Register

A password will be e-mailed to you.

Čo má spoločné hororová séria Resident Evil a akčná adventúra menom Dino Crisis? Pokiaľ sa aspoň trošku orientujete vo videohernom priemysle tak viete, že obe série malo na starosti japonské štúdio Capcom. To v minulosti vytvorilo už niekoľko remasterov zo série Resident Evil, pričom autori momentálne aktívne pracujú na remaku kultového druhého dielu, ktorý sa zatiaľ javí veľmi sľubne. Nedávno však jeden z producentov v rozhovore naznačil to, že by sa aj séria Dino Crisis snáď mohla dočkať vlastného remaku. 

Dino Crisis si moderná generácia hráčov s najväčšou pravdepodobnosťou nepamätá a najmä preto si túto nekonvenčnú značku v krátkosti pripomenieme. Prvé diel Dino Crisis bol akčnou adventúrou, ktorá hráčov nútila zbierať predmety, riešiť niekedy jednoduché, inokedy náročnejšie logické hádanky, no a v neposlednom rade bojovať s rôznorodými vražednými dinosaurami. Režisér Shinji Mikami vybudoval so statickou kamerou perfektnú atmosféru a z niektorých momentov hráčom dodnes naskakuje husia koža. Stačí si spomenúť na mohutný rev T-Rexa a následný útek pred týmto mäsožravým gigantom.

Dino Crisis 2 by sme mohli prirovnať k filmovému počinu Jamesa Camerona Aliens. Zatiaľ, čo kultová snímka Ridleyho Scotta vsádzala všetko na hutnú atmosféru, tak Cameron sa omnoho viac orientoval na trikovú stránku filmu a efektné akčné scény. Rovnako je to aj s pokračovaním Dino Crisis, keďže takmer všetky adventúrne prvky boli potlačené do úzadia. Namiesto toho vám autori dali do rúk enormné množstvo zbraní, boli ste vybavení takpovediac nekonečným množstvom munície a s každým predátorom ste sa veľmi rýchlo vysporiadali. Arkádová hrateľnosť však hráčov zaujala a titul sa tešil veľkému úspechu.

Zvyšné dva diely série sa, bohužiaľ, stali prepadákmi, nakoľko v nich Capcom až príliš experimentoval. Na plnohodnotné užitie si Dino Stalker ste potrebovali Light Gun Shooter, ktorý dovtedy využívali najmä hracie automaty v herniach. Na konzoli PlayStation 2 sa však tento doplnok nikdy netešil veľkému úspechu a podľa recenzentov bol titul skôr priemernej kvality a hoci sa tretí diel vrátil ku koreňom série, tak futuristickejšie zasadenie, či ešte väčšie sústredenie sa na akciu nesadlo každému.

Preto sa v súčasnosti môžeme domnievať, že pokiaľ dôjde k prerábkam Dino Crisis, tak sa ho dočkajú len prvé dva diely. Tsuyoshi Kandy sa vyjadril, že síce momentálne pracujú na už spomínanom Resident Evil 2, no v budúcnosti by radi priblížili svoje legendy aj mladším hráčom. Uvedomujú si totiž, že vytvorili nejeden kultový počin a preto ich určite láka možnosť spracovať staršie tituly nanovo. Koniec koncov, k moderným hráčom by museli pristupovať trošku inak, keďže statická kamera by už dnes určite nefungovala, pričom aj súboje s dinosaurami by museli byť prispôsobené súčasným štandardom. Rozhodne by Capcom pred sebou nemal ľahkú úlohu, avšak aspoň je tu nádej, že značka Dino Crisis v budúcnosti vstane z popola.

Komentuj!