Register

A password will be e-mailed to you.

Ak náhodou Neverout nepoznáte, tak ide o logickú záležitosť od spoločnosti Gamedust. Hra bola prvýkrát vydaná už v roku 2016, no v tom čase si tento titul bolo možné zahrať iba na headsetoch VR ako sú Oculus Rift, HTC Vive a Gear VR od Samsungu. Teraz sa tento titul dostáva aj na hybridnú konzolu Nintendo Switch a Playstation 4, pričom nechýba ani podpora pre PlayStation VR. To, či sa nám podarí utiecť z kocky, sa každopádne dočítate nižšie.

Recenzovaná verzia: PlayStation VR (s PlayStation 4)

Titul Neverout je inšpirovaný výborným kanadským sci-fi hororom Kocka z roku 1997. Dej filmu sa odohráva v bludisku v tvare kocky, plnom najrôznejších pascí, v ktorom sa ocitla uväznená skupina šiestich neznámych ľudí. No a v podobnom bludisku sa podľa očakávania ocitáte aj v samotnej hre. Pokiaľ ste spomínaný film náhodou videli, tak určite viete, že každej kocky sa dostanete iba cez otvor, ku ktorému sa musíte prepracovať. Začiatok je každopádne elementárny, keďže k nemu iba stačí dôjsť. Otvor sa následne otvorí a vy sa prepadnete do ďalšej kocky, v ktorej sa opäť musíte vysporiadať s podobným problémom. Následne sa však už prepadáte do ďalších a ďalších kociek, v ktorých na vás budú čakať už aj rôzne nástrahy a pasce. Takže aj keď sa v hre nestretnete so žiadnymi nepriateľmi, nebudete sa v okolitom prostredí cítiť bezpečne a atmoféra bude po celý čas patrične znepokojujúca a strašidelná.

Už pri prvom spustení titulu, keď sa ocitáte v spomínanej kocke, začujete v pozadí akýsi ženský hlas, ktorý znie vystrašene, akoby šlo o volanie o pomoc. Po bližšom rozhliadnutí vám zrejme neújde poklop, ktorý sa nachádza nad vami, čiže na strope. Zaujímavým prvkom hry je každopádne to, že samotná kocka sa otáča tak, ako jej rozkážu vaše nohy. V praxi to znamená, že gravitácia je na vašej strany a aj z bočných stien môžete pomerne ľahko spraviť plochu, na ktorej budete stáť. Čiže vašou úlohou je otáčať kockou tak, aby ste sa dostali do polohy, kedy bude vašou podlahou práve strop.

Neverout obsahuje pomerne slušné množstvo úrovní, ktorých náročnosť postupne narastá, ako už býva pri logických hrách zvykom. Po úspešnom zdolaní prvých dvadsiatich levelov sa ocitáte v hlavnom hube, z ktorého vedú cesty do ďalších kociek, rozlíšených podľa farieb poklopov. Červená, žltá, zelená a modrá. Jednotlivé farby znázorňujú, akým nástrahám a hlavolamom budete musieť čeliť. Modrý poklop značí, že na vás budú čakať akési portály, cez ktoré sa dostanete k poklopu a následne uniknete do ďalšej kocky. Žltý predznamenáva padajúce kocky, ktoré sa pohybujú a padajú podľa toho, ako otáčate prostredím, takže tu je potrebné popremýšľať aj nad tým, aby vás kocka nezavalila. Červený je obdobný ako žltý, akurat s tým rozdielom, že tu sa nachádzajú aj plošiny, ktoré kocky zastavia, poprípade prichytia. No a na záver sú tu kocky so zeleným poklopom, ktoré boli pre mňa asi najnáročnejšie, keďže tu už na hráča čakajú i elektrické nástrahy a ostne.

Suma summarum, Neverout obsahuje spolu dvadsať základných levelov a štyri cesty cez farebné poklopy, kde nájdete celkovo dvanásť ďalších levelov. Dohromady to teda robí 68 úrovní, čo na prvý pohľad vyzerá ako naozaj slušné číslo, no je tu jedno zásadné “ale”. Čas, za ktorýy sa dokážete dopracovať k záveru činí približne štyri, maximálne päť hodín. Tu sa ešte hodí dodať, že po prejdení všetkých úrovní sa vám automaticky otvorí posledný, šiesty, poklop. Počas hrania každopádne nepoužívate žiadne zbrane, ani iné pomôcky, autori teda jednoznačne vsadili na minimalizmus. Jediné, čo vám pomôže pri postupe vpred, je premýšľanie, a teda vašou hlavnou zbraňou bude šedá mozgová kôra. Niekedy je riešenie úplne triviálne, takže stačí len pár pohybov a už ste v novom prostredí. No a inokedy sa zase poriadne potrápite, aby sa to isté zopakovalo i v nasledujúcej kocke.

Mám rád virtuálnu realitu a vyhľadávam čokoľvek s ňou spojené. Na Neverout som sa preto vcelku tešil, no v konečnom dôsledku to nebola žiadna zábava v klasickom slova zmysle. Vizuál je zvládnutý a po stránke atmosféry taktiež nemám čo vytknúť. Párkrát som sa dokonca aj zľakol, a z pohľadu hry je to určite plus. Poteší i vcelku intuitívne ovládanie. Pohybovanie po ploche kocky je možné len v štyroch smeroch, a to dopredu, dozadu, doľava a doprava. Po kocke sa teda nemôžete pohybovať diagonálne, čo je však nakoniec vcelku logické – ani rubikovu kocku nemôžete otáčať, ako sa vám zachce. Moja jediná výhrada k pohybu sa týka toho, že sa stačí iba obtrieť o stenu a už sa nachádzate na inej ploche, ako naozaj chcete. No a niekedy to môže poviesť aj opakovaniu levelu, čo asi nie je priveľmi žiadúce.

Z tohto všetkého navyše vyplýva ešte jedna vec. Pokiaľ máte máte výraznejšie problémy s kinetózou, titulu od štúdia Setapp Sp. z o.o. by ste sa mali skutočne vyhnúť. Hoci už mám za sebou niekoľko desiatok hodín hrania cez virtuálnu realitu PlayStation VR, na rovinu sa priznám, taký pocit nevoľnosti, aký som zažil pri testovaní tiulu Neverout, som ešte nezažil. Pravdepodobne za to môže sťažená orientácia v priestore, keďže neustále využívate gravitáciu vo svoj prospech. Hre ako to takej to rozhodne nevyčítam, nakoľko niekto je voči tomuto javu odolný, no počítajte s tým, že Neverout môže za istých okolností pekne zamávať vašim žalúdkom. U každého to však bude individuálne.

Neverout je i napriek niektorým zjavným nedostatkom vcelku zábavným logickým titulom. Za celú dobu hrania som sa nestretol so žiadnymi výraznejšími technickými problémami, čo rozhodne poteší, avšak určite nečakajte, že vás hra vyložene odrovná nejakým aspektom. Môj najväčší problém spočíva v nižšie nastavenej obtiažnosti, nakoľko spomínaných 68 levelov zvládnete prejsť za niekoľko hodín a potom vám už hra nemá čo ponúknuť. Ak by bolo úrovní viac, prípadne ak by krivka náročnosti stúpala o niečo výraznejšie, výslednému zážitku by to iba pomohlo. Predsa len, hráči vyhľadávajú logické hry najmä kvôli určitej výzve. A tú síce nájdete aj v Neveroute, avšak mozgové závity si pritom určite nezavaríte.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Neverout - Útek z kocky
Neverout určite spraví radosť všetkým fanúšikom dnes už kultového filmu Kocka. Na svoje si teda prídu najmä priaznivci logických hier, pretože nič iné, než premýšľanie vám v Neveroute nepomôže. Ak vám toto plne stačí, potom si určite užijete niekoľko hodín kvalitnej zábavy.
Pozitíva
  • Podpora PlayStation VR
  • Jednoduché a prístupné ovládanie
  • Priaznivá cena
Negatíva
  • Herná doba mohla byť dlhšia
  • Levelov je síce dostatok, no žiadny výraznejšie nepotrápi
75%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (0 Hlas)
0%

Komentuj!

komentárov