Register

A password will be e-mailed to you.

Dlhé roky sme tu mali viac-menej tri štandardné veľkosti notebookov. Kompaktné začínali na 13″, najrozšírenejšie boli až doposiaľ 15″, pričom tým najväčším variantom boli 17″ kúsky. V poslednej dobe sa začali objavovať i 14″ varianty, no novým trendom, zdá sa, budú 16″ notebooky. A do tejto kategórie zapadá aj ROG Zephytus M16, v mojom prípade konkrétne model s označením GU603HR-K8030T.

Od testovania hardwaru som si dal na určitý čas oddych. Po dlhšej dobe som prijal ponuku otestovať nový herný notebook od ROG a hneď v úvode musím uznať, že to bol príjemný návrat testovaniu “herného železa”. Viac si však povieme v nasledujúcich riadkoch.

Klasika od ROG

Balenie notebooku sa nevymyká štandardu, na ktorý som od ROG zvyknutý. Grafickým návrhom skrášlený obal je pre značku charakteristický a minimálne v mojom prípade je to jasný znak toho, že výrobca kladie dôraz i na to, aby nebol všedný nielen samotný notebook, ale ani to “všetko” naokolo.

Technické parametre

 • CPU: Intel Core i7-11800H 2.3 GHz (24M Cache, up to 4.6GHz, 8 Cores)
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB GDDR6
 • RAM: 16GB DDR4 (8GB + 8GB priamo na doske), maximálne 40GB
 • Úložisko: 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
 • Displej: 16″, WQXGA (2560 x 1600) 16:10, 165Hz, 500 nits, anti-glare, Pantone validated
 • Batéria: 90Wh, 4 články
 • Napájanie: 240W
 • Rozmery: 35.5 x 24.3 x 1.99 cm
 • Hmotnosť: 1,9 kg

Elegán

Notebook ma po vybalení zaujal. To je dobrá správa, prvý dojem napovedá mnoho. Nejde totiž o žiadneho obra a ani ťažkú tehlu, a to napriek tomu, aké vnútornosti v sebe tento herný notebook má. Ani dizajn príliš nekričí, o aký typ notebooku sa jedná, i keď perforácia na hornom veku, ktorá dokáže “hádzať” metalické odlesky, čo-to problematike znalému človeku napovie.

Dôležité je, že notebook pôsobí napohľad pekne, i keď matná povrchová úprava je náchylná na zachytávanie odtlačkov prstov. Napriek tomu, že môj Legion 5 má taktiež matné prevedenie, je jeho povrch na zachytávanie odtlačkov odolnejší. Nejde o nič hrozné, no v tomto smere by to chcelo niečo vymyslieť, keďže túto výhradu mávam v recenziách produktov ASUS/ROG opakovane. Konštrukcia je inak kovová, takže ide o odolnejší kúsok, čo oceňujem.

Porty vstupu a výstupu

 • 1x 3.5mm Combo Audio Jack
 • 1x HDMI 2.0b
 • 1x USB 3.2 Gen 2 typu A
 • 1x USB 3.2 Gen 1 typu A
 • 1x USB 3.2 Gen 2 Typu C s podporou DisplayPort™ / napájanie
 • 1x RJ45 LAN Port
 • 1× čítačka kariet (microSD)
 • 1x Thunderbolt™ 4 s podporou DisplayPort™ / napájanie

Ako môžete vidieť, konektivita je na výbornej úrovni. Nechýba ani Thunderbolt vo verzii 4, ktorý tu vidím veľmi rád, keďže ASUS ho v minulosti “rád” prehliadal. Väčšina portov je umiestnená na ľavej strane, čo považujem za dobré rozhodnutie, aspoň pre pravákov. Je totiž veľmi pravdepodobné, že napravo budete mať umiestnenú myš, ktorej by mohli niektoré káble zavadzať. Vpravo tak nájdete iba slot pre microSD kartu a jeden USB port (SS).

Pod kapotou

Zephyrus M16 sa za hardwarovú výbavu nemusí vôbec hanbiť, skôr naopak. Nájdete tu procesor Intel® Core™ i7-11800H 2,3 GHz (24M medzipamäť, až 4,6 GHz, 8 jadier) a grafickú kartu NVIDIA® GeForce RTX™ 3070, takže s hraním nie je žiaden problém. Počas hrania sa teplota pohybovala okolo 80°C, hlučnosť bola zhruba 70dB, pričom nebol problém dosahovať vysokú kvalitu grafických nastavení a 60fps pri rozlíšení 2560 x 1600. Samozrejme, ak sa bavíme o moderných hrách. Displej má obnovovaciu frekvenciu 165Hz, takže pri hrách ako Counter Strike a iných, na rýchlosť zameraných tituloch nie je problém dosiahnúť i adekvátny počet snímkov za sekundu, prípadne ho prevýšiť.

Čo je ale ešte lepšie, tak displej má vynikajúce farebné podanie, výborný farebný gamut, bezproblémové pozorovacie uhly a hlavne svietivosť zhruba 500 nitov, vďaka čomu nie je problém pozerať na obrazovku aj počas slnečného dňa, čo sa nestáva veľmi často. V tomto prípade, našťastie, nie. Testovaný kus, našťastie, nemal problém ani s presvitaním podsvietenia na tmavých plochách. Tenké sú aj rámčeky okolo displeja a potešujúca je aj skutočnosť, že napriek zväčšeniu uhlopriečky nemusel byť zväčšený celý notebook. Niekto si bude musieť chvíľu zvykať na pomer strán 16:10 (bežne 16:9), no pre mňa to nebol žiaden problém.

Pochváliť musím aj klávesnicu, ktorá má dostatočné veľké jednotlivé klávesy, rovnomerné a plne prispôsobiteľné podsvietenie, dobrú dráhu stlačenia a i samotné kliknutie klávesy je uspokojujúce. Dobrý je aj sklon vďaka Ergo-Lift pántu, ktorý notebook v hornej časti mierne zodvihne, čo má za následok aj lepšie prúdenie vzduchu a s tým spojené chladenie. Mne osobne však chýbal numerický blok vpravo, no ten by bol na úkor veľkosti ostatných kláves, takže je to na zvážení každého z vás, čo preferuje.

Slušný je aj zvuk, a to vďaka až 6 reproduktorom. Nájdete tu 4x 2W basový reproduktor s technológiou Smart Amp a 2x 2W výškový reproduktor. Kvalitný zvuk sa u notebookov často nevyskytuje, avšak v tomto prípade musím ROG pochváliť. Maximálna hlasitosť síce mohla byť o niečo vyššia, ale je v poriadku a vyložene sťažovať sa nemožno.

Poteší aj batéria s kapacitou 90Wh, ktorá nemá problém pri bežnej práci zabezpečiť výdrž zhruba 5-8 hodín na jedno nabitie v závislosti od svietivosti displeju. Dá sa ísť aj do extrémov a prekonať tento čas, no to už je potrebné sa naozaj krotiť a notebook “šetriť”. Pri hraní sa, samozrejme, batéria vybije omnoho rýchlejšie, v tomto prípade som sa na viac ako 2 hodiny nedostal, no rátajte ešte s menšou porciou času. Počas hrania sa i tak odporúča mať notebook zapojený do elektrickej siete, čiže v tomto smere nejde o problém. Napriek tomu je výdrž na danú výbavu chvályhodná. Poteší aj možnosť nabíjania skrz USB-C, čo oceníte na cestách, prípadne ak si doma zabudnete klasický napájací kábel.

Kameň úrazu

Cena. Tá je totiž jediným výrazným problémom tohto notebooku. Áno, je výborne vybavený, ponúka dostatok výkonu na hocičo, nesklame ani konektivitou či kvalitou displeja, no za približne 2500€ viete u konkurencie zohnať o niečo lepšiu výbavu, prípadne to isté, no za menej peňazí. Je pravdou, že ROG v tomto prípade urobil viac-menej všetko dobre, nepáči sa mi iba slabá odolnosť povrchovej úpravy voči odtlačkom prstov, no chcelo by to aj konkurencieschopnú cenovku. Takto dôjde na oslovenie verných fanúšikov alebo ak sa objaví nejaká zľava. Za zmienku, v tom negatívnejšom duchu, stojí aj webkamera, ktorá je síce prítomná, no jej kvalita je veľmi nízka. Lepšie niečo než nič, ale aj tak by si notebook zaslúžil niečo kvalitnejšie.

Ak však patríte medzi hráčov, čo nič iné než ROG nechcú, potom možno notebook bez problémov odporučiť. Je to totiž kus kvalitného herného železa, ktoré vám navyše nezničí chrbát pri jeho častom prenášaní.

Notebook na testovanie zapožičalo tuzemské zastúpenie spoločnosti

ROG Zephyrus M16 - Smer nový trend
Pozitíva
 • Dobrý hardware zabezpečujúci dostatok výkonu
 • Vynikajúci displej, portová výbava a konektivita
 • Na danú kategóriu nízka váha, dielenské vyhotovenie, kvalita zvuku
Negatíva
 • Pomer cena/výkon (konkurencia má priaznivejšie ceny)
 • Extrémna náchylnosť povrchovej úpravy na odtlačky
 • Kvalita webkamery je veľmi nízka
4.5Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (1 Hlas)

Komentuj!