Register

A password will be e-mailed to you.

Herný headset patrí medzi štandardnú výbavu väčšiny hráčov. Máte svoj pokoj, nerušia vás okolité zvuky a pokiaľ máte čo i len trochu kvalitnejší headset, vychutnáte si audio z hry omnoho lepšie. Väčšina kvalitnejších headsetov atakuje svojou cenou hranicu 100€, čo už nemusí byť pre každého. Nemecká spoločnosť Speedlink má v ponuke headset, ktorý si však môžete zakúpiť za menej peňazí. Poďme sa naň spoločne pozrieť aby sme zistili, či stojí za vašu pozornosť a úspory.

Hneď v úvode by som chcel dať na vedomie, že nejde o žiaden krátkodobý test na základe skúseností z niekoľkých dní. Tento headset som mohol vďaka ProGamingShopu testovať zhruba tri mesiace, čo je dostatočná doba na preukázanie nedostatkov, ktoré si človek nemusí všimnúť ihneď. A nebudem vás napínať, pretože headset Speedlink Maxter ma milo prekvapil.

Balenie

Samotné balenie produktu nie je ničím výnimočné. Máme tu klasický kartónový obal s potlačou, na ktorom nájdete obrázok produktu a potrebné technické parametre. Vo vnútri nájdete už samotný headset, no žiadne prekvapenie vo vnútri hľadať nemusíte, pretože ho tam ani nenájdete.

Technické parametre

Priemer meničov: 50 mm
Frekvenčný rozsah slúchadiel: 20 – 20000 Hz
Impedancia slúchadiel: 32 Ohmov
Odstup šumu od signálu: 110dB ± 3dB pri 1kHz
Výstupný výkon: max. 20 mW
Frekvenčný rozsah mikrofónu: 100 – 10000 Hz
Citlivosť: -38dB ± 3dB pri 1kHz
Impedancia mikrofónu: 2,2 kOhmu
Smerovanie mikrofónu: viacsmerové
Dĺžka kábla: 3 metre
Hmotnosť: 485 g (vrátane kábla)
Pripojenie: USB-A konektor

Headset v praxi

Na dobrom hernom headsete sú dôležité najmä parametre ako komfort počas nosenia aj po dlhšej dobe a kvalitná zvuková reprodukcia. Ako prvé si posvieťme na používateľský komfort, ktorý mnoho ľudí podceňuje. Určite poznáte prípady, kedy si niekto zakúpi niečo iba na základe toho, že sa mu to páči. Následná prax však ukáže, že výzor nie je všetko.

V prípade headsetu Speedlink Maxter som však za približne tri mesiace mohol skonštatovať, že výrobca myslel pri dizajnovaní tohto produktu ako na komfort, tak i na výzor. Je pravdou, že na trhu sú i krajšie headsety, no pochybuje, že by Maxter svojim vzhľadom mohol niekoho uraziť. Nenájdete na ňom žiadne módne výstrelky, no aby sa predišlo nude, dizajnéri Speedlinku pridali výrazné (no nie priveľmi sýte) červené prvky na vonkajšiu stranu mušlí a i boky a dolnú stranu hlavového mosta. Nápis je i na vrchnej strane hlavového mosta, no ten sa neodlišuje farbou, ale iba povrchovou úpravou. Vôbec to však neprekáža, pretože na vrchnú časť i tak pozeráte iba minimálne. Červenú farbu nájdete i na konci mikrofónu, no tu už mám výhradu, pretože tento prvok ma svojim prevedením neočaril. Červený prúžok totiž pôsobí na pohľad lacným dojmom, i keď z kvalitatívneho hľadiska nemám výhrady, keďže ani po intenzívnom používaní nedošlo k žiadnym náznakom opotrebovania. Našťastie sa situácia zlepší akonáhle pripojíte headset do USB portu, kedy sa v mikrofóne rozsvieti LED dióda. Vtedy je vizuálny dojem omnoho lepší. Je trochu škoda, že mikrofón nie je odpojiteľný, no keďže ide o herný headset, je to v poriadku.

Mušle z vonkajšej strany ponúkajú farebné podsvietenie, ktoré však nie je prehnane svetlé, takže nebudete vo večerných hodinách ožarovať celú izbu. Máte na výber buď z červenú, zelenú, alebo modrú farbu, no nezabudlo sa ani na plynulo sa meniace podsvietenie, či možnosť úplného vypnutia. Z vnútornej strany sú mušle taktiež odlíšené červenou farbou, ktorá je navyše prešitá vzorom pripomínajúcim logo na vonkajšej strane mušlí.

To by sme mali dizajnové prvky, ktoré sú jasné a zreteľné na prvý pohľad. Ako som však už spomínal, headset sa môže pochváliť aj dobrým komfortom, takže som ani po 4 – 5 hodinách nemal pocit, že by mi headset na hlave prekážal. Hlavový most je príjemne vypolstrovaný, má dostatočne veľkú vôľu, a tak bude Maxter vhodný aj pre hráčov, ktorí majú väčšie hlavy. Opomenúť nemožno ani fakt, že v teplejších dňoch sa môžete pod mušľami potiť, keďže sú z koženky, ale to nie je zápor, to je jednoducho skutočnosť, ktorú so sebou tento materiál prináša.

Zostáva sa pozrieť na tú najdôležitejšiu oblasť – zvuk. A ten bol na moje prekvapenie naozaj veľmi slušný. Zvukovo je na tom Speedlink Maxter dobre a pokiaľ nie ste ozajstný audiofil, ktorý si hudbu vychutnáva z hi-res audio súborov, nemal by vás tento produkt sklamať. Zvuk jemne preferuje basovú zložku, no to bude pre mnohých z vás dozaista plus. Ja osobne mám rád, ak je audio v slúchadlách, reproduktoroch a podobne nastavený na vyvážený prednes bez preferencie tej, či onej zvukovej zložky, no headset Maxter sa mi napriek tomu v oblasti zvuku páčil. Či už išlo o hry, filmy, seriály, alebo rôzne hudobné žánre, Maxter sa nestratil ani pri jednom. Prítomný je i 7.1 zvuk, no, samozrejme, ide o virtuálnu simuláciu. Tá však funguje dobre a pri hrách sa vám môže hodiť na presnú lokalizáciu nepriateľov.

Okrem toho sa headset už na obale chváli takzvaným vibračným efektom, ktorý pri basoch vytvára v mušliach akúsi rezonáciu pripomínajúcu vibrovanie. Netreba čakať, že by tento prvok triasol slúchadlami a aj vašou hlavou, je tu skôr pre podporenie basov a je naozaj decentný. Nie je však problém vibračnú funkciu vypnúť za pomoci tlačidla na ovládači, ktorý sa nachádza na kábli.

Nejaký si ťažký

Keď už som pri tom kábli a ovládacom prvku na ňom umiestnenom, tak musím spomenúť váhu, ktorá je pomerne veľká. Kábel je robustný, opletaný textíliou a má dĺžku tri metre. Za tie zhruba tri mesiace som nepostrehol žiadne páranie textílie, takže v tomto prípade môžem vyhotovenie pochváliť. Na druhej strane, je nutné mať na hernom headsete určenom pre PC až tak dlhý kábel? Osobne si to nemyslím, ibaže by ste sa chceli natiahnuť na pohovku. Ideálne však je mať položený kábel niekde na stole, prípadne na kolenách, pretože vás potom môže svojou váhou obťažovať. Trochu mi chýbal i štipec na ovládacom prvku, aby som si ho upevnil napríklad k tričku. Inak je ovládač podarený a nájdete na ňom všetko potrebné.

Príjemné prekvapenie

Musím priznať, že herný headset Speedlink Maxter bol pre mňa príjemným prekvapením. Ponúka kvalitný zvukový prednes, poctivé spracovanie a ani po dlhšom a intenzívnom používaní nejaví známky opotrebovania. Navyše ho viete zohnať za veľmi prijateľnú cenu. Možno značka Speedlink u nás zatiaľ nemá také meno ako konkurencia, tento produkt si môžete zadovážiť bez obáv. Dozaista vám poslúži viac než dobre.

Produkt na testovanie poskytla spoločnosť

Speedlink Maxter 7.1 USB headset - Dobrá cena, dobrý výkon?
Hoci spoločnosť Speedlink nepatrí medzi tak zvučné mená, ako napríklad Logitech, Creative, Razer a mnoho ďalších, ich headset Maxter sa rozhodne za svoju existenciu hanbiť nemusí. Prináša dobrý zvuk, komfort a k tomu aj cenu, ktorá nezruinuje peňaženku.
Pozitíva
  • Pohodlné aj po dlhšej dobe nosenia
  • Kvalitný a dobre vyvážený zvuk (s jemnou preferenciou basovej zložky)
  • Pomer cena/výkon
Negatíva
  • Kábel aj s ovládacím prvkom je dosť ťažký
  • Priehľadné ukončenie mikrofónu vyzerá na pohľad lacno (vo vypnutom stave)
4.5Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (4 Hlasy)

Komentuj!

O autorovi

Prvé skúsenosti s hrami Martin zaznamenal v podobe napodobeniny NESu, ktorá niesla meno "Mortal Kombat III", ku ktorej bol pribalený cartridge žltej farby s 999 hrami. Medzi nimi sa nachádzali klasiky ako Mario, Duck Hunt, Double Dragon a pod. Neskôr zakotvil pri PC a PlayStatione, ktorého fanúšikom je dodnes. Herná scéna Martina baví aj v súčasnosti, novinky sleduje dennodenne a okrem hier sa venuje fotografovaniu. Od septembra 2016 pôsobí na pozícii šéfredaktora somhrac.sk.

Súvisiace príspevky