Register

A password will be e-mailed to you.

Presne 30. mája 2018 sa uskutočnil v Royal Albert Hall v Londýne prvý jedinečný koncert, zameraný na tituly vydané počas celej éry konzol PlayStation. Tento unikátny zážitok sa konal pod taktovkou Kráľovského filharmonického orchestru, ktorý bol založený v roku 1946 a takmer 70 rokov obohacuje nielen herné, ale aj televízne a filmové soundtracky. A my si teraz trochu priblížime jeho atmosféru.

Celým večerom divákov sprevádzala Jessica Curry, skladateľka hudby známych hier ako Dear Esther, či Everybody´s Gone to the Rapture, za ktoré bola ocenená organizáciou BAFTA. Počas striedaní jednotlivých skladieb sme sa dočkali i čítaní aktuálnych tweetov obecenstva. Jeden z nich dokonca sľuboval, že dotyčná osoba požiada svoju partnerku o ruku, ak na samom konci zahrajú Uncharted. Ako to nakoniec dopadlo, si  však povieme až neskôr.

Usporiadateľ podujatia, Jim Fowler, je hudobný tvorca, ktorý stál za hrami ako Wonderbook, Little Big Planet a svojim umením prispel aj do Bloodborne. Celý večer bol rozdelený na dve časti. Prvá sa týkala hier uvedených na konzolách PlayStation, PlayStation 2 a PlayStation Portable. Po prestávke sme boli pre zmenu svedkami skladieb z PlayStation 3 a PlayStation 4. Každú zmenu generácie orchester oznámil krátkou znelkou po zapnutí konzoly, čo bolo vcelku milým detailom. Sála bola pomerne výrazne zaplnená a v hľadisku sa dokonca nachádzali aj samotní skladatelia, ktorí sme mohli nájsť vo VIP sekcii úplne hore.

Asi najväčším prekvapením večera pre mňa bolo symfonické poňatie Crasha Bandicoota. Orchester nám predviedol mix tých najikonickejších skladieb z troch hier a napríklad znelka z hlavného menu titulu Crash Bandicoot: Warped bola predvedená naozaj geniálne. Jediné, čo zamrzelo, že to celé netrvalo dlhšie. Ďalší na rade bol Warhawk, ktorý som, priznám sa, nehrala a preto to šlo mimo mňa, ale znelo to dostatočne epicky. Pochopiteľne sa objavil aj Resident Evil, aj keď iba na chvíľu, no ponúkol mix rozličných skladieb. Ďalší na rade bol Medievil a z neho sme si zase vypočuli záverečné titulky (možno ako predzvesť prichádzajúceho remaku). Došlo aj na Arc the Lad, ktorý je jednou z prvých videohier, nahraných kráľovským filharmonickým orchestrom ešte pred mnohými rokmi. Počuť znova Victorious Fanfare a hlavný motív stálo za to a išlo o naozaj dôstojnú bodku éry prvého PlayStationu.

Potom sme sa už zvučkami presunuli k PlayStation 2 a PlayStation Portable. Prvou hrou bol nesmrteľný ICO s Castle in the Mist a You Were There. Ten bol nasledovaný trochu menej známym Dark Cloud (u nás vyšlo pokračovanie s názvom Dark Chronicle), ktorého hlavná téma je však dostatočne ikonická. Flow, Little Big Planet so skladbou Gardens či Echochrome s Prime no.7 boli taktiež vydarené, ale to ešte nebolo nič oproti tomu, čo malo nasledovať. Vypočuť si naživo epický hlavný motív Shadow of the Colossus stálo za všetky peniaze (chýbal jedine spevácky zbor, ktorý prišiel až PlayStation 3 časť) a orchester dokonca zahral i niekoľko bojových skladieb. Pre mňa to bol jednoznačne vrchol večera a splnený sen. Po tom už nasledoval Moss, roztomilá VR hra, ktorá ukončila etapu PlayStation 2 a PlayStation Portable.

Po prestávke na nás zaútočil akčný a poriadne hlasný Killzone 2, magický Wonderbook a prekrásne dojímavé Journey, z ktorého nám zahrali skladbu Apotheosis. PlayStation 3 éru ukončil The Last of Us a hneď na to sme sa presunuli na súčasnú generáciu konzol. Prvý na rade bol Bloodborne s The First Hunter. Ďalej nasledoval Horizon: Zero Dawn, kde nám orchester zahral Years Of Training a Aloy’s Theme. V hľadisku bola inak dokonca prítomná aj Aloy cosplayerka. Zvyšok večera sa mimo iné niesol aj v znamení už spomínaného Everybody´s Gone to the Rapture, kde bolo Jessice evidentne trochu zvláštne predstavovať samú seba. Odznela aj skladba The Knight´s Theme z The Order 1886, ktorá bola naozaj pôsobivá, len škoda, že aj samotná hra nedosahuje jej kvalít.

Na koncerte bol inak predstavený aj titul Blood and Truth, úplne nová VR hra určená pre PlayStation 4, ktorej demo bolo ukázané na E3 2018. Ku koncu zaznel aj hudobne výborný God of War, ktorého dynamická hlavná téma nabudila snáď každého v hľadisku. A úplne posledným bol príznačne The Last Guardian so svojím emotívnym Overture: Lore, po ktorom ešte nasledoval prídavok v podobe Uncharted. Či sa zasnúbenie dvojice divákov naozaj uskutočnilo, je však záhadou, no o rôzne spestrenia večera rozhodne nebola núdza. Celý koncert bol veľmi profesionálny, aj keď si osobne myslím, že Tomb Raider Suite je stále na vrchole, čo sa týka videoherných koncertov. Rozhodne odporúčam, ak ešte niekedy budú tento koncert opakovať. Vypočuť si naživo vaše obľúbené herné skladby je totiž na nezaplatenie.

Komentuj!