Register

A password will be e-mailed to you.

Singapurskú spoločnosť Creative hádam nie je nutné nikomu z hráčskej obce predstavovať. Tento výrobca zvukových periférií si totiž za dobu svojej existencie dokázal kvalitnými výrobkami vybudovať dobrú reputáciu a i početnú fanúšikovskú základňu. Dnes sa pozrieme na externú zvukovú kartu Sound BlasterX G6 práve z dielne Creative, aby sme zistili, či ide o produkt, ktorý stojí za pozornosť.

Tak ako sa i iné produkty obmieňajú za novšie modely, aj zvuková karta Creative Sound BlasterX G5 sa dočkala svojho nástupcu, ktorý v názve zmenil číslo 5 za 6. Máme tu teda model Sound BlasterX G6, ktorý by chcel nadviazať na dobre prijatého predchodcu. Ak patríte medzi ľudí, ktorí chcú mať kvalitný zvuk, potom dozaista venujte pozornosť nasledovným riadkom.

Balenie

Čo sa samotného balenia týka, to je pomerne štandardné a nijakým spôsobom výnimočné, i keď na druhej strane je vyhotovené naozaj kvalitne. Nejde síce o výhradu, no produkt v tejto cenovej kategórií by predsa len mohol priniesť nejaký wow efekt už i navonok. Takto tu máme krabičku s popisom produktu a nič navyše. Omnoho dôležitejší je však jej obsah.

Ten zahŕňa samotnú zvukovú kartu, no okrem nej nájdete v balení i microUSB kábel, mini TOSlink kábel (takzvaný optický kábel), stručný návod na použitie a leták, ktorý obsahuje informácie o záruke.

Novinky

Ako každý nový model, i zvuková karta Sound BlasterX G6 ponúka oproti svojmu predchodcovi niekoľko zmien. Tie prvé sa spájajú s vizuálnou stránkou, nakoľko je nová karta mierne farebne odlišná, najmä bočnice na hornej časti. Po novom je taktiež možné meniť podsvietenie karty, takže ak vám nevyhovuje červená farba, dá sa s tým niečo robiť.

Omnoho dôležitejšie sú však zmeny pod “kapotou”. Vylepšenia sa dočkal odstup signál/šum, keďže miesto 120dB ponúka novinka 130dB. Zväčšil sa i rozsah impedancie, nakoľko G5 ponúkala výstupnú impedanciu 2.2Ω, avšak G6 ide až na hodnotu 1Ω. Ani prevodník DAC nezostal rovnaký, a tak tu teraz máme podporu až pre 32-bit/384kHz zvuk vo vysokom rozlíšení, miesto 24-bit/192kHz, ktoré ponúkal predchodca. Významnou novinkou je aj slúchadlový zosilňovač Xamp, ktorý narozdiel od DAC zosilňovačov dokáže zosilňovať oba kanály (ľavý a pravý) samostatne.

Pribudla i podpora dekódovania Dolby Digital, avšak tu treba rátať s obmedzením, keďže táto funkcionalita je dostupná iba v prípade používania optického kábla. Novinkou je i kompatibilita s hybridom Nintendo Switch, pretože zvyšné konzoly a PC podporovala už i predošlá iterácia. Ako však môžete vidieť, vylepšení je v porovnaní s predchodcom naozaj dosť.

Hráč je na prvom mieste

Aby sme sa zle nepochopili, tento prenosný zosilňovač môže používať hocikto, kto má chuť na kvalitnejšie audio, avšak mnohé vychytávky sú jednoducho na mieru ušité pre hráčov. Zavše spomeniem takzvaný Scout mode, ktorý zvýrazňuje zvuky tak, aby mal hráč lepší prehľad o dianí na scéne, ako znázorňuje i obrázok priložený nižšie. Funguje to i so stereo slúchadlami, avšak tento efekt pocítite najmä vtedy, ak máte slúchadlá podporujúce priestorový zvuk a použijete optický kábel. Tak, či onak, zvuk nebude plochý a vy sa vďaka tomu lepšie vyznáte, kde číha nebezpečenstvo.

Naozaj kvalitnejší zvuk 

Akonáhle začnete používať kvalitnejšiu zvukovú kartu, pocítite rozdiel oproti štandardnej karte. Tak je tomu i v prípade Creative SoundBlasterX G6. Ihneď po zapojení spozorujete, že to, čo ste doteraz považovali za dobrý zvuk, môže byť v skutočnosti omnoho lepšie. 

Je pritom jedno, či použijete kvalitnejšie, alebo menej kvalitné slúchadlá. Zvuková karta Sound BlasterX G6 z nich dostane viac. Samozrejme, ak vlastníte kvalitné slúchadlá, bude zážitok omnoho lepší, no o tom azda ani nik nepochybuje.

Vďaka tejto zvukovej karte som si vychutnal naozaj kvalitnejšie audio, keďže reprodukcia zvuku bola s použitím G6 bohatšia, živšia a povedzme detailnejšia. Skúsil som viaceré slúchadlá i reproduktory, no každé jedno pripojené zariadenie dostalo po pripojení k dnes testovanej zvukovej karte druhý dych. Najviac som si užíval kombináciu s headsetom Creative SoundBlasterX H6, no o tom si povieme viac v ďalšom teste venovanom práve tomuto príslušenstvu.

Samozrejmosťou je niekoľko rôznych profilov, ktoré prepínate tlačidlom SBX, no ak máte kartu pripojenú k PC, viete si zvuk prispôsobiť detailnejšie. Ja som kartu skúsil na stolnom PC, notebooku a i hernej konzole PlayStation 4, pričom ani v jednom prípade nenastali žiadne problémy a všetko fungovalo na jednotku. Na boku karty ešte nájdete prepínač výkonu Gain, ktorý má dve polohy, a to L ako Low a H ako High. Poloha Low je určená pre impedancie slúchadiel do hodnoty 150Ω a pokiaľ nemáte naozaj výkonné slúchadlá, pravdepodobne polohu High ani nevyužijete. Keby ste to však chceli vyskúšať, dajte si najmä pozor na to, aby ste si nepoškodili svoje slúchadlá a sluch, keďže hlasitosť v tejto polohe môže byť s nevhodnými slúchadlami naozaj vysoká.

Aby som však iba nechválil, mám i zopár výhrad. U predchodcu sa mi veľmi páčil microUSB kábel červenej farby, keďže tá je pre hernú divíziu Sound BlasterX charakteristická. Tento raz však v balení nájdete iba štandardný čierny kábel, ktorý síce svoju funkčnosť spĺňa, no v prípade G5 išlo o naozaj pekný detail. Druhá vec je spojená s dĺžkou káblov, ktoré mohli byť dlhšie, najmä teda už spomínaný microUSB, v prípade optického kábla to až taká prekážka nie je.

Potešila by aj prítomnosť moderného USB-C variantu, aby si mohol užívateľ vybrať, no zrejme sa dočkáme až v prípade nástupcu. V balení by mohol byť i napájací adaptér, bez ktorého sa napríklad pri používaní s hybridom Nintendo Switch nezaobídete. Áno, každý má doma adaptér k nabíjaniu smartphonov, ale i tak. Pochváliť ale musím matnú povrchovú úpravu, ktorá je odolná voči odtlačkom a pogumovanie spodnej časti karty. Vďaka tomu je karta naozaj stabilná a nekĺže sa.

Každý špás niečo stojí

Externá zvuková karta Creative Sound BlasterX G6 je naozaj kvalitným príslušenstvom ku každému hernému zariadeniu. Za kvalitu sa však platí, a tak musíte počítať s tým, že ju nekúpite za pár drobných. Odporúčaná cena je totiž 149,99€, no za túto čiastku dostanete produkt, ktorého kúpu neoľutujete. A hoci ide o produkt, ktorý je primárne cielený na hráčov, oceníte ho aj pri počúvaní hudby, sledovaní seriálov, filmov, či videí. Zvuková karta Sound BlasterX G6 totiž skutočne dokáže robiť so zvukom malé zázraky.

Produkt na testovanie poskytlo tuzemské zastúpenie spoločnosti

Creative Sound BlasterX G6 - Kvalitnejší zvuk kdekoľvek
Externá zvuková karta Creative Sound BlasterX G6 nie je iba obyčajným nástupcom modelu G5, ktorý by dostal do vienka maximálne novú farbu. Aktuálna iterácia prináša podstatné vylepšenia, ktoré už i tak vydarený produkt posúvajú ešte o kúsok ďalej. Ak si chcete vychutnať naozaj kvalitné audio, mali by ste okrem dobrých slúchadiel vlastniť i kvalitnú zvukovú kartu. A tou je bezpochyby i Creative Sound BlasterX G6.
Pozitíva
  • Naozaj kvalitný zosilňovač
  • Možnosť pripojenia k takmer akémukoľvek zariadeniu
  • Množstvo funkcií, povrchová úprava odolná odtlačkom, protišmykové pogumovanie spodnej časti
Negatíva
  • Napájací kábel mohol byť dlhší, v balení mohol byť i napájací adaptér
4.5Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (2 Hlasy)

Komentuj!