Register

A password will be e-mailed to you.

Tretí mesiac roku 2019 je úspešne za nami a spolu s ním prichádza i naša pravidelná rubrika nazvaná Hity mesiaca. Ako už tušíte, dnes sa pozrieme na mesiac marec 2019. Ten bol bohatý na rôzne atraktívny počiny od ostrieľaných vývojárov a my sa spoločne pozrieme na päticu herných projektov, ktoré zožali najväčší úspech u kritikov, respektíve hráčov. V prípade, že hľadáte tipy do štartu jarnej hernej sezóny, tento článok je určený práve pre vás. 

5. Yoshi’s Crafted World (Switch)

Nintendo Switch je momentálne hernou konzolou, ktorej najviac svedčia jednoduché platformové tituly plné nevinnej zábavy. Postavička dinosaura Yoshiho je hráčom hier od spoločnosti Nintedo dobre známa, nakoľko sa po prvýkrát objavila v Super Mario World v deväťdesiatych rokoch. Je teda pomerne neprekvapivé, že Yoshi’s Crafted World je ďalším z radu unikátnych detských záležitostí, ktoré ponúkajú rozmanité svety, ktorým nechýba pestrá farebná paleta, množstvo platformovania, prípadne jednoduchých logických hádaniek. Tie však väčšinou potrápia možno tých najmenších z nás. Opäť sa jedná o klasickú 2,5D skákačku s atraktívnym vizuálnym spracovaním, ktorá navyše veľmi šikovne pracuje so svojím konceptom a využíva všetko dostupné prostredie. V prípade, že hľadáte milú zábavu pre svoju ratolesť, Yoshi’s Crafted World je tou najlepšou možnosťou. Zelený kamarátsky dinosaurus si vyslúžil metascore 80% a tým pádom sa jedná o ďalší žánrový hit pre čoraz populárnejšiu platformu.

4. Baba is You (Switch)

Indie vývojári sa pomerne často musia uchyľovať k neortodoxným nápadom, ktorými zaujmú i náročnejších hráčov. Originalitou nešetrili ani nezávislí vývojári zo štúdia Hempuli pri tvorbe titulu Baba is You. Jedná sa o logickú hru, ktorej pravidlá sú pomerne komplexné a nútia vás premýšľať nad hádankami úplne inak, než valná väčšina herných štúdii. V Baba is You nájdete slušný počet úrovní, pričom vo väčšine z nich sa musíte dostať do určitého miesta, aby ste pokorili daný level. Pracujete tu však so slovíčkami, nakoľko každá úroveň má slovne definované pravidlá, ktoré však môžete upravovať. Vhodnou úpravou sa z vás napríklad môže stať kameň, stena prestane mať fyzickú podobu a práve takýmito kreatívnymi riešeniami sa snažíte dostať do cieľa. Hráči si pochvaľujú solídnu výzvu s pribúdajúcimi úrovňami, triviálne, no plne dostačujúce grafické spracovanie a zábavnú hrateľnosť, ktorá občas poriadne rozprúdi mozgové závity. Opäť sa teda potvrdzuje staré známe pravidlo, v jednoduchosti je krása a Baba is You odchádza s výborným metascore 84%.

3. Tom Clancy’s The Division 2 (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Z pomyselného čierneho koňa sa nakoniec stal jeden z najlepších titulov mesiaca marec. Skutočne, pár mesiacov pred vydaním veril druhej Divízii len málokto. Prvotina tejto série si totiž prešla obrovským vizuálnym downgradom, trpela malým množstvom obsahu a cheatermi, ktorí kazili herný zážitok. Väčšina z týchto neduhov, okrem horšieho vizuálu, bola neskôr opravená, no i tak sa nejednalo o dobrý štart potencionálne úspešnej značky. Massive Entertainment však podľa všetkého investovali do pokračovania obrovské množstvo úsilia a snahy, pričom nám priniesli, pravdepodobne, ten najlepší možný výsledok. Niektorí hráči sa totiž neboja porovnávať The Division 2 so žánrovo identickým projektom Bioware, teda s Anthem, čím ešte viac poukazujú na jeho nemalé nedostatky.

Massive Entertainment vyprodukovali hru s bohatým obsahom, ktorá navyše dokáže ponúknuť aj výzvu. K dispozícii je obrovský počet hlavných i vedľajších misií, navyše vaše hranie je neustále odmeňované rôznorodými zbraňami a vybavením, čo je v podstate základ looter shooter žánru. Takýmto spôsobom a vlastne aj zvyšovaním obtiažnosti ste neustále stimulovaní k ďalšiemu, občas i opakovanému hraniu, avšak nie na úkor zábavnosti. Tvorcovia totiž zvládli výborne implementovať kvalitnú cover shooter akciu do kulís vizuálne atraktívneho mesta Washington D. C.. Vďaka tomu sa jedná o momentálne najlepší žánrový projekt so slušným začiatkom a s najväčšou pravdepodobnosťou bohatou budúcnosťou. Aj naša recenzia hlási spokojnosť, pričom metascore 85% je veľavravné.

2. Devil May Cry 5 (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Diabol sa vrátil a ešte stále môže plakať! Ikonická hack and slash séria Devil May Cry od štúdia Capcom totiž po neuveriteľných jedenástich rokoch hlási plnohodnotný návrat, keďže DmC z roku 2013 nemali v rukách pôvodní autori ale Ninja Theory, ktorí neskôr vyvíjali Hellblade: Senua’s Sacrifice. Práve tento diel, ktorý šiel trochu odlišnou cestou bol skalnými fanúšikmi série prijatý zďaleka najhoršie, i keď stále nemôžeme hovoriť o nekvalitnom počine, nakoľko u recenzentov uspel viac než dobre. Tak, či onak novinka s číslovkou päť sa vracia ku koreňom, spája nové i staré postavy, čiže legendárny Dante, starý známy Nero a mladícky nováčik V budú mať plné ruky práce s démonmi, ktorých treba rozsekať.

Boje sú opäť poriadne dynamické, k dispozícii dostanete obrovské množstvo unikátnych zbraní, kombo útokov a diverzita medzi protagonistami je evidentná, nakoľko vyvražďovanie démonov za prebieha za každého trochu iným spôsobom. Okrem toho sa môžete tešiť aj typický humor, ktorý sériu sprevádza od jej samotného počiatku. Vizuálne sa jedná o najkrajší titul, nakoľko beží na RE Engine, ktorý bol pôvodne vytvorený pre siedmy diel kráľa hororového žánru. V hre môžete vidieť prekrásne kulisy plné drobnejších detailov, čo vytvára pozadie, ktoré výborne sekunduje frenetickému a v podstate nepretržitému bojovaniu. Niet sa teda čo čudovať, že recenzenti hru označujú za najlepšiu hack and slash záležitosť posledných rokov. Chválou nešetrí ani naša recenzia, no a výsledné metascore sa zastavilo na hodnote 90%.

1. Sekiro: Shadows Die Twice (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že netrpezlivo očakávaný hardcore titul Sekiro: Shadows Die Twice sa stal kráľom predchádzajúceho mesiaca. I napriek tomu, že samotný FromSoftware avizoval vrúcnejší prístup a zjednodušenie pre hráčske masy, v podstate to znamenalo iba menší príklon k RPG prvkom. Podľa názorov nováčikov i Dark Souls veteránov totiž ide o poriadne náročnú záležitosť s komplexným bojovým systémom, kde takzvaný roll už nie je odpoveďou na každý útok. Musíte sa naučiť brániť jednotlivé útoky, kde na rôzne typy ofenzívy, existujú rozličné obranné mechanizmy. Naučiť sa ich všetky využívať rozhodne nie je jednoduché, no hlasy hráčov hovoria jasne a zhodujú sa v tom, že boje prinášajú obrovskú satisfakciu a víťazoslávny pocit. Nehovoriac o tom, že Hidetaka Miyazaki zostáva verný brutálnemu spracovaniu, takže sa môžete pripraviť na šťavnatý nápoj tvorený hektolitrami bordovej krvi.

Rovnako autori výborne využívajú vizuálnu stránku, ktorá síce nepatrí k špičkám súčasnej generácie, avšak funguje ako výborná zložka, ktorá spolu s bravúrnym hudobným sprievodom dotvára estetickú stránku a podtrhuje atmosféru pochmúrneho variantu bojom zmietaného Japonska. Kulisy majú síce reálnejší nádych, no nechýbajú v nich mýtické monštrá a obludy. Najväčšou zmenou tak prešlo rozprávanie deja, ktoré je tentokrát o niečo priamočiarejšie, no zároveň v ňom je priestor na odhaľovanie príbehových pozadí, čo bude mať za následok vznik nespočetného množstva fanúšikovských teórii. Vďaka evidentným kvalitám si Sekiro vyslúžil metascore 91% na PC a konzolách Xbox One, pričom na PlayStation 4 si vedie len o jedno percento horšie.

To by už bolo z tohtomesačného sumára naozaj všetko. V prípade, že s výsledným rebríčkom nesúhlasíte, prípadne vám v ňom nejaký vami kladne hodnotený počin chýba, rozhodne sa nebojte podeliť o svoje názory a domnienky prostredníctvom komentárovej sekcie.

Komentuj!