Register

A password will be e-mailed to you.

Spoločnosť Sony si tento rok pripravila pre svoju konzolu PlayStation 4 niekoľko skvelých AAA exkluzivít, pričom tou najnovšou je Marvel’s Spider-Man, ktorého sme sa dočkali v septembri. Naša recenzia potvrdila, že i v tomto prípade išlo o vynikajúci počin, ktorý by nemal ujsť žiadnemu priaznivcovi kvalitných hier. Už dopredu bolo avizované, že základnú hru rozšíri DLC s názvom The City That Never Sleeps, ktoré bude pozostávať z troch epizód. Tá prvá – The Heist je tu a tak sa poďme spoločne v našej dvojrecenzii pozrieť, či dokáže kvalitatívne nadviazať na septembrové dobrodružstvo.

Recenzovaná verzia: PlayStation 4 Pro

Marvel’s Spider-Man bol pre mňa hrou, ktorú som si neuveriteľne užil, čoho dôkazom je hodnotenie udelené v recenzii a i moja prvá platinová trofej z veľkorozpočtovej hry. Skvelý súbojový systém, množstvo úloh, zaujímavý príbeh, špičková audiovizuálna prezentácia, nič z toho v hre nechýbalo. Bol som rád, že autori nachystali i prídavok, keďže som po skončení pavúčieho dobrodružstva dostal chuť na ďalšiu porciu. Približne po mesiaci prichádza The Heist, prvá epizóda z troch v rámci rozšírenia The City That Never Sleeps.

Black Cat je späť v meste

Základná hra Marvel’s Spider-Man nám predstavila niekoľko ikonických postáv z komiksového sveta Petra Parkera. Medzi nimi nechýbala ani kleptomanka Black Cat, občianskym menom Felicia Hardy. Tá patrí medzi najpopulárnejšie postavy, ktoré sa popri Spider-Manovi kedy objavili, no v hre sme nemali tú možnosť stretnúť sa s Feliciou osobne. Autori ju však šikovne umiestnili do rozšírenia The City That Never Sleeps, takže nejeden hráč bude mať dobrý dôvod na to, aby ho zaujímal prídavok pre základnú hru. Black Cat sa totiž vracia na scénu a Peter to s ňou rozhodne nebude mať jednoduché.

Príbeh rozšírenia sa točí okolo mafiána Hammerheada, mafiánskeho syndikátu Maggia a najmä teda Black Cat. Tá sa vrátila späť na scénu (mimochodom, autorom sa Black Cat mimoriadne podarila), avšak nečiní tak bezdôvodne. S tým má čo dočinenia práve spomínaný mafiánsky syndikát, no aby toho nebolo málo, svoju úlohu v tom všetkom zohráva i rodinný odkaz Felicie. Úplné podrobnosti príbehu vám, samozrejme, nechcem prezrádzať, nakoľko práve ten je tým najzaujímavejším, čo rozšírenie prináša do základnej hry. Keďže Peter a Felicia majú spoločnú minulosť, dôjde aj na iskrenie medzi týmito postavami, avšak nemožno zabúdať ani na MJ, ktorá je Petrovou partnerkou v súčasnosti. Aby sme však zbytočne nechodili okolo horúcej kaše, tak to zhrniem v krátkosti. Je príbeh The Heist zaujímavý? Rozhodne áno. Nechýbajú zvraty? Nie nechýbajú. Chémia medzi postavami funguje? Funguje, a to na jednotku s hviezdičkou. Nie všetko je však ružové. The Heist je totiž iba prvá epizóda z plánovaných troch a končí práve v tom najlepšom. Na koniec príbehu sa môžete prepracovať za hodinu aj niečo, pokiaľ teda sústredíte svoju pozornosť iba sem. Určite to pôjde aj rýchlejšie, ak sa budete ponáhľať, prípadne si zvolíte nižšiu obtiažnosť, ako ja, čiže ľahkú alebo strednú.

Druhá strana mince

Autor: Róbert Herda
Testovaná verzia: PlayStation 4

Tohtoročný Marvel’s Spider-Man určite prekvapil svojimi kvalitami mnohých hráčov, nakoľko fanúšikovia sa konečne po dlhých rokoch čakania dočkali zábavného titulu s pavúčím mužom v hlavnej úlohe. Niežeby v minulosti rôznym vývojárom nevyšlo niekoľko videoherných pokusov, no treba si uvedomiť, že už je to pekných pár rokov, kedy sme boli naposledy uchvátení pavučinovým preháňaním sa po virtuálnom New Yorku a bojom so všadeprítomným zločinom. Je síce pravdou, že známy superhrdina využíva vo svojej najnovšej hernej adaptácii v podstate identický koncept, ktorý prinieslo svojho času štúdio Rocksteady vo svojej trilógii Batman: Arkham, avšak to rozhodne neznamená, že by sme mali Spider-Mana označovať za obyčajný plagiát.

Skúsení vývojári z Insomniac Games totiž dokázali do overeného konceptu priniesť niekoľko svojských a zaujímavých noviniek, ktoré dostatočne odlíšili obe konkurenčné značky. Klamal by som však, keby som prehlásil, že Spider-Man nemá nič spoločné so svojím nevlastným herným bratom Batmanom. Niektoré gameplay elementy, či rovno vedľajšie úlohy naozaj zaváňajú výraznou inšpiráciou spomínanou sériou, avšak práve vďaka celkovej zábavnosti, pútavosti deja a takmer bezchybnému technickému spracovaniu som bol ochotný odpustiť autorom tento neduh. Marvel’s Spider-Man som si teda užil naplno a hoci v mojom srdci má Batman stále post najlepšej superhrdinskej videohry, objektívne musím skonštatovať, že chýbalo naozaj málo, aby ho konkurencia prekonala.

Nové DLC s názvom The Heist som dychtivo očakával už od jeho oznámenia. Predsa len Felicia Hardy má spolu s jej alter egom Black Cat dostatočne zaujímavú komiksovú minulosť, z ktorej mohli autori čerpať. Tú sčasti aj využívajú, keďže je táto postava zobrazená ako typická femme fatale, ktorá dokáže spolupracovať so super-hrdinským ja Petera Parkera, no zároveň má svoje vlastné kriminálne pohnútky. Nezabúda sa ani na spoločnú milostnú, či profesionálnu históriu týchto charakterov. Tým pádom to medzi nimi v mnohých scénach poriadne iskrí, inými slovami chémia týchto postáv funguje výborne.

Prevratné novinky v oblasti hrateľnosti však netreba očakávať. Rozšírenie sa totiž striktne pohybuje po cestičkách, ktoré vychodila hlavná kampaň. To znamená, že často budete bojovať s rôznymi gaunermi v atraktívnych kulisách, pričom sa k plejáde typov protivníkov pridáva jeden nový gigant s rotačným guľometom v rukách. Dynamické, miestami aj náročné súboje sú okorenené o adrenalínové naháňačky, stealth pasáže a ako bonus vám budú sprístupnené nové vedľajšie úlohy. Tie zahŕňajú už známe pouličné zločiny, tentokrát obohatené o zneškodňovanie bômb, zber ulúpených obrazov pôvodného zločinca menom Black Cat, či špeciálne úlohy pre známu streamerku Screwball. Tá je totiž opäť na slobode a pre neohrozeného záchrancu si pripravila niekoľko výziev, ktoré preveria jeho flexibilné schopnosti, tvrdosť hrdinových úderov, i odhodlanie.

The Heist teda v mojich očiach dopadol viac než dobre. Neprináša zásadné novinky, no to sa v podstate od tohto typu DLC ani neočakávalo. Jednoducho umožňuje hráčom prežiť ďalšie dobrodružstvo v už rozbehnutom videohernom univerze. Zároveň však nepôsobí ukončene, pretože je súčasťou expanzie The City That Never Sleeps, ktorá sa dočká svojho finále až v decembri tohto roka a to záverečnou treťou epizódou. Štart je to však určite dobrý, no uvidíme ako na tom budú nadchádzajúce epizódy.

Hodnotenie: 80%

A čo ďalej?

Okrem príbehovej kampane však autori nezabudli ani na vedľajší obsah. Nečakajte však nič prevratné, všetko je variáciou na aktivity, ktoré ste vykonávali už v základnej hre. Budete môcť pozbierať desať obrazov, ktoré kedysi ukradol a ukryl pôvodný Black Cat, bojovať proti zločinom mafiánskeho klanu Maggia, či preukazovať svoje schopnosti v aktivitách streamerky Screwball, ktorá sa dostala na slobodu a priviedla so sebou i kamarátov v oranžových mundúroch. Challenge Screwball sú obdobou úloh od Taskmastera, ibaže okorenené o nový prvok, takzvané PhotoBombs. Ide o miesta, na ktorých získate extra body počas danej misie, ak teda splníte danú podmienku a včas stlačíte R1. Aktivity od Screwball obnášajú i obmedzenia a pravidlá, takže napríklad v súboji budete mať aktívne iba dve špeciálne schopnosti, ktoré budete musieť navyše i kombinovať. Tieto aktivity sú zábavné, no ako už bolo povedané, je to viac-menej variácia na už videné. Novinkou je i nový druh nepriateľa a Spider-Drone úlohy, a teda hľadanie ukrytých bômb za pomoci vášho robotického kamaráta. Nejde o nič extra prevratné, no každá novinka je vítaná.

Ku kostýmom zo základnej hry autori pridali ešte tri ďalšie, pričom dva z nich odomknete vďaka príbehovej časti. Ak budete chcieť aj tretí, budete musieť skompletovať The Heist, čo však vzhľadom na 3 až 4 hodinovú hernú dobu nebude problém.

Pokračovanie nabudúce…

Presne tento nápis uvidíte na konci príbehovej časti epizódy The Heist. Tá je kvalitná, zábavná a i adekvátne nacenená, kedže za 7.99€ dostanete solídnu porciu obsahu. Musíte však brať na zreteľ, že prídavok vám do hry neprináša vôbec nič prevratné. Na to si budeme musieť počkať až do regulárneho pokračovania, ktoré vzhľadom na finančný úspech hry raz dozaista dorazí. Aby som však neodbiehal od témy, The Heist je podareným rozšírením, ktoré poteší každého fanúšika základnej hry a nepochybujem ani o tom, že ho výborne navnadí na novembrové pokračovanie s názvom Turf Wars.

Rozšírenie na recenziu poskytla spoločnosť

Marvel's Spider-Man - The City That Never Sleeps: The Heist - Mačka je na scéne
Prvá epizóda The Heist v rámci trojdielneho DLC The City That Never Sleeps pre Marvel's Spider-Man dozaista poteší priaznivcov základnej hry. Prináša nový príbeh s pôvabnou zlodejkou Black Cat a i nové vedľajšie úlohy, a to za pomerne nízku cenu. Ak sa vám páčila základná hra, smelo to toho choďte, i keď bude asi výhodnejšie zadovážiť si skôr celé DLC, ako kupovať jednotlivé epizódy.
Pozitíva
  • Zaujímavý príbeh
  • Nové vedľajšie aktivity
  • Stále kvalitná hrateľnosť
Negatíva
  • Ani sa nenazdáte a budete vidieť nápis "Pokračovanie nabudúce"
80%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (2 Hlasy)
70%

Komentuj!