Register

A password will be e-mailed to you.

Predposledný mesiac roka 2018 je za nami a spolu s jeho koncom prichádza aj naša pravidelná mesačná rubrika nazvaná Hity mesiaca. V nej sa teda pozrieme na mesiac november 2018. Samozrejme, stále platí, že pokračujeme v inovovanom formáte a teda svoju pozornosť venujeme iba tým najlepšie hodnoteným titulom, ktoré nám ponúkol uplynulý mesiac, pričom horšie hodnotené počiny sme sa z výsledného sumára rozhodli úplne vyškrtnúť. Pokiaľ vás teda zaujíma, ktoré tituly najproduktívnejšieho herného obdobia stoja za zahranie, náš sumár môže byť práve pre vás užitočný. 

Na začiatok je vhodné opätovne upozorniť na to, že výsledný rebríček nie je tvorený našou redakciou. Do sumára sú totiž hry vyberané na základe hodnotení hráčov i kritikov z celého sveta. Tieto informácie nám pritom poskytuje portál metacritic.com, ktorý tento druh hodnotení zbiera a následne ich priemeruje. Do istej miery sa však informáciami iba inšpirujeme, nakoľko sme sa rozhodli do sumára nezahŕňať rôzne menšie rozšírenia a DLC, vylepšené edície starších počinov, tituly, ktoré iba vychádzajú na iných platformách, či nie príliš obsiahle remasterované edície. Samozrejme, za predpokladu, že sa nerozhodneme učiniť výnimku.

1. Tetris Effect (PlayStation 4)

Koncept Tetrisu sa v podstate spája so vznikom samotného videoherného priemyslu. Jedná sa totiž o jeden z najstarších zábavných programov, ktorý bol vytvorený ruským dizajnérom Alexeyom Pajitnovom a zároveň ide aj o najpredávanejšiu hru všetkých čias, ktorá v našom rebríčku porazila i takých gigantov ako Grand Theft Auto V, či takmer neobmedzený Minecraft. Tetris Effect je inovovanejším spracovaním klasického zábavného programu, ktoré je však vo svojom základe úplne verné originálnemu praotcovi. Stále máte k dispozícii obdĺžnikovú plochu, na ktorú padajú objekty rôzneho tvaru, no a vašou úlohou je ich ukladať tak, aby vytvorili kombo, za ktoré ste odmenený bodmi. Nová variácia pridáva krásne, no zato veľmi jednoducho spracované pozadia, ale aj výborný hudobný sprievod, ktorý dodáva jednoduchému hraniu dynamiku. Najmä to oceňujú mnohí zahraniční recenzenti i hráči, aj keď môžeme spomenúť, že sa nájdu aj neprajné hlasy, ktoré však očividne neobľubujú Tetris ako taký. Chválený je i dobrovoľný VR režim, v ktorom sa môžete doslova stratiť na dlhé hodiny a byť absolútne pohltený hrou, aspoň to tvrdia recenzie. Ohlasy sú teda väčšinou pozitívne, čo potvrdzuje aj metascore 89%.

2. Football Manager 2019 (PC)

Hoci futbalová séria od EA, teda FIFA, obsahuje manažérsky režim, pričom ročník 2019 nie je žiadnou výnimkou, Football Manager sa tomu klasickému manažovaniu tímu predsa len venuje o niečo komplexnejšie. V tomto prípade treba upozorniť, že zápasy nepôsobia nijak veľkolepo, či graficky ohromujúco, nakoľko sa v podstate jedná hlavne o textový, grafický a tabuľkový simulátor. Musí vás baviť taktizovať nad rôznymi stratégiami, či už na hracom poli alebo pri internom riadení tímu. Je len vašou úlohou dostať vašich obľúbencov k vytúženému víťazstvu, pretože vy máte všetko podstatné pod kontrolou. Tréningy, zostavy, prestupy, nákupy nových hráčov, stratégia pri zápasoch, striedanie, ošetrovanie. To všetko je len na vašich pleciach, čiže sa jedná o pomerne náročnú záležitosť. To však fanúšikom série vôbec neprekáža, avšak z pohľadu potencionálnych nováčikov je obtiažnosť predsa len vyššia. Fanúšikovské hlasy však tvrdia i to, že absencia noviniek je citeľná a radi by sa už dočkali nejakých markantnejších zmien. Ani to však nezabránilo Football Manager 2019 vyšplhať sa na metascore 86%.

3. Hitman 2 (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Tmavo-čierny oblek, červená kravata, dokonale vyholená hlava, čiarový kód na zátylku a vražedná úloha, ktorú by nedokázal splniť nikto iný. To sú ikonické prvky pre sériu Hitman, ktorej príbeh sa začal písať v roku 2000. Vďaka svojmu nekonvenčnému prístupu k stealth akcii a obrovským možnostiam si tento muž s tajomnou minulosť zaistil obrovskú fanúšikovskú komunitu, ktorá pretrváva dodnes, a ktorá zároveň vytvorila z Hitmana akýsi videoherný kult. Je síce pravdou, že Absolution nebol prijatý s bezvýhradným nadšením, no štvorročná pauza sérii prospela a neohrozený zabijak sa k nám vrátil v roku 2016 v plnej sile a rozsiahlosti ako nikdy predtým. Hitman 2 pokračuje v recepte na úspech s jediným rozdielom, keďže nový vydavateľ Warner Bros upustil od epizodického vydávania. Hráči sa dočkali rozsiahlych a opäť rôznorodých oblastí, desiatok možností na kradmé a unikátne odstránenia cieľa, no medze sa nekladú ani drsnejšiemu postupu. Niektoré prvky hrateľnosti pôsobia inovatívnejšie, avšak sťažnosti padajú na všedný príbeh. Viac o samotných kvalitách vám povie naša recenzia, no aj metascore 84% svedčí o mnohom.

4. Spyro Reignited Trilogy (PlayStation 4, Xbox One)

Takmer nikto nepochyboval o tom, že Spyro Reignited Trilogy bude skvelým nostalgickým zážitkom, ktorý však zaujme aj mladšiu generáciu hráčov. Predsa len pôvodná trilógia, ktorá vyšla pre prvý PlayStation, a ktorú Reignited Trilogy remasteruje patrí medzi najsilnejšiu konkurenciu Crasha Bandicoota, ktorý sa minulý rok rovnako dočkal modernejšieho grafického kabátiku. Spyro si vždy zakladal na podobných princípoch, akurát ponúkal rozmanitejšie levely, ktoré mali skôr formu menších otvorených svetov, než uzavretejších koridorov, ako tomu bolo práve pri počine od Naughty Dog. Keďže sa jedná o klasickú platformovku, tak žiadneho znalca žánru neprekvapí, že musíte často skákať, prekonávať rôzne prekážky, občasne poraziť skupinku nepriateľov, no a nezabúda sa ani na hľadanie pokladov. Autori využívajú i schopnosti fialového dráčika, čiže vás potrápia aj letecké levely, no lietanie je zastúpené i v bežných úrovniach. Stačí si pridať už len zvučný hudobný sprievod a milé vizuálne spracovanie, no a máte výbornú platformovú zábavu. Nadšená je i naša recenzia, pričom metascore 82% je viac ako úctyhodné.

5. Warhammer 40,000: Mechanicus (PC)

Univerzum Warhammer 40,000 je naozaj enormne veľké. Patria doň totiž rôzne knižné dobrodružstvá, doskové hry, no a v neposlednom rade aj videohry, ktorých počet sa už pomaly ale isto blíži k dvadsiatim. Tituly spadajúce do tohto science-fiction univerza s prvkami fantasy patrili k ťahovým RPG počinom s občasnými výnimkami v podobe akčnejšie poňatých hier. Experimenty ako napríklad Fire Warrior, čo bola akčná first person akcia, či third person akcia Space Marine sa už nestretli s takým úspechom. Warhammer 40,000 Mechanicus pripomína skôr XCOM sériu, ktorá je známa svojimi zábavnými ťahovými súbojmi. Mechanicus sa líši napríklad v tom, že neobsahuje žiadne krycie objekty, vďaka čomu sú boje náročnejšie, rýchlejšie a smrtonosnejšie. K dispozícii je hneď niekoľko zaujímavých frakcií, pričom jednotlivé triedy sa dajú vylepšovať, pričom RPG elementy sú pomerne rozsiahle. Najmä vďaka prepracovanej hrateľnosti dosiahol nový titul z univerza Warhammer na metascore 82%.

To by už však bolo z tohomesačného sumár všetko. V prípade, že nesúhlasíte s výsledným umiestnením, prípadne vám v rebríčku nejaký počin chýba, pokojne sa podeľte o svoje názory prostredníctvom komentárovej sekcie.

Komentuj!