Register

A password will be e-mailed to you.

LEGO hry preskúmali už veľa príbehov, svetov a postáv, no v LEGO DC Super-Villains sa vôbec prvýkrát postavíte na stranu zla. Respektíve dobrého zla a ponoríte sa do temnej atmosféry DC Comics univerza, i keď pretlačenej cez farebný a kockovaný LEGO filter.

Recenzovaná verzia: Xbox One X

Radi by ste videli niektorého z vašich obľúbených komiksových zloduchov na strane dobra? V tom prípade vám LEGO DC Super-Villains splní všetky vaše najtajnejšie sny, no rozhodne si netreba si namýšlať, že to robia z čistej dobroty duše. V novej hre od Traveller’s Tales sú na opačnej strane barikády výhradne z toho  dôvodu, že nemajú na výber.

V meste sa totiž objaví Justice Syndicate, skupina pochádzajúca z alternatívnej reality, nápadne podobná DC superhrdinov. Či už vzľadom, schopnosťami, alebo menami. No a táto skupina sa záhadným spôsobom zbaví všetkých hrdinov z Justice League. A hoci Harley Quinn, ktorá videla, kto sú naozaj, spočiatku nikto neverí, aj zvyšok zloduchov čoskoro zistí, že Justice Syndicate nie sú práve dobráci. Aj preto je na našich obľúbených zloduchoch, aby sa zbavili nových “hrdinov” a zistili o nich celú pravdu. Nechcú mať predsa v meste žiadnu konkurenciu.

LEGO DC HarleyNo a vyššie spomínaným zloduchom budete, pochopiteľne, pomáhať aj vy. To znamená, že sa vžijete do role nového záporáka, ktorého si vytvoríte sami hneď na začiatku hry. A to do posledného detailu. Okrem celkového vzhľadu postavy, kam možno zarátať aj výzor plášťa, si môžete, samozrejme, navoliť aj vaše superschopnosti, a dokonca aj vizuálne efekty ktoré sa budú zobrazovať pri vašich úderoch. A schopnosti, ktoré si navolíte, sú naozaj dôležité, nakoľko priamo ovplyvňujú váš zážitok z príbehu.

Takže keď si zvolíte napríklad superrýchlosť, môžete počítať s tým, že sa dostanete na vami určené miesto oveľa rýchlejšie ako pomocou akéhokoľvek vozidla a presun medzi takým Gothamom a Metropolisom bude omnoho pohodlnejší. Taktiež si môžete vyskladať alebo samozrejme ukradnúť nejaké vozidlo. Alebo použiť systém verejnej dopravy pozostávajúci z jednokoľajky.

A verte, že mapa je naozaj veľká. Tá pozostáva z štyroch častí, pričom dvoma hlavnými a najväčšími sú neprekvapivo spomínané a poriadne kontrastujúce oblasti Gotham a Metropolis. V Gothame je ponuro, tma, prší a hraje vám do toho pochmúrna hudba, veľmi podobná tej zo série Batman: Arkham. Oproti tomu v Metropolise neustále svieti slnko, všetko je čisté a žiarivé a hudba vám dá najavo, že sa ničoho nemusíte báť, veď je to mesto pod ochranou Supermana.

LEGO DC MapSamozrejme, jednotlivé misie sa odohrávajú zväčša v interiéroch, no tento menší otvorený svet vám ponúka rôzne možnosti ako tráviť čas mimo misií. Keď sa dostanete do jedného z mnoha info bodov na mape, odhalia sa vám lokácie zlatých tehličiek, rôznych pretekov na motorkách alebo lodiach, miniatúrnych bočných misií, výziev, alebo miest umožňujúcich rýchle presuny po mape.

Pozriete sa aj na rôzne ikonické miesta, ako napríklad Arkham Asylum, alebo klub Iceberg Lounge. Celkovo si môžete odomknúť až rozličných 162 postáv, pričom každá disponuje vlastnými špeciálnymi schopnosťami. A keďže sa bavíme o LEGO hre, tieto postavy budete potrebovať pri druhom prechode misiami aby ste všetko splnili na 100%. Nechýbajú medzi nimi ani mená ako Clayface, Scarecrow, Riddler, Catwoman, Batgirl, alebo aj celý tým Teen Titans. Počas hry si inak dokážete privolať aj pomocníkov z rôznych frakcií, aspoň za predpokladu, že sú nablízku. Napríklad taký Joker si môže zavolať až štyroch pomocníkov, ktorí mu následne sprístupnia rôzne oblasti.

LEGO DC JokerKeď už sme pri tom Jokerovi, nedá sa nespomenúť tradične výborný dabing Marka Hamilla, ktorý pomáha navodzovať dojmy, ako samotná hra patrila pod batmanovskú sériu. Ostatné hlasy vás oproti tejto legende až tak nenadchnú, no stále sú na vysokej úrovni.  Vydarená je v zásade aj hudba, no čo už trochu kazí dojem, je fakt, že pri prechoda zo súboja do free roamu a naopak, zmení náhle a skokovito zmení svoju hlasitosť a prejde do nového stavu. Bohužiaľ sa to deje vo všetkých častiach hry a nie je to nič na čo by sa dalo ľahko zvyknúť.

Grafická stránka je adekvátna. Od LEGO kociek nemožno očakávať dôraz na realistické spracovanie a obrovskú mieru detailov, samotné prostredie samotné je však dostatočne prepracované. Neustále sa v ňom miešaju klasické 3D modely s klasickými LEGO figúrkami a výsledok nie je vo väčšine prípadov nepríjemný, ba ani neprirodzený. Zapracované sú tu dokonca aj pokročilé efekty ako Bloom, Depth of Field, alebo dokonca Screen Space Reflections.

LEGO DC Super-Villains SwampZ pohľadu hrateľnosti neprináša LEGO DC Super-Villains takmer nič nové. Stále rozbíjate okolité predmety, len aby ste mohli následne z kociek postaviť niečo iné, stále zbierate zlaté tehličky a stále sa snažíte nazbierať dostatok LEGO častí počas jednotlivých misií.  To, že hru na prvýkrát určite nedokončíte na 100% a za týmto účelom budete musieť využiť nové postavy, som už dokonca spomínal v jednom z predošlých odstavcov. Skrátka, takmer všetko je po starom, tak ako to poznáte z iných hier od Traveller’s Tales, respektíve TT Games. A pokiaľ ste ich náhodou hrali viac, LEGO DC Super-Villains prísť ako ďalšia generická záležitosť, akurát s iným príbehom.

No v podstate ňou tak či tak je a to so všetkými kladmi aj zápormi. Všetky tie tradičné chyby, ktoré vám narúšali zážitok v starších LEGO hrách, ako napríklad zasekávanie postáv, vás budú prenasledovať aj tu. I neustále chodenie za priesvitnými kockami ktoré vás majú dostať k nejakému cieľu, má v tomto prípade trochu odlišný efekt, ako plánovali samotní autori. Nakoľko hra obsahuje otvorený svet a misie sú rozložené po celej mape, týmto krokom vás v podstate nabáda ku kompletnému prieskumu herného sveta. Lenže pokiaľ sa náhodu chcete sústrediť iba na hlavné misie, bude to pre vás iba ďalší obťažujúci prvok.

LEGO DC Super-Villains je každopádne vydareným titulom, no rozhodne od nej nečakajte žiadnu revolúciu, ba ani evolúciu. No nie nadarmo sa hovorí že pokiaľ niečo nie je rozbité, tak sa to nemá opravovať a Traveller’s Tales sa tým zjavne riadia do bodky. To hlavné však jednoznačne funguje, a to vrátane príbehu a humoru, ktorý rozhodne nie je na nízkej úrovni. A za predpokladu, že vás svet LEGO hier ešte nevtiahol, novinka od britského štúdia to určite dokáže. No ak už náhodou máte LEGO hier plné zuby, potom hru pokojne vynechajte a počkajte si na o niečo inovatívnejší prírastok do tejto neustále sa rozrastajúcej série.


Hru na recenziu poskytla spoločnosť
Cenega LOGO

LEGO DC Super-Villains - Keď zloduchovia pomáhajú
LEGO DC Super-Villains je ukážkovou LEGO hrou, kde sú všetky mechaniky, ktoré robia tieto tituly skvelými, dotiahnuté do maximálnych detailov. Na druhej strane však platí, že pravidelným hráčom zrejme neponúkne veľa nového.
Pozitíva
  • Dokonale zachytená atmosféra DC univerza
  • Mimoriadne príjemný LEGO vizuál
  • Výborný dabing
Negatíva
  • Klasické neduhy tohto typu hier
  • V zásade neprináša takmer nič nové
80%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (1 Hlas)
80%

Komentuj!