Register

A password will be e-mailed to you.

Štúdiu FromSoftware sa podarilo niečo, o čom môže väčšina herných štúdií iba snívať. Ak sa totiž v súčasnosti objaví na trhu nejaké hardcore akčné RPG, je označované ako “soulsovka”, “fromovka”, či “Souls-like” titul. V minulosti sa niečo podobné podarilo napríklad vývojárom z id Software, pretože ešte dlho po vydaní hry DOOM sa FPS strieľačkám hovorilo skrátka “DOOMovky”. A hoci popularita Souls hier naplno odštartovala až s príchodom Dark Souls, predsa len to nebol ten povestný prvý krôčik.

Ním bolo akčné RPG Demon’s Souls z roku 2009, ktoré vyšlo exkluzívne pre konzolu PlayStation 3 a do dnešného dňa na tejto platforme i zostalo. Práve tento počin japonských vývojárov celé dobrodružstvo odštartovalo. Je pravdou, že už predtým sa FromSoftware venovali vývoju náročných počinov, akými boli napríklad značky King’s Field a Shadow Tower, no zlom nastal až s hrou, ktorá to povestné slovíčko Souls má aj v názve. Titul to však spočiatku nemal veľmi jednoduché, pretože na jednej strane získaval skvelé hodnotenie (viď 89% na Metacritic), no na strane druhej tu boli pomerne slabé predaje. V tej dobe ešte hráči nevedeli takto náročným hrám prísť na chuť. To sa podpísalo aj na distribúcii hry mimo Japonsko a Áziu, pretože cesta Demon’s Souls bola poriadne kľukatá.

Nakoniec však všetko dobre dopadlo, titul sa dostal do celého sveta a hráči pod náročnosťou objavili aj nesporné kvality tohto počinu. Vznikol tak “kult”, ktorému sa výborne darí do dnešného dňa, hoci regulárne pokračovanie Demon’s Souls nikdy nevyšlo. Už dlhšie sa však povráva, že majstri remastrov a remakov zo štúdia Bluepoint Games aktuálne pracujú na zmodernizovaní tohto legendárneho titulu, ktorý mnoho hráčov a i priaznivcov Souls hier pravdepodobne nehralo kvôli exkluzivite pre PlayStation 3. Pôvodné úniky naznačovali, že remaster (skôr pôjde o remake, no o tom o chvíľu) dorazí na PlayStation 4, no najnovšia informácia od dobre informovaného insidera s prezývkou Tidux naznačuje, že prerábka Demon’s Souls vyjde ako launch titul pre PlayStation 5.

Tento insider už mnohokrát priniesol informácie, ktoré sa neskôr pretavili v skutočnosť, takže nie je veľký dôvod pochybovať o pravdivosti tejto informácie. Z niektorých ďalších tweetov možno vyčítať, že sa k tomuto Švédovi dostali už aj prvé detailnejšie informácie aj o samotnej PlayStation 5, no na margo zariadenia sa zatiaľ vyjadril iba slovom “Power”. Vráťme sa však k Demon’s Souls Remastered, ako Tidux hru nazval.

Vyššie som spomínal, že pôjde skôr o remake a nie remaster, no pri hrách z poslednej doby je to trochu mätúce. Všeobecne za remaster považujeme titul, ktorý iba decentne upgradne grafiku staršej hry, prinesie lepší framerate, či vyššie rozlíšenie než tomu bolo v prípade pôvodnej verzie. Zoberme si však za príklad Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Modernizácia vynikajúcej trilógie skákačiek pôvodom z prvej PlayStation je zrejmým remakom, avšak samotné vývojárske štúdio Vicarious Visions nazvalo N. Sane Trilogy remasterom. To isté platí aj u hier Crash Team Racing Nitro-Fueled alebo Spyro Reignited Trilogy. Tu narážame na “problém”, pretože aj zrejmý remake je označovaný ako remaster.

To, samozrejme, nemusí byť prípad Demon’s Souls, avšak nie je nutné sa obávať, že ak by aj išlo o remaster, dostali by sme iba preleštenú grafiku. Predsa len, pôvodná hra tento rok oslávila 10. narodeniny a za ostatnú dobu sa mechanizmy a aj samotné ovládanie týchto hier posunulo vpred, i keď jadro je rovnaké. Krásnym príkladom toho, čo možno od Demon’s Souls očakávať je moderná verzia jednej z najlepších hier všetkých čias – Shadow of the Colossus. Originál z roku 2005 je stále skvelou hrou, no moderná verzia od Bluepoint Games (áno, ten istý tím pracuje aj na Demon’s Souls) vliala tejto legende novú krv do žíl a urobilo z nej titul spĺňajúci požiadavky moderných hráčov. Niet pochýb o tom, že ak sa tweet od Tiduxa potvrdí, spolu s PlayStation 5 dostaneme aj plnohodnotné a kvalitné prepracovanie legendy, ktorá odštartovala éru “soulsoviek”.

Zdroj: Twitter

Komentuj!