Register

A password will be e-mailed to you.

Logitech G, herná divízia švajčiarskej spoločnosti dnes, to jest 5. februára, predstavila štyri nové headsety v rámci svojho portfólia. Ja som mal možnosť v predstihu otestovať dva z nich, konkrétne modely G635 a G432. Keďže som mohol oba zmienené headsety priamo porovnávať, i dnešný test sa bude niesť v duchu porovnávania a súperenia medzi súrodencami.

V úvode by som rád povedal jednu vec. Je ľahké o headsete G635 napísať, že je jednoducho lepší ako G432, nakoľko je už na prvý pohľad robustnejší a pôsobí prémiovejšie, avšak ono to nie je úplne jednoznačné. V prvom rade si treba uvedomiť, že za cenu jedného kusu G635 si takmer možno zakúpiť dva kusy G432, pretože drahší súrodenec sa bude predávať za odporúčanú cenu 149.99€, pričom jeho lacnejší braček za 79.99€. Oba pritom ponúkajú priestorový 7.1 kanálový zvuk, no cielia na odlišné skupiny hráčov.

Balenie a jeho obsah

Možno to bude vyzerať zvláštne, avšak už v tejto kategórii začínajú oba headsety bojovať. Veľa z vás si môže myslieť, že G635 má vďaka svojej cene výhodu, avšak opak je pravdou. Balenie oboch headsetov je totiž veľmi podobné – klasická krabička z tvrdeného papiera s podtlačou, vo vnútri kartónový držiak, samotný headset, kabeláž a informácie o záruke. V prípade G635 mohol Logitech pribaliť aspoň látkový obal, ktorý by slúchadlá chránil pred poškriabaním, či nečistotami, za vyššiu cenu by skrátka mohlo byť v balení aj niečo navyše.

Technické parametre

Logitech G635
Slúchadlá
Meniče: 50mm Pro-G
Frekvenčný rozsah: 20 Hz~20 kHz
Impedancia: 39 ohmov (pasívna), 5 kiloohmov (aktívna)
Citlivosť: 93 dB SPL/mW
Mikrofón
Typ: kardioidný (jednosmerový)
Veľkosť kondenzátora: 6mm
Frekvenčný rozsah: 100 Hz~10 kHz
Rozmery, hmotnosť a dĺžka káblov
Výška: 188 mm
Šírka: 195 mm
Hĺbka: 87 mm
Hmotnosť (bez kabelu): 344 g
Dĺžka kábla pre PC (USB): 2,8m
Dĺžka kábla pre konzoly a mobilné zariadenia (3,5mm jack): 1,5m

Logitech G432
Slúchadlá
Meniče: 50mm
Frekvenčný rozsah: 20 Hz~20 kHz
Impedancia: 39 ohmov (pasívna), 5 kiloohmov (aktívna)
Citlivosť: 107 dB SPL/mW
Mikrofón
Typ: kardioidný (jednosmerový)
Veľkosť kondenzátora: 4mm
Frekvenčný rozsah: 100 Hz~20 kHz
Rozmery, hmotnosť a dĺžka kábla
Výška: 172 mm
Šírka: 81,7 mm
Hĺbka: 182 mm
Hmotnosť: (bez kabelu): 259 g
Dĺžka kábla: 2 m

Vyhotovenie, ovládacie prvky, konštrukčné rozdiely

Hoci je cenový rozdiel medzi oboma headsetmi markantný, oba majú kvalitné dielenské spracovanie. Rozdiel je, samozrejme, ihneď vidieť, nakoľko G635 je robustnejší, ponúka omnoho viac ovládacích prvkov, možnosť ukryť mikrofón do náušníka, odpojiť káble a nechýba ani LIGHTSYNC podsvietenie.

Rozdiel je aj v náušníkoch, nakoľko v prípade G635 je polstrovanie pokryté textíliou a v prípade G432 bola použitá koženka. Výhodou u G635 je možnosť odňať náušníky a umyť ich, no zabúdať nemožno ani na vyššiu priedušnosť, vďaka ktorej sa nebudete pod náušníkmi potiť ani po dlhšej dobe. Oba headsety majú dostatočne veľké náušníky, takže obopnú vaše uši a budú izolovať okolité ruchy. Vzhľadom na veľkosť samotného headsetu, model G635 ponúka väčšie náušníky a bude omnoho komfortnejšou a lepšou voľbou pre hráčov, ktorí uši skrátka nemajú zrovna najmenšie.

Náušníky sú polohovateľné, mierny náklon po vertikálnej osi zabezpečuje lepšie priľnutie k hlave, taktiež je možné ich úplne sklopenie pre lepšie skladovanie/prenášanie. Úplne otočenie je možné iba do jednej strany, do opačnej strany táto možnosť nie je, v tomto smere sa náušníky natáčajú iba veľmi jemne, aby sa prispôsobili vašej hlave.

Vyhotovenie oboch headsetov je bezproblémové. K zvýšeniu ich pevnosti napomáha kovová výstuha hlavového mostu, za pomoci ktorej si môžete nastavovať veľkosť slúchadiel. Keď už spomínam hlavový most, i na ňom sa, samozrejme, nachádza polstrovanie, ktoré je naozaj pohodlné a nezostáva nič iné než veriť, že v prípade modelu G635 je jeho uchytenie vyriešené lepšie, ako v prípade G633, nakoľko tam hráči hlásili po určitej dobe odlepovanie, čo je v prípade produktu danej cenovky naozaj nežiadúce.

Čo sa týka váhy, v tomto prípade jasne víťazí G432, čo možno vidieť i z údajov v časti technické parametre. Model G432 váži 259g, čo je o 85g menej, ako v prípade G635. Ani o jednom headsete nemožno povedať, že je ťažký, avšak lacnejší z dvojice predsa len menej zaťažuje vašu hlavu. V prípade G432 sa mi viac páčila i povrchová úprava, ktorá je jednotná a neobsahuje lesklé prvky, ako je tomu u G635. Možno lesklé časti vyzerajú efektne, avšak ihneď je na nich vidieť odtlačky prstov a myslím si, že ani s odolnosťou voči poškriabaniu to nebude žiadne terno. Samozrejme, nik nebude headsetom zatĺkať klince, ani s ním, vzhľadom na cenu, nešetrne zaobchádzať, no i tak. Ja osobne by som skôr ocenil využitie vzoru, ktorý možno nájsť z vnútornej strany hlavového mosta, no v tejto oblasti ide skutočne o osobné, subjektívne preferencie.

Pre zmenu, model G635 má omnoho lepšie vyriešený mikrofón, ktorý možno úplne skryť do náušníka a navyše je možné mikrofón predlžovať, čo si môžete pozrieť na priložených obrázkoch. Výhodou sú i odnímateľné káble, najmä z pohľadu vymeniteľnosti v prípade poškodenia, alebo nutnosti použiť dlhšiu, respektíve kratšiu kabeláž. Jasné víťazstvo si G635 odnáša i v kategórii prispôsobiteľnosti, nakoľko priamo na ľavom náušníku nájdete až tri G-key klávesy, ku ktorým možno priradiť vďaka programu Logitech G Hub makrá a herné príkazy. Nechýba tlačidlo na vypnutie mikrofónu (LED indikátor zabudovaný v mikrofóne signalizuje vypnutie) a prepínač medzi pripojením headsetu k PC, prípadne cez 3,5mm jack kábel. Ešte ohľadom vypínania mikrofónu v prípade G432, tam sa mikrofón vypína po jeho zaklopení.

Zvukový prednes

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že headsety budú hrať rovnako, nakoľko oba majú v náušníkoch osadené 50mm meniče, podporujú technológiu DTS Headphone:X 2.0 a i virtuálny 7.1 kanálový priestorový zvuk, avšak je tu jeden rozdiel, ktorý celkom výrazne napomáha headsetu G635 predčiť svojho lacnejšieho súrodenca G432. Je pravdou, že oboje meniče sú 50mm, avšak iba drahší model má vylepšené Pro-G meniče, ktoré sú vyrobené z tkanej hybridnej sieťoviny. Tá sa dokáže napínať, vďaka čomu je reprodukcia zvuku čistejšia a vernejšia. Iba pre úplnosť, modely G633 a G430 mali 40mm meniče, takže v tomto smere nastali zmeny.

Ani o jednom headsete nemožno povedať, že hrá zle. Oba totiž ponúkajú kvalitný zvukový prednes, avšak v prípade drahšieho modelu je predsa len poznať, že si nepriplácate iba za niekoľko tlačidiel navyše, odpojiteľné káble a masívnejšie telo. Zvuk mi ako v prípade G432, tak i G635 prišiel dobre vyvážený a dostatočne čistý, a to aj pri vyšších hlasitostiach. Víťaz môže byť iba jeden, pričom v tomto prípade sa prekvapenie nekoná a vyhráva headset G635, ktorého zvuk je pri priamom porovnaní predsa len kvalitnejší. Model G432 sa však nemá za čo hanbiť, za odporúčanú predajnú cenu 79.99€ ponúka adekvátnu kvalitu, za ktorú by si iné spoločnosti pravdepodobne zapýtali i viac.

Pre hráčov bude určite pekným bonusom navyše už spomínaný virtuálny 7.1 kanálový priestorový zvuk spolu s technológiou DTS Headphone:X 2.0 , ktorý oceníte pri hraní na lepšie lokalizovanie nepriateľov. Dobrou správou je, že sa na oba headsety môžete spoľahnúť aj pri pozeraní filmov či počúvaní hudby, pričom si zážitok môžete vylepšiť ešte väčšmi za pomoci rôznych zvukových profilov a ekvalizéra.

Čo sa týka mikrofónu, so zvukom a jeho čistotou nebol počas testu zaznamenaný problém, druhá strana počula môj hlas jasne a zreteľne, a to v prípade oboch testovaných modelov.

Logitech G Hub

V krátkosti sa ešte zastavím pri obslužnom programe G Hub, v ktorom si môžete nastavovať a prispôsobovať svoje herné príslušenstvo od Logitechu. Čo sa týka G635, nakoľko tento headset toho ponúka viac, tu máme možnosť meniť podsvietenie, priraďovať tlačidlám rôzne funkcie, zapínať/vypínať/upravovať priestorový zvuk a meniť intenzitu jednotlivých kanálov a samozrejme, nechýba ani ekvalizéra možnosť vytvoriť si vlastné presety.

Okrem toho je tu možnosť aktualizovať firmware zariadenia, no v hlavnom menu nájdete i herné profily a efekty podsvietenia. Herné profily sú k dispozícii aj pre headsety a myši od Logitech G, no efekty podsvietenia sú skôr doménou klávesníc. Prostredie programu a i navigácia v ňom je jednoduchá a bezproblémová, takže nebudú mať problém ani laici. Ostatne, vzhľad programu si môžete pozrieť na nižšie priložených obrázkoch.

Dvaja víťazi, každý však v inej kategórii

Logitech už roky dokazuje, že vie, ako robiť kvalitné produkty. Som rád, že headsety G635 a G432 na tom nič nemenia. Oba sú kvalitné, ponúkajú kvalitný zvuk, no každý z nich je pritom iný. Na prvý pohľad je totiž vidno, že sa cieli na odlišnú kategóriu hráčov. Drahší model je pre skupinu, ktorá chce okrem kvalitného zvuku i niečo navyše a určitý pocit prémiovosti. Lacnejší súrodenec G432 je pre zmenu pre skupinu, ktorá hľadá dobrý pomer cena/výkon a nepotrebuje “zbytočnosti” okolo toho, ako napríklad podsvietenie. Nie nadarmo je práve tento headset označovaný ako perfektný pre Battle Royale tituly.

Ako môžete vidieť, v teste sa vyskytuje iba jedno záverečné skóre, ktoré v tomto prípade zaslúžene patrí ako G635, tak i G432. Samozrejme, pri zohľadnení ceny a ponúkaných funkcií. Či vám učaruje ten, alebo onen headset, oba poslúžia výborne a budú budúcemu majiteľovi robiť radosť.

Produkty na testovanie poskytlo tuzemské zastúpenie spoločnosti

Logitech G635 a G432 - Horúce novinky
Logitech G635 a i G432 sú kvalitné headsety a bezpochyby sa na trhu s príslušenstvom nestratia. Ak odhliadnem od všetkých vychytávok, ani jeden z headsetov nesklame po stránke zvukového prednesu, a to je v tomto prípade to hlavné. Ak hľadáte nový headset, máte tu hneď dvoch kvalitných kandidátov, záleží už iba od rozpočtu.
Pozitíva
  • Kvalitný zvuk, možnosti pripojenia
  • Vyhotovenie
  • Pohodlné i po dlhšej dobe
Negatíva
  • Nemožnosť úplne ukryť, prípadne odpojiť mikrofón v prípade G432
  • Headset G635 mohol mať v balení niečo navyše
4.9Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (2 Hlasy)

Komentuj!