Register

A password will be e-mailed to you.

Super Street: The Game, novinka na trhu, obsahujúca automobilové preteky, útočí na najnižšie pudy hráčov a namiesto simulácie reality odnáša hráča do vôd arkádovej zábavy. Bohužiaľ, tak nečiní ideálne a s viacerými zbytočnými chybami. 

Recenzovaná verzia: PlayStation 4

Úvodom tejto recenzie by som rád spomenul, že som bol nútený ju prepisovať tesne pred vydaním. Nie však kvôli tlaku finančných skupín, ale kvôli patchu, ktorý zo Super Street: The Game odstránil najzávažnejšie bugy a výrazne vylepšil samotnú hrateľnosť. Chvalabohu. Bez neho by táto recenzia totiž končila ešte nelichotivejším číslom. Poďme však pekne po poriadku.

Super Street: The Game sa na nič nehrá už od úvodných scén. Najskôr si vyskúšate arkádové správanie a ovládanie vozidla v krátkom tutoriáli, aby ste si v menu vzápätí vybrali jeden z ponúkaných vozov, s ktorým započnete kariéru. Všetky vozidlá sú vizuálne aj fyzicky nelicencované napodobeniny (nájdete tam nenápadný Golf či Civic) a vašou úlohou v kariérnom móde je zarobiť si jazdeckými schopnosťami dostatok financií na to, aby vaše auto vyzeralo o nečo lepšie a súčasne i jazdilo na urovni.

Zvyknúť si na arkádový model ovládania hry a správania vozidla dá trochu zabrať predovšetkým pravidelným pretekárom. Brzdenie aj zatáčanie auta pôsobia mimoriadne nemotorne a o akejkoľvek manipulácii treba rozmýšľať podstatne skôr a podstatne abstraktnejšie. Samotné auto navyše príšerne dlho brzdí a núti vás používať ručnú brzdu, pričom jeho pretáčavosť pôsobí ako náhodný jav. Okolité prekážky na trati sú pritom niekedy až nepredvídateľné, a tak síce dokážete v rýchlosti zostreliť stĺp semaforu, ale stĺp vedenia elektriny už nie, čo má za následok okamžité zlikvidovanie auta v efektnom spomalenom zábere. A keďže sa jednotlivé trate tvária skôr ako okruhy v rámci otvoreného sveta, natrafíte aj na rôzne výčnelky budov, či reklamné pútače, ktoré budete časom nenávidieť. 

Samotné pretekanie je však i napriek tomu akou-takou zábavou hlavne vďaka interaktívnemu prostrediu, obstojnému fyzikálnemu modelu okolia aj vozidla a nevraživosti vašich súperov, ktorí sú dotieraví a nepredvídateľní. Pri trati bývajú rozmiestnené už spomínane stĺpiky, výbušné sudy, či rozbíjateľné stoly a stoličky. Všetko naokolo lieta, vrátane áut, pokiaľ do nich narazíte v plnej rýchlosti. Škoda, že za akrobatické kúsky vo vzduchu nie sú dostupné žiadne bonusy, Super Street: The Game si ich priam pýta. Celkovo je z mnohých detailov cítiť inšpiráciu staršími dielmi Need for Speed.

V Career móde je k dispozícii 12 úrovní, ktoré zakaždým ukrývajú päť pretekov odlišných kategórií. Potešia variabilné typy pretekov – štandardom je Time Trial a Race, ale nájdete tu aj mód zbierania rôzne umiestnených checkpointov na otvorenej mape či Survival mód vyraďovania posledného pretekára každých x sekúnd. Jednotlivé módy sa síce opakujú, ale nie všetky hráte výhradne so svojím vozidlom, a tak si občas vyskúšate aj poriadne vylepšené mašiny už v samotných začiatkoch hry. Čo je do istej miery menšie plus.

Celkovo až päť rôznych prostredí ponúka niekoľko desiatok alternácií rôznych tratí, ktoré sú následne využité v rozličných módoch. Ide o akési oklieštené open-world mapy s preddefinovanou traťou, ktoré nevyzerajú vyložene zle. Tak či tak si myslím, že väčšia variabilita prostredí by určite nebola na škodu. Skôr naopak.

Inteligencia protivníkov je nastavená prudko deštruktívne. Súper sa vás snaží v prvom rade odstrčiť alebo zničiť, a až potom predbehnúť. Vyhrávať však nie je jednoduché, aj keď občas súper skončí na stĺpe, a to aj bez vášho pričinenia. Náročné prostredie spojené s deštrukciou vlastného vozidla, ktoré sa časom stáva takmer neovládateľným, totiž zaručuju, že pre víťazstvo si budete musieť prísť do konkrétnych pretekov rovno viackrát.

Za víťazstvá ste odmeňovaní formou dvoch mien – za jednu nakupuje nové diely pre vozidlo, druhá vám zase odomyká vyššie a náročnejšie skupiny levelov (s vyššími odmenami, samozrejme). Ďalším bonusom, ktorý získavate za jazdenie, sú akési kartičky (postavy), ktoré vám pomáhajú s úpravami auta. Trpko úsmevné je, že zakaždým ide o polonahé ženy.

To, na čom stojí dlhodobá zábava v Super Street: The Game, je mimo iné aj detailný tuning vášho auta. Nech si už na samom začiatku zvolíte ktorékoľvek vozidlo, vo výsledku máte jazdiť na nablýskanej a poriadne výkonnom vozidle. Má to však minimálne jeden vcelku zásadný háčik.

S výnimkou súčiastok motora totiž neexistujú žiadne výkonnostné úrovne jednotlivých dielov. A tak si môžete pokojne kúpiť športový výfuk za 250 $, ktorý vám zdvihne parametre rovnako ako ten, ktorý stojí napríklad 450 $. Rozdiely medzi jednotlivými súčiastkami sú vlastne iba vo farbe a značke a hoci chápem, že za kvalitnejšiu značku sa jednoducho platí, tu je to všetko, len nie motivujúce.

Celú situáciu okolo tuningu, našťastie, zachraňuje aspoň rozmanitosť dostupných častí na výmenu – od radiacej páky v interiéri cez prídavné budíky, bočné spätné zrkadlá, kapotu až po predný či zadný spojler. Všetko môžete nielen vymeniť, ale aj nafarbiť, ako len chcete, takže aspoň niečo. V tomto smere ide hra naozaj do hĺbky a to je len dobre.

Graficky je hra inak pomerne príťažlivá a hýriaca mnohými farbami, no rozhodne by mohla ponúknuť o niečo viac detailov. Nepoteší ani fakt, že pokiaľ sa vďaka spomínanému fyzikálnemu modelu rozpúta chaos na obrazovke, v kombinácii s prehnaným rozmazaním to dokáže byť až nepríjemné na oči. Autá lietajú kade tade, detailne sa rozpadajú, tak ako aj celé okolie. Ani technická stránka nie je úplne vyladená a kým napríklad tuningové menu mierne laguje, iné časti hry zase vôbec.

Nechápte ma zle, Super Street: The Game nie je až tak nevydarená záležitosť, ako sa môže javiť z niektorých mojich vyjadrení. Jej prvotná verzia však bola natoľko nevyladená, respektíve nehotová, až to vo mne zanechalo silne negatívne pocity. Jednotlivým typom pretekov sa však nedá odopierať určitá zábavnosť a svojim spôsobm poteší aj možnosť vytuniť si starý vrak a zmeniť ho na moderné superrýchle vozidlo.

Rád by som každopádne veril tomu, že najbližšie updaty vyriešia mnohé pálčivé problémy a možno i pridajú čosi navyše. Teoreticky je to možné, údajne má ísť o komunitný projekt, pričom autori chcú maximálnym možným spôsobom reagovať na odozvu od fanúšikov. Zatiaľ si však Super Street: The Game rozhodne nezaslúži priaznivejšie hodnotenie a to či už kvôli spomínaným problémom, alebo kvôli prehnanej cene.

Hru na recenziu poskytla spoločnosť

Super Street: The Game - Automobilová skoro katastrofa?
Super Street: The Game nie je vyložene zlou hrou, avšak rozhodne by potrebovala dlhší čas vo vývoji. Istá zábavnosť sa jej nedá uprieť, no čo z toho, keď je citeľne nedokončená. Ak ju však autori budú naďalej vylepšovať, v budúcnosti môže ponúknuť oveľa kvalitnejší zážitok.
Pozitíva
  • Detailné úpravy áut
  • Splitscreen zápolenie
  • Arkádovému pretekaniu sa nedá uprieť istá zábavnosť
Negatíva
  • Nedokončenosť hry a jej privysoká cena
  • Nedostatočná variabilita obsahu
  • Pri tuningu absentujú výkonnostné parametre jednotlivých dielov
40%Celkové hodnotenie
Hodnotenie čitateľov: (1 Hlas)
35%

Komentuj!