Register

A password will be e-mailed to you.

Prvé rozšírenie českého titulu Kingdom Come: Deliverance s podtitulom From Ashes dorazilo na trh ešte začiatkom júla, avšak mnohým priaznivcov svojim obsahom skôr sklamalo. Ako je na tom to druhé, ktoré nesie názov The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon, v českom preklade Milostná dobrodružství Jana Ptáčka?

Recenzovaná verzia: PC

Nech si už o Kingdom Come: Deliverance a jeho tvorcovi Danovi Vávrovi myslíte čokoľvek, faktom je, že jeho hra zanechala nielen v našich končinách výraznú stopu. To sa už naopak nedá povedať o prvom zo štvorice plánovaných DLC, kde českí autori takpovediac spadli do pasce tohto modelu a uspokojili sa s najjednoduchším možným riešením v podobe relatívne zbytočného doplnku a ešte aj za cenu nezodpovedajúcu samotnému výsledku. The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon však sľuboval predsa len o niečo viac a svojim spôsobom to aj dodal. 

Nový prídavok sa zameriava na obľúbenú postavu záletníka Jana Ptáčka a vašou úlohou je v koži starého dobrého Jindřicha asistovať mu pri jeho novom ľúbostnom dobrodružstve. Mladému Ptáčkovi totiž padla do oka krásna Karolína, dcéra miestneho mäsiara a keďže jej chce dvoriť ako správny džentlmen, potrebuje, aby mu niekto robil garde. Na papieri to znie zaujímavo nie? Autori si však zarobili na pomerne veľký problém prakticky ihneď po vydaní, keď vlastnou nepozornosťou vypustili do sveta nehotový produkt.

Kingdom Come: Deliverance bol v čase vydania pomerne problémovým titulom a nepomáhal mu ani nešťastný save systém, ktorý vám umožňoval nenávratne stratiť i niekoľkohodinový postup kvôli technickým ťažkostiam. Hra to však, našťastie, dokázala kompenzovať svojimi silnými stránkami a celkovo sa dokážem vžiť do kože vývojárov, ktorých tlačil čas a niektoré aspekty si pri tak masívnom titule nedokázali postrážiť. Lenže trochu iná vec je vydať po mesiacoch príprav menšie DLC v takom stave, že je v ňom zablokovaná pomerne zásadná časť jeho obsahu. Kým nad niektorými bugmi dokážem mávnuť rukou, či ich zobrať na milosť s prižmúrením oboch očí, v podobnom prípade mi neostáva nič iné, iba neveriacky krútiť hlavou.

Z pohľadu dĺžky pritom skutočne nejde o zanedbateľný úsek, aj keď avizovaných 10-15 hodín sa tak či tak nekoná. Po odstránení tohto problému vám DLC zaberie pokojne aj nad päť hodín, čo zase nie je úplne málo, ale to nič nemení na tom, že hlavnú dejovú líniu môžete i tak bez problémov prebehnúť za hodinu a pol. K tomu si môžete prirátať aj ďalšiu polhodinu hrania kociek, ktorá je však nepovinnou aktivitou, pričom toto sa dá aplikovať aj pôvodne chýbajúci obsah. Ten totiž súvisí s tým hlavným iba okrajovo a pokiaľ chcete, môžete sa mu venovať aj dodatočne. Alebo ho vôbec nemusíte plniť, čo bola nakoniec v dobe vydania i jediná možnosť.

Je pravdou, že zo scenáristického hľadiska nového rozšírenie obstojí a nechýba mu príjemná dávka odľahčenia, ktorá sa k postave Jana Ptáčka hodí. Úsmev na tvári dokáže vyčariť aj záverečná pasáž samotného dvorenia a pochváliť sa dá i fakt, že sa môžete dostať do cieľa viacerými spôsobmi. Scenáristicky vydarený je nakoniec aj nový quest situovaný do Ledečka, v ktorom budete pomáhať miestnemu šarlatánovi podvádzať dedinčanov. Akurát že zábavnosť niektorých jeho podúloh je minimálne diskutabilná a chvíľami som mal až pocit, že celá úloha je miestami úmyselne koncipovaná tak, aby zabrala hráčovi čo najviac času. To z môjho pohľadu podporuje aj fakt, že je vyložene naviazaná na splnenie dvojice vedľajších questov z pôvodnej hry, no i napriek všetkému som mal po dohraní DLC v kompletnom stave výrazne lepšie dojmy ako na prvýkrát.

The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon teda prináša v konečnom dôsledku pomerne príjemný zážitok a pre zarytých fanúšikov českého hitu roku 2018 má určite zmysel. No je pravdou, že tentokrát chýba niečo, ako mal From Ashes, ktorý priniesol aspoň vcelku zaujímavú mechaniku výstavby vlastnej obce. Tu sa naopak nedočkáte žiadneho rozšírenia pôvodnej hrateľnosti, prítomná je iba jedna nová lokalita v podobe maličkej a nie veľmi atraktívnej skrýše banditov a to je tak všetko. Pravidelný turnaj v Ratajoch a prepracovanie kociek sa logicky nedajú počítať k vylepšeniam, nakoľko tieto zmeny sa týkajú všetkých hráčov bez rozdielu.

Oceňujem však aspoň snahu tvorcov o trochu odlišný prístup k samotným hráčom a ak odhliadnem od vyššie spomínaného faux pas, ktoré DLC po vydaní takmer pochovalo, nemám dôvod na výraznejšiu kritiku. Dá sa to aj lepšie, pretože výsledok mi tu a tam zrážali niektoré dizajnérske rozhodnutia, či kuriózne technické problémy (kuriózne aj z toho pohľadu, že niektoré sa podľa všetkého diali iba mne a nikomu ďalšiemu), ale obecne platí, že The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon je o niečo zábavnejším prídavkom, ako bol pred troma mesiacmi From Ashes. Snáď sa stúpajúca kvalita prejaví aj v treťom rozšírení s názvom Band of Bastards. Ja budem len rád.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

 

Kingdom Come: Deliverance – The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon - Márna lásky snaha
The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon vnáša do pôvodnej hry relatívne sympatické dobrodružstvo plné humoru, aj to napriek tomu, že skutočných noviniek je tu ako šafránu.
Pozitíva
  • Slušne napísaný scenár
  • Odľahčenejší tón, ktorý sa k postave Jana Ptáčka hodí
  • Viaceré možnosti postupu
Negatíva
  • Kratší rozsah hlavného questu
  • Neprináša vôbec nič nové
  • Technické problémy a dizajnové nedostatky
65%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (1 Hlas)
64%

Komentuj!