Register

A password will be e-mailed to you.

Väčšina z nás sa na golfové ihriská nikdy nedostane, aspoň nie na tie skutočné. Vstup je totiž podmienený členstvom v konkrétnom klube a zelenou kartou, čo je vlastne preukaz o spôsobilosti správania sa pri tejto gentlemanskej hre. Našťastie, pre virtuálny golf tieto obmedzenia neplatia a PGA Tour 2K21 nám tento nevšedný a ťažko preniknuteľný šport priblížia o čosi viac.

Recenzovaná verzia: PlayStation 4

PGA Tour a celkovo golf vyzerá ako nudná hra a možno sa dokonca pýtate, kto a prečo vôbec také niečo dobrovoľne hrá. Hlavne keď tu máme zástupy akčnejších hier či samotných športov. A práve to je tá odpoveď. Golf predstavuje mierumilovný pomalší šport, zasadený zvyčajne do krásnej prírody. A ste to len vy proti vám samotným. Tento šport, aj keď to zvonku tak nevyzerá, je neuveriteľne technicky náročný. Od správneho držania a postoja, švih a samotné zvolenie palice po špeciálne údery v závislosti na povrchu, kde vaša loptička skončila. Diabol sa skrýva v detailoch. A je to rozhodné skvelá voľba pre dokonalý odpočinok.

2K preberá pomyselnú štafetu po konkurencii od EA. Séria Tiger Woods PGA Tour bola totiž kedysi kráľom tohoto žánru, kam sa datujú aj moje začiatky virtuálneho golfu. Odvtedy táto značka prechádzala hlavne tou grafickou evolúciou, aj keď v roku 2015 prestala oficiálne existovať. Titul PGA Tour 2K21 vyzerá každopádne skvelo. Prevedie nás v kariérnom režime cez 15 oficiálnych ihrísk Severnej Ameriky a postavíte sa v ňom proti 12 licencovaným profesionálnym golfistom, čoby vašim oponentom. Zahrať si za nich síce nie je možné, čo však vynahrádzajú presné a detailne spracované zelené polia.

Začnime však samotnou hrou. HB Studios dokázali na Unity engine vytvoriť zrejme to najlepšie, čo sa týka priebehu na trávniku. Aj keď teplú vodu pri tomto športe už nevymyslí zrejme nik, detaily, pohyb loptičky a samotné údery pôsobia fantasticky a zrejme tak, ako by ste v reálnom živote očakávali. Driver, či trojka drevo, sedmička železo a putter majú ten správny “feeling”. Niet nad krajší pocit, ako keď driverom odpálite prvý úder do nebies a sledujete tu priamočiaru trajektóriu vznášajúcej sa loptičky ponad stromy a zelené lúky… až vtedy pochopíte čo ľudia na tomto športe milujú.

Na fairwayi si možno zvolíte povestnú sedmičku železo a pošlete do vzduchu spolu s loptičkou aj kus trávy. No možno ste zabudli na bočný nárazový vietor a odpal vám padne do bunkra. Nič čo by správne zvolený chip nezvládol a vy to pošlete na green aj zo zrnkami piesku. Samotný putting je finálne zakončenie dobrého drivu. Sklon greenu vám ukáže virtuálna sieť, tak ako to poznáme z iných golfových hier. Jedenkrát si môžte aj nechať nasimulovať, ako presne lopta bude putovať smerom k jamke. Ak správne zvolíte a naplánujete údery, bude z toho birdie. Samotné údery sú zložené z vašej mušky. Nastavíte si kam približne chcete loptu dostať a druhá časť pozostáva z vami technického prevedenia. Ak správne trafíte loptičku a zároveň trafíte aj odmer sily, malo by to skončiť tak ako si želáte.

Na Playstation 4 mi prišla samotná technika ovládania pomerne jednoduchá, no paradoxne si myslím, že myš a PC je pre hranie golfu lepšou voľbou. Dlhšia plocha a krivá ruká sa skrátka prejavia o niečo viac. Je však v podstate jedno, akú máte platformu, samotná hra nie je vôbec jednoduchá a laxný prístup vám rozhodne nedopustí. No nie je to až taký problém, pretože okrem troch hlavných balíkov obtiažnosti si viete presne nadefinovať aj ich jednotlivé súčasti keby vám niektorá z nich robila problémy. Možno vám nejde putting, možno niečo iné, no všetko si môžete uľahčiť… alebo ešte viac sťažiť. Vaše skvelé údery, či nepodarky následne komentuje trojica veľmi príjemných komentátorov, konkrétne Luke Elvy, Rich Beem a John Mccarthy.

Samotné spracovanie golfu asi nemohlo byť lepšie, no nie je to len o samotných jamkách a odpaloch. Samotná hra by vás totiž mala neustále motivovať k postupu a zlepšovaniu. Bohužiaľ, v mojom prípade to bolo hlavne o poriadnej dávke sebamotivácie. Kariéra je totiž dosť slabá a predstavuje ju akási Tour skrz golfové ihriská v presne danom poradí, kde sa postupne postavíte aj proti už 12 spomenutým golfistom. Áno, máte tu isté rebríčky umiestnenia, výzvy sponzorov a 4 druhy Tour, od profesionálnej po amatérsku. No napriek tomu to úplne nestačí.

Konkurencia od EA to totiž robila už pred dekádou a pol omnoho omnoho lepšie. Svojho golfistu si neviete okrem vzhľadu a oblečenia nijak upraviť, ani vylepšovať. Palice síce majú svoje atribúty, takže je možné vzdialenosti obetovať presnosť a opačne, no je to málo. Stačí spomenúť napríklad Tiger Woods PGA Tour 2005, kde ste začínali medzi partiou virtuálnych kamarátov na niekoľkých ihriskách, za priateľské stávky medzi nimi ste si potom nakupovali či už oblečenia, výbavu, alebo dokonca aj kurzy špeciálnych úderov. Najprv ste museli hrávať amatérske turnaje, kam ste sa, samozrejme, prihlásili za peniaze a na PGA ste sa dostali až po rokoch, no aspoň ste cítili uspokojivý progres po každej stránke. Ako amatér ste pritom proti Tigerovi Woodsovi nemali šancu, už len preto, že jednoducho odpálil loptičku o 100 yardov ďalej.

Je vlastne až škoda, že PGA Tour 2K21 nič také neponúka a je v tomto smere dosť chudobná. Dostávate rovno hotového golfistu, ktorý síce získava hraním nové úrovne, no tie nemajú prakticky žiadny zásadný vplyv na vašu hru. Či je váš golfista level 2 alebo 20, nebadáte rozdiel, loptička poletí prakticky bez markantnej zmeny.

Nové oblečenia a outfity si môžete odomykať pomocou sponzoringu. Vyhrajte najbližšie dva turnaje a dostanete šiltovku – skvelá odmena za krvavé nároky. Takto si odomykáte aj nové vybavenie, no mne osobne to akosi nestačí. A čo rivalita medzi vami a ostatnými hráčmi zo skutočného sveta? Tá funguje tak, že sa porovnávajú vaše štatistiky s niekym iným a ak ste lepší, odomkne sa vám ďalší pán na holenie spolu s nejakou marginálnou odmenou. Výhradu by inak mohli mať aj ženy, pretože golfistu nežného pohlavia si síce môžete vytvoriť, avšak ženská Tour absentuje – postavíte sa totiž proti tým istým mužským oponentom, čo je skrátka nonsens.

Graficky a zvukovo je pritom hra naozaj dokonalá. Toto sa však týka prostredia, nakoľko modely postáv a hlavne hráčov už sú na tom o triedu horšie. Niečo podobné platí aj o animáciách, avšak celková kvalita je stále dostačujúca. Poteší i možnosť vytvoriť si vlastné ihrisko snov a nadizajnovať v ňom takmer všetko od A po Z. Týmto spôsobom sa dajú vynahradiť i nelicencované ihriská, pričom niektoré zaujímavé výtvory sú už teraz dostupné na internete od samotných užívateľov. Čím som sa zároveň dostal k online hraniu. Aj keď je golf primárne hrou sámého proti sebe, porovnať si sily proti skutočným hráčom dáva všetkému nový náboj. A je to rozhodne zábava, pričom jediným výraznejším problémom je príliš dlhé čakanie na pripojenie do lobby.

PGA Tour 2K21 je rozhodne vydarenou hrou, hlavne ak sa na virtuálny golf dívate skrz kontext reality. Nabudúce by to však chcelo trochu viac prepracovať samotné pozadie a herné možnosti, nie každému totiž stačí ku šťastiu len zelený green, či fairway, diváci, krásne ihriská, šum listov a štebotanie vtákov. Ak vám náhodou áno, potom si tu prídete na svoje a k hodnoteniu si môžete pokojne pripočítať aj 20%. V tomto smere totiž hra rozhodne vyniká a po dlhej dobe ide o skvelý golf, ktorý hrateľnosťou predčí všetky staršie tituly – aj keď len o málo .

Hru na recenziu poskytla spoločnosťCenega LOGO

PGA Tour 2K21 - Návrat na zelené ihriská
PGA Tour 2K21 je v zásade skvelý golfový simulátor, ktorý však, bohužiaľ, neponúka mimo samotného diania na ihrisku dostatočnú kariérnu motiváciu.
Pozitíva
  • Samotný golf
  • Grafické spracovanie
  • Ovládanie
Negatíva
  • Málo motivácie pokračovať v hraní
  • Slabá kariéra
  • Absencia WPGA
75%Celkové hodnotenie

Komentuj!