Register

A password will be e-mailed to you.

Niektorí z nás začínali na DOSe, iní až na Windowse. Tak či tak, Windowsu 95 nemožno uprieť úspech a veľký význam aj na hernom poli.

Vývoj vpred v oblasti PC predstavuje prevažne hardware, avšak nemožno zabúdať ani na software. Za pilier evolúcie možno iste považovať operačný sýstém Windows. Konkrétne Windows 95 vyšiel v 24. augusta 1995. Aj keď mnoho ľudí považuje XP za vrchol produkcie Microsoftu, 95tka je možno najdôležitejšou. Bol zavedený napríklad Plug and Play, názov súborov mohol obsahovať až 250 znakov oproti predošlým 11, no hlavne podporovala hranie priamo pod samotným operačným systémom, miesto nutnosti prejsť do DOSu. Problémom však bol horší výkon hier v samotnom Windowse a tak sa tento fenomén stretával s odporom a to hlavne preto, lebo na svoj chod potreboval viac RAM a kradol aj výkon CPU. Novinkou bol tiež napríklad “kôš”, alebo panel úloh či neskôr DirectX.

Microsoft sa pochválil predajným čislom 7 miliónov počas prvých 5 týždňov. V roku 1995 to bolo naozaj obrovské čislo. Windows promovali dokonca aj Rolling Stones skladbou Start Me Up, za ktorú inkasovali 3 mil. $. Steve Balmer, samozrejme, na pódiu rozpaľoval fanúšikov spolu s kapelou. Dnes už tento staručký operačný systém pôsobí archaicky, no nezabúdajte, že aj váš Windows 10 vychádza práve z neho.

Komentuj!