Register

A password will be e-mailed to you.

Leisure Suit Larry bola v minulosti mimoriadne populárna séria humorne ladených adventúr s erotickým podtónom, pričom ich vždy spájal jeden a ten istý charakter, smilník v bielom obleku menom Larry Laffer. Ten za viac ako tridsať rokov svojej existencie stihol zažiť nejedno intímne dobrodružstvo, no s príchodom nového milénia začala značka, nanešťastie, upadať. Novinka s názvom Wet Dreams Don’t Dry ju svojim spôsobom reštartuje a vedie trochu iným smerom ako jeho predchodcovia. Má vôbec Larry čo ponúknuť aj v novom miléniu?

Recenzovaná verzia: PC

To, že Leisure Suit Larry hry začali po roku 2000 značne upadať, je dobre známy fakt. Môžu za to najmä experimenty, v ktorých hlavnú rolu zohrával synovec hlavného hrdinu, Larry Lovage. V prípade Magna Cum Laude sme pritom ešte mohli hovoriť aspoň o nejakom náznaku kvality, no Box Office Bust už bol úplnou fackou do tváre asi každého milovníka originálnych dielov. Larry sa k nám následne vrátil až v roku 2013 a to prostredníctvom remaku s názvom Reloaded, pričom sa jednalo o plnohodnotný remake prvej časti z roku 1987. Ako sa však ukázalo, zub času bol pre adventúry z produkcie štúdia Sierra On-Line naozaj neúprosný a hrateľnosť, ktorá fungovala pred rokmi, pôsobila pre súčasných hráčov nezaujímavo. O jeho návrat sa tentokrát postaralo neznáme nemecké štúdio Crazy Bunch, ktoré zatiaľ ešte len čaká na svoj osudový projekt.

Volám sa Larry, Larry Laffer

Hneď z úvodu vás musím upozorniť, že pokiaľ hľadáte odpoveď na otázku, ako sa Larry dostal z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov priamo do budúcnosti, respektíve z nášho pohľadu do súčasnosti, potom vás zrejme sklamem. Autori sa totiž neunúvali vytvoriť zmysluplnejšie vysvetlenie a musíte sa skrátka uspokojiť s tým, že sa tam proste ocitol. Nezostarol ani o jednu sekundu, stále nosí ležérny biely oblek a áno, stále túži po sexe viac než akýkoľvek ľubovoľný muž ľudskej populácie. Na jeho prekvapenie sa však mesto, v ktorom zvykol tráviť čas, zmenilo od základov. Názov Lost Wages už nie je aktuálny, teraz sa mesto, ktoré kedysi poznal, nazýva New Lost Wages. Diskotékové osemdesiatky sú dávno preč, ľudia sa obliekajú zvláštne a akosi výstrednejšie, jeho obľúbený lokál u Leftyho schátral a navyše sa všetci z nejakého dôvodu pozerajú do zvláštnych svietiacich krabičiek.

Po vstupe do baru ho ihneď privíta známa tvár, barman Lefty. Za jeho pomoci sa Larry dozvedá, že doba diskiet, MP3 prehrávačov a Commodore 64 je dávno preč a jednoducho sa bude musieť podvoliť novému veku. Zhodou náhod nájde na miestnych toaletách novú verziu takzvaného PiPhonu, ktorý ho privedie až do centra spoločnosti, produkujúcej tento druh mobilnej novinky s vlastnou umelou inteligenciou. Za jeho odhodlanie si vyslúži vlastnú verziu tohto zariadenia, no nebolo by to Larryho dobrodružstvo, pokiaľ by v ňom nevystupovala krásna žena. Tentokrát je to Faith, vysokopostavená a hlavne nezadaná asistentka, pracujúca v spoločnosti Prune. Tá ho odbije, že s ním pôjde na rande, ale iba v prípade, že dosiahne v aplikácii Timber skóre 90. Larry to, samozrejme, zoberie ako výzvu a s vidinou ľahkej koristi sa okamžite sa púšťa do akcie. Ako si však zvýšiť svoje skóre? Hádate správne, zvádzaním iných žien.

Zápletka skrátka nie je žiadne majstrovské dielo, no čakať od tejto série niečo podobné, by bolo asi trochu naivné. Viac už z nej nebudem prezrádzať, no v súvislosti s týmto aspektom by som rád spomenul aspoň to, že k záveru trochu otočí smer, akým sa doposiaľ uberala, čo na mňa pôsobilo trochu nadbytočne. Zvyšovanie si skóre prostredníctvom stretávania sa s vybranými osobami funguje ako dostatočne silný hnací motor, ktorý v podstate ani nepotrebuje nejaké ďalšie dejové odbočky. No predsa k tomu došlo.

Azda najkontroverznejším aspektom na novom Larryho dobrodružstve je však jednoznačne humor. Ten je nekorektný, plný rasistických, sexuálnych, občasne aj politických narážok, miestami trefný a dokonca nie úplne prvoplánový. Inokedy je však zase fekálny, prízemný a až tínejdžersky prvoplánový. V tomto prípade výrazne záleží na osobnom vkuse každého jednotlivca, keďže z môjho pohľadu je humor absolútne subjektívny a preto ho len ťažko hodnotiť. Obecne si viem veľmi ľahko predstaviť, že niekomu v tomto prípade absolútne nesadne a inému zase áno. Sami si preto položte otázku, či je hra podobného typu vôbec určená pre vás, alebo nie.

Leisure Suit Larry – Wet Dreams Don’t Dry nie je každopádna žiadna AAA záležitosť a menší rozpočet sa prejavuje i prostredníctvom voice-actingu. Vyloženej katastrofy sa síce netreba obávať, no nie vždy sú texty postáv podané profesionálne, čo je však vzhľadom na ešte neskúsené vývojárske štúdio a jeho financie pochopiteľné. Osobne ma zamrzel aj fakt, že titulky niekedy nekorešpondujú s hovoreným slovom, postavy sa nevysvetliteľne zaseknú uprostred monológu, či dialógu, pričom vrcholom všetkého je jav, pri ktorom daný charakter prezradí informácie, ktoré by ešte nemal vedieť. Nejde o nič, čo by nedokázali opraviť budúce patche, no i tak to vizitku autorov nijako nevylepšuje. Fanúšikov značky však určite poteší, že postavu Larryho znova nahovoril pôvodný dabér a jeho výkon patrí k highlightom celého titulu.

Larry má naozaj veľký… potenciál na riešenie problémov

Keďže sa jedná o point and click adventúru, je jasné, akým štýlom sa bude uberať samotná hrateľnosť. Klasické point and click adventúry sú už v dnešnej dobe takmer vyhynutým žánrom, keďže dôkladné hľadanie predmetov, ich kombinovanie a riešenie viac či menej náročných hádaniek, súčasných hráčov príliš neberie. No a presne to robíte vo Wet Dreams Don’t Dry. Nový Larry si navyše plne vystačí s menšou hracou plochou, čiže netreba očakávať veľa unikátnych oblastí. Mne to však celkom vyhovovalo. Už len z toho dôvodu, že pokiaľ som nejaký predmet náhodou prehliadol, nemusel som ho hľadať dlhé desiatky minút, pretože stačilo preskúmať zopár predošlých oblastí.

V neprospech hrateľnosti však môže pre niekoho hrať absencia skutočných hádaniek, respektíve logických minihier. To som aspoň ja osobne obdivoval na niektorých starších adventúrach, no u nového Larryho by ste niečo podobné hľadali skôr neúspešne, respektíve s približne tromi svetlejšími výnimkami. Čo nie je vzhľadom k približne desaťhodinovej dĺžke vôbec veľa a nakoľko práve tieto výnimky dodávajú titulu potrebnú šťavu, určite by sa hodilo, ak by tu bolo podobných osviežení aj o niečo viac.

Nájdem kľúč k tvojmu srdcu i VAGÍNE

Ak by ste však na základe predošlých slov nadobudli dojem, že nový Larry je pomerne jednoduchou záležitosťou, potom by som vás asi rýchlo mal vyviesť z omylu. Je to klasická hra zo starej školy a kombinácie niektorých predmetov sú naozaj šialené. Osobne sa mi síce obtiažnosť nezdala až tak vysoká, nakoľko často stačilo iba experimentovať a výsledok sa dostavil sám, no uznávam, že nie každý to môže vnímať mojou optikou.  Občas sú totiž riešenia skutočne extravagantné a ihneď vás nemusia napadnúť. Najmä preto je otázne, či vám titul príde náročný. Mne osobne ani nie, no to zákonite neznamená, že nikto ďalší s ním nebude mať žiadny problém.

Na samotnej hre a jeho tvorcoch každopádne oceňujem nadšenie pre súčasnú aj staršiu popkultúru. Nájdete tu naozaj veľké množstvo viac či menej očividných referencií na všetko možné a na podporenie tohto tvrdenia stačí nahliadnuť do Larryho mobilnej aplikácie Timber (podobnosť s Tinderom je určite čisto náhodná). Tá v sebe zahŕňa profily používateľov, odkazujúce na herné série ako Tomb Raider, či Deponia, filmové legendy ako Star Wars, alebo Harry Potter, a tak podobne. Nechýbajú ani referencie určené pre skalných priaznivcov tejto série a z tohto pohľadu asi najviac poteší aj príjemný flashback do roku 1987, ktorý nostalgickým hráčom pripomenie Larryho začiatky.

Larry opäť skóroval? 

Larry Laffer si so svojou novou hrou otvoril dvere k prípadným ďalším dielom. A hoci sa skutočne nejedná o nič prevratné, určite nejde ani o nedôstojné pokračovanie kedysi legendárnej značky. Práve naopak a okrem citeľnej snahy zavďačiť sa starším hráčom, poteší i tým, že nezabúda ani na tých modernejších, na ktorých apeluje hlavne štýlom humoru a aktuálnymi témami. A za seba poviem, že pokiaľ by sa o nejaký rok, či dva vrátil, pokojne mu dám znova šancu.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry - Larry Laffer v 21. storočí
Vulgárny humor a dnes už trochu archaická adventúrna hrateľnosť. Asi takto by sa dal v skratke popísať Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry. V prípade, že vás nič z toho neodrádza, pokojne si vyskúšajte modernejšie poňatie tejto známej značky. Tí ostatní by sa mu však radšej mali vyhnúť.
Pozitíva
  • Nekorektný humor
  • Populktúrne referencie a satira modernej spoločnosti
  • V niektorých momentoch príjemne nostalgické
Negatíva
  • Humor môže fungovať ako dvojsečná zbraň
  • Neinovatívna hrateľnosť
  • Menšie technické problémy
70%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (3 Hlasy)
44%

Komentuj!