Register

A password will be e-mailed to you.

V našej pravidelnej rubrike vám každý mesiac prinášame výber nových, menej známych indie hier, ktoré vyvinuli menšie štúdiá. Pokračujeme výberom za mesiac december a ako vždy ide o tituly, ktoré už vyšli v plnej verzii a zároveň sa už nenachádzajú ani v predbežnom prístupe. Prestavme si teda decembrovú ponuku.

1. Kingdom: Two Crowns (PC, Nintendo Switch, PlayStation 4 a Xbox One)

Kingdom: Two Crowns je budovateľská side-scroller stratégia, ktorá je nástupcom hry Kingdom: New Lands. Rovnako ako vo svojom predchodcovi, aj tu cestujete na svojom koni po hernom svete v 2D pixelovej grafike. Každá nová oblasť, ktorú navštívite, sa stáva súčasťou vášho kráľovstva, pričom sa musíte vracať do známych častí svojej ríše, pretože behom vašej neprítomnosti dochádza k poškodzovaniu vašich obranných síl.

Two Crowns obsahuje nový príbehový mód. Ten rozvíja legendu, hovoriacu o skupine ostrovov ukrývajúcich truhly s pokladom a o záhadných artefaktoch pochádzajúcich z dôb dávnej civilizácie. Tieto ostrovy navyše ukrývajú bohaté zdroje, nutné k podpore a rastu vášho súčasného kráľovstva. Takže sa musíte zase vydať na ďalekú výpravu, pričom nesmiete zabudnúť na opevňovanie svojho územia a odrážanie útokov nepriateľov a krotenie divokej zveri za hranicami.

Hra podporuje split-screen kooperatívny multiplayer a môžete navštíviť i kráľovstvá svojich priateľov, aby ste im pomohli stavať obranu, alebo ich naopak poškodili napríklad vyrúbaním všetkých stromov. Kooperatívny multiplayer funguje na základe drop-in drop-out, čo znamená, že sa k hosťujúcemu hráčovi sa môžu jeho priatelia kedykoľvek pripojiť, pričom nemusia vôbec narušiť jeho herný zážitok. Pôvodný Kingdom: New Lands zožal veľký úspech a celkovo sa ho predalo viac než 3 miliónov kópií. Pokračovanie, ktoré bol opäť výsledkom spolupráce štúdií Noio (Thomas van den Berg) a Coatsink Software vyšlo 11. decembra 2018 na platformách PC, PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch.

2. Gris (PC, Nintendo Switch)

Gris je relaxačná plošinovka, ktorej príbeh sa odvíja v metaforách. Preto je tu dôležitá najmä audiovizuálna stránka, ktorá však zasahuje i do hrateľnosti, pretože farby, svetla a spev hrajú významnú úlohu. Mladé dievča Gris sa brodí vlastným svetom a na riešenie problémov je sama. Jej jediným pomocníkom sú šaty, ktoré jej dávajú nadprirodzené schopnosti a vďaka zmene ich tvaru môže zvýšiť, alebo výrazne znížiť svoju váhu. Kvôli svojmu samotárstvu však nerozumie okolitému svetu a tak ju čaká dlhá cesta k pochopeniu okolia a vyrovnaniu sa so svojimi psychickými problémami.

V Gris sú okrem prvkov klasickej plošinovky prítomné aj hádanky, pričom v ich riešení sú vám nápomocné spomínané šaty. S výnimkou menu hra neobsahuje prakticky žiadny text a dievča nemôže zomrieť, ani sa zraniť. Gris vytvorilo štúdio Nomada, sídliace v španielskej Barcelone, pričom súčasťou tímu bol aj umelec Conrad Roset a skupina Berlinist. O vydanie hry 12. decembra 2018 na platformách PC, Nintendo Switch sa postaralo vydavateľstvo Devolver Digital.

3. Book of Demons (PC)

Book of Demons je hack & slash RPG, silne inšpirované prvým Diablom, ktoré sa však od neho odlišuje hlavne neobyčajným papierovým vizuálnym štýlom. Vašou úlohou je zničiť armády temnoty v dungeonoch pod starou katedrálou a nakoniec poraziť samotného Arcidémona. Na rozdiel od svojej predlohy, je Book of Demons okorenený humorom a namiesto tradičných schopností, kúziel a predmetov sú v hre použité karty. Na výber sú dostupné tri povolania, s ktorými musíte čeliť viac ako 70 druhom monštier v náhodne generovaných podzemných bludiskách.

Zabitím Arcidémona však hra nemusí vôbec skončiť. Okrem toho, že kampaň môžete dohrať so všetkými troma povolaniami (Warrior, Rogue alebo Mage), je možné i znovu plniť jednotlivé questy v režime Freeplay, alebo ďalej preskúmať dungeony na vyšších úrovniach náročnosti.

Book of Demons vyvinulo poľské štúdio Thing Trunk, založené ešte v roku 2012 v Poľsku, ktoré bolo dovtedy známe len malou sériou Return 2 Games. Po dlhšom čase, strávenom od roku 2016 v predbežnom prístupe na Steame, vyšiel Book of Demons v hotovej verzii na tejto platforme 13. decembra 2018.

4. Below (PC, Xbox One)

Below je adventúra s prvkami roguelike, ktorá vyniká temnou atmosférou záhadných miest ukrytých pod povrchom. Okrem výrazného roguelike elementu obsahuje aj survival prvky a nechýbajú ani procedurálne generované úrovne a permanentná smrť.

Na začiatku sa váš hrdina prebúdza na pláží, kam ho vyplavilo more. Už po chvíli sa však vydáva na prieskum blízkych jaskýň a mieri dole pod zemský povrch, kde sú ukryté kobky plné tajomných tvorov. Ak chcete odhaliť tajomstvo týchto hlbín, alebo niečoho, čo leží ešte hlbšie pod nimi, musíte vytvoriť zbrane a liečivé prostriedky zo vzácne nachádzaných surovín, inak sa ďaleko nedostanete. Veľký dôraz je pritom kladený na budovanie ťaživej atmosféry, o ktorú sa stará temnota a hlboké ticho. Tie len z času na čas prerušia zvuky záhadných monštier.

Štúdio Capybara Games sa s vývojom svojej nádejnej atmosférickej roguelike adventúry Below trápilo dlhšie, než očakávalo a viackrát prišlo k nepríjemným odkladom. Prvýkrát bola hra predvedená ešte v roku 2013 a mala vtedy vyjsť spoločne so štartom nového Xboxu One. To sa síce nestalo, ale po piatich rokoch vývoja Below predsa len vyšiel 14. decembra 2018 na platformách PC a Xbox One. Xbox One X verzia obsahuje podporu rozlíšenia 4K pri 60 FPS.

5. Nippon Marathon (PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One)

Nippon Marathon je netradičná pretekárska hra, v ktorej sa zúčastníte populárnych a bláznivých ragdollových pretekov v rámci maratónu okolo celého Japonska. Séria bláznivých netradičných tratí sa tiahne po rušných mestských uliciach, dedinských zákutiach, horských svätyniach, alebo rušných supermarketoch, pričom zavítate aj do nelegálnych výrobní saké. Počas pretekania preskakujete sudy, alebo si musíte nájsť cestu cez obrovský zástup bicyklistov. Budete hádzať ovocie po svojich súperoch a skákať po plošinách, balancujúcich nad vodopádmi.

Pretekov sa môžete zúčastniť s takými šialenými charaktermi, ako je napríklad fanúšik japonských školných uniforiem Zenbei „Xen Bae” , či maniačka do úchylných kostýmov v podobe Elizabeth Nishibori. Na trati vás môžu postihnúť rôzne nehody v podobe zemetrasení, či nárazov do sklených tabúľ. Musíte si dávať pozor i na falošné dvere, sudy, rútiace sa drevené dosky, či lietajúce ovocie.

Keď sa vám bude dlhodobo dariť, môže priletieť pomocou jetpacku aj televízny reportér a urobiť s vami rozhovor. Titul je primárne určený pre štyroch hráčov, aj keď obsahuje aj singleplayerový režim. Nippon Marathon má na svedomí štúdio Onion Soup Interactive sídliace v Londýne a ide o ich prvý počin, pričom prvé vydanie hry sa objavilo v predbežnom prístupe už vo februári tohto roka. Hotová verzia sa objavila na platformách PC, Nintendo Switch, PlayStation 4 a Xbox One, 17. respektíve 18. decembra 2018.

Tak to je naša ponuka vybraných titulov od nezávislých štúdií za mesiac december. Znovu sa k nám dostalo viacero zaujímavých menších hier, pričom logicky sme sem dali len tie, ktoré nás v redakcii zaujali. Už po novom roku sme tu s ďalším, tentokrát januárovým, výberom a sami sme zvedaví, čo nás zaujme najviac.

Komentuj!