Register

A password will be e-mailed to you.

A Woman´s Lot je druhým tohtoročným a celkovo už štvrtým DLC k českému titulu Kingdom Come: Deliverance, ktorého vydania sme sa dočkali pred viac než rokom. Ako sa vydaril záverečný návrat do Českého kráľovstva roku 1403?

Recenzovaná verzia: PC

Po predošlom rozšírení s názvom Band of Bastards som sa vyjadril v zmysle, že tieto menšie prídavky českému hitu z vlaňajška rozhodne nesvedčia a za týmto tvrdením si stojím doteraz. Ani v jednom prípade totiž nešlo o zásadnú záležitosť, bez ktorej by sme sa nezaobišli, no súčasne uznávam, že, možno len s výnimkou ledabolo pôsobiaceho From the Ashes, si skalní fanúšikovia mohli prísť na svoje. Nakoniec, i ja som sa v zásade bavil, akurát som pri nich nemal pocit, že by tvorcovia siahli na dno svojich síl. No a z tohto pohľadu pôsobí A Woman´s Lot o to príjemnejšie, nakoľko je presne tým, čím mal byť už ten zvyšok.

Pokiaľ sledujete dianie okolo Kingdom Come: Deliverance, asi vám neuniklo, že záverečné DLC bolo propagované ako to, v ktorom si zahráte za ženskú postavu. Hlavná dejová línia sa zameriava na mlynárovu dcéru Terezu, dobre známu z pôvodnej hry, v ktorej koži prežijete udalosti z jej úvodu. Začína to pritom úplne normálne a to klasickými rannými povinnosťami. No po menšej obchôdzke po Skalici sa situácia trochu zvrtne a Tereza musí razom riešiť nie príliš príjemný rodinný problém. V tej chvíli však ešte netuší, že je to vlastne nič oproti tomu, čo ju čaká neskôr…

Hranie za ženskú postavu malo byť implementované v Kingdom Come: Deliverance od úplného začiatku, no nakoľko vývojári nestíhali, odložili tieto plány na neskôr. Pokiaľ by ste sa však náhodou tešili na radikálnejšie zmeny v samotných mechanikách, potom vás musím sklamať. Tereza má, samozrejme, vlastný inventár a na svoje šaty si nemôže navliecť žiadne brnenie, ale inak sa budete môcť rovnako oháňať zbraňou a taktiež budete používať i luk. To by mi pritom samo o sebe neprekážalo, no hra vám dovolí útočiť aj na bežné postavy, aj keď to nie je úplne nutné, čo narušuje celkovú imerziu ešte viac ako kedykoľvek predtým. No túto nedomyslenosť bokom, pri klasických stretoch treba každopádne rátať s tým, že veľa nevydržíte, takže ešte výhodnejšie ako likvidovať oponentov z diaľky, je likvidovať ich zozadu… prípadne sa týmto stretom úplne vyhýbať. V akýchkoľvek potyčkách vám môže čiastočne pomôcť i pes.

Práve pes je jednou z najvýraznejších noviniek celého rozšírenia. Spája sa s ním i perk psovod, ktorý určuje do akej miery vás poslúcha. Pokiaľ sa o neho priebežne staráte a dáte mu najesť, prípadne po pochválite, jeho vernosť narastá. Okrem toho, že vie zaútočiť na povel na ľubovoľného nepriateľa, čím vám môže občas získať drahocenné sekundy, dokáže napríklad i nachádzať rôzne predmety. Pokiaľ si ho však dlhodobo nevšímate, tak vám jednoducho utečie a istý čas ho neuvidíte. Na papieri to znie dobre, nie? V praxi som mal každopádne pocit, že to nefunguje až tak ideálne a občas si žije vlastným životom, bez ohľadu na mieru celkovej vernosti. No tak či tak ide o príjemnú novinku, ktorej prítomnosť nie je na škodu.

Terezin príbeh je inak rozdelený do troch dní, v ktorých sa môžete do sýtosti prechádzať po Skalici a jej okolí. S výnimkou hlavného questu a vedľajších podúloh tam toho síce veľa nenájdete, no minimálne sa môžete zúčastniť súťaže v lukostreľbe, alebo len tak sledovať reakcie postáv na vašu osobu. Herná náplň je však dostatočne variabilná a snáď s výnimkou úseku v baniach a jedného krátkeho pobehovania v tme, som si nový obsah naozaj užíval. Pohľad na úvodné udalosti z druhej strany je rozhodne zaujímavý, atmosféra príjemne nostalgická a nejeden fanúšik bude mať po dohraní chuť znova si vyskúšať pôvodný titul. Dobre gradovaný príbeh totiž skončí doslova v najlepšom a budete na neho chcieť plnohodnotne nadviazať. Dobrou správou je, že vďaka novému patchu môžete pokračovať v romanci s  Terezou a tá už vďaka tomu nepôsobí tak zbytočným dojmom ako tomu bolo po ukončení jej dejovej línie.

To však nie je zďaleka všetko. Tento niekoľkohodinový zážitok totiž dopĺňa i rozsiahly vedľajší quest, kde sa už pre zmenu vtelíte do kože starého známeho Jindřicha. No aj v ňom je v centre diania žena, konkrétne jeho kamarátka Johanka zo Skalice, ktorá našla po vypálení svojho domova útočisko v Kláštore. Tam pomáha miestnym mníchom a stará sa o chorých, no už dlhší čas ju sužujú podivné vízie. Je tak iba na vás, aby ste ich prešetrili a zistili, čo za tým väzí. Viac zo samotnej zápletky by som už neprezrádzal, stačí ak poviem, že jej vývoj vás patrične vtiahne a na úplnom konci vás určite nenechá chladnými.

I tu sa tvorcovia vcelku činili a príjemnou správou je že druhá príbehová línia nielenže kvalitatívne dorovnáva Terezino rozprávanie, no v niečom ho možno i predčí. Ponúka ešte o niečo dlhší a menej lineárny zážitok a v závislosti od vášho počínania si sa môžete dostať k trom rôznym koncom. Aj keď – a tu by som chcel niečo vytknúť – ako dosiahnuť ten dobrý nie úplne jasné, nakoľko technicky môžete všetko robiť správne, no zdanlivo bez efektu. Nie je pritom pravda, že vaše voľby nemajú žiadny efekt. Samotný quest totiž berie v rámci svojho vyvrcholenia do úvahy aj vaše zdanlivo menej dôležité činy, no pokiaľ náhodou prehliadnete jedinú zásadnú možnosť, ktorá sa objavuje v úplnom závere, už to nijak nezachránite.

S výnimkou vyššie popísaného, čo bude niekomu vadiť viac a niekomu zase menej, sa však nedá veľa vytýkať. Iste, nie všetko funguje ideálne, hoci zásadné technické nedostatky tentoraz absentujú, no za o niečo vyššiu čiastku ako predtým, dostanete veľmi slušnú nádielku nového obsahu. Obsahu, ktorý konečne odpovedá kvalitám pôvodnej hry a dokáže plne uspokojiť aj svojou dĺžkou. Na jazyk sa mi vlastne derie iba jediná otázka, a to prečo to tak nešlo aj predtým… No asi lepšie neskôr ako nikdy a dobrou správou je, že pokiaľ náhodou patríte k backerom tohto titulu, potom si môžete vyskúšať toto DLC úplne zdarma. A to sa už vyplatí.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot - Vôňa ženy
A Woman’s Lot je presne tým, čím mali byť už predošlé rozšírenia titulu Kingdom Come: Deliverance. Jeho priaznivom totiž prináša relatívne dlhý a vcelku uspokojivý zážitok, ktorý plne zodpovedá kvalitám pôvodnej hry.
Pozitíva
  • Dvojica nových questov, zodpovedajúcich úrovni pôvodnej hry
  • Novinky v podobe hrania za ženskú postavu a psieho spoločníka
  • Pomerne rozsiahle a adekvátne nastavenej cene
Negatíva
  • Niekoľko menej záživných úsekov a u Terezy nutnosť pohybovať sa výhradne pešo
  • Občasné grafické glitche a iné menšie nedostatky
80%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (4 Hlasy)
84%

Komentuj!