Register

A password will be e-mailed to you.

Vlani, približne o takomto čase, sme sa po dlhých odkladoch konečne dočkali vydania mimoriadne očakávaného českého RPG eposu Kingdom Come: Deliverance. Ten neskôr obohatili i prídavky From Ashes a The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon, pričom hneď skraja nového roka tu máme i tretí zo štvorice plánovaných s názvom Band of Bastards. Zvykne sa hovoriť, že do tretice všetko dobré, no platí to aj v tomto prípade?

Recenzovaná verzia: PC

Zatiaľ čo From Ashes sa zameriaval na obnovu zdecimovaných Přibyslavíc a The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon zase na milostné patálie nenapraviteľného sukničkára Jana Ptáčka, v Band of Bastards je v centre pozornosti pán Kuno z Rychvaldu a jeho neslávne známa žoldierska skupina. Práve k nej vás poslal pán Racek Kobyla, aby ste na ňu dohliadali pri jej potulkách okolím. Veľmi rýchlo sa však ukáže, že banda hrdlorezov, ktorá vyčíňa v kraji, má záujem na vyrovnaní si starých účtov a netýka sa to nikoho iného, než samotného pána Raceka. Jindřichovi tak neostáva nič iné, len sa pokúsiť vyriešiť vzniknú situáciu…

Niet pochyb, že Band of Bastards disponuje zaujímavou premisou a to viac je škoda, že z nej neťaží tak ako by mohol. Jednotlivé misie sú pritom v jadre zábavné a aj napriek počiatočnej schématičnosti dokážu držať vašu pozornosť. Veľkú zásluhu má na tom fakt, že vaša, hoc neveľká, žoldierska skupina, je patrične rôznorodá a čo-to o jej členoch a ich osobnostiach napovie aj jediná, no o to zaujímavejšia vedľajšia aktivita. Tá pozostáva zo vzájomného si kradnutia prsteňa, v rámci akejsi tímovej súťaživosti, pričom ak si nedáte pozor, niekto ho môže pokojne odcudziť aj vám.

Lenže to nič nemení na tom, že príbeh ako taký sa odvíja vcelku predvídateľnými kľučkami a to vrátane obyčajne pôsobiaceho zakončenia. Nahor by ho mohol tiahnuť aspoň ústredný zloduch s pomernou sympaticky vystavanou motiváciou, no ten je odstavený na vedľajšiu koľaj a svoju premiéru si odbije až v úplnom závere. Ani náplň misií nehýri priveľkou originalitou, no ďaleko viac zamrzí fakt, že ich výstavba je vyložene minimalistická. Tá vo väčšine prípadov pozostáva z úvodného odjazdu z tábora, krátkeho patrolovania, na ktorom sa niečo stane a po čo najrýchlejšom možnom vyriešení celej situácie nasleduje návrat. No a keďže je úloh iba zopár a sú pomerne krátke, ani sa nenazdáte ako sa ste na konci celého rozšírenia.

Dá sa, samozrejme, argumentovať tým, že príbeh obsahuje voľby, ovplyvňujúce jeho priebeh a tým pádom máte motiváciu si ho vyskúšať znova. To je však pravda iba do určitej miery, nakoľko voľby sú tu síce neustále, no žiadna z nich nemá skutočný dopad na dej. V priebehu hrania vám taktiež môžu padnúť v boji jednotliví členovia družiny, čo by mohlo byť zaujímavým osviežením, no dej to vôbec nereflektuje. Po návrate do tábora sú tak všetci zdraví ako rybičky, pretože hra skrátka potrebuje, aby sa všetci dožili finálneho stretu. Nechápte ma zle, to že na nich až na úplný záver nemusíte dávať pozor, nie je určite záporom. No implementácia nie je práve ideálna a z tohto pohľadu prekvapí aj fakt, že ak vám náhodou padne veliteľ, potom už nasleduje nesplnený hlavný quest a neostáva vám nič iné ako nahrávať staršiu pozíciu. V mojom prípade sa tak stalo už pri prvom bojom strete a raz dokonca aj po ukončení rýchlo cestovania na mape. Poteší.

To je však skôr chyba dizajnu a inak musím objektívne uznať, že naozaj zásadné bugy sa tretiemu DLC vyhýbajú ako čert krížu. Práce na ňom síce trvali rovnako ako v prípade The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon, no dlhšie testovanie je rozhodne cítiť a žiadne rozhodnutie vám nerozbije hru. Drobné chyby sa síce objavujú i naďalej, no väčšinou ide o pozostatky z pôvodného titulu, ktoré sa nepodarilo stopercentne vychytať. K dobru sa dá zohľadniť aj o niečo nižšia cena ako tomu bolo u predošlých rozšírení, takže nie je dôvod na priveľkú nespokojnosť. Band of Bastards nerobí nič vyložene zle a skalní fanúšikovia by mali byť zrejme spokojní.

Celkovo som sa však nemohol ubrániť dojmu, že nové žoldnierske dobrodružstvo pôsobí svojim vyznením ako klasická a nijak zvlášť zásadná vedľajšia línia questov, ktorá by sa ďaleko lepšie vynímala v pôvodnej hre. Momentálne už môžem s čistým svedomím prehlásiť, že systém menších DLC Kingdom Come: Deliverance príliš nesvedčí a omnoho lepšie by ho dopĺňal jeden alebo dva väčšie datadisky. No i napriek tomu som pomerne zvedavý na záverečný prídavok s názvom A Woman’s Lot. Tam totiž autori sľubujú pomerne zásadnú zmenu a to v podobe hrania za mlynárovu dcéru Terezu. V zázraky však už radšej nedúfam.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Kingdom Come: Deliverance – Band of Bastards - Divoká banda
Pokiaľ patríte k skalným fanúšikom Kingdom Come: Deliverance, ktorým sedí netradičný bojový systém, pokojne dajte Band of Bastards šancu. Tu sa totiž bojom rozhodne nevyhnete. Za o niečo nižšiu cenu ako minule tak dostanete obstojné, i keď nijak zvlášť výnimočné dobrodružstvo a tentokrát aj bez výrazných technických nedostatkov.
Pozitíva
  • Dobre napísaná žoldierska banda plná rôznorodých typov
  • Nová a zábavná vedľajšia aktivita
  • O niečo nižšia cena a absencia výrazných bugov
Negatíva
  • Krátky a vcelku predvídateľný príbeh bez uspokojivého rozuzlenia
  • Výstavba misií je až príliš zjednodušená
  • Podivný model smrteľnosti celej družiny
65%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (2 Hlasy)
51%

Komentuj!