Register

A password will be e-mailed to you.

Konzoly budúcej generácie sa blížia, veď ich oficiálne vydanie pripadá už na budúci mesiac. To znamená, že dostávame čoraz viac informácií o jednotlivých systémoch, detaily ohľadom hardwaru či softwaru a podobne. Po nedávnych dojmoch z PS5 od japonských youtuberov sme teraz dostali oficiálne video priamo od Sony, v ktorom je konzola do skrutky rozobraná, pričom nechýbajú informácie ani o rýchlosti USB, Wi-Fi a tak ďalej.

Ako už určite viete, prvá várka konzol PlayStation 5 je beznádejne vypredaná. Najznámejšiemu slovenskému hernému obchodu stačilo iba niekoľko minút na to, aby rozpredal alokovaný počet kusov, pričom iná situácia nebola ani v prípade ďalších obchodov.

Aby však hráči, ktorí svoju konzolu dostanú už 19. novembra vedeli, aké vnútornosti sa v PlayStation 5 nachádzajú, pripravila spoločnosť Sony kompletný “teardown”, v ktorom Yasuhiro Ootori, technický riaditeľ, do skrutky rozoberie novú konzolu a upresňuje, aké komponenty boli použité, vrátane ich rýchlostí.

Z nových informácií vieme, že konzola je veľká kvôli tomu, aby bola počas záťaže tichá a chladná, na čo bol pri vývoji kladený veľký dôraz. Miesto klasickej teplovodivej pasty je použitý tekutý kov, ktorý je v porovnaní s pastou účinnejší. Potvrdili sa dohady o prítomnosti Wi-Fi 6 antény s teoretickou rýchlosťou až 9.6Gbit/s, tým pádom nebude chýbať ani Bluetooth 5.1. Pochvalu si zaslúžia aj poriadne rýchle SuperSpeed USB-A porty vzadu a USB-C port vpredu, keďže ich teoretická rýchlosť je až 10Gbit/s. Vpredu sídli ešte jeden štandardný USB 2.0 port, ale ten svojou rýchlosťou nemá ako zaujať.

Iba pre porovnanie, konzoly Xbox Series X a Series S budú obsahovať Wi-Fi 5 čip, nedostanú žiaden USB-C port a rýchlosť prítomných USB-A portov bude štandardných 5Gbit/s. Samozrejme, aby nedošlo k nedorozumeniu, tieto “horšie” údaje z konzol od Microsoftu nerobia o nič horšie zariadenia, no vďaka tomuto porovnaniu je pekne vidieť, že tvrdenia Sony, ktoré kládli dôraz na vysoké rýchlosti ich next-gen hardwaru neboli iba prázdnymi rečami. Na záver ešte jedno potvrdenie – menu konzol PlayStation 5 bude, podobne ako pri PS4, lokalizované do češtiny.

Zdroje: PlayStation.Blog, VG24/7

Komentuj!