Register

A password will be e-mailed to you.

Spoločnosť Creative má vo svojom portfóliu množstvo skvelých produktov. Je pritom jedno, či hľadáte niečo pre hráčov, športovcov, či audiofilov, vyberie si každý jeden potenciálny zákazník. V ponuke sú totiž výrobky pre menej náročných klientov, no aj pre takých, čo presne vedia, o aký produkt majú záujem a aké od neho majú očakávania. A hoci by dnes recenzovaný výrobok uspokojil obe skupiny, pravdepodobne po ňom siahnu zákazníci, ktorí vedia, aké benefity im malá krabička s názvom Sound Blaster G3 prinesie.

Určite viete, že štandardné zvukové karty, ktoré nájdete v stolných počítačov, či v bežných notebookoch za veľa nestoja. Svoj účel síce splnia, no nemožno od nich očakávať zázraky. Ak však chcete niečo viac a túžite to dosiahnuť pomerne lacno a takmer bez námahy, potom by stálo za to, pouvažovať o zadovážení si externého D/A prevodníka a zosilňovača Sound Blaster G3. Táto nenápadná krabička totiž dokáže robiť “zázraky” na počkanie.

Balenie a jeho obsah

Balenie Sound Blaster G3 je vkusné a účelné, takže od neho nečakajte žiadne ozdoby a pozlátky. V Creative vsadili na jednoduchosť, takže v kompaktnej krabičke nájdete iba samotný G3, redukciu z USB-C na USB-A, pekný bonus v podobe optického TOSLINK kábla a príručku.

Priestorom sa v tomto prípade naozaj neplytvalo, čo ocenia najmä ekologicky zmýšľajúci zákazníci. Na druhej strane, je zbytočné, aby sa v tomto smere výrobca “odtrhol z reťaze”, pretože krabička aj tak vo väčšine prípadov skončí v koši.

Technické parametre

Slúchadlový zosilňovač: 16–300Ω
Dynamický rozsah (DNR): 100 dB
Rozsah digitálno-analógového prevodníka (stereo): 100 dB
Zvukové technológie: CrystalVoice, režim Scout Mode
Hmotnosť: 32 g
Rozmery: 210 x 39 x 15 mm

Dizajn a vyhotovenie

Budem sa opakovať, ale dizajn G3 je podmienený účelnosti. Žiadne zbytočnosti, jednoducho iba to, čo potrebujete. Aby to však nebola nuda, Creative pridali na hornú stranu aj svetelný prstenec, ktorý na prvý pohľad “nudnému” dizajnu pridávajú štipku šmrncu. Nepochopme sa však zle. To, že je dizajn zariadenia jednoduchý a zbavený všetkých hlúpostí, je pozitívom.

Samozrejme, rozumiem a chápem ak niekto povie, že G3 nebude vďaka svojej nenápadnosti a nenápaditosti ozdobou, či “cool” doplnok, no to podľa mňa ani výrobca nechcel. Keby má G3 vyzerať ako Optimus Prime skrížený s diskoguľou, nebol by to pre dizajnérov problém. V tomto prípade však ide práve o to, aby bolo zariadenie čo najmenej nápadné a rušivé.

Čo sa týka vyhotovenia, to je bezproblémové. Nečakajte však, že po uchopení G3 do rúk budete mať pocit niečoho prémiového. Bavíme sa tu o 60€ produkte, takže to ani nemožno chcieť. Samozrejme, ja som sa k zariadeniu správal “slušne”, veď som ho mal iba požičané, avšak myslím si, že pri horšom, či menej šetrnom zaobchádzaní použité plasty pomerne ľahko poškrabete.

V jednoduchosti je krása

Pri dizajnovaní Sound Blaster G3 bolo brané na zreteľ, aby ste vedeli všetko nastaviť rýchlo a jednou rukou. Tlačidlom na hornej strane si prepnete ekvalizér zo štandardného módu na režim, ktorý zosilňuje kroky. Pri niektorých hrách je táto funkcia naozaj užitočná a oceníte jej prítomnosť. na ľavej strane sú ovládacie prvky mikrofónu, a teda hlasitosť a prepínač na zapnutie/vypnutie. Pravá strana slúži na nastavovanie hlasitosti a mixovania pomeru hlasitosti hry a voice/chatu. Možno to takto znie komplikovane, no všetko je naozaj jednoduché a intuitívne.

Na spodnej strane žiadne ovládacie prvky nenájdete, nachádza sa tu totiž vstup pre samostatný mikrofón, ďalej slúchadlá/headset a vstup pre optický TOSLINK kábel. Na hornej strane je umiestnený USB-C konektor. Ja som G3 používal s PlayStation 4 Pro, ktorá, ako iste viete, USB-C port nemá. V balení však nájdete aj redukciu z USB-C na USB-A, čiže tento problém viete vyriešiť behom chvíle.

Sound Blaster G3 je plug-and-play zariadenie, no ak túžite po nastavovaní, je tu aj táto možnosť. Budete však potrebovať buď PC, prípadne smartphone. Nastavovanie v smartphonoch s operačným systémom Android i iOS prebieha za pomoci aplikácie Sound Blaster Command, na PC zase skrz program Sound Blaster Command Software. Ovládanie je jednoduché a ak sa neuspokojíte s predvoľbami od výrobcu, viete si “veci” prispôsobiť k obrazu svojmu.

Jedna výhrada by sa však predsa len našla. Nejde ani tak o chybu, no ocenil by som, ak by miesto napevno uchyteného kábla v hornej časti G3 bol iba USB-C port, takže by ste mohli kábel odpájať a pripájať. Vďaka tomu by sa kábel v prípade poškodenia ľahko nahradil druhým, či zamenil za dlhší. Ak časom dorazí nástupca, je tu v tomto smere priestor ne zlepšenie.

Kúpiť, či nekúpiť?

Pokiaľ túžite po lepšom zvuku, môžem vám Creative Sound Blaster G3 iba odporučiť. Okamžite po zapojení dostanete zo svojich slúchadiel viac. O to väčšmi, ak máte aspoň trocha kvalitné slúchadlá, prípadne headset. Ešte lepším bonusom však je, že si dokážete namixovať vám vyhovujúci pomer hlasitosti hry a voice-chatu behom krátkej chvíle a bez toho, aby ste museli liezť do hocakých nastavení.

Samozrejme, niekomu sa 60€ môže zdať veľa za zariadenie tohto druhu, avšak je to veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob, aký získať lepší zvuk. Navyše, Sound Blaster G3 si vďaka kompaktným rozmerom zoberiete bez problémov všade zo sebou a nebudete mať problém s pripojením k akémukoľvek zariadeniu. Ide teda o veľmi šikovného pomocníka, ktorý nemá žiaden výrazný nedostatok. Kompaktný, šikovný a naozaj funkčný, skrátka skvelý. Taký je zosilňovač a D/A prevodník Sound Blaster G3.

Produkt na recenziu poskytlo tuzemské zastúpenie spoločnosti

Creative Sound Blaster G3 - Malý, ale šikovný
Creative Sound Blaster G3 je produkt, ktorý svojmu majiteľovi bude robiť radosť. Pripojíte ho k hocičomu a bez nejakej námahy získate lepší zvuk. Pokiaľ chcete niečo viac a zvuk vám nie je ľahostajný, zvážte investíciu do G3 (prípadne podobného produktu), oplatí sa to. Ja nemôžem inak, než Sound Blaster G3 odporučiť, pretože tento produkt sa Creative naozaj podaril.
Pozitíva
  • Okamžité zlepšenie zvuku, optický vstup, kompatibilita s každým zariadením
  • Kompaktný, intuitívny a predovšetkým funkčný pomocník
  • Režim sledovania krokov je funkčná a užitočná pomôcka
Negatíva
  • Plasty sa pri drsnejšom zaobchádzaní môžu ľahko poškrabať
  • Napevno uchytený USB-C kábel (port by bol lepším riešením)
4.9Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (1 Hlas)

Komentuj!