Register

A password will be e-mailed to you.

Nieje žiadnym tajomstvom že herné štúdio Giant Software prináša každoročne pre nadšencov a fanúšikov farmárčenia nový titul zo série Farming Simulator. Nie každý ročník je pritom určený len pre majiteľov osobných počítačov a konzol, nakoľko štúdio nezabúda ani na mobilné zariadenia. V dnešnej recenzii sa však spolu pozrieme na najnovší, v poradí už dvanásty, diel s názvom Farming Simulator 19, ktorý bol vydaný na tradičných platformách.

Recenzovaná verzia: PlayStation 4

Keď bol na tohtoročnom Gamescome predstavený Farming Simulator 19, pevne som dúfal, že nový farmársky ročník bude opäť o niečo záživnejší a pre mňa ako fanúšika simulátorov farmárčenia konečne prinesie niečo nové. A hneď na začiatku vám môžem prezradiť, že skutočne aj priniesol. Minimálne z môjho pohľadu určite.

Pri spustení každého titulu z tejto série môžete zhliadnuť vydarené intro, ktoré vás bez problémov “nakopne” do hrania daného ročníka virtuálneho farmára. Menu hry je zase o niečo krajšie, avšak v zásade podobné ako u Farming Simulator 17, čiže predchádzajúcej časti, ktorá vyšla i na konzolách PlayStation 4. Pokiaľ ste už prišli s touto sériou do styku, jednotlivé položky vás zrejme ničím neprekvapia. Všetko zostalo v zásade po starom, pribudol iba nový obsah.

Na úvod máte možnosť absolvovať nepovinnú výuku a oprášiť si tak znalosti, ktoré už viete, poprípade sa naučiť niečo nové. Pokiaľ náhodou patríte ku začínajúcim farmárom, v tom prípade vám výuku jednoznačne odporúčam, osvojíte si totiž niektoré dôležité techniky a naučíte sa základy práci na poli. Pýtate sa, čo konkrétne? Napríklad ako správne používať plečky, alebo rozprašovače pri ochrane plodín, ako hnojiť pôdu za cieľom získania adekvátnej úrody, ako sa starať o pôdu aby ste mali polia pripravené na pestovanie plodín, ako balíkovať slamy po žatve a súčasne sa môžete priučiť i lesníctvu, konkrétne kácaniu stromov a predaju dreva.

V móde kariéry nájdete tri režimy. Prvým je New Farmer, kde už vlastníte pôdu a súčasne aj potrebnú techniku. Ďalej je tu Farm-Manager, kde vlastne začínate bez pôdy a bez techniky, ale zase s dostatkom financií a je len na vás ako bude farma vyzerať a ako sa vám bude dariť. No a posledným režimom je Start from scratch, kde máte obmedzený kapitál a nevlastníte vôbec nič. Posledný menovaný režim je pritom neprekvapivo najnáročnejší a určený hlavne pre hardcore hráčov. Financií je v ňom pomenej a každý krok si musíte dôkladne premyslieť.

Skôr ako sa pustíte do samotného farmárčenia, musíte si vybrať jedno z dvoch herných prostredí. Tými sú buď americká mapa s názvom Ravenport, alebo európsky Felsbrunn. Nasleduje voľba jednej z postáv a po chvíľke sa ocitáte na samotnej mape. V mojom prípade išlo o farmárku oblečenej v károvanej košeli, modrých džínsoch a v šiltovke s logom John Deer, s ktorou som sa ocitol v meste Felsbrunn.

Nakoľko som si nezvolil najľahšiu obtiažnosť, mojou prvou úlohou bolo zaobstarať si pozemky, aby som mal vôbec kde stavať. V prípade, že si vyberiete zlatú strednú cestu, tak ako ja, zo začiatku si vystačíte aj s dvoma parcelami a k tomu si môžete bez problémov zaobstarať i pick up, aby ste mohli lepšie spoznávať okolitú krajinu. Potom sa už môžete naplno venovať, tomu o čo ide v sérii Farming Simulator predovšetkým. Takže si otvoríte ponuku poľnohospodárskych strojov, techniky, budov a vozidiel a vyberiete si, či to skúsite ako roľník, alebo sa zameriate na drevorubačstvo, prípadne na farmárčenie a obchodovanie so zvieratami.

Do vašej usadlosti si inak môžete zakúpiť aj prístrešok pre stroje a ďalšie vozidlá, psa spoločne s psou búdou a dokonca i výbeh pre kone. No a pokiaľ ste správny farmár, vo vašej výbave, pochopiteľne, nemôže chýbať ani traktor, veď aká by to bola farma bez poriadneho traktora, nie? Samotná ponuka poľnohospodárskych strojov je v tomto ročníku obohatená o značku John Deere, čo vnímam z môjho pohľadu ako jednoznačné plus. V celkovom zozname by ste však naopak iba márne hľadali značku Zetor a to je zase trochu škoda.

Osobne si zvolil za cieľ farmárčenia obchodovanie so zvieratami, takže som si dokúpil príves na ich prepravu, zapriahol ho za svoj biely pick up a vydal sa do mesta za obchodníkom. Tam si môžete zaobstarať hneď niekoľko druhov zvierat ako napríklad kone, ovce, kravy, či prasce. V prípade, že si vyberiete dajme tomu kone, po dovoze do vašej usadlosti ich musíte vyložiť vo výbehu a postarať sa, aby mali čo piť. To znamená zaobstarať si napríklad cisternu na vodu a umiestniť ju na vhodné miesto.

Síce sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd, no v tomto prípade to tak úplne neplatí. Kone totiž musia i niečo jesť, najlepšie seno, alebo ovos. To je, samozrejme, možné získať v miestom obchode, no tam vaša starostlivosť o ne, pochopiteľne, nekončí. Pokiaľ chcete byť úspešným obchodníkom, vašou úlohou je postarať sa o to, aby mali dobrú kondíciu. Preto na nich musíte pravidelne jazdiť, trénovať ich a súčasne sa starať o to, aby neboli priveľmi špinavé. Škoda len, že posledná menovaná funkcia nie je spojená so žiadnou animáciou.

Popri farmárčení si môžete si istým spôsobom privyrábať aj pri aktuálnych zákazkách. Buď ide prepravu z bodu A do bodu B, alebo o zozbieranie úrody na určitých poliach. Tu však nastala menšia zmena oproti predošlému ročníku, zber úrody totiž nie je časovo obmedzený. Zároveň platí, že stroje, ktoré máte zapožičané pri určitej zákazke, môžete použivať aj na svojich poliach. Takže ak zoberiete zákazku na žatvu, tu môžete vykonať aj na svojich poliach, teda ak tam máte práve zasiatu pšenicu a až potom dokončiť zadanú úlohu. Nie som si istý, či to autori presne takto zamýšľali, a či nešlo o bug, no mne to v podstate vyhovovalo. Hlavne v najťažšom kariérnom režime sa vám možnosť vykonávať tieto poľnohospodárske práce zdarma, môže viac než hodiť.

Osobne som si Farming Simulator 19 užíval a jeho hranie mi dokázalo navodzovať príjemné pocity. Nový ročník sa skrátka hrá zase o niečo lepšie ako ten predchádzajúci a prináša i požadované inovácie, vrátane vylepšenej grafickej stránky. Z predošlých ročníkov si síce prenáša určité prvky, ktoré by nemusel, hlavne vysokú citlivosť pri ovládaní strojov, no z fyzikálneho hľadiska si inak citeľne polepšil. Pri pohybe krajinou je tak vidieť aj to, ako sa sedadlá a páky v kabínach neustále hýbu, keďže prostredie je o niečo hrboľatejšie a kopcovitejšie.

Z výraznejších nedostatkov by som zmienil akurát občas až príliš sýte farby, ktorým by som ubral na ich ostrosti. Pochvalu si z nášho pohľadu zaslúži aj prítomnosť českej lokalizácie, ktorá poteší každého neanglicky hovoriaceho farmára. Takže ak náhodou premýšľate o možnosti budovania a rozvíjania vlastnej farmy, Farming Simulator 19 je viac než slušnou voľbou. No počítajte s tým, že si na neho budete musieť vyhradiť trochu viac voľného času.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Farming Simulator 19 - Sen každého farmára?
Giants Software priniesli fanúšikom ďalší ročník výborného farmárskeho simulátora s číslom 19, tentokrát obohatený o značku John Deere a o niečo lepšiu fyziku. Ak patríte k priaznivcom virtuálneho farmárčenia, Farming Simulator 19 by vás mal plne uspokojiť.
Pozitíva
  • Lepšia fyzika ako u predošlého dielu
  • Detailne spracované textury strojov
  • Rozšírenie o značku John Deere
Negatíva
  • Vysoká citlivosť ovládania
  • Niektoré textúry krajiny sú zbytočne zaostrené
80%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (11 Hlas)
73%

Komentuj!