Register

A password will be e-mailed to you.

Ponurá a netradičná adventúra Pathologic sa zapísala do histórie videohier ako nezabudnuteľný a jedinečný žánrový mix, plný odvážnych dizajnových rozhodnutí vývojárov. Tí sa napríklad nebáli do tradičného adventúrneho konceptu zakomponovať v tej dobe málo používané survival prvky a ešte ich dokonca výrazne pritvrdiť. Vymysleli komplikovaný a ťažko pochopiteľný svet a to celé navyše podkreslili náročnou hrateľnosťou. Napriek tomu, a možno práve vďaka tomu, sa z ich titulu stal časom doslova kult.

Recenzovaná verzia: PC

Ruské štúdio Ice-Pick Lodge, založené ešte v roku 2002 sa preslávilo najmä spomínaným titulom Pathologic (2005). Aby znovu oživili záujem o ich najúspešnejší titul, v roku 2015 vydali i remasterovanú verziu s názvom Pathologic Classic HD. To bola však iba príprava pred vydaním tohto kompletného remaku, ktorý bol označený číslovkou dva, aby sa neplietol s pôvodnou hrou a so spomínanou neskoršou remasterovanou verziou. Aby som plne pochopil celý herný setting tohto diela a vedel porovnať rozdiely, zahral som si v rámci prípravy na túto recenziu pôvodnú hru ešte z roku 2005 a bol som pomerne prekvapený.

V pôvodnom Pathologicu bolo takmer všetko iné než v iných hrách podobného žánrového zamerania. Netradičnú psychoedelickú atmosféru ešte viac umocňovalo komplikované rozprávanie príbehu a zaujímavosťou bolo, že tamojšia mytológia sa úplne obišla aj bez tradičných fantasy alebo sci-fi prvkov. Ako som už uviedol vyššie, vtedy ešte žiadna adventúra neobsahovala prakticky žiadne survival prvky a rovnako to bolo so závislosťou na neúprosne postupujúcom čase. Aj rozhovory boli často zámerne nelogické a zmätené.

Dej pôvodnej hry sa odohráva v otvorenom svete mestečka Gorkhon. To leží uprostred drsných nekonečných stepí, je rozdelené na menšie štvrte a postupne začína byť čoraz viac sužované záhadným morom. Aby ste vyriešili danú situáciu, máte k dispozícii tri rozdielne charaktery pričom každý disponuje vlastným príbehovým pozadím a vlastnými úlohami. Vašou hlavnou úlohou je vlastne iba prežiť 12 dní strávených v tejto oblasti. Avšak, keďže sa však okolnosti neustále zhoršujú, rozhodne to nie je jednoduchá úloha. Zdroje sú veľmi obmedzené a veľmi záleží aj na vašej povesti. Takže si musíte za každú cenu získavať priazeň miestnych ľudí a pochopiť toto zabudnuté miesto, spolu s jeho prírodnými princípmi, ktoré nefungujú podľa našich zákonov a našej reality.

Remake je v tomto takmer identický, no na rozdiel od originálu, kde ste mali na výber z trojice charakterov, sa tentokrát ujmete iba jednej postavy. Konkrétne mladého doktora, ktorý sa po naliehavom liste od otca vracia zo štúdií do svojej domoviny, ležiacej uprostred nekonečných stepí. Avšak už na nádraží na vás čaká skupinka mužov, ktorí vás obvinia s vraždy a vrhnú sa na vás s nožmi v rukách. Tí následne zomrú za záhadných okolností pred vašimi očami, avšak z ich smrti obvinia práve vás.

Skrátka, to, že niečo na tomto mieste niečo poriadne smrdí, pochopíte okamžite, no vedzte, že v ďalších dňoch to bude ešte horšie. Nikto vám príliš nedôveruje a už beztak pošramotená povesť vám časom ešte viac padá nadol, teda pokým sa nechopíte iniciatívy a nezačnete aktívne pomáhať tamojším obyvateľom. Pokiaľ sa budete vyložene zdržiavať, alebo flákať sa, nikto s vami nebude chcieť napríklad ani len obchodovať. No keďže čas letí v Pathologic 2 veľmi rýchlo, ľahko sa vám môže stať, že už počas prvého večera vás začnú domáci napadať na uliciach.

Keďže som hral paralelne obe verzie, teda pôvodnú z roku 2005 a túto súčasnú, nevyhnem sa častým porovnaniam. Asi najväčší posun mal byť vo vizuáli, pretože štrnásť rokov je v rámci počítačového sveta skutočne veľa. Pôvodná verzia bez prívlastku HD ponúka iba natívne rozlíšenie 4:3 a jednoduché, často sa opakujúce textúry. Avšak napriek tomu sa mi pozdávala oveľa viac. Obrazy v domoch boli vskutku originálne, všadeprítomná hmla a zubaté hrany za vcelku pasovali k tomuto prostrediu. Pathologic 2 sa aj napriek vlastnému enginu až príliš podobá početným hororovým adventúram, postaveným na Unreal Engine, takže tu sa už všetko leskne, všetko je vyhladené a podľa môjho názoru to len uberá na pôvodne o niečo silnejšej atmosfére.

No aby to neznelo prehnane negatívne, treba zdôrazniť, že vďaka novému enginu pôsobí ospalé mestečko často ožiarené mŕtvolne bledými slnečnými lúčmi miestami vcelku dobre. Nejde o žiadnu grafickú špičku, no i napriek tomu vás dokáže miestami ohromiť svojimi vizuálnymi detailami. Za všetky spomeniem napríklad na siluetu polonahej nevesty bylín, tančiacu oproti planúcej vatre, akoby ignorujúcu fakt, že mesto za jej chrbtom sa prepadá do totálneho zmaru.

Avšak väčšina zmien, ktoré tvorcovia urobili, sú podľa mňa k horšiemu. Survival mechaniky boli zrejme náročky prehnané už v pôvodnej hre, ale tu to je to privedené takmer až do absurdity. V reálom živote vydržíte bez problémov hoci aj šesť hodín bez jedla, no tu ste už za ten čas vyhladovaný a na pokraji smrti. Pathologic 2 jednoducho nečaká, kým sa rozhýbete. Hneď v úvode je vám jasne povedané, že sa celé divadlo odohrá ako pantomíma behom dvanástich dní a nesmiete premárniť ani len pár minút.

Ako som už spomenul, vaša postava je lekár a vzhľadom na túto profesiu sa vám rýchlo postupujúci mor doslova smeje do očí. Čas sa rýchlo kráti, a všetkých nemôžete vyliečiť, takže ste často postavený pred morálne voľby. Vykašlete sa na prácu v nemocnici a idete pracovať a pomáhať priamo do terénu? To, samozrejme, môžete ale potom nedostanete plat a ak budú mestské popolnice prázdne, začnete umierať hladom. A aby toho nebolo málo, v neposlednom rade musíte u seba doma pokračovať v pokusoch na výrobu lieku, takže ste v ustavičnom časovom strese.

Aby som to zosumarizoval, základ je rozhodne vydarený a svojim spôsobom ide o nezabudnuteľnú a podmanivú záležitosť. V jednotlivostiach však ide o trochu horšiu survival adventúru, ako bol originál. Remake nemôžem logicky pochváliť ani za originalitu a dokonca ani za to, že namiesto troch postáv máte k dispozícii iba jednu. Čo vlastne signalizuje isté ťažkosti vo vývoji a sľuby vývojárov, že v ďalších patchoch dodajú aj zvyšné postavy, už mnohých možno ani nebudú zaujímať. K tomu prirátajte aj rôzne miestami menej príjemné technické problémy a máte jasno v tom, že autori ešte majú čo vylepšovať.

Treba však zobrať do úvahy i fakt, že Pathologic 2 je zámerne takto nesympatická a drsná hra. Hra, kde ste neustále pod tlakom a v ktorej vidíte že vaše úporné snaženie nemení takmer nič k lepšiemu. Totálne vyčerpaný a vyhladovaný však musíte aj navzdory silnejúcemu pocitu márnosti čeliť všetkým nástrahám, ktoré vám osud postaví do cesty. A stále nad vami visí Damoklov meč v podobe trpkého, ale pravdivého faktu, že rovnako ako aj my všetci v reálnom živote, ste každým dňom len a len bližšie k svojej smrti. Takže aj napriek tomu že nie všetko tu funguje ideálne, pokojne skúste dať tomuto titulu šancu, kedže nič podobné sa v danom žánri nevyskytuje a mohla by to byť pre vás zaujímavá skúsenosť.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Pathologic 2 - Každým dňom sme bližšie k smrti
Tvorcovia Pathologic 2 v zásade iba previedli svoj starý titul do nového kabátu. Nevyhli sa však technickým problémom a niektoré zásahy sú skôr k horšiemu. Napriek tomu však ide o hru, ktorú by ste nemali minúť, keďže vystupuje z už trochu prešedivelej a beztvarej hmoty súčasných hororových adventúr.
Pozitíva
  • Netradičný námet a atmosféra
  • Zvláštny a svojský príbeh
  • Niekoľko zmien k lepšiemu
Negatíva
  • Už nepôsobí tak originálne ako pôvodná hra a viacero zmien je skôr k horšiemu
  • Technické problémy
  • Občas možno až zbytočne frustrujúce
70%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!