. Pri tejto hre je však najťažšie určiť, čo je na nej najlepšie. Či je to opäť rozšírenejšia škála možností oproti predošlým častiam, next gen grafická stránka alebo krátke čakanie od ohlásenia až po moment, kedy sa nám dostala do rúk. Aj keď pre mňa zostane z hľadiska dizajnu sveta najlepšia Forza Horizon 2, Mexiko z päťky je v tesnom závese. Svet je dvojnásobne veľký oproti predošlému dielu a pôsobí ešte uvoľnenejšie a otvorenejšie. Množstvo obsahu, ktorým hra disponuje, a ktorý neustále pribúda, nás opäť zasýti na ďalších pár rokov. Preteky v nespočetnom množstve rozličných prostredí, seriózne cestné alebo pouličné preteky, šialené kaskadérske kúsky, či pustenie si svojej obľúbenej skladby a sledovanie panorámy zo špičky vulkánu počas zapadajúceho slnka, to všetko a ešte viac tu nájdete. Ak sa na všetky dostupné poloarkádové až arkádové pretekárske hry pozriem komplexne, ich kráľ je jednoznačný.”

A ako teda vyzerá súhrnný rebríček TOP 10 2021 podľa našej redakcie?

10. Returnal

Desiate miesto patrí sci-fi rogue like titulu Returnal, ktorý u nás nazarezonoval až tak výrazne ako u iných, no isté kvality sú v jeho prípade neprehliadnuteľné. Novinka štúdia Housemarque síce nie je pre každého, pokiaľ však vlastníte konzolu PlayStation 5, minimálne za skúšku nedáte nič a možno budete i príjemne prekvapení.

9. Hitman 3

Uzavretie novej hitmanovskej trilógie sa rozhodne vydarilo a okrem mimoriadne pozitívnych recenzií sa môže pochváliť aj slušným komerčným úspechom. Autori z dánskeho štúdia IO Interactive sa totiž nechali počuť, že ide o najúspešnejší diel tejto ságy a jeho kvality sme ocenili aj my pekným deviatym miestom.

8. Age of Empires IV

Age of Empires IV síce budil v priebehu marketingovej kampane rozporuplné reakcie a viacerí fanúšikovia sa báli, či sa mu podarí dôstojne nadviazať na klasiku. Nakoniec sa však vcelku vydaril a hoci zrejme nedosiahne ich legendárny štatút, hanbu jej určite nerobí. Odzrkadlilo to aj naše hlasovanie.

7. The Dark Pictures Anthology: House of Ashes

Jednoznačne najväčšie prekvapenie v našom výbere. V domácich médiách zbieral The Dark Pictures Anthology: House of Ashes iba jemne nadpriemerné známky, my sme však naopak ocenili väčší dôraz na voľby a znovuhrateľnosť oproti dvojke, zlepšenú kameru a sadla nám aj zmena na akčnejší horor.

6. Ratchet & Clank: Rift Apart

Tesne za prvou päťkou sa umiestnil Ratchet & Clank: Rift Apart. Insomniac Games, ktorí nám dodali najlepšieho herného Spider-Mana, nesklamali ani tentokrát a vytvorili vynikajúce pokračovanie už beztak vydareného remaku známej značky z roku 2016. Že ste ho ešte neskúšali? Chyba, na čo ešte čakáte?

5. Halo Infinite

Aj keď náhodou nepatríte k fanúšikom ságy Halo, Halo Infinite by vás mohlo baviť či už vďaka výbornému gunplayu, kvalitne spracovanej singleplayerovej kampani, alebo chytľavému multiplayeru. Na vyššie umiestnenie ako piate miesto to, bohužiaľ, nestačilo, obecne však u nás prevládajú veľmi pozitívne dojmy a pokiaľ holdujete FPS titulom, nemáte čo riešiť.

4. Resident Evil Village

Sérii Resident Evil sa u nás darí a len siedmy diel, či remake dvojky u nás svojho času vyhrali redakčné hlasovanie. To sa síce najnovšiemu prírastku nepodarilo, štvrté miesto však nie je žiadna hanba a Resident Evil Village patrí k titulom, ktorým by ste mali v rámci roku 2021 venovať zvýšenú pozornosť. Nie nadarmo ho totiž mnohí radia medzi to najlepšie, čo sa počas neho urodilo.

3. Psychonauts 2

Na bronzovej pozícii sa u nás umiestnil vynikajúci kúsok Psychonauts 2. Prvý diel uzrel svetlo sveta ešte v roku 2005 a hoci už mnohí ani nedúfali, i s podporou Microsoftu vznikol po dlhých šestnástich rokoch fanúšikmi vymodlený sequel. Pokiaľ vás bavila mimoriadne originálna jednotka, dvojka je stávkou na istotu, nakoľko je čírou esenciou toho najlepšieho z nej.

2. It Takes Two

Vo veľmi tesnom súboji nakoniec o niečo lepšie obstál It Takes Two. Joseph Fares sa stáva akýmsi špecialistom na kooperačné záležitosti, čo potvrdil ako výborným kúskom Brothers: A Tale of Two Sons, tak i neskorším a o nič horším A Way Out. Nechýbalo veľa a jeho najnovší zárez mohol takmer oslavovať celkové víťazstvo v našej ankete. A hoci by nebolo nezaslúžené, na poslednú chvíľu mu ho vyfúkol niekto iný…

1. Forza Horizon 5

Absolútnym víťazom sa totiž nečakane stala fantastická Forza Horizon 5. Nečakane nie preto, že by nedisponovala patričnými kvalitami, no zlé jazyky tvrdia, že počnúc štvrtým dielom sa toho až tak veľa nezmenilo. V prípade takmer bezchybného základu to však vonkoncom neprekáža a ak vám táto slávna automobilová séria doposiaľ unikala, alebo si myslíte, že nie je určená pre vás, možno by vás najnovší prírastok situovaný do Mexika dokázal presvedčiť o omyle.

Vyhodnotenie hier roku 2021 podľa našej redakcie je teda úspešne za nami. Súhlasíte s našim výberom?

Komentuj!