Register

A password will be e-mailed to you.

Vyzerá to tak, že spoločnosť Sony pri nepárnych iteráciách svojej PlayStation prichádza s iným ovládačom. Áno, v prípade prvej PlayStation nemožno hovoriť o zmene, no s konzolou najskôr dorazil ovládač bez analógov, pričom ikonický DualShock bol predstavený až o necelé tri roky neskôr. V prípade PlayStation 3 bol najskôr primárnym ovládačom Sixaxis, ktorý síce vyzeral ako DualShock, avšak navzdory jeho prednostiam mu chýbala vibračná odozva. A tak dorazil aj DualShock 3. Pri PS4 sa neexperimentovalo, no vyzerá to tak, že DualShock 4 je posledným ovládačom, ktorý bude niesť toto meno. S PlayStation 5 totiž dorazí ovládač nazvaný DualSense.

Včera, vo večerných hodinách nášho času, spoločnosť Sony z ničoho nič predstavila svetu nový ovládač, ktorý nehradí legendárny DualShock. Hoci azda všetci očakávali, že s PlayStation 5 dorazí DualShock 5, avšak vzhľadom na použitie nových technológií, prišiel na rad aj nový názov.

DualSense

Čo sa týka novej technológie, tou je predovšetkým haptická odozva, ktorá nahrádza klasickú vibračnú odozvu. Túto technológiu pôvodne chceli inžinieri v Sony použiť už pri PS4 Pro, avšak nechceli trieštiť hráčov v rámci jednej generácie, a tak si túto technológiu užijeme až s príchodom novej generácie PlayStation. Nové je aj zakomponovanie adaptívnych triggerov, ktoré budú poskytovať hráčovi lepšiu odozvu počas hrania. Ak pôjde o pretekárske hry, trigger bude klásť odlišný odpor pri jazde po blate, ako pri jazde po asfalte. Samozrejme, túto novinku budú využívať aj iné žánre hier a nielen iba pretekárske tituly. Niečo podobné má aj ovládač pre Xbox One, takže ak ste ho mali v rukách, viete si ako-tak urobiť obrázok o tom, čo táto technológia prinesie.

Priamo v ovládači je po novom zabudovaný aj mikrofón, ktorý vám pri multiplayerových seansách uľahčí komunikáciu so spoluhráčmi, i keď nutno počítať s tým, že pôjde o mikrofón, ktorý bude skôr dočasným riešením, než plnohodnotnou náhradou mikrofónu na headsete.

Tlačidlo Share, ktoré bolo veľmi jednoduchou a intuitívnou voľbou pre vytváranie screenshotov a videozáznamov z hrania, je po novom nahradené tlačidlom Create, ktoré má posunúť hranice opäť o niečo ďalej, no na bližšie informácie si ešte budeme musieť počkať. Pri dizajnovaní gamepadu bol kladený dôraz aj na výdrž na jedno nabitie, no presné údaje zatiaľ, podobne ako v prípade Create tlačidla, nepoznáme.

Po prvý raz bude základný ovládač pribalený ku konzole v dvojfarebnom prevedení. Na internete práve farebné prevedenie najviac polarizuje komunitu, i keď v zahraničí prevláda spokojnosť ako s dizajnom, tak aj farbou. Ak vám aktuálna kombinácia nesedí, určite bude neskôr k dispozícii aj množstvo ďalších variant, ako je tomu aj v prípade DualShock 4 ovládača. Otázkou je, či bude aj samotná konzola v tomto farebnom prevedení, nakoľko doposiaľ vždy korešpondovala farba ovládača so samotnou konzolou.

DualSense

Zmenou prešiel aj lightbar, ktorý sa presunul z hornej strany na boky touch padu. Light bar je tento raz menší a decentnejší, no touch pad je pre zmenu o niečo väčší. Otázkou zostáva, či svetlo light baru nebude rušivé počas večerného hrania (ak teda nepôjde vypnúť), pretože napríklad ovládač Razer Raiju Tournament Edition má svetlo pod touch padom a večer vám počas hrania môže svietiť do tváre, čo nie je veľmi komfortné.

Ruka v ruke s novým dizajnom prišlo aj na nepatrné zväčšenie celého ovládača v porovnaní s DualShockom 4. DualSense však vraj nie je tak veľký, ako sa s obrázkov môže zdať, no urobiť porovnanie budeme môcť až neskôr, nakoľko obrázok, kde je vedľa seba aktuálny ovládač a DualSense nemáme, rovnako ani rozmery nového ovládača. Potvrdiť však možno prítomnosť USB-C konektoru na hornej strane ovládača, ktorý konečne nahradí zastaraný microUSB port.

Mne osobne sa nový DualSense páči a nemám problém ani s farebnou kombináciou. Je pravdou, že názov DualShock mi bude chýbať, no je čas posunúť sa vpred. Našťastie, rozmiestnenie analógov zostalo ako doposiaľ, čo ja kvitujem. Fanúšikovia a rôzne webstránky už stihli vytvoriť aj rozličné farebné prevedenia nového ovládača, ktoré taktiež vyzerajú veľmi dobre. Nás však zaujíma, čo si o DualSense ovládači myslíte vy. Páči sa vám? Alebo radšej zostanete pri DualShocku 4, ktorý bude s PS5 plne kompatibilný? Dajte nám vedieť do diskusie.

Zdroj: PlayStation.Blog

Komentuj!