Register

A password will be e-mailed to you.

PlayStation 2 je konzolou šiestej generácie, ktorá bola na trh uvedená v roku 2000. Okamžite začala trhať rôzne rekordy, stala sa totiž najrýchlejšie a zároveň najviac predávanou konzolou všetkých čias. Do roku 2012 sa predalo viac ako stopäťdesiat miliónov kusov, pričom na túto platformu vyšlo cez dvetisíc originálnych titulov. Spoločnosť Sony síce už dávnejšie ukončila jej predaj, no najnovšie prehlásila, že už nehodlá podporovať ďalšie opravy tohto herného veterána. 

Pri tejto nie príliš veselej príležitosti si môžeme PlayStation 2 krátko pripomenúť. Napríklad by sa zišlo povedať, že vďaka druhej hernej konzole od Sony definitívne zanikol ambiciózny projekt štúdia Sega, Dreamcast. Ten sa síce spočiatku tešil obrovským finančným zárobkom, ktoré sa pohybovali okolo stovky miliónov, no Sony si jednoducho zaistilo záplavu titulov, ktoré Dreamcast poslali k vode iba po osemnástich mesiacoch od uvedenia na trh. PlayStation 2 vyhrával nad neskôr vydanými konkurenčnými konzolami, ktorými boli prvý Xbox a GameCube, i v tom, že ako jediný umožňoval bez akéhokoľvek ďalšieho hardvéru prehrávať DVD disky. To mu zaistilo ešte gigantickejšie predaje, pretože mnohí používatelia v tej dobe skôr pozerali filmy než hrali videohry.

Viac ako dvetisíc herných počinov je skutočne úctyhodné číslo. Mnohé kultové počiny boli neskôr remasterované pre PlayStation 3, či neskôr aj PlayStation 4. Stačí spomenúť legendárny akčný survival horor Resident Evil 4, ktorý si aj dnes v HD konverzii môžete zakúpiť pre súčasnú generáciu konzol alebo Grand Theft Auto: San Andreas, ktoré je dodnes mnohými považované za najlepší diel série z dielne štúdia Rockstar Games.

Nesmieme však zabúdať ani na famózne JRPG Final Fantasy X, jednu z najťažších first person akcií svojej doby Medal of Honor: Frontline, brutálny, no zároveň satirický simulátor školského života Bully. Alebo i špionážnu akciu Metal Gear Solid 3: Snake Eater, či humornú sériu Jak and Daxter. Takto by sme mohli pokračovať naozaj veľmi dlho, pričom jedným z posledných titulov pre PlayStation 2 bola FIFA 14. Tá je zároveň jedinou hrou vychádzajúcou pre tri generácie konzol, pretože bola dostupná pre vnuka i pravnuka tejto dlhoročnej legendy.

Opravovaniu starých konzol sa venovalo niekoľko spoločností, pričom by sme mohli spomenúť napríklad PlayStation Clinic. Opravy mohli prebehnúť prostredníctvom online objednania, či osobného prinesenia vášho veterána priamo do konkrétnej firmy. Sony sa však už aj, pravdepodobne, kvôli nedostatku, či neochote vyrábať staré súčiastky, rozhodlo, že PlayStation 2 nebude ďalej opravovať a teda ruší akúkoľvek zákaznícku podporu.

To platí už od 7. septembra 2018, nakoľko v tento dátum vám už PlayStation Clinic s pokazenou konzolou nijako nepomôže. Rozhodne je však úctyhodné, že PlayStation 2 mal takúto podporu po dobu neuveriteľných osemnásť rokov. Záverom ešte môžeme dodať, že pokiaľ máte svoje obľúbené tituly, ktoré ste v minulosti, prípadne aj súčasnosti, hrávali na PlayStation 2, môžete sa o ne určite podeliť. Vítané sú i nejaké extravagantné, či nostalgické zážitky s titulmi alebo aj konzolou.

Komentuj!