Register

A password will be e-mailed to you.

Politické a často aj ideologické dôvody sa začínajú nenápadne čoraz viac prejavovať ako príčina úprav či zmien rôznych videohier. Po nedávnej kontroverzii, týkajúcej sa českej hry Chuchel, ktorú autori dodatočne upravil kvôli rasovým konotáciám sa ešte horšieho osudu dočkal taiwanský horor Devotion. Ten bol však pre zmenu rovno stiahnutý z celého predaja.

Rozhodnutie zo Steamu prišlo aj napriek tomu, že autori hry, taiwanské štúdio Red Candle Games najskôr okamžite reagovalo a prisľúbilo odstrániť vzniknutú kontroverziu v budúcom patchi. O čo vlastne ide? V prvom rade treba spomenúť, že štúdio Red Candle Games pochádza z Taiwanu, čo je ostrovný štát, ktorého autonómnosť Čína nikdy neuznala. Problémy sa datujú už do roku 1949, kedy sa na tento ostrov uchýlila čínska nacionalistická vláda zvaná Kuomintang, aj so svojimi prívržencami krátko po víťazstve čínskych komunistov pod vedením Mao Ce-Tunga. Čína nikdy neuznala samostatnosť tohto ostrova a vojnový stav bol zrušený až v roku 1987.

Takže všetky tieto veci je potrebné vedieť, aby ste pochopili podstatu problému, pretože inak ide skutočne iba o marginálnu záležitosť. Na spustenie celej búrky nevôle čínskych hráčov totiž stačili iba obskúrne detaily na obyčajnej kresbe jedného talizmanu v hre. Tie údajne obsahovali nepriamu urážku generálneho tajomníka čínskych komunistov Xi Jinpinga. Tento takzvaný “Winnie the Pooh joke” bol objavený jedným čínskym hráčom, čo sa následne rýchlo rozšírilo. A dovtedy pozitívny pomer recenzií sa doslova z hodiny na hodinu zmenil na záporný, čo však nemôže byť prekvapením s ohľadom na vysoký počet čínskych užívateľov Steamu.

Celá táto kauza nás z pohľadu európskych hráčov možno ani tak nemusí zaujímať, avšak za povšimnutie stojí hlavne odôvodnenie stiahnutia z predaja od samotných vývojárov na karte hry na Steame. Ako jedna z hlavných príčin je uvedená častá prítomnosť pádov hry, čo však nie je vôbec pravda. No je, samozrejme, možné, že po prisľúbených úpravách od vývojárov, ktorí okamžite vyhlásili, že spomínaný talizman odstránia v ďalšom patchi, sa hra znovu objaví na Steame. 

Komentuj!