Register

A password will be e-mailed to you.

Budem už síce znieť ako obohraná platňa, avšak produkty od spoločnosti Creative mám rád. Od tohto singapurského výrobcu sa mi doposiaľ totiž dostali iba také produkty, ktoré mi urobili radosť. Ako však iste viete, šampión môže byť iba jeden. Tým sa po teste headsetu Sound BlasterX H6 stal práve tento produkt a ja sa vám pokúsim v nasledovných riadkoch prezradiť, prečo tomu tak je.

Pokiaľ si potrpíte na kvalitnejšie produkty, bezpochyby doma nemáte ani neznačkový headset za pár € z nemenovaných čínskych e-shopov. Samozrejme, trh je zaplavený množstvom produktov, no Creative každoročne dokazuje, že si svoje miesto medzi špičkou zaslúži. Svedčí o tom nielen obľuba u hráčov, ale aj rôzne ocenenia, ktoré táto spoločnosť každoročne za svoje produkty a inovácie zbiera. Koncom roka sa rada headsetov Sound BlasterX H rozrástla o nový model, ktorý vyplňuje medzeru medzi modelmi H5 a H7. A i keď model Sound BlasterX H6 nezastáva v portfóliu výrobcu pozíciu vrcholového modelu, v mojich očiach je práve H6 produktom, po ktorom by som z tejto rodiny siahol.

Balenie

Headset Sound BlasterX H6 nemá, podobne ako modely Sound BlasterX H5 Tournament Edition a Sound BlasterX H7 Tournament Edition balenie z tvrdeného papiera (kartónu), v tomto prípade ide skôr o papier s vyššou gramážou, a teda i hrúbkou. Už zmienené modely majú vďaka tomu o niečo odolnejší a, povedzme, prémiovejší obal. Napriek tomu je balenie H6 úplne v poriadku a bez zaváhania ochráni to najdôležitejšie – samotný headset.

V balení okrem headsetu nájdete nájdete i potrebnú kabeláž, konkrétne 2 metre dlhý USB kábel, 1,5 metra dlhý kábel s 3,5mm jack konektorom na oboch koncoch, odnímateľný mikrofón, stručný návod na použitie a letáčik s informáciami o záruke. Slúchadlá tak vďaka prítomnosti oboch typov káblov možno pripojiť k hocakému zariadeniu, ktoré vlastníte.

Technické parametre

Slúchadlá
Konštrukcia: uzatvorená
Pripojenie: USB alebo 3,5mm stereofónny vstup
Meniče: 50mm FullSpectrum
Frekvenčný rozsah: 20 Hz ~ 20 kHz
Impedancia: 32 Ω (ohmov)
Citlivosť: 114 dB/mW
Hmotnosť: 318g

Mikrofón
Typ mikrofónu: ClearComms, jednosmerný kondenzátorový mikrofón
Frekvenčný rozsah: 50Hz ~ 15kHz
Impedancia: <2,2 kΩ (kiloohmov)
Citlivosť: -42dB
Odnímateľnosť mikrofónu: áno

Dizajn a vyhotovenie

Je pravdou, že balenie wau efekt nevyvoláva, avšak akonáhle headset z balenia vytiahnete, tento efekt sa dostaví okamžite. Slúchadlá napohľad vyzerajú vážne výborne a pre mňa ide bezpochyby o najkrajšie slúchadlá, ktoré nesú označenie Creative Sound BlasterX. Matná povrchová úprava s jemnou textúrou, výrazné logo na bokoch náušníkov, decentné lesklé prvky na oboch stranách hlavového mosta – iba ťažko si je možné tento headset nezamilovať na prvý pohľad. Náušníky v sebe ukrývajú i podsvietenie, ktoré môžete nastaviť cez sprievodnú aplikáciu Sound Blaster Connect, avšak iba v prípade, ak slúchadlá pripojíte cez USB kábel.

Hlavným konštrukčným materiálom je však plast, ktorý nemusí vyhovovať každému. Pre tých sú tu však už spomínané modely H5 a H7, ktoré použitie kovu dávajú jasne najavo. Výhodou použitia plastov v porovnaní so súrodencami je, že v Creative mohli ukryť káble priamo do konštrukcie a nemusia trčať ako v prípade napríklad modelu H5. Nenechajte sa však pomýliť, spoje medzi náušníkmi sú kovové, iba ich výrobca schoval pod plasty. Tie sú inak naozaj kvalitné a o ich kvalitu sa naozaj netreba obávať. Nikde nič nepraská, nevŕzga a jednotlivé diely do seba ukážkovo zapadajú.

Hlavový most je z hornej strany potiahnutý koženkou, pričom spodná časť je potiahnutá sieťkovanou textíliou, v ktorej je ukryté jemné polstrovanie z pamäťovej peny pre väčší komfort. Toto vyhotovenie je aj na náušníkoch, pričom jediné čo na neho možno povedať je chvála. Tento materiál je totiž extrémne komfortný a ani po hodinách nemáte pocit, že by vás headset obťažoval. Samozrejme, niekto má radšej koženku, avšak tá je menej priedušná a vďaka tomu možno po určitej dobe spozorovať mierne potenie pod náušníkmi, čo sa mne v prípade modelu H6 jednoducho nestávalo. Pochváliť musím aj upínaciu silu menšiu ako 600g, ktorá zaisťuje, že slúchadlá zbytočne netlačia na vašu hlavu.

Proti zvuku žiadne zásadné námietky

Vyššie som spomínal aplikáciu Sound Blaster Connect, pri ktorej sa aspoň v krátkosti zastavím. V programe si okrem podsvietenia slúchadiel možno nastavovať rôzne zvukové profily, prispôsobiť si ekvalizér, či použiť na váš hlas rôzne zvukové efekty. Všetko skrátka pekne pokope na jednom mieste. To všetko za predpokladu, že slúchadlá budete mať k PC pripojené cez USB. V dnešnej dobe by mohli mať slúchadlá implementovanú Bluetooth konektivitu aspoň na nastavovanie, keď už nie i na prenos zvuku. To je však azda jediná výhrada, ktorú mám.

Ekvalizér si inak možno prepnúť aj priamo na slúchadlách dedikovaným tlačidlom EQ umiestnenom na prednej strane ľavého náušníka. Predpripravené sú tri profily, a to na hranie, sledovanie videoobsahu a počúvanie hudby. Každé prepnutie profilu je pre prehľadnosť signalizované pípnutím. To znamená, že profil na hranie pípne raz, pre video dva razy a profil pre počúvanie hudby tri razy. Okrem tlačidla EQ nájdete na ľavom náušníku o ovládanie hlasitosti, tlačidlo Mute pre stlmenie mikrofón (potvrdí vám to rozsvietenie červenej LED diódy priamo v mikrofóne) a i tlačidlo Monitor. To slúži na spustenie odposluchu okolitých zvukov, aby ste sa mohli s niekym vo vašom okolí normálne rozprávať bez toho, aby na vás dotyčná osoba musela kričať.

Aby som však už prešiel k samotnému zvukovému prednesu a nechodil stále okolo horúcej kaše. Môžem však povedať jediné, a to, že headset Sound BlasterX H6 hrá jednoducho vynikajúco. Basy a výšky sú ukážkové, no stredné tóny za nimi predsa len mierne zaostávajú. Nejde ale o nič dramatické, obzvlášť ak si človek uvedomí, v akej cenovej kategórii sa pohybujeme (to jest do 100€). Osobne môžem zvukový prednes slúchadiel pochváliť, nezľaknú sa totiž žiadnej výzvy. Čo sa týka mikrofónu, ten je kvalitný a určite vás budú hráči na druhej strane počuť čisto, jasne a zrozumiteľne.

Headset už oznámením na balení upozorňuje, že podporuje 7.1 kanálový zvuk, avšak, samozrejme, ide iba o virtuálnu podobu. Napriek tomu priestorový zvuk funguje dobre a spolu s funkciou Scout mode, ktorá pri hraní napomáha s lepšou orientáciou, kde sa nachádzajú vaši nepriatelia, tvorí silnú dvojku. Neráz vám môže zachrániť krk práve to, že vy budete presne počuť odkiaľ nepriateľ ide, pričom on túto vymoženosť mať nebude.

Kvalita za rozumnú cenu

Áno, ja viem, že tento nadpis znie ako z teleshopingu, avšak v prípade Creative Sound BlasterX H6 je skutočne pravdivý. Ide totiž o naozaj kvalitný headset, ktorý jednoducho výborne vyzerá, dobre hrá a nesklame ani konštrukčným spracovaním, i keď mu dominuje plast. Jediné čo ma trochu trápi je dostupnosť produktu, keďže som naň zatiaľ nenarazil v žiadnom obchode. Napriek tomu vám môžem tento headset odporučiť všetkými desiatimi. Už som testoval mnoho headsetov, no Creative Sound BlasterX H6 je aktuálne mojou voľbou číslo jeden.

Produkt na testovanie poskytlo tuzemské zastúpenie spoločnosti

Creative Sound BlasterX H6 - Štýlový šampión
Spoločnosť Creative s headsetom Sound BlasterX H6 opäť potvrdzuje, že dobre vie čo robí. Za výhodnú cenu ponúka naozaj kvalitný headset, ktorý navyše po vybalení z krabice dokáže vyvolať wau efekt. A to sa v tejto cenovej kategórii veľmi často nevidí.
Pozitíva
  • Skvelý pomer cena/výkon
  • Dizajn, viaceré možnosti pripojenia, vyhotovenie
  • Zvukový prednes, podpora rôznych zariadení
Negatíva
  • Možnosť podrobnejšieho nastavenia iba cez PC
4.8Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (2 Hlasy)

Komentuj!