Register

A password will be e-mailed to you.

Ďalší mesiac tohto roka ubehol ako voda a my vás tak opäť môžeme privítať pri našej pravidelnej mesačnej rubrike nazvanej Hity mesiaca. Ako už iste tušíte, tentoraz sa pozrieme na júl 2018. Stále platí, že pokračujeme v inovovanom formáte a preto slabšie hodnotené záležitosti úplne vynechávame a pozrieme sa len na tie najlepšie hodnotené hry, ktoré nám ponúkol predošlý mesiac. Pokiaľ teda hľadáte tipy na nejaké kvalitné tituly, ktoré by vám pomohli spríjemniť si pretrvávajúce herné sucho, náš sumár môže byť pre vás užitočný. 

Prvá polovica letných prázdnin je za nami a hoci júl patrí k najslabším videoherným mesiacom, našlo sa zopár zaujímavých titulov, ktoré stoja za pozornosť. Opäť musíme na úvod upozorniť, že rebríček hier nie je tvorený našou redakciou ale priemernými hodnoteniami hráčov, no najmä kritikov z celého sveta. Tieto informácie pritom čerpáme z portálu metacritic.com, ktorý zbiera celosvetové hodnotenia a následne ich priemeruje. Týmito informáciami sa však úplne presne neriadime, pretože sme sa rozhodli z každomesačného sumára vynechať všetky menšie rozšírenia, inovované verzie už vydaných hier, či tituly, ktoré svoju premiéru už zažili a v daný mesiac vyšli na inej platforme. Samozrejme za predpokladu, že sa nerozhodneme učiniť výnimku.

1. Octopath Traveler (Switch)

Pokiaľ by Octopath Traveler vyšiel ešte v roku 1987,  jednalo by sa o vážnu konkurenciu vtedy začínajúcej série Final Fantasy. To sa však nestalo a hoci táto Switch exkluzivita vyšla takmer tridsaťjeden rokov potom, čo debutovala spomínaná séria vtedy krachujúceho štúdia Square, tak hrateľnosťou sa jedná v podstate o identickú záležitosť. Tento titul je jednoznačne určený fanúšikom svojských JRPG počinov, čiže sa môžete tešiť na rozsiahle RPG elementy, ťahové súbojové sekvencie s bohatým stromom možností, rozmanité prostredia hodné prieskumu, ako i množstvo netradičných charakterov. Menšia kritika padá na všednosť jednotlivých príbehov, ktorých je v hre hneď osem, avšak len pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že hráči i recenzenti sa podobne vyjadrovali aj o príbehovom pozadí úplne prvého Final Fantasy. Octopath Traveler si za svoje dobrodružné cesty vyslúžil metascore o hodnote 87%.

2. The Banner Saga 3 (PC, PlayStation 4, Xbox One, Switch)

Banner Saga po prvýkrát vtiahla hráčov do svojho sveta ešte v roku 2014. Aj napriek tomu, že tento videoherný počin disponoval istými nedostatkami, mnohé z nich zostali v tieni nemalých kvalít titulu. Niektorí hráči sa rozplývali nad krásnym kresleným vizuálnym spracovaním, ktoré akoby z oka vypadlo klasickým Disney rozprávkam, ťahové boje plné inovácii, ktoré ocenili najmä skutoční znalci takéhoto bojové systému, no i zaujímavý príbeh. S rovnakými postavami, udalosťami i svetom pracovalo aj pokračovanie, no a minulý mesiac sa do digitálnej distribúcie dostalo aj finále celej trilógie. To ide v šľapajach svojich predchodcov, no zároveň podľa recenzentov prináša viac ako uspokojivé zakončenie trilógie, za čo je aj patrične chválené. Výsledné metascore o hodnote 83% hovorí samo za seba.

3. The Lion’s Song (PC, iPhone/iPad, Switch)

Cesta epizodického príbehového titulu s názvom The Lion’s Song započala ešte v roku 2016, kedy bola vydaná prvá epizóda, ktorú si dodnes môžete zadarmo zahrať prostredníctvom platformy Steam. Podľa recenzii je hra zaujímavá najmä príbehom, postavami, no i zasadením, keďže sa odohráva vo Viedni po skočení prvej svetovej vojny. Zároveň veľmi zaujímavo pracuje s prostredím a neľahkou dobou i s výnimočnými postavami, ktorými sú napríklad matematička či spisovateľka. Každý jeden charakter má svoje problémy, ktoré postupom času odhaľujete, čím sa im doslova dostávate pod kožu a týmto aspektom The Lion’s Song zaujal najviac, pretože hrateľnosťou sa jedná o triviálnu adventúru. I napriek tomu si tento nezávislý počin vyslúžil metascore 80%.

4. The Persistence VR (PlayStation 4)

Ešte pred pár rokmi bola VR technológia predstavovaná ako budúcnosť hrania, avšak v súčasnosti na ňu stále nevychádza príliš veľké množstvo titulov. Mnohé počiny kvôli svojej všednej, či príliš jednoduchej hrateľnosti proste zapadnú, no raz za čas sa stane, že vyjde skutočný klenot medzi VR a presne tým je The Persistence. Tento titul pripomína mix dvoch legendárnych titulov, konkrétne Bioshock a Dead Space, čiže sa jedná o sci-fi survival horor s rýchlou akciou, no i pasážami, v ktorých bude kradmý postup vaším najlepším priateľom. Recenzenti ospevujú The Persistence za unikátnu atmosféru, množstvo dobrých nápadov i zábavnú hrateľnosť. Zároveň dodávajú, že by mal titul vyskúšať každý, kto vlastní PlayStation VR a má odvahu na poriadne napínavú miestami desivú záležitosť. Unikátny VR zážitok si tak vyslúžil metascore 80%.

5. MOTHERGUNSHIP (PC, PlayStation 4, Xbox One)

MOTHERGUNSHIP je duchovný nástupca Tower of Guns, ktorý mali na starosti českí autori zo štúdia Grip Digital v spolupráci s Terrible Posture Game. V tomto prípade môžete zabudnúť na akékoľvek zdĺhavé dialógy, či dramatické príbehové zvraty. Ide totiž výhradne o nekonečnú záplavu munície a rozdrvených nepriateľov. Hra má momentálne niekoľko markantných problémov, na ktoré sa sťažuje väčšina hráčov, no hrateľnosť je vysoko návyková a zábavná zároveň. Isté kvality hry potvrdzuje aj naša recenzia, ktorá sa však nezaobišla bez niekoľkých výhrad. Aj napriek zjavným neduhom si však počin českých vývojárov vyslúžil metascore 79%.

To by už však bolo z tohtomesačného sumára všetko. Pokiaľ vám v rebríčku nejaký titul chýba, prípadne nesúhlasíte s výsledným umiestnením, nebojte sa podeliť o svoje názory, či postrehy prostredníctvom komentárovej sekcie.

Komentuj!