Register

A password will be e-mailed to you.

Finančný riaditeľ CD Projektu Piotr Nielubowicz nedávno priznal, že platforma GOG, ktorú CD Projekt svojho času založil, sa tento rok dostala do vážnych finančných problémov. Riešením by mal byť návrat k pôvodnému konceptu, ktorý na počiatku GOG preslávil.

Klesajúce zisky a z toho vyplývajúce problémy začínajú trápiť majiteľov a investorov tohto obchodu a tak sa vedenie rozhodlo prehodnotiť svoju stratégiu. Svojho času bol GOG, ktorý spustený v roku 2008, unikátnou platformou, preslávenou najmä tým, že sa zameriaval na sfunkčnenie starších hier na nových systémoch, čomu nasvedčoval aj názov, teda Good Old Games. Postupne však boli jeho ciele čoraz vyššie a ambície širšie. Ďalším krokom bola snaha vyrovnať sa aj veľkým digitálnym obchodom ako Steam a tak okrem hier od štúdia CD Projekt RED a starých klasík začala táto platforma ponúkať aj aktuálne novinky. Jedným z hlavných tromfov bol aj fakt, že prakticky všetky ponúkané tituly boli dostupné bez DRM ochrany. Ako sa však teraz ukázalo, z dlhodobého hľadiska to nestačilo. Čo sa týka noviniek, tak v ich prípade väčšina hráčov uprednostňuje populárnejší Steam s vyšším počtom funkcií a razantný nástup Epicu tiež GOGu moc nepomohol. V súčte posledných troch štvrťročníc tohto roku dokonca vykázal GOG stratu 2,21 miliónov dolárov, čo prinútilo vedenie k ráznym krokom.

Finančný riaditeľ CD Projektu Piotr Nielubowicz pred investormi vyhlásil, že: “Nedávno sme podnikli kroky k zlepšeniu finančnej situácie. Predovšetkým sme sa rozhodli, že sa GOG musí vrátiť ku svojej hlavnej činnosti, teda ponúkať iba pozorne vybrané hry s filozofiou anti-DRM. V súlade s tím dôjde k zmenám v štruktúre celého tímu.“

Určitým prekvapením je teda fakt, že problémom pre CD Projekt nie je Cyberpunk 2077, ale GOG. Ten by teda mal v blízkej budúcnosti zmenšiť svoj katalóg, a zase ponúkať iba vybrané hry a pritom zachovať filozofiu predaja digitálnych titulov bez protipirátskej ochrany. Otázkou však je, či staré hry, ktoré určite nemajú takú kúpnu silu ako novinky, budú na udržanie finančnej situácie stačiť. Každopádne, na presnejšie informácie o reorganizácii tejto online platformy si musíme počkať.

Komentuj!