Register

A password will be e-mailed to you.

Spoločnosť Sony a ich PlayStation divízia sa pred pár rokmi rozhodla priblížiť hry aj nehráčom vďaka PlayLink titulom. Tie od vás požadovali jediné – vlastniť smartphone. Následne ste si stiahli z príslušného obchodu sprievodnú aplikáciu a išlo sa na vec. Jednoduchými pokynmi ste ovládali hru, takže to zvládol naozaj každý. Najväčšiu popularitu dosiahol počin Hidden Agenda od tvorcov Until Dawn, no určitej obľube sa tešila aj hra Knowledge is Power. A hoci dnes recenzovaný počin oficiálne nepatrí do rodiny PlayLink hier, keďže táto platforma to má pravdepodobne za sebou, svoje korene rozhodne nezaprie.

Recenzovaná verzia: PlayStation 4 Pro

Titul Erica sme po prvý raz mohli vidieť už pred dvoma rokmi na Paris Games Week, no finálna verzia sa od tej pôvodnej dosť odlišuje. Azda najpodstatnejšou zmenou je výmena herečky v hlavnej úlohe, no bezpochyby sa siahlo i na ďalšie prvky. Túto úlohu si nakoniec strihla britská herečka Holly Earl, ktorú ste mohli vidieť napríklad v jednej epizóde kultového seriálu Doctor Who (The Doctor, the Widow and the Wardrobe), či v ďalších viac, alebo menej známych seriáloch, prípadne filmoch. Nejde o žiadnu veľkú hviezdu, avšak to vôbec nie je prekážkou, pretože svoju úlohu v hre Erica zvládla naozaj dobre. O tom však až neskôr.

Trailer na pôvodnú verziu titulu Erica

Erica je FMV titulom, a teda full motion video počin, ktorý u nás označujeme ako interaktívny film/video. Časy najväčšej slávy už majú tieto počiny za sebou, no v posledných rokoch sa objavilo niekoľko zaujímavých zástupcov. Zavše spomeniem iba Her Story od Sama Barlowa, ktorý si z nejednej ankety odniesol označenie ako najlepšia FMV hra všetkých čias. A čo je ešte dôležitejšie, zabodovala aj u hráčov. Pravdepodobne vďaka tomuto úspechu sa zrodil aj titul Erica, ktorý patrí medzi jednu z mála FMV hier pre PlayStation 4. Táto exkluzivita od Flavourworks (v spolupráci s SIE London Studio), podobne ako Her Story dokazuje, že i tento žáner má čo ponúknuť napriek tomu, že v podstate iba pozorujete a zapojíte sa len z času na čas.

Démoni z minulosti

Pri FMV počinoch je príbeh alfou a omegou. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Titul Erica rozpráva príbeh rovnomenného dievčaťa, ktoré počas detstva prišlo o oboch rodičov. Najhoršie na celej situácii však je, že život jej otca neskončil nešťastnou náhodou, ale bol zavraždený. Mladá Erica ho dokonca našla, čo na jej psychickom stave neodviedlo zrovna najlepšiu “prácu”. O to väčšou záhadou je, prečo mal jej otec na hrudníku vyrezaný záhadný vzor.

Po spomienke na detstvo sa príbeh presunie do súčasnosti, no ako ihneď zistíme, Erica doposiaľ trpí nočnými morami. Jedného dňa sa situácia ešte väčšmi zhorší, pretože Erica nájde pred dverami svojho bytu záhadný balík. Po jeho otvorení v ňom nájde odrezanú zakrvavenú ruku. To by samo o sebe stačilo, avšak v dlani tejto ruky sa nachádza prívesok so vzorom, ktorý mal na hrudi vyrezaný jej otec.

Hlavná hrdinka skontaktuje políciu, ktorá ju pre jej bezpečnosť odvedie do zariadenia, kde kedysi pracovali jej rodičia. A ako už asi tušíte, práve na tomto mieste začnú udalosti naberať na obrátkach. Ericu tak nečaká žiadne bezpečie a ani pokoj, ale pátranie po tom, čo sa vlastne stalo a deje. Viac z príbehu vám už ale prezrádzať nebude, pretože by som vás pripravil o to najdôležitejšie. Jediné čo ešte prezradím je, že zápletka tohto interaktívneho thrilleru je pútavá, dobre napísaná a udrží vašu pozornosť počas celej doby.

Opakovanie je matka múdrosti?

Toto porekadlo síce v skutočnosti platí, no v prípade titulu Erica je opakovanie dôležité z iného hľadiska. Samotná minutáž jedného priechodu je totiž zhruba 2 hodiny, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako málo. Podstatné však je, že vaše rozhodnutia počas priechodu výrazne menia nasledovný priebeh, a tým pádom nie je šanca, aby ste sa k všetkým možným cestičkám a 6 koncom dopracovali počas jedného priechodu. Znovuhrateľnosť je v tomto prípade teda naozaj vysoká.

Za seba môžem povedať, že 2 hodiny na jeden priechod sú dostatočné a vzhľadom na priaznivú cenovku 9.99 € aj férové. V konečnom dôsledku totiž strávite s Ericou omnoho viac času. A radšej dostať dve pútavé hodiny, ako 6 hodín nudy a k tomu 30 minúť, ktoré by naozaj za niečo stáli.

Smartphone, alebo DualShock?

Ako som už v úvode spomínal, Erica svoje korene v platforme PlayLink nezaprie. Tento počin totiž možno ovládať aj gamepadom skrz dotykovú plochu, no omnoho väčší komfort vám poskytne ovládanie smartphonom. Jediné čo musíte urobiť je stiahnuť si sprievodnú aplikáciu Erica Companion, ktorá v prípade verzie pre Android zaberá zhruba 50MB. Ak ste pripojený na rovnakú sieť ako vaša konzola, po spustená aplikácie sa smartphone automaticky spojí s konzolou a vy môžete začať ovládať titul cez dotykovú obrazovku mobilu.

Funguje to spoľahlivo a bez problémov, narozdiel od dotykovej plochy na gamepade. Tá síce tiež funguje bez nejakých zásadných problémov, no jej menšia veľkosť vás občas predsa len trochu obmedzí na komforte. Za mňa teda odporúčam smartphone, no ani s DualShockom sa okrem už spomínaného komfortu o nič z hry nepripravíte.

Keď FMV funguje…

Vďaka predsudkom si môžete myslieť, že sledovať nejaké video a iba rozhodnúť, čo urobí postava musí byť nuda, no to vôbec nie je pravda. V prípade počinu Erica sa skutočne nudiť nebudete, a to aj vďaka hlavnej predstaviteľke, ktorej napriek chýbajúcej “star-power” bez akýchkoľvek problémov uveríte jej obavy, zdesenie, či prekvapenie. Treba uznať, že Holly Earl bola dobrou voľbou a autori titulu podľa všetkého urobili dobre, keď pôvodnú predstaviteľku vymenili za túto herečku.

Dobré výkony inak odvádza aj zvyšok osadenstva, takže nebudete iba neveriac krútiť hlavou nad výkonmi hercov, ako tomu často bývalo pri FMV tituloch z deväťdesiatych rokov. Nakoľko však ide o titul o Erice, k ostatným postavám si tak blízky vzťah nevytvoríte, no mne osobne to neprekážalo. Kvalitnú atmosféru dotvára soundtrack, o ktorý sa postaral Austin Wintory. Ten má za sebou prácu na hrách ako Journey, Assassin’s Creed Syndicate, trilógii The Banner Saga, no často skladá hudbu aj pre filmy, takže ide o naozaj skúseného autora. A je to počuť aj v tomto prípade, pretože soundtrack sa naozaj podaril a pomáha budovať atmosféru jednotlivých scén. V tomto smere nemám žiadne výhrady.

Jedna vec však môže hráčov odradiť. U Sony je v poslednej dobe zvykom, že svoje hry lokalizuje do češtiny, no bohužiaľ, Erica to šťastie nemala. Samozrejme, vzhľadom na nízku cenovku by lokalizovanie pravdepodobne nebolo rentabilné, no možno by si takto počin zakúpilo viac ľudí. Netreba sa však angličtiny obávať, ak viete po anglicky aspoň koľko-toľko, určite nebudete mať problém s pochopením toho, o čom sa postavy bavia.

Ako to teda dopadlo?

FMV tituly to nemajú jednoduché, obzvlášť v dnešnej dobe. Pokiaľ však hľadáte niečo trochu iné a chcete si užiť dobrý a pútavý thriller, potom je Erica pre vás. Má všetko, čo by kvalitný počin z tohto žánru mal mať a navyše si ho môžete zaobstarať za nízku cenu.

Na moje prekvapenie dopadol titul Erica lepšie, než sa mohlo pôvodne zdať. Hra bola oznámená už dávnejšie, vývoj pravdepodobne nebol jednoduchý, no autori to, našťastie, zvládli dotiahnuť do úspešného konca. Na konzole PlayStation 4 mnoho FMV titulov nenájdete. Ak však budete hľadať ten najlepší, siahnite práve po počine Erica od Flavourworks. Erica je totiž v konečnom dôsledku veľmi príjemné prekvapenie.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Erica - Minulosti neutečieš
Erica je naozaj vydarený FMV thriller. Môže sa pochváliť skvelou atmosférou, dobrými hereckými výkonmi, vetvením príbehu, rôznymi závermi, vysokou znovuhrateľnosťou, a to všetko za prekvapivo nízku cenu. Je iba škoda, že mnoho hráčov kvôli predsudkom tento napínavý príbeh minie. Osobne vám investíciu do titulu Erica môžem odporučiť.
Pozitíva
  • Skvelá atmosféra, dobré herecké výkony
  • Pútavé počas celej doby hrania, vetvenie príbehu
  • Nízka cena, znovuhrateľnosť
Negatíva
  • Chýbajúca lokalizácia do češtiny (subjektívne)
  • Ovládanie s gamepadom je menej komfortné
80%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (1 Hlas)
80%

Komentuj!