Register

A password will be e-mailed to you.

Piaty mesiac v tomto roku je za nami a spolu so začiatkom leta prichádza i naša pravidelná mesačná rubrika nazvaná Hity mesiaca. Tentokrát sa pozrieme na mesiac máj 2019. V prípade, že hľadáte tie najlepšie hodnotené počiny uplynulých tridsiatich dní, ktoré chválili ako kritici, tak i bežní hráči, tento článok by mohol byť určený práve pre vás. 

5. Void Bastards (PC, Xbox One)

Počin Void Bastards je označovaný ako žánrová kolízia, ktorá pracuje s veľkým počtom rôznych herných elementov. Podľa všetkého sa totiž jedná o first person shooter akciu s prvkami stratégie a rogue-like hier. Celý projekt je zasadený do science fiction prostredia, v ktorom bojujete s rôznymi protivníkmi, pričom arzenál zbraní je tak trochu unikátny a zvláštne originálny. Strieľanie privádza satisfakciu a zároveň si udržiava potrebný spätný raz a akúsi ťažkosť, či surovosť pri samotnej paľbe. Niektorí recenzenti sa v tejto súvislosti dokonca neboja prirovnávať Void Bastards k zlatým vekom id Software. Podľa všetkého je však kradmý prístup vaším dobrým priateľom, nakoľko je častokrát omnoho efektívnejší stealth, než zbesilé zabitie všetkého, čo dýcha a aspoň sčasti vykazuje náznaky života.

Rogue-like prvok je v titule zastúpený v podobe trvalej smrti, kde sa následne oživíte ako úplne iná postava s odlišnými vlastnosťami, pričom niečo podobné bolo využité už v Prey – Moonlight. Nutnosťou je i neustály zber surovín, ktoré využívate pri vylepšovaní, no jedlo vám napríklad umožňuje udržať sa pri živote určitý počet dní. Taktický prieskum oblasti, do ktorej sa chcete vrhnúť vám taktiež pomáha pri bojoch a v spoznaní protivníkov. Takejto komplexnosti a žánrovému mixu sa skutočne nemôžeme až tak čudovať, samozrejme, v prípade, že si uvedomíme angažovanosť vývojárov legendárneho System Shocku od štúdia Looking Glass Studios. Voids Bastards si nakoniec vyslúžilo metascore 82%.

4. Yakuza Kiwami 2 (PC, PlayStation 4)

Len prednedávnom sa PC hráči dočkali plnohodnotného vydania v poradí prvého titulu Yakuza z roku 2005 v komplexnom remaku s názvom Kiwami. Je možné, že množstvo hráčov nebolo schopných kompletne dohrať túto prvotinu kvôli jej rozsiahlosti, no to štúdiu Sega nezabránilo vydať druhé Kiwami. To nadväzuje na príbeh prequelu 0 i pokračovanie Kiwami a rozvíja nové dejové línie v živote Kazuma Kiryiu. Opätovne sa pozriete do fiktívneho mesta Kamurocho, v ktorom sídlia gangstri, mafiáni, bojovníci a ďalšia kriminálna háveď, ktorá čaká len na tvrdé päste hlavného hrdinu. Práve ta vás bude sprevádzať na každom rohu, či už v temných uliciach alebo rôznych interiéroch.

Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že znalosť celkového príbehu je istou nutnosťou, nakoľko sága Yakuza rozširovala svoje dejové línie v každom novom titule, až kým neskočila výbornou šestkou. Sú v nej klasicky prítomné dlhé dialógové cut-scény, ktoré predchádzajú efektnému bojovému systému, ktorý je síce tentokrát menej komplexný, avšak stále dokáže ponúknuť slušnú výzvu ako žiadny iný žánrový počin. Stále platí, že Yakuza je určená najmä špecifickému okruhu hráčov, takže i napriek vysokému metascore o hodnote 82% by ste si mali najprv prečítať našu recenziu, pretože tá vám predsa len Kiwami 2 predstaví omnoho podrobnejšie.

3. A Plague Tale: Innocence (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Adventúrne ladený počin A Plague Tale: Innocence unikol radaru záujmu množstvu hráčov, avšak svojimi kvalitami nakoniec príjemne prekvapil. Asobo Studio síce doposiaľ nepatrilo k príliš prestížnym vývojárskym menám, no novinka z ich dielne vydávaná spoločnosťou Focus Home Interactive preukázala, že dokážu vytvoriť originálny titul. Jeho unikátnosť tkvie ako v zasadení, tak i hrateľnosti a celkovom spracovaní. Každý, kto sa zúčastnil neopozeraného príbehu súrodencov Amicie a Huga, potvrdí, že sa jedná o poriadne deprimujúci výlet do štrnásteho storočia, kedy vo Francúzsku zúril mor a pochmúrnym zdevastovaným uliciam vládli okrem okupantov britskej armády len krvilačné, mäso požierajúce krysy.

Na tomto nehostinnom mieste sa budú snažiť prežiť dvaja nedospelí jedinci, pričom úlohou Amicie je starať sa o výrazne mladšieho bračeka, ktorý predsa len vníma všetky problémy, vraždenie, chudobu a smútok na uliciach tak trošku inak. Samotná hra je v zásade lineárna záležitosť, v ktorej prechádzate menšími, uzavretejšími lokalitami a popritom musíte prekonávať rôzne prekážky.. Občas musíte uniknúť smrtiacim rytierom, inokedy sa zase brániť početnému zástupu nebezpečných krýs. Tie však môžete využiť aj proti ľudským nepriateľom, ktoré ich následne rozožerú až na kosť. Na vašej ceste vám výrazne pomáha i prak, ktorý môže odlákať vašich oponentov, prípadne i rovno zabiť. V hre sú taktiež prítomné aj adekvátne náročné logické hádanky. Vysoké kvality sa prejavujú i na výslednom metascore, nakoľko sa zastavilo na hodnote 83%. Viac vám o tomto titule prezradí naša recenzia.

2. Outer Wilds (PC, Xbox One)

Tituly, ktoré vyžadujú podrobnú exploráciu sú v súčasnosti stále populárnejšie. Mnohé častokrát práve prvok prehľadávania spájajú napríklad s nutnosťou prežívať, plniť hádanky alebo ojedinele aj skrývať sa pred nepriateľmi, či s nimi rovno bojovať. Outer Worlds je práve takýmto typom hry, kde je explorácia tým najzábavnejším a zďaleka najkomplexnejším herným elementom. Sú s ňou totiž spojené aj zaujímavé hádanky, pri ktorých autori nešetrili kreativitou a výborne zapracované, svižné, lietanie naprieč rôznorodými planétami. Tých je k dispozícii až päť a ku každej z nich musíte pristupovať odlišným spôsobom.

Mobius Digital takýmto spôsobom priniesol množstvo pamätných zážitkov ako napríklad prelet nad kalnou vodou, kde z nej sršia nezastaviteľné točiace sa tornáda. Navyše každý prieskum, novo nájdená stopa alebo informácia rozširuje mysteriózny príbeh. Ten chcete neustále odhaľovať a bažíte tak po informáciách ohľadom všetkých svetov. Niet sa teda, čo čudovať, že si vyslúžil metascore 85%.

1. Total War: Three Kingdoms (PC)

Strategická séria Total War nám už umožnila pozrieť sa do najrôznejších kútov skutočného i imaginárneho sveta, pričom väčšinou sme sledovali rozličné časové obdobia, ktoré sprostredkovali množstvo diferentných vojsk a vojen. Len pre upresnenie môžeme napríklad spomenúť fantasy svet Warhammer, Rím, časy Attilu, mrazivé Britské ostrovy a najnovšie sme sa pozreli do starovekej Číny. Keďže počiny z produkcie Creative Assembly patria medzi komplexnejšie stratégie, ani Total War: Three Kingdoms nebude žiadnou žánrovou výnimkou, či spin-off experimentom. Tentokrát tvorcovia skombinovali realistické módy s fantasy tematikou, ktorú hra využíva vo forme takzvaného románového módu. Ten je inšpirovaný známou knihou Tri Kráľovstvá a hlavných veliteľov frakcií spracúva vo viac nadprirodzenom duchu.

Náplňou hrateľnosti Tri kráľovstvá nijako nevybočujú z dlhoročných zabehnutných koľají. Na svetovej mape spravujete mestá, nadväzujete vzťahy s ostatnými frakciami, prípadne cestujete naprieč krajinou, aby ste následne mohli zvádzať monumentálne dobyvačné alebo defenzívne boje. Môžete sa pripraviť na gigantické armády, ktoré sršia typickou exotickosťou tejto mohutnej krajiny. Pohyby sú, samozrejme, detailne animované, brnenia bojovníkov pôsobia realisticky a masívne pochody, vrava krvavého bitia a zomierania, prípadne celková kvalita prostredia vyzerá skutočne epicky a profesionálne. Opäť platí, že titul je pomerne náročný v oblasti taktizovania, či už prostredníctvom bojových taktík alebo nutnosti občas intrigovať kvôli získaniu moci. Každopádne sa jedná o ďalší kvalitný prírastok k viac ako dvadsaťročnej série a tým pádom si vyslúžil metascore 85%. I v našej recenzii dopadol viac než dobre.

To by už ale bolo z tohtomesačného sumára skutočne všetko. V prípade, že s výsledným rebríčkom úplne nesúhlasíte, prípadne vám v ňom chýba nejaký titul, nebojte sa podeliť o svoj názor prostredníctvom komentárovej sekcie.

Komentuj!