Register

A password will be e-mailed to you.

Recenzovaná verzia: PC

Dočkali sme sa! Po rokoch čakania sa na svetlo sveta dostáva pokračovanie leteckého simulátora Microsoft Flight Simulator X z roku 2006. Očakávania fanúšikov série boli naozaj vysoké. Uspokojí Microsoft Flight Simulator náročných fanúšikov letectva?

Hra bola prvýkrát predstavená 9. júna 2019, kedy Microsoft oficiálne oznámil ďalšie pokračovanie tejto série v rámci konferencie E3. V rovnaký deň Microsoft spustil registrácie do verejného alfa testovania. Nový engine a technológie, ktoré pracujú s reálnymi satelitnými dátami, sľubovali v spolupráci so simulačným enginom Azure AI priam fotorealistickú grafiku. Ako je však tomu v praxi? Je Microsoft Flight Simulator len ďalším pokračovaním série, alebo spoločne objavíme nevídané obzory?

Inštalácia, prvé zoznamovanie

Začneme však trochu negatívne. Distribúcia Microsoft Flight Simulatora sa totiž nevyhla problémom a bezprostredne po vydaní pre pospolitý ľud nastali problémy už pri samotnej inštalácii. Dokonca aj dnes sa vám môže stať pri inštalovaní dodatočných balíčkov, že vám aktualizácia zamrzne. Či už hru kúpite cez Microsoft Store, alebo inde, dodatočné updaty, potrebné pre jej chod, sa budú tak či tak sťahovať z interného správcu titulu, ktorý sa okrem iného stará aj o kontrolu súborov a ich aktualizáciu v prípade dostupnosti nového balíčka.

Prvá inštalácia je teda trochu bolestivá. Manažér sťahovania ju však dokáže kedykoľvek prerušiť a pokračovať z rovnakého bodu, čiže v praxi o nič nejde. Ak vám aj manažér balíčkov počas tohto procesu zamrzne, alebo spadne, stačí ho znova reštartovať/spustiť. Samotná hra zaberá v základe iba jednotky GB a veľkosť naberá až niekoľkokrát spomínanými balíčkami, obsahujúcimi všetky potrebné dáta a assety. Trpezlivosť ruže prináša, no napriek tomu neodporúčam sťahovať ju v noci, nakoľko je veľká šanca, že sa vám inštalácia zasekne. Ideálne je činiť tak popri inej práci a kontrolovať priebeh jedným okom v malom okne. Spočiatku titul zaberá na disku do 110 GB, Microsoft však odporúča mať dostatok voľného miesta, nakoľko sa veľká časť obsahu streamuje aj počas hrania. Ideálne je vyhradiť si pre Microsoft Flight Simulator až 150 – 200 GB.

Po inštalácii sa dostanete do hlavného menu a hneď po jeho prvom prejdení vám bude jasné, že Microsoft Flight Simulator je až nečakane striktný simulátor. Samotný titul ponúka v podstate len jeden hlavný mód, doplnený o nutný letecký tréning, Live event, ktorý sa pravidelne obmieňa, novinky a iné aktivity (pristávacie výzvy a takzvané bush tripy, ktoré preveria vaše navigačné schopnosti). Okrem toho nájdete v menu svoj profil, kde si môžete sledovať svoje štatistiky, obchod s obsahom, ako sú lietadlá či letiská, a tonu nastavení rôzneho typu. K samotným nastaveniam simulátora by sa dala napísať i samostatná publikácia, pretože je ich naozaj neúrekom – od grafiky, až po asistenta.

Tréningové úlohy vás za pomoci hlasového asistenta naučia, ako ovládať lietadlo. Dozviete sa však aj dôležité veci ohľadom kokpitu, vzletu, pristávania, sledovania prístrojov a samotnej teórie lietania. Úlohy sú spracované výborne a po absolvovaní kurzu budete vedieť, ktorá bije. Jednoducho, bez väčšieho problému budete vedieť pilotovať menšie vrtuľové lietadlo.

Recenzia pokračuje na ďalšej strane, po kliknutí na tlačidlo “2” nižšie.

Komentuj!