Register

A password will be e-mailed to you.

Postaviť sa pred pódium, kde na vás čaká desaťtisíc, ba možno aj stotisíc ľudí a spraviť tú najlepšiu párty je snom nejedného dídžeja. Žiaľ, momentálna situáciu takúto možnosť nedovoľuje a to nielen im. Herné štúdio Harmonix, ktoré ma na svedomí známe rytmické tituly ako sú Guitar Hero, Rock Band, Fantasia, či Dance Central si pripravilo aj pre nás obyčajných hráčov kúsok, kde sa stanete práve spomínaným dídžejom. FUSER vám pritom dovolí spraviť si hudobný festival vo vlastnom štýle, a to priamo vo vašej obývačke. Let´s go party!

Recenzovaná verzia: PlayStation 4

Aj hudobne ladené tituly patria do herného priemyslu, hoci sa trochu strácajú v pozadí a nie sú v takom centre pozornosti ako ostatné žánre. Osobne však spomínané kúsky obľubujem a mám za sebou hodiny hrania sérií ako Guitar Hero, či Dance Central. Spomedzi rytmických záležitostí obľubujem aj tie tanečné, ako je určite známa séria Just´s Dance či PlayStation 3 hit Everybody Dance, aj keď to pri pohľade na mňa to možno nie je vidieť.

No festivalový Fuser sa od nich predsa len líši a prináša nový typ hudobno rytmickej hry. Nie som si úplne istý, k čomu by som ho prirovnal, ale svojim spôsobom mi pripomína známy softvér určený na tvorbu hudby, ktorý poznáte možno aj vy. Mal som približne pätnásť rokov a mojim detským snom bolo naučiť sa základy DJingu. Preto v mojom PC nesmel chýbať Fruity Loops (dnešné FL Studio) a DJ softvér Traktor.  Lenže moje idylické predstavy veľmi rýchlo narazili na realitu, nakoľko pochopiť jednotlivé prechody, alebo efekty bolo pre mňa španielskou dedinou. Píše sa rok 2020, ja už mám raz toľko rokov a spomienky sa mi vrátili ako bumerang.

V rámci hry máte k dispozícii mixážny pult s „výmenníkom“ na štyri platne. Základ je jednoduchý. Na začiatku každého setu dostávate k dispozícii sériu skladieb, ktoré budú jeho súčasťou. Tie je však možné obohatiť o ďalšie songy podľa vášho výberu.  Postavíte sa pred živé publikum na siedmich hudobných festivaloch a vašou úlohou je správne načasovať prechody, efekty, slučky, pauzu, zrýchlovať, spomaľovať, zahrať ten pravý song, ktorý si pýtajú návštevníci a podobne. Na štyroch platniach budete dávať dohromady spev, gitaru (alebo iný hudobný nástroj), beat prípadne ďalší efekt z ponuky pesničiek.

Prechádzanie jednotlivými festivalmi je podstate alfou a omegou celej hry. Je to  hlavná kampaň a zároveň i tutoriál, ktorý vám zaberie približne šesť hodín. Zo začiatku som sa cítil ako kráľ  a správne načasovanie jednotlivých prvkov a plnenie požiadaviek bolo prechádzkou ružovou záhradou. Čím však napredujete ďalej, tým sú na vás kladené vyššie nároky a požiadavky. Neskôr som teda o niečo pribrzdil a úspešne ukončiť set či festival už nebolo také jednoduché.  Jednotlivé úlohy sa začali kopiť a čas, za ktorý ste ich mali splniť, sa začal nepríjemne krátiť. Do toho všetkého musíte dokonale zvládať ovládanie na gamepade, takže opakovanie jednotlivých setov bolo na svete. Priznám sa, že vychytať jednotlivé techniky a úspešne dokončiť kariéru mi dalo zabrať a to je len začiatkom, respektíve minimom toho čo titul ponúka.

Po úspešnom zvládnutí jednotlivých hudobných setov získavate ako odmenu body skúseností a kredity. Tie viete v obchode zameniť za skutočne zaujímavé doplnky pre svojho DJa, a to pritom nie je všetko. Odomknúť sa dajú predovšetkým aj piesne rôznych žánrov, ktorých je tu neúrekom. Aká by to bola show bez svetelných a laserových lúčov, prípadne bez poriadneho ohňostroja? Áno aj tieto doplnky o obohatenie vašej show si môžete sprístupniť postupným prechádzaním.

Okrem hlavnej kariéry, ktorú som už načrtol podrobnejšie, obsahuje FUSER aj Freestyle režim. Tu sa viete skutočne vyblázniť a využiť k tomu všetko to, čo ste sa naučili počas svojej kariéry – a to bez toho, aby mal k tomu niekto nejaké pripomienky. Tu si idete hlavne svoje.  

Okrem toho si však hra zakladá predovšetkým na online režime. Tu dávam skutočne dva palce hore. Multiplayer je totiž zvládnutý na jednotku. Čakajú vás rôzne online výzvy, kde sa môžete pripájať či už súťažne, alebo len ako divák. Okrem iného sú k dispozícii aj týždenné eventy, kde je potrebné vyskladať na danú „tému“ hudobný set, pričom komunita hodnotí tie najlepšie. Aby toho nebolo málo, multilplayer je doplnený aj o co-op Freestyle kde si idete „svoje“ so svojimi priateľmi, prípadne inými online priaznivcami. No a pomyselnou čerešničkou na torte (ale s červíkom vo vnútri) je Battle mód. V tomto režime som sa totiž vôbec nechytal a prehral som podstate hneď na začiatku setu.

Fuser je titul, ktorý si určite obľúbi nejeden fanúšik hudobne ladených kúskov. Evokuje časy, kedy bol tento žáner trochu viac v popredí a nezapadal prachom tak ako dnes. Po stránke spracovania mu inak nie je čo vytknúť – tu trafili vývojári presne do čierneho. Či už sú to pestrofarebné ohňostroje, svetelné efekty, projekcie, efektné intrá pred začiatkom každého setu a mnoho ďalších maličkostí, všetko z toho dokáže milo prekvapiť. Hrateľnosť bude síce zo začiatku boj, no časom vychytáte techniky a osvojíte si ovládanie. Výhodou je aj to, že nepotrebujete žiadne ďalšie periférne zariadenie ako pri iných hudobných záležitostiach a zvládnete to aj s gamepadom v ruke.

Obsahovo je Fuser veľmi bohatý, či už na režimy, alebo aj skladby, ktorých ponuka je veľmi široká. No a s VIP edíciou, ktorú som mal k dispozícii, je výber skladieb ešte o niečo väčší. Ak by sa vám to však stále málilo, v obchode sú i ďalšie prídavné DLC, ktoré vašu knižnicu doplnia o ďalšie a ďalšie songy. Vy však pokojne siahnite i po základnej verzii – aj s ňou si totiž vytvoríte hudobný festival vo vlastnom štýle priamo vo vašej obývačke.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

FUSER – Hudobný festival vo vlastnom štýle!
Fuser je hra, kde zažijete v koži dídžeja festival vo vlastnom štýle, a to priamo vo vašej obývačke. V podaní štúdia Harmonix dostanete úplne inú rytmickú záležitosť, na aké ste boli doposiaľ zvyknutí, pričom pochváliť možno aj výborne zvládnutý multiplayer. Párty sa môže začať!
Pozitíva
  • Hrateľnosť a bohatý obsah piesni a doplnkov
  • Výborne zvládnutý multiplayer
  • Živá komunita hráčov
Negatíva
  • Vysoká cena DLC doplnkov a VIP edície
  • Nemožnosť lokálneho multiplayeru
90%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (6 Hlas)
89%

Komentuj!

O autorovi

K videohrám som mal pozitívny vzťah už ako 8 ročný chalan, ktorého zaujali TV videohry na žlté cartridge, na ktorých začínalo veľa hráčov. Neskôr som presedlal na PP06 a na 386, pri ktorých som strávil celé dni a hrával známe hry ako Golden Axe, Ugh! a Prehistorik. Tie považujem aj v dnešnej dobe za tie najlepšie. Ku konzolám a najmä k PlayStationu som sa dostal okolo roku 2010, kedy som spoznal Nathana Drakea a jeho príbehy v sérii Uncharted. Medzi moje koníčky patrí hranie videohier, novinky zo sveta IT, fotografovanie a americký futbal. Na prvom mieste je však rodina.

Súvisiace príspevky